Прашање за пушачите

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Ovaa tema ja postavuvam zatoa sto sum strasten pusac i mnogu pati sum se obidel da gi otkazam cigarite,ama site tie obidi za otkazuvanje od tutunot,ednostavno sekogas ispagaat neuspesni.Pricinata e sto sum postojano opkruzen so luge i sum zabelezal deka sekogas koga ne drzam cigara v race,ednostavno muabetot ne mi odi.Sprotivno e koga drzam cigara v race,muabetot mi odi kako od raka.Zamislete,duri i edno intervju za rabota odvaj go izdrzuvam,ako ne pusam cigara.

Dali vie,pusacite na ovoj forum imate vakvo iskustvo i sto mislite koja e pricinata sto dodeka pusis postojano ti doaga inspiracija za muabetenje i otpocnuvanje na saglam muabet?Vo sprotivno,dokolku ne drzis cigara v race,ednostavno ti ,,presushuva,,muabetot?

Dali imate vakvo iskustvo i koja e pricinata da se cuvstvuvas taka dodeka ne pusis?
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Леле, стварно е така. Ќе се убијам, тоа не е здраво. Да не можеш муабет да направиш ако не пушиш цигара бе. :nesvest: Мора да сме тешко зависни. Ни кафето не иде без неа, ни чекањето некого/автобус/било што, едно проверување на мејл во психава ми е врзано со палење цигара.
Зошто е тоа така? Не знам. Ама не е здраво во секој случај. И иди после откажи се кога не можеш ни муабет да направиш без цигара. :tapp:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.331
Поени од реакции
46.395
:) како си приметил бе ова дасибеш векот,се замислив малце и стварно e така.Кога сум дома сам помалце пушам а сум надвор меѓу народ швајц-апарат.

и молам нека не доаѓа сеа некој непушач со вујна психолог и да каже нешто као ние имаме проблем со комуникација и затоа пушиме во тие моменти,ќе му дадам црвено и ќе го пцујам башка :):)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
10 пати имам пробано да ги остам ама џабе ми е ... нема да запалам цел ден цигаре и ќе седнам на кафе со другари и ај не запали :)

Издржав војска 3 месеци немав запалено ама пак се напрајв "добош пуш пумпа "

Една кутија ми е стандарт .... дома , не дома исто ми е
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Od psiholoshka gledna tocka toa e navika ...ima lek jadete semki bolje e nego nokti ...

Se lechi i so hipnoza provereno se otkazuesh

jas probav ednas edni kineski cigari od trevki pushish edna i ne ti se pushi cel den posle ... vidov efikasnio se kineskive trevki pa gi bataliv... :tv:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Кога сум дома сам помалце пушам а сум надвор меѓу народ швајц-апарат.
Е ова вистина е. Една недела да не излезам од дома можам без ниедно цигаре комотно да ја поминам или евентуално со едно две цигариња ама едно седнување во кафиќ ако во првите пет минути не запалам цигаре има да пукнам, криза ипол има да ме фати. И на факс исто, само што ќе стапнам таму и одма цигаре ми се пали. Незнам зашто е така, најверојатно навика е :toe:

А за муабетот не знам...немам приметено ама можно е да е така :toe:
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
во животов неколку пати се имав откажано
првиот пат - пред да престанам пушев по кутија - ги баталив за месец ...

вториот пат се запушив и продолжив до две .... се откажав за три месеци :helou:

се респушив и сега сум некаде над две и нешто ....

просто до навика е - цигарата - прстите , чадот ...

муабетот цигарава и одам / одиме :pos2: ( винстон од каде ги набави ? кинеските тревки ? ) да му се пробам уште еднаш :toe:
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Во моментот кога ке престанеме да се лажеме дека од навика палиме и ке станеме свесни дека сме зависни од цигарите,го правиме првиот чекор кон откажувањето.
Е сеа тој вториот чекор мнооогу тешко иде мамата.Пијам тутун од прва година стредно,што би рекли 16 години и јаче.Муабетот не ми е поврзан со цигарите туку со тоа дали сум спремен у моментот да бидам замаран или не.Прееска колега еден кажа една паметна работа,од четворица седнати на маса,секој троши по околу 50 евра месечно на цигари.Тоа се 200 евра заедно или 12.000 денари.Вика-за овие пари ке изнакупуваме сокови и благо за цел месец,а ако некој запали цигара наредниот месец сам ги дава тие 200 евра.Нормално,го напраивме будала,па сеир,па си запаливме по една.Коа сум више на муабетов ми се припуши од лупањево по тастатура.Отидов да запалам една:helou:
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Abe ne e do tolku da nemozam da napravam muabet bez cigara, ama pak sum epten zavisen... Me faka paranoja bez cigari. I sum probal milion pati da se otkazam , ama jabe se...
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
Јас мислам се ви е тоа вас на психолошка база, односно бариера. Неможе ни еден пушач да ме убеди дека неможе да ги остави цигарите!!! А посебно не после тоа што го видов во мојов живот пред околу 5 години. Таткото на мојот најдобар другар уште од основно школо, пушеше ни помалку ни повеќе туку 4 кутии на ден Малборо! Јас сум бил сведок кога ќе седнат со пријателите негови а ние во другата соба играме плејстешн и во 12-1 на полноќ ќе го пуштеше другаров по цигари а пред тоа седнал со 2 кутии, а во текот на денот нормално испушил веќе една.:)

Кога тој човек можеше да се откаже, еве веќе поминаа 5 години како ги има оставено цигарите, тогаш може секој. И најбитното нешто е што немаше здравствени проблеми, едноставно по препораки на негови пријатели дека тоа што го прави е преризично ги остави.

Е сега откако ги остави, јадеше по пола кило кикирики на ден :), но тоа на почетокот само, после и од тоа се одвикна.

Така да совет мој, кога ќе седнете во кафич, ако не ви иде муабетот, нарачејте едно пиво, плус нели кикирики, и да видите како пак ќе ви тргне.:helou:
 
С

Сатори

Гостин
Јас мислам се ви е тоа вас на психолошка база, односно бариера. Неможе ни еден пушач да ме убеди дека неможе да ги остави цигарите!!! А посебно не после тоа што го видов во мојов живот пред околу 5 години. Таткото на мојот најдобар другар уште од основно школо, пушеше ни помалку ни повеќе туку 4 кутии на ден Малборо! Јас сум бил сведок кога ќе седнат со пријателите негови а ние во другата соба играме плејстешн и во 12-1 на полноќ ќе го пуштеше другаров по цигари а пред тоа седнал со 2 кутии, а во текот на денот нормално испушил веќе една.:)

Кога тој човек можеше да се откаже, еве веќе поминаа 5 години како ги има оставено цигарите, тогаш може секој. И најбитното нешто е што немаше здравствени проблеми, едноставно по препораки на негови пријатели дека тоа што го прави е преризично ги остави.

Е сега откако ги остави, јадеше по пола кило кикирики на ден :), но тоа на почетокот само, после и од тоа се одвикна.

Така да совет мој, кога ќе седнете во кафич, ако не ви иде муабетот, нарачејте едно пиво, плус нели кикирики, и да видите како пак ќе ви тргне.:helou:
Кога ќе ја запалиш првата цигара и ќе останеш на неа дебатирај на темата.

Патем, нема зошто да се откажуваш од задоволствата, секој ги има, различни се.
Јас сум крајно зависен и прилично голем љубител на цигари, и обидите да ги откажам сами по себе паѓаат во вода кога цигарата ме прави задоволна секогаш кога ќе ја запалам.
Не е здраво, да, ама пак, кој знае дали ќе ме удри кола или треба да живеам и наредните 50 години.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Не е здраво, да, ама пак, кој знае дали ќе ме удри кола или треба да живеам и наредните 50 години.
Истиот став го имам и јас :helou:
Штом не е нужно и неопходно немам потреба да се одвикнувам.
 
D

drle

Гостин
Кога ќе ја запалиш првата цигара и ќе останеш на неа дебатирај на темата.
Ова значи треба јас да се вклучам во темата.:baeh:
Едноставно не ми влегува во глава тоа дека не можи да се одвикнете од цигари или пак важи она кога ке ти дојди јајцето под газот. Познавам случај кога поради претерано пушење личноста добива чир на желудникот и да видите како за 1 недела се откажуваат цигари. Според мене тоа деке не можи да се откажат цигарите е само лажење себеси а и другите.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Нормално дека можеме да се откажеме де. Како и од секој друг порок.
Дали е тешко или лесно, тоа е друга работа.
Прашањето е дали САКАМЕ, не дали МОЖЕМЕ. Повеќето од страстните пушачи уживаат во цигарата и немаат волја да ги откажат, па затоа „не можат“. Јас на пример, немам желба да ги откажам, дури не можам да се сетам ни дали некогаш сум пробала во сите овие години откако пушам (прилично рано почнав,за жал). Да ми искрсне некој посериозен здравствен проблем, има да ги откажам и тоа како. Ама дотогаш, ќе си пушам зошто ми причинува задоволство, колку и да е штетно по моето здравје. :toe:
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
234
Поени од реакции
9
Ovaa tema ja postavuvam zatoa sto sum strasten pusac i mnogu pati sum se obidel da gi otkazam cigarite,ama site tie obidi za otkazuvanje od tutunot,ednostavno sekogas ispagaat neuspesni.Pricinata e sto sum postojano opkruzen so luge i sum zabelezal deka sekogas koga ne drzam cigara v race,ednostavno muabetot ne mi odi.Sprotivno e koga drzam cigara v race,muabetot mi odi kako od raka.Zamislete,duri i edno intervju za rabota odvaj go izdrzuvam,ako ne pusam cigara.

Dali vie,pusacite na ovoj forum imate vakvo iskustvo i sto mislite koja e pricinata sto dodeka pusis postojano ti doaga inspiracija za muabetenje i otpocnuvanje na saglam muabet?Vo sprotivno,dokolku ne drzis cigara v race,ednostavno ti ,,presushuva,,muabetot?

Dali imate vakvo iskustvo i koja e pricinata da se cuvstvuvas taka dodeka ne pusis?
И јас сум страствен пушач, но никогаш не сум имал ваков проблем..
Сепак можам да предпоставам дека проблемот се заснова на тремата шо ја имаш...

Осеќам дека коа немаш цигаре си гризаш усна или си играш со нешто...
Јас знам дека цигарите се штетни но несакам да ги оставам, а можам.. несакам затоа што ич не ми е интересно без нив..

едноставно смири се, стабилизирај се, не гризај усна, не си играј со ништо, не мисли на тоа дека немаш цигаре запалено.. биди така 5 мин пред разговорот и ќе видеш дека без да гризаш уста или сл. исто ќе ти иде разговорот како и да пушеш цигаре у моменто... пробај и види..

Овака преку нет неможам да ти ја одкријам точната причина зошто е тоа така.. ова е само предпоставка на предходни искуства...:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom