ГОСПОД ПОСТОИ !

Статус
Затворена за нови мислења.

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
Да, привидно ми е, затоа што е невистинито. Моќта е онаа која те прави духовно слеп, не ти дозволува да го насочиш погледот кон праведност. Само привремена е, верата е постојана. Верата во Бог е единственото нешто што останува секогаш, погледни околу тебе и ќе видиш дека има многу луѓе што уште веруваат и живеат за Бог, во праведност.

Секое ти добро.
Не ја возвишував моќта како особина-привилегија кон која треба да се стремиме. Убаво кажа , дека верата во Бог е единственото нешто што останува секогаш, точно е дека има и многу луѓе кои уште веруваат и живеат за Бог, но факт е дека религијата како еден облик на организација која имала големо влијание во животот на човекот, сега се повеќе слабее и губи смисла. Тоа е затоа што науката секое свое достигнување го поткрепува со докази,закони,принципи-а нормалниот човек е гломазна појава, што најчесто е така програмиран што не може цврсто да верува во она што никогаш не го видел и нема да го види, кое е само една фикција-значи и покрај целото свое постоење, и покрај целата своја стравопочит и верба кон Бог, кај него секогаш ќе постои мал простор за сомнеж, што ќе гори низ целото свое постоење-тоа можеби е особина дадена од Господ , со цел да ја разбие онаа монотоност.

Токму таа сомнеж некои поединци ја преувеличуваат , а некои предводени од неа, несвесно и дозволуваат да ги надвалдее.
Можеби во овие вториве се вбројува и Фридрих Ниче и покрај неговата несомнено голема интелегенција. И значи колку и да не е праведно или паметно, или вистинско неговото движење, тој одлично го прочитал човечкиот род и манипулирајќи со несталожената маса, придобил многу истомисленици.
Јас сум вистински верник , можеби и многу повистински од тебе, но ме нервираат такви коментари, кога одма сакаш да наметнеш свое мислење.. Господ на секој човек му дал доволно квалитети за да биде способен да одлучува за себе, ако некој е недоволно паметен за да сфати дека сепак има некоја енергија која го исполнува животот и му дава смисла, тогаш единствено тој може да изгуби. Се додека не се пренагласуваат нечии ставови и мислења , светот ќе биде убаво место , но за жал тоа не е возможно. Токму затоа религијата предизвикала најмногу крвопролевање во историјата на човекот.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Bog postoi ama Zevs ne postoi, Perun ne Postoi, ne znam koj mnogu se ne postojat, postojat onie bogovi vo koi vernici seuste ima da veruvaat vo niv, znaci postojat vo nivnata vera nikade na drugo mesto he he.
 

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
Bog postoi ama Zevs ne postoi, Perun ne Postoi, ne znam koj mnogu se ne postojat, postojat onie bogovi vo koi vernici seuste ima da veruvaat vo niv, znaci postojat vo nivnata vera nikade na drugo mesto he he.
“Хе хе“..абе напиши нешто интересно поврзано со темава , не само да испровоцираш...и да иритираш овде со вакви коментари ..

тук не си ти крив.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
баш ме интересира, сите вие кои тврдите дека не постои Господ и се мавате во гради, каде ќе се обратите кога ќе ви биде тешко (ама навистина тешко, не пред полагање колоквиум или кога ќе раскинете или било што тривијално)? верувајте, на крај пак сите завршуваат со "помагај" и со надеж дека постои нешто освен лекови и наука кои ќе им помогнат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
баш ме интересира, сите вие кои тврдите дека не постои Господ и се мавате во гради, каде ќе се обратите кога ќе ви биде тешко (ама навистина тешко, не пред полагање колоквиум или кога ќе раскинете или било што тривијално)? верувајте, на крај пак сите завршуваат со "помагај" и со надеж дека постои нешто освен лекови и наука кои ќе им помогнат.
Значи тебе ко ќе те фати грип, воспалено грло, одиш в црква и се молиш наместо кај матичен лекар ?? или на пример ете си ја скршил ногата, каде одиш побрзо, в црква или на болница, а ако ти се расипи колата, ја носиш во манастир или на механичар? компјутерот ако ти дојде за преформатирање, викаш поп да го благослови или некој сервисер за компјутери ........
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.337
Поени од реакции
2.224
Значи тебе ко ќе те фати грип, воспалено грло, одиш в црква и се молиш наместо кај матичен лекар ?? или на пример ете си ја скршил ногата, каде одиш побрзо, в црква или на болница, а ако ти се расипи колата, ја носиш во манастир или на механичар? компјутерот ако ти дојде за преформатирање, викаш поп да го благослови или некој сервисер за компјутери ........
Лет3 не мисли на тој случај.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
баш ме интересира, сите вие кои тврдите дека не постои Господ и се мавате во гради, каде ќе се обратите кога ќе ви биде тешко (ама навистина тешко, не пред полагање колоквиум или кога ќе раскинете или било што тривијално)? верувајте, на крај пак сите завршуваат со "помагај" и со надеж дека постои нешто освен лекови и наука кои ќе им помогнат.
da da ama koj bog? ima mnogu, eve jas moze da si oddberam po izbor koj sakam.
 

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
da da ama koj bog? ima mnogu, eve jas moze da si oddberam po izbor koj sakam.
ДА да мојш да одбериш како ќе се обраќаш , иначе е еден. Сите религии веруваат во исти Бог, само различно му се обраќаат.

И AlternativeF, многу убав пост остаде, ама за жал не е доволно јасен за сите-или сосила се прает дека не сфаќет.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
ДА да мојш да одбериш како ќе се обраќаш , иначе е еден. Сите религии веруваат во исти Бог, само различно му се обраќаат.

И AlternativeF, многу убав пост остаде, ама за жал не е доволно јасен за сите-или сосила се прает дека не сфаќет.
Ne veruvaat site religii vo eden ist Bog! Osven hristijanite nikoj drug ne veruva vo Svetoto Trojstvo! taka da molim te ne go poistovetuvaj so site ostanati....
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
како ли живееш кога ќе ти се расипе колата? :nesvest: или кога ќе добиеш грип? :nesvest: или, не дај Боже ако ти дојде компјутерот за преформатирање? :nesvest: ова е типичен пример за погрешно разбирање и толкување на изјава :) верувајте си во кој сакате Бог, наречете го како сакате, ама на крај пак таму се обраќате :smir:

Значи тебе ко ќе те фати грип, воспалено грло, одиш в црква и се молиш наместо кај матичен лекар ?? или на пример ете си ја скршил ногата, каде одиш побрзо, в црква или на болница, а ако ти се расипи колата, ја носиш во манастир или на механичар? компјутерот ако ти дојде за преформатирање, викаш поп да го благослови или некој сервисер за компјутери ........
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
баш ме интересира, сите вие кои тврдите дека не постои Господ и се мавате во гради, каде ќе се обратите кога ќе ви биде тешко (ама навистина тешко, не пред полагање колоквиум или кога ќе раскинете или било што тривијално)? верувајте, на крај пак сите завршуваат со "помагај" и со надеж дека постои нешто освен лекови и наука кои ќе им помогнат.
Тоа ти е доведување до очај, а во очај тие што не знаат да се снајдат со проблемот баш СЕ би направиле.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
..прво, па...(машко/женско ли е???)
 
S

stefi

Гостин
Lugje aj ne se pukajte u vena. Dodeka ne se dokaze deka gospod postoi ti e isto kako materijalno da ne postoi. Na vernicite nikogash nema da im dokazete deka ne postoi pishujte kolku sakate nikad nema da ve svatat zashto gledaat samo ednonasochno. Ako na nekoj mu e polesno da veruva deka gospod ke mu gi reshi problemite neka veruva.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom