Северна Македонија - официјален предлог на Метју Нимиц

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Вистината е едно, а реалноста сосема друго друже Струмикс.
Сите ние ја знаеме вистината, но од друга страна ја гледаме реалноста која ми е напишана два/три поста погоре.
Реалноста треба сами да ја створиме, а тука јас гледам само багра идиоти кои ни ја создаваат ваква каква што е, создавајќи лажна слика за распади и други апокалиптични сценарија АКО не играме така како што играме.
Демек немаме други опции освен ЕУ и НАТО.
Епа...да ги ебам и ЕУ и НАТО. лажен оросписки морал и ништо повеќе. Мене не ми требаат ако таму не сум МАКЕДОНЕЦ од МАКЕДОНИЈА.
А ни ја ебаа судбината уште 1991.
Знаеш зошто?
Затоа што коваа платформи за оживување на закопан мртовец, наместо да работат на влез во ООН уште тогаш, пред Грција да си спреми теренот за она што денес ни го работи.
Е, таа реалност ни ја наметнаа нашите тогашни лидери.
А сегашниве немаат муда да ја променат. А лесно тоа ќе го направеа после Букурешт, оваа година, април месец...
Едни на избори се фалеа дека за 6 месеци ќе сределе работата. Јавно не кажаа како, ама сите знаеме како.
Другите со референдуми се фалеа...нека си го менат тие своето имена референдум, а и без него ако сакаат, ама по светоста на нашето заедничко име да не чепкаат.
Другото е мрсимудење и лажење народ.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Реалноста треба сами да ја створиме, а тука јас гледам само багра идиоти кои ни ја создаваат ваква каква што е, создавајќи лажна слика за распади и други апокалиптични сценарија АКО не играме така како што играме.
Демек немаме други опции освен ЕУ и НАТО.
Епа...да ги ебам и ЕУ и НАТО. лажен оросписки морал и ништо повеќе. Мене не ми требаат ако таму не сум МАКЕДОНЕЦ од МАКЕДОНИЈА.
А ни ја ебаа судбината уште 1991.
Знаеш зошто?

Затоа што коваа платформи за оживување на закопан мртовец, наместо да работат на влез во ООН уште тогаш, пред Грција да си спреми теренот за она што денес ни го работи.

Е, таа реалност ни ја наметнаа нашите тогашни лидери.
А сегашниве немаат муда да ја променат. А лесно тоа ќе го направеа после Букурешт, оваа година, април месец...
Едни на избори се фалеа дека за 6 месеци ќе сределе работата. Јавно не кажаа како, ама сите знаеме како.
Другите со референдуми се фалеа...нека си го менат тие своето имена референдум, а и без него ако сакаат, ама по светоста на нашето заедничко име да не чепкаат.
Другото е мрсимудење и лажење народ.
И демек грците не фанале на кондиција.
Многу го потценуваш проблемот штом мислиш дека 1991 година ќе ги заебевме на финта бегање.

ЌЕ ја заматиш водата туку пастрамките златни од приватизацијата ги извадиле главите.
Ама нема кој да ги удри.
А ти ако сакаш да кажеш нешто, повели кажи.
Не туку ми филозофирај.
Има посебен форум за таа област.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Реалноста треба сами да ја створиме, а тука јас гледам само багра идиоти кои ни ја создаваат ваква каква што е, создавајќи лажна слика за распади и други апокалиптични сценарија АКО не играме така како што играме.
Демек немаме други опции освен ЕУ и НАТО.
Епа...да ги ебам и ЕУ и НАТО. лажен оросписки морал и ништо повеќе. Мене не ми требаат ако таму не сум МАКЕДОНЕЦ од МАКЕДОНИЈА.
А ни ја ебаа судбината уште 1991.
Знаеш зошто?
Затоа што коваа платформи за оживување на закопан мртовец, наместо да работат на влез во ООН уште тогаш, пред Грција да си спреми теренот за она што денес ни го работи.
Е, таа реалност ни ја наметнаа нашите тогашни лидери.
А сегашниве немаат муда да ја променат. А лесно тоа ќе го направеа после Букурешт, оваа година, април месец...
Едни на избори се фалеа дека за 6 месеци ќе сределе работата. Јавно не кажаа како, ама сите знаеме како.
Другите со референдуми се фалеа...нека си го менат тие своето имена референдум, а и без него ако сакаат, ама по светоста на нашето заедничко име да не чепкаат.
Другото е мрсимудење и лажење народ.
Абе на луѓево можеш и вода да им продадеш поскапо од бензин. Толку се загулени, изгубени... Запнале без нато и Е.У. ние ке се распаднеме. Кога бре луѓеееее, ако дојде до распаѓање што ке ти прави нато? Кој гарантира дека нато нема да се распадне по 15 години. Кој гарантира дека Германија нема да ја врати марката??? Никој...

Името наше си е Македонија, и не го менуваме. Можеме да ги смениме политичарите од типот на Бранко, Киро, Бучко... можеби ке има и некој трет да се додаде на оваа листа, ке покаже времето.

Сепак не би препорачал да си играат со народот. Дури се овци е лесно, се тераат како сакаш, но може да стане опасно доколку се буричне онаму каде што не треба.
Гледам Северна Македонија бил предлогот кажаа на вести. Па и еден академик излегува и вика името не е толку битно (демек џабе тоа е завршен чин), битен е идентитетот. Кој идентитет бре? Ако се викаме северна Македонија, ке бидиме граѓани на северна македонија-северномакедонци. Ништо повеќе од тоа. А да не споменувам дека 124 земји не имаат признаено под уставното име вклучувајки ги С.А.Д, Канада, Чиле......
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
И демек грците не фанале на кондиција.
Многу го потценуваш проблемот штом мислиш дека 1991 година ќе ги заебевме на финта бегање.
Ги почекавме некој месец и они не заебаа нас.

Па се прашувам што толку му беше зор на К.Г. да влегуваме во ООН, тогаш. Ем не зезна не аплицираше на време, а имаше 7 месеци да аплицира тој тоа не го направи, го направи година и кусур подоцна.
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
247
Поени од реакции
3
pa cekase da vidi dali ke se realizira vtoriot del od referendumskoto prasanje.koga vide deka nisto ne biduva od yu togas podnese baranje vo on.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Ги почекавме некој месец и они не заебаа нас.

Па се прашувам што толку му беше зор на К.Г. да влегуваме во ООН, тогаш. Ем не зезна не аплицираше на време, а имаше 7 месеци да аплицира тој тоа не го направи, го направи година и кусур подоцна.
Оф бреее.
Јас Сашо веќе долго време се прашувам.
Што е постаро, кокошката или јајцето?
Ама никако да најдам одговор де.

Абе на луѓево можеш и вода да им продадеш поскапо од бензин. Толку се загулени, изгубени... Запнале без нато и Е.У. ние ке се распаднеме. Кога бре луѓеееее, ако дојде до распаѓање што ке ти прави нато? Кој гарантира дека нато нема да се распадне по 15 години. Кој гарантира дека Германија нема да ја врати марката??? Никој...
А кој вели дека Македонија ќе се распадне ?

Нема да се распадне........ама ќе вози во круг.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Секој кој ќе проба да смени Библија на било кој начин ќе го стигне Божјата казна.
Македонија е повеќе од 30 пати експлицитно и точно спомната во Библијата,а казната веќе стигнува на свој начин,токму кај оние кој пробуваат да додадат зборче Северна во Библијата.Сепак на крај сите тие треба да бидат свесни дека историјата според Библијата,никој нема да може да ја смени,таа останува вечна.:toe:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
И демек грците не фанале на кондиција.
Многу го потценуваш проблемот штом мислиш дека 1991 година ќе ги заебевме на финта бегање.
Не го потценувам, туку одговори ми зошто ние бевме паметните сосе Босна (за која е јасно зошто играше на зачувување на Југославија) кои ќе се боревме за Југославија?
Грешка?
Огромна!
Ја имаш бадентеровата комисија која вели дека само ние и Словенија може да бидеме држави, а ние се заебаваме наоколу...наместо веднаш да аплицираме во ООН.
Ни Лисабонски декларации ќе ни се случеа во таков случај, ни други перипетии.
И, Грција си го доби тоа што го сакаше...затоа што ние чекавме.
Ќе си бевме Р Македонија за светот а тие ќе мораа да се задоволат евентуално со правото да не викаат како сакат по дома или во билатерална комуникација.
Многу полесно ќе средевме така работа со нив, отколку вака како што е реалноста, која пак ќе потсетам, сами си ја направивме.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Сосема е во право Струмикс.

Незнам дали сега нешто ни помага сето тоа, освен да извлечеме заклучок дека самите се ставивме во ваква позиција.

А истите причинители сеуште се на највисоки државни функции. Неможе да очекуваме нешто подобро.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Оф бреее.
Јас Сашо веќе долго време се прашувам.
Што е постаро, кокошката или јајцето?
Ама никако да најдам одговор де.
Стариот лисец е најстар.
Ради него, Денко и Б.Ц. се дешаваат вакви гомненци. Они ја заебаа намерно работата у старт.
Замисли министер за надворешни на некоја земја да вика ,,самостојна, само преку мене мртов,,. А подоцнежниот премиер и претседател на таа земја да не стане на химната на таа земја при донесување на декалрација за независност. До последен момент се држеа до Цобе, дигнаа раце од него тогаш кога изгуби од НАТО.
И после кој е крив?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Стариот лисец е најстар.
Ради него, Денко и Б.Ц. се дешаваат вакви гомненци. Они ја заебаа намерно работата у старт.
Замисли министер за надворешни на некоја земја да вика ,,самостојна, само преку мене мртов,,. А подоцнежниот премиер и претседател на таа земја да не стане на химната на таа земја при донесување на декалрација за независност. До последен момент се држеа до Цобе, дигнаа раце од него тогаш кога изгуби од НАТО.
И после кој е крив?
Ако уште не му се молат наутро,кога од висина ги гледа колку се глупи ама и алчни.:smir:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Не го потценувам, туку одговори ми зошто ние бевме паметните сосе Босна (за која е јасно зошто играше на зачувување на Југославија) кои ќе се боревме за Југославија?
Грешка?
Огромна!
Ја имаш бадентеровата комисија која вели дека само ние и Словенија може да бидеме држави, а ние се заебаваме наоколу...наместо веднаш да аплицираме во ООН.
Ни Лисабонски декларации ќе ни се случеа во таков случај, ни други перипетии.
И, Грција си го доби тоа што го сакаше...затоа што ние чекавме.
Ќе си бевме Р Македонија за светот а тие ќе мораа да се задоволат евентуално со правото да не викаат како сакат по дома или во билатерална комуникација.
Многу полесно ќе средевме така работа со нив, отколку вака како што е реалноста, која пак ќе потсетам, сами си ја направивме.
Што ќе беше ако нашите пред многу години не го утнеа востанието ?
Што ќе беше ако од 45 бевме независни од Југославија бивша ?
Што ќе беше ако пред 15 години отидев да играм фудбал за Интер...преку Беласица се разбира :)

Јас зборувам за денешнината пријателе.
Што не значи дека не треба да зборуваме и за минатото.
Можеби туморо.

Некој тука спомна јадење....па глад ме фана.
Ај поздрав.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Што ќе беше ако нашите пред многу години не го утнеа востанието ?
Што ќе беше ако од 45 бевме независни од Југославија бивша ?
Што ќе беше ако пред 15 години отидев да играм фудбал за Интер...преку Беласица се разбира :)

Јас зборувам за денешнината пријателе.
Што не значи дека не треба да зборуваме и за минатото.
Можеби туморо.

Некој тука спомна јадење....па глад ме фана.
Ај поздрав.
Да...и јас зборам за денешнината...во контекст на грешките кои директно влијаат на неа, онаква каква што е.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Јас зборувам за денешнината пријателе.
Што не значи дека не треба да зборуваме и за минатото.
Можеби туморо.
Денешнината е резултат на вчерашнината и некнаншнината.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Што ќе беше ако нашите пред многу години не го утнеа востанието ?
Што ќе беше ако од 45 бевме независни од Југославија бивша ?
Што ќе беше ако пред 15 години отидев да играм фудбал за Интер...преку Беласица се разбира :)

Јас зборувам за денешнината пријателе.
Што не значи дека не треба да зборуваме и за минатото.
Можеби туморо.

Некој тука спомна јадење....па глад ме фана.
Ај поздрав.

Камо среќа Бранко да беше веќе минато а воедно и последиците по нивното владеење.

Па да можевме да збориме за една нова, денешнина.

На здравје вечерата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom