Гитара (почетник)

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Прво почниси на акуистична затоа што е потешко од електричната. На електричната само засвири цела песна како да си ја отсвирил. Научи ги акордите и барињата пошо барињата се тешки. Само со 4-5 акорди можеш да отсвириш цела песна(рок,поп и се). Ти кажувам од искуство затоа што и јас одев на часови. Ако сакаш да одиш на часови, иди кај Петков(има многу плакати од негов број) 1000ден месечно.ТОП:music3:
 
Член од
19 октомври 2009
Мислења
87
Поени од реакции
2
луѓе извенете ако е офф топик ама морам да ве прашам: кај има во Скопјево приватни часови по гитара?и бтв отприлика колку пари е ? ај ве молам кажете важно ми е
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
луѓе извенете ако е офф топик ама морам да ве прашам: кај има во Скопјево приватни часови по гитара?и бтв отприлика колку пари е ? ај ве молам кажете важно ми е
Ја давам приватни часови, башка и ме фалат по косава :back:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
хаха:zver: ама мислев на приватно школо за часови по гитара? луѓее ај плсс кажете
Школо тешко да најдеш, освен некое музичко училиште каде што ќе те учат да свириш класична музика на класична(акустична) гитара кој ретко некој да сака да свири класична музика.
 
Член од
19 октомври 2009
Мислења
87
Поени од реакции
2
Школо тешко да најдеш, освен некое музичко училиште каде што ќе те учат да свириш класична музика на класична(акустична) гитара кој ретко некој да сака да свири класична музика.

класична музика нема шанси.само рок:) а зар нема во цело Скопје ?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
класична музика нема шанси.само рок:) а зар нема во цело Скопје ?
Enterprise На Валентино Скендеровски , али како распуст така и тамо распуст така да накај септември почнуваат со часови сеа се при крај
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
класична музика нема шанси.само рок:) а зар нема во цело Скопје ?
Хехе рок е проста работа :) Инаку за Скопје не знам зошто од Тетово сум, а у Тетово има музичко школо за класична гитара :) Кажи ми колку време свириш, што претежно свириш, кое теоретско познавање имаш па може да те насочимо на што да се фокусираш у свирењетo :)
 
Член од
19 октомври 2009
Мислења
87
Поени од реакции
2
Хехе рок е проста работа :) Инаку за Скопје не знам зошто од Тетово сум, а у Тетово има музичко школо за класична гитара :) Кажи ми колку време свириш, што претежно свириш, кое теоретско познавање имаш па може да те насочимо на што да се фокусираш у свирењетo :)


хехе епа стварта е што неам појма од свирење,наскоро планирам да си купам гитара па од септември да идам на некои часови.бтв најмногу сакам да свирам рок.:icon_lol::)

Enterprise На Валентино Скендеровски , али како распуст така и тамо распуст така да накај септември почнуваат со часови сеа се при крај

па да ја и од септември планирам да идам.а ова школо е така? кај се наоѓа отприлика? и колку пари е месечно или од час?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
хехе епа стварта е што неам појма од свирење,наскоро планирам да си купам гитара па од септември да идам на некои часови.бтв најмногу сакам да свирам рок.:icon_lol::)




па да ја и од септември планирам да идам.а ова школо е така? кај се наоѓа отприлика? и колку пари е месечно или од час?
Се наога после беверли ( тамо негде :) ) јас кога одев пред 2 години беше 2000 месечно 4 часа неделно по саат и пол час ( тоа се рачуна како 2 часа од по 45 минути ) се работи во група до 4 души максимум. На крајот од секоја година имаат концерт во хавана кај што свират сите и гитаристи и басисти и бубњари и пејачи заедно како цел бенд сите кој по 1 кој 2 кој 3 песни... и така
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.334
Поени од реакции
7.800
Како ја што сам научив,Гитарата прашина ми гаќа само :pos2: а летоска решив ќе учам гитара два три пута прстиве ме заболеја :tapp:

Приватна школа за гитара акустична нема во Тетово а да имаше одма ќе се запишев
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Како ја што сам научив,Гитарата прашина ми гаќа само :pos2: а летоска решив ќе учам гитара два три пута прстиве ме заболеја :tapp:
Епа сега или си немал желба или нетот ти бил слаб.
До тоа е.
 
Член од
19 октомври 2009
Мислења
87
Поени од реакции
2
фала на сите...а кои продавници за гитари би ми ги препорачале?(во Скопје). само да не биде многу скапо дека сепак почетник сум...:)
 
Г

Господ

Гостин
Имаш ефтини кинески од околу 3000ки(денари) во Смешко на Плоштад,после имаш Јамахи(поскапи) во До-Ре-Ми а мислам и дека има имаат ибанези во Гитар Хаусот карши рамстор(уште поскапи).


Едно прашање до космосот.
Кој е овој акорд Ø?
Глеам само дека со локриска се импровизира врз него.


едит- ок најдов half-diminished :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom