Албанци јас ги нарекувам секојдневно, и не го кажувам тоа во никаква навредлива конотација. И многу ми е смешно кога тие не нарекуваат славомакедонци, и сакаат да не навредат. Нека смислат нешто понавредливо, као бугари рецимо. Ја на славомакедонци не се мрштам.
Поентата ми е, не може да ги викаме поинаку ако тие се нарекуваат себе си така а ние ги викаме така од памтивек и тоа никогаш не било навредливо.

Мислам дека се е кажано. Ќе го оставам ова, како опомена да знаете што треба, а што не треба да се прави! Падна и првиот бан од темава.

Темава е за Вардар и ништо друго!!! секој офтопик натака ќе биде - избришан

П

Паспарту

сеа во недела пак со бељоглави играме хехе :) тоа ќе биде генерална проба пред натпреварот со работнички

П

Паспарту

Савиќ - херој на Вардар

* Голгетерот го постигна единствениот гол, вреден три бода за "црвено-црните"

од записникот:

Стадион: "Градски" во Тетово. Гледачи: 8.000. Судија; Зоран Петковски. Помошници: Петре Кодовски и Петар Новачев (сите од Велес). Делегат: Марко Марковски (Струга).

Стрелец: Савиќ 52' (В).

Ж. Картони: Мустафа (Ш79) - Георгиевски, Деспотовски, Мојсов (В)

Минута по минута...

3' - Шут на Деспотовски од 25 метри, Баснарков во корнер

23' - Исмаили обид од далеку, Георгиевски сигурен

36' - Ферати до Рамадани, кој шутира од прва од 16 метри, за малку покрај голот

37' - Рамадани го проигра Арифи, овој од косо од 10-тина метри шутира непрецизно крај гол

48' - Арифи од слободен удар од 30 метри, Георгиевски брани

50' - Најубава шанса за Шкендија. Ферати го проигра Мустафа, овој упати силен удар по земја, Георгиевски одлично брани

0:1 52' - Емурлаху во празно до Савиќ, овој избега на одбраната, влезе во шеснаесетникот, лоб удар преку Баснарков топката завршува во десниот долен агол

63' - Повторно Емурлаху до Савиќ, овој од лево од 10 метри шутира по земја, Баснарков прекрасно интервенира

69' - Од слободен удар шутира Мустафи, топката се одби од живиот зид, оди кон голот, но Герогиевски брани

75' - Мешаница во шеснаесетникот на Вардар, Георгиевски избива во поле, Соув шутира кон голот, а Тонев највисоко скокна и од самата гол линија спаси чист гол

80' - Шут на Мустафи од 20 метри, топката оди во горниот десен агол, Георгиевски со крајни напори во корнер

86' - Савиќ доби топка и излезе сам пред Баснарков, место да го проигра Деспотовски, кој беше сам на лево, се реши на удар, кој е одбранет од голманот на Шкендија

90 - Димитровски центаршут од десно до Сов, кој со глава упати удар под пречката, Георгиевски уште еднаш во корнер

Со големи, огромни три бода Вардар се враќа го гостувањето на "жешкиот" терен во Тетово. Совладана е Шкендија, која покажа голема борбеност, имаше и шанси, но среќата и голманот Георгиевски ги однесоа бодовите во Скопје. Во првиот дел и двете екипи анемични, можеби за нијанса подобра игра на Шкендија, која ја имаше иницијативата, имаше и две убави шанси, но не го најде патот до мрежата. Вардар имаше само една шанса, и тоа со удар од далечина, меѓутоа мрежите мируваа во првото полувреме.

Само што почна вториот дел Вардар тргна нешто поактивно да даде гол. Меѓутоа, за малку ќе беше казнет откако Мустафа можеше да донесе голема радост, но Георгиевски се истакна. Само што пропадна можноста за радост, следува тага на осумилјадните гледачи. Нововлезениот Емурлаху го проигра Савиќ, кој излезе сам и со прецизен удар го совлада Баснарков. Голема радост меѓу "вардарците" и свиркања на публиката за постигнатиот погодок. Меѓутоа, Шкендија не се предаде, а Вардар по водството непотребно се повлече. Тоа донесе жесток притисок на домашните, кои шутираа, се обидуваа, играа на половината на противникот, но последната пречка пред нивниот гол се вика Јордан Георгиевски. Вардаровиот голман го спаси својот тим во последните моменти, а тука треба да се истакне и Тонев, кој неколкупати одлично интервенираше на налетите на гостите. Гостите можеа и поубедливо да победат откако од неколку контри опасно се закануваа.

Не треба да се заборави дека овој меч помина во многу нервоза и на двете страни. Имаше неколку остри стартови, а задржувањето на играта од Вардар уште повеќе ги изнервира домашните. Неколкупати имаше и мешаници на теренот, но сето тоа на крајот беше решавано. И провокациите беа неизбежен дел од овој нервозен натпревар.

Шкендија не успеа да дојде до бод, иако нејзините фудбалери толку многу го посакуваа. Вардар се одбрани, успеа да ги земе трите бода и да му донесе успех на нивниот нов тренер Мирко Петров.

Цапар со Брацо во ложата

Невообичаена слика на "Градски" во Тетово. Место на клупата каде што имавме обичај да го гледаме, довчерашниот тренер на Вардар, Драган Канатларовски, беше во ложата и заедно со спонзорот на "црвено-црните" Слободан Вујчиќ - Брацо го следеа овој меч. По натпреварот популарниот Цапар им честиташе на фудбалерите во соблекувалната.

Свирежи за Емурлаху

Лош пречек имаше фудбалерот на Вардар, Бурхан Емурлаху во Тетово. Кога влегуваше во игра беше "награден" со жестоки свирежи од публиката. Тетовските фанови не му го забораваат оној трансфер од Шкендија во најтрофејниот клуб. Сепак, Емурлаху беше асистент на голот со кој гостите ги освоија бодовите.

Гледач влезе на теренот

Јордан Георгиевски задржаваше време, доби жолт картон, а тоа изнервира еден гледач кој трчаше на теренот и сакаше да се пресмета со гостинскиот голман. Сетоа тоа чуварот на мрежата "ладно" го проследи, а потоа гледачот беше совладан од полицијата. На крајот безбедносните структури веднаш го изнесоа надвор разбеснетиот навивач, а овој за неговиот потег доби аплаузи од тетовската публика.

ОД ТРЕНЕРСКИ АГОЛ:

ЌАТИП ОСМАНИ

"Им го честитам триумфот на играчите на Вардар. Мислам дека повеќе ја сакаа победата. Што се однесува до играта, одлучувачки момент беше почетокот на второто полувреме кога тактички не одигравме како што треба. Имавме неколку шанси пред крајот на мечот како и претходно, но не успеавме, а потоа стигна и казната", изјави тренерот на Шкендија.

МИРКО ПЕТРОВ

"Многу тежок натпревар. Потешко гостување од ова нема да имаме. Ме радува што момците се изборија и овие три бода јас мислам дека треба да донесат титула. Имаше Вардар свои шанси и падови, направивме неколку добри шанси кои тешко се утнуваат, на крајот искористивме една и дојдовме до победата", рече гостинскиот тренер.

9 април 2007
1.277
977
вистинскиот тест за да се види дали вардар е на добар пат,дали игра добро,дали има добар тим,дали е психолошки спремен ќе се види во наредниве кола кога ги очеекува милано и работнички,после тие кола ќе можеме убаво да видиме КАДЕ е вардар...бидејки реално гледано напредок и шкендија немаат ни за наши услови ни просечни состави.

Архивист

Ултрас
10 мај 2007
2.926
608
se soglasuvam deka Napredok i Skendija se slabi, megutoa da se pobedi Skendija na gosti ne e lesno, a so napredok bev na stadion i odamna ne sum videl takva dobra igra na Vardar

П

Паспарту

утре од 16.30 вардар-милано :) па момци да му помогнеме на ВАРДАР да го декласира миљано

П

Паспарту

0-0 со миљано иако можевме да загубиме. слаба игра на вардар, да се надеваме против работнички следното коло ќе биде подобро