Влашко лоби

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Океј... имам едно прашање за тие што одат на факултет...

Кога сте на предавање, дали ги имате приметено најинтилегентите и најамбизиозните студенти ? Колку од нив се власи ?

Не знам за други факултети, ама на Економски, дефинитно се Власи. Има и такви што испитите ги спремале од 3та година средно.

Земам студенти како пример поради фактот што тие немаат црна дамка, немаат ништо практично.... Единствено може да се форсирани од професорите власи, ама на крајот ако ги форсираат нема да му турат знаење со инка.... тие пак знаат.. значи прајме муабет за капацитети...

Ако посоти тоа лобито, дали неговата задача е да ги тера сите влашки деца во 2ра година средно да учат испити за на факултет ???????

Тогаш ако е така тоа е баш добро, дури треба и ние да направиме едно.

Е сега, претпоставете вакви студенти, или макар и полоши, али салам интилигенти, дали би дошле до моќ - која за жал некои од нив и би ја злоупотребиле ? Да, всушност тоа и се случува - затоа сета прашина против власите....
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Ајде сега и поуспешен си и те мразиме и ти завидуваме? ОКеј:)
Не страдам од никаква параноја, ни зависам од Власите ни ќе зависам некогаш. И јас како тебе не сум во Македонија од неодамна и никој не врти броеви за да ми помогне овде. Со една разлика, јас не чувствувам дека е потребно да ја изобличувам или прикривам вистината. Мислам дека е доволно јасно што е и како е во Македонија, за да не се лажеме како мали деца овде.
За националното чувство на Власите. Мајката на една од најдобрите мои другарки е Влаинка. Кога со таткото на девојчево се омажила и покрај тоа што тој е Македонец, и покрај несогласувањето на сечејството околу тоа, кога тргнувала на свадбено патување - нејзините и кажале „да даде Бог авионот да ви се сруши“.
Нема потреба да се јадите толку, јас дури и не знам како совеста ти дозволува ..знаеш на што мислам.... :D :D :D :D :D :D
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Они само сакаат.....да бидат "патриоти".

А ти си, маче, врв на патриотизам. Македонец во најчиста форма, од најдобрите! Збир на античка мудрост и старословенска сила, доволно добар да не критикува нас речиси патриотите, доволно искрен да го прави тоа со намера да не оправи и ништо повеќе.
Абе ајде прекинете со тоа како не чини и никаков е менталитетот на Македонците ама од родољупство си ги сакаме... Таков ни е народот бе реален, што има срамно и лошо во тоа?! Не е образован, некогаш не е ни описменет ама има бистра мисла. Брз е на јазик ама не е злочест. Се радува на мали нешта. Знае да си зацрта дека кога некој еднаш му згрешил - тој некој му е непријател... Измачен е ама не се дава...
Бар мојот народ е таков, не знам за твојата околина која веќе ја спомна...
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Нема потреба да се јадите толку, јас дури и не знам како совеста ти дозволува ..знаеш на што мислам.... :D :D :D :D :D :D

А ти дојде да не раздвоиш, да не се изедеме? Томсасо иначе цели на тоа дека има теорија дека од страна на мајката на татко ми презимето доаѓа од некој далечен дедо што се оженил со влаинка. КК? Да нема лоши смешки и интерни шеги кои всушност се со намера да здоболат...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
А ти си, маче, врв на патриотизам. Македонец во најчиста форма, од најдобрите! Збир на античка мудрост и старословенска сила, доволно добар да не критикува нас речиси патриотите, доволно искрен да го прави тоа со намера да не оправи и ништо повеќе.
Абе ајде прекинете со тоа како не чини и никаков е менталитетот на Македонците ама од родољупство си ги сакаме... Таков ни е народот бе реален, што има срамно и лошо во тоа?! Не е образован, некогаш не е ни описменет ама има бистра мисла. Брз е на јазик ама не е злочест. Се радува на мали нешта. Знае да си зацрта дека кога некој еднаш му згрешил - тој некој му е непријател... Измачен е ама не се дава...
Бар мојот народ е таков, не знам за твојата околина која веќе ја спомна...
Toa taka ti vikas...bidejki ja nema cigankata koja ne falese .......odapna od glad....... :)
Ama poodaleci se malku od Makedonija..pa ke vidis kolku sme so "BRZA" MISLA, POGANI na jazik, ZAVIDLIVI ZLOBNI DO TUKA BIDUVA... :)
Aj ne zaeebaaj, da bevme NAROD kakov sto si go zamisluvas...zarem ke ni se slucuvase toa sto ni se slucuvalo i ni se slucuva... ???
Ne go potcenuvaj prostaklukot i NEZNAENJETO..NEMANJETO AMBICIJA , NEPOCITUVANJETO NA AVTORITETI....se toa ne rastura....
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Toa taka ti vikas...bidejki ja nema cigankata koja ne falese .......odapna od glad....... :)
Ama poodaleci se malku od Makedonija..pa ke vidis kolku sme so "BRZA" MISLA, POGANI na jazik, ZAVIDLIVI ZLOBNI DO TUKA BIDUVA... :)
Aj ne zaeebaaj, da bevme NAROD kakov sto si go zamisluvas...zarem ke ni se slucuvase toa sto ni se slucuvalo i ni se slucuva... ???
Ne go potcenuvaj prostaklukot i NEZNAENJETO..NEMANJETO AMBICIJA , NEPOCITUVANJETO NA AVTORITETI....se toa ne rastura....

Поодалечена сум :)
И тука исто така има и Македонци кои ги гледам повремено. Амбициозни, успешни, добри луѓе..
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
I Ljubco Georgievski e Vlav? I Crvenkovski e Vlav?I Kljusev da ne bese Vlav?A potoa moze da gi naredime po vokacija Gruevski,Ahmeti,Dzaferi,Grigorov,Stojan Andov...abe so da ti kazam se Vlav do Vlav izminative 17 godini, sramota sto 'Vlasite" ja opustosija Makedonija.
Не се власи, но се финансирани од власи...за да им го завршат после тоа тоа што тие ќќе го побараат. И се разбира, кој име пари, тој е власт. И да, пустошењето е дело на влашката алчност. За тоа ти ја псочувам приватизацијата по осамостојувањето на МК.
 
F

FilipMacedon

Гостин
Не се власи, но се финансирани од власи...за да им го завршат после тоа тоа што тие ќќе го побараат. И се разбира, кој име пари, тој е власт. И да, пустошењето е дело на влашката алчност. За тоа ти ја псочувам приватизацијата по осамостојувањето на МК.
Затоа јас го посочив Штерјо кој секогаш вели што те боли курот:)
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
44
Поени од реакции
3
Најголем дел од Власите што се експонирани во Македонија се класична петта колона и Антимакедонци. Со помош на србско грчките структури при распадот на Југославија и осамостојувањето на една мала група Власи им беше допуштено да работат на економско и политичко разнебитување на Македонскиот народ и држава. Кај оваа групација не постои чувство за патриотизам и лојалност кон Македонската држава, тоа се покажа во сите овие години. Приказните за нивната интелегенција и способност се надвор од памет, како и било какви споредби со Евреите. Се работи за примитивни селанчиња кој благодарение на пљачката која им беше допуштена од горенаведените структури и благодарение на државниот буџет вештачки креираше бизниси. Погледнете ги само примитивните сурати на Штерјо, Бузле, Хари, Макрадули, Зиков и останатите и се е јасно, сите приказни паѓаат во вода.
Позитивни исклучоци постојат секако како низ историјата од типот на Питу, Митре Влавот, Влахов така и денеска. Не може да генерализираме дека сите Власи се лоши.
 
K

KomitaMKD

Гостин
Најголем дел од Власите што се експонирани во Македонија се класична петта колона и Антимакедонци. Со помош на србско грчките структури при распадот на Југославија и осамостојувањето на една мала група Власи им беше допуштено да работат на економско и политичко разнебитување на Македонскиот народ и држава. Кај оваа групација не постои чувство за патриотизам и лојалност кон Македонската држава, тоа се покажа во сите овие години. Приказните за нивната интелегенција и способност се надвор од памет, како и било какви споредби со Евреите. Се работи за примитивни селанчиња кој благодарение на пљачката која им беше допуштена од горенаведените структури и благодарение на државниот буџет вештачки креираше бизниси. Погледнете ги само примитивните сурати на Штерјо, Бузле, Хари, Макрадули, Зиков и останатите и се е јасно, сите приказни паѓаат во вода.
Позитивни исклучоци постојат секако како низ историјата од типот на Питу, Митре Влавот, Влахов така и денеска. Не може да генерализираме дека сите Власи се лоши.
Епа каде се македонците да ги спречат на власите да ја растурат македонија и да ја спасат нивната сакана татковина од проклетите власи.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
А ти си, маче, врв на патриотизам. Македонец во најчиста форма, од најдобрите! Збир на античка мудрост и старословенска сила, доволно добар да не критикува нас речиси патриотите, доволно искрен да го прави тоа со намера да не оправи и ништо повеќе.
Абе ајде прекинете со тоа како не чини и никаков е менталитетот на Македонците ама од родољупство си ги сакаме... Таков ни е народот бе реален, што има срамно и лошо во тоа?! Не е образован, некогаш не е ни описменет ама има бистра мисла. Брз е на јазик ама не е злочест. Се радува на мали нешта. Знае да си зацрта дека кога некој еднаш му згрешил - тој некој му е непријател... Измачен е ама не се дава...
Бар мојот народ е таков, не знам за твојата околина која веќе ја спомна...
Немав намера да ти контрареплицирам, бидејќи воглавном нема разлика од твоето до моето мислење, освен некои ситници како следниве:
1. Не се сметам себеси за патриот.
2. Критикувам добронамерно, од причина што некој не ја гледа границата меѓу патриотизмот, национализмот и она најопасното...нацизмот.
3. Никаде не реков дека не чини менталитетот на Македонецот. Напротив....мислам дека во овој поглед сме подалеку од сето наше опкружување.
4. Македонецот не ги мрази сите околу него, туку со оглед на ситуацијава и времето, осеќа револт, кој се манифестира преку искажување на бес...кој пак не треба да биде изговор за бришење на границите наведени во точка 2.

И да. Животот го прават среќен, малите и ситни нешта.
Ова е делот кај што 100% се согласувам со тебе.:smir:
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Најголем дел од Власите што се експонирани во Македонија се класична петта колона и Антимакедонци. Со помош на србско грчките структури при распадот на Југославија и осамостојувањето на една мала група Власи им беше допуштено да работат на економско и политичко разнебитување на Македонскиот народ и држава. Кај оваа групација не постои чувство за патриотизам и лојалност кон Македонската држава, тоа се покажа во сите овие години. Приказните за нивната интелегенција и способност се надвор од памет, како и било какви споредби со Евреите. Се работи за примитивни селанчиња кој благодарение на пљачката која им беше допуштена од горенаведените структури и благодарение на државниот буџет вештачки креираше бизниси. Погледнете ги само примитивните сурати на Штерјо, Бузле, Хари, Макрадули, Зиков и останатите и се е јасно, сите приказни паѓаат во вода.
Позитивни исклучоци постојат секако како низ историјата од типот на Питу, Митре Влавот, Влахов така и денеска. Не може да генерализираме дека сите Власи се лоши.
Teski zborovi, koi ke go pogodat sekoj cesen i lojalen na ovaa drzava, Vlav. No, realna analiza zasto navistina vo naseto opstestvo postojat vrvno etablirani Vlasi, koi osven kriminal, degradacija na opstoto dobro i sirenje na debilnosta i infatilnosta nisto drugo nemaat napraveno za Makedonija. Drzat visoki funkcii verojatno ne poradi svoite intelektuialni vrednosti, tuku poradi nesto drugo.
Sepak ne smetam deka treba da se udira so drva i kamenja kon sekoj Vlav, zasto megu niv postojat i mosne cesni licnosti (licno poznavam nekoi od niv). No dobro e tie samite da pokazat doblesnost i da ukazat deka sustinata ne e na koja nacija ili narod mu pripagas, tuku dali si podgotven da go razlikuvas humaniot i pozitiven covek, od onoj koj debelo zagazil vo vodite na kriminalot, alcnosta i prifiterstvoto. Toa ne se odnesuva samo na Vlasite, tuku i na sekoj poedinec bez ogled dali e Makedonec, Srbin, Albanec i dr.
 
K

KomitaMKD

Гостин
Јас потекнувам од струга кадешто има власи и можам да тврдам дека во последниве 40 ина години власите се асимилираа во МАКЕДОНЦИ и веќе јазикот пополека се заборава од младите а како доказ за влашкото потекло на луѓето стои нивното презиме и ништо повеќе(на овој тип му припаѓам и јас)
 
F

FilipMacedon

Гостин
Јас потекнувам од струга кадешто има власи и можам да тврдам дека во последниве 40 ина години власите се асимилираа во МАКЕДОНЦИ и веќе јазикот пополека се заборава од младите а како доказ за влашкото потекло на луѓето стои нивното презиме и ништо повеќе(на овој тип му припаѓам и јас)
Се враќате во тоа што сте некогаш биле:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom