Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.713
Поени од реакции
4.909
јас не сум љубител на марихуана али имам пушено некои си 7-8 пати и тоа порано
не го сметам за добро по здравје али е многу филм работа...сите се палат мислат
манги се ако пушат трева у некои тешки филмови се става дечурланава...али јбг
сеа може не сеа му е филм ке му дојде памет по некое време ако не забега....
не ги зборам оние бабини деветини демек ке земеш трева па после се на појако
ке идеш тоа нема везе...али у случај ако си љубител на марихуана и ако
секојдневно ја користиш кога тогаш ке ти дое мерак за да пробаш таблета
ексер на пример...после ако си слаб карактер ке си речеш...не бе не се забегува
од таблети сеа наместо трева овие ке ги конзумирам....и тако даље.....
Јас секојдневно ја користам ,,, ама екстер не ми е ни приближно како ганџата ... не ми е филинг табла како ганџата ..од лично искуство не ми наштетила никако на здравјето .. само ако претерам некад ме фаќа дремка или ми се крка нешто благо ... иначе со тек на време и и на некој начин имун се станува на марихуана .
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Не го сватив муабетот со имун на марихуана?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Во врска со пробувањево мара, иам другарки 20 пути пробуваат ахахах и уште мислат дека ПРОБУВААТ ! Никогаш немам пробано, оти доста ми е тутунов, ама од нивните искуства, се случува да сакаат да кажат нешто а не можат, се кочат, поспори им се функциите, терало на повраќање, страшни трипови и такви работи. Ама, ова сигурно не делува така секогаш, затоа што од кажување на друг, предизвикувало неконтролирано смеење. На мозокот не знам како влијае, ама после тоа има главоболки.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Во врска со пробувањево мара, иам другарки 20 пути пробуваат ахахах и уште мислат дека ПРОБУВААТ ! Никогаш немам пробано, оти доста ми е тутунов, ама од нивните искуства, се случува да сакаат да кажат нешто а не можат, се кочат, поспори им се функциите, терало на повраќање, страшни трипови и такви работи. Ама, ова сигурно не делува така секогаш, затоа што од кажување на друг, предизвикувало неконтролирано смеење. На мозокот не знам како влијае, ама после тоа има главоболки.
Па фала богу дека пробуваат. Марихуаната не ствара зависност туку еден вид забава и јако трипање. Така да, ако сакам пушам, ако сакам не. Главоболки предизвикувала, да дааа:tapp:. Повраќање, јеа рајт. Дај бе достате со рекла казала, пробајте па после коментирајте. Неконтролирано смеење....-.- да даааа
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Па фала богу дека пробуваат. Марихуаната не ствара зависност туку еден вид забава и јако трипање. Така да, ако сакам пушам, ако сакам не. Главоболки предизвикувала, да дааа:tapp:. Повраќање, јеа рајт. Дај бе достате со рекла казала, пробајте па после коментирајте. Неконтролирано смеење....-.- да даааа
Ми имаат кажано луѓе на кои тоа им се случило. Не се симптомите универзални. Не дека секогаш кога ќе земеш ќе си нешто посебно хај. А се знае, се пробува еднаш.Јас некои 4 -5 години пушам цигари и сега треба да кажам дека пробувам? Не гледам зошто би се залажувала самата себеси. Ништо нема само позитивни ефекти, стално има нус ефекти од пороците а и од марата. И не, нема да пробам само за да ти кажам на тебе кои ефекти ги предизвикало кај мене или за да се пофалам дека зиам наркотик.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
abe neka legaliziraat marihuana neka ne go trujat narodov so tutun , pazi vabraneto pusenje a se proizveduva tutun????
 

МургоДШит

Чаршиска џукела
Член од
3 ноември 2008
Мислења
128
Поени од реакции
19
Ако се претера со било што, па нека е зелен чај слеш папаја слеш алое вера слеш еликсир на животот, не е на арно.

Ганџите ако се уживаат со подолги паузи помеѓу сесии, се совршено безопасни.

Нормално, таму е и кваката. Многу луѓе кои немаат што да прават во животот, почнуваат опсесивно да дуваат, очекувајќи дека "интересноста" која ганџата како филтер ја поставува помеѓу нив и реалноста ќе ја пополни празнината која ја носат во себе.

Се разбира, ова не е светот на бајките, па нормално е ако си говедо без усул да развиеш толеранција, да се затапиш, да станеш апатичен, спор и со пореметена краткотрајна меморија. Да не збориме за attention span-от колкав ќе ти биде. Збориме за муле со блед поглед овде.

Исто така, нуспојава при она што веќе ќе го наречеме ЗЛОупотреба на ганџите е запоставувањето на повеќе битни сфери од твојот живот, како личната хигиена (ургх, ме мрзи да се туширам), академската сфера (абе, утре ќе фатам испит, сеа ми зуи у глаа и *зев* ми се дреме), комуникациските способности (еј, пеер, абе.. уствари шознам) итн.



Заклучок: Ако веќе некој се дружи со ганџите, нека тоа биде одговорна, претпазлива и крајно спорадична дружба.

Искрено Ваш,

Проф. д-р. Мурго Де Шит
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Ми имаат кажано луѓе на кои тоа им се случило. Не се симптомите универзални. Не дека секогаш кога ќе земеш ќе си нешто посебно хај. А се знае, се пробува еднаш.Јас некои 4 -5 години пушам цигари и сега треба да кажам дека пробувам? Не гледам зошто би се залажувала самата себеси. Ништо нема само позитивни ефекти, стално има нус ефекти од пороците а и од марата. И не, нема да пробам само за да ти кажам на тебе кои ефекти ги предизвикало кај мене или за да се пофалам дека зиам наркотик.
Кај мене важи правилото да каже некој кој што го има пробано нештото, а од рекла казала ама воопшто не признавам. Има разлика помеѓу цигари и мара. Цигарите се зависни, пушиш по две кутии на ден, не можеш да прекинеш. Со марата воопшто не е таков случајот. Пушиш една - две во месецот онака чисто ради ќејф, и ако сакам да не земам ич, не земам и готово.:toe: А и не се фалиме, чисто онака си дискутираме.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Кај мене важи правилото да каже некој кој што го има пробано нештото, а од рекла казала ама воопшто не признавам. Има разлика помеѓу цигари и мара. Цигарите се зависни, пушиш по две кутии на ден, не можеш да прекинеш. Со марата воопшто не е таков случајот. Пушиш една - две во месецот онака чисто ради ќејф, и ако сакам да не земам ич, не земам и готово.:toe: А и не се фалиме, чисто онака си дискутираме.

Зависноста е колку физичка, толку и психичка ствар.
Во случајот со марихуаната, многу повеќе психичка.
Па и на ниту еден организам на пушач не му се потребни цигарите за да преживее, туку потребата се создала малце поинаку. ;)
Инаку, убав ти е пристапот, ако го одржуваш така, подавам рака. (запази рима:))
Али...на 87% од 'пробувачите' кои јас сум имала чест да ги запознаам, тоа некако не им оди. Океј, си уживкаат луѓето и си ги знаат последиците, не е битно.
Битно причина за тоа е првата реченица од постов, за која нема потреба понатамошно објаснување.

Зависност можеш да развиеш од буквално СЕ, ако психата ти е плодна почва за тоа.


*и без грижа, го испочитував твојот принцип околу пробување па зборување. :):back:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
Не ја имам читано цела тема така да ова ако сте го дискутирале нема да ми замирувате.. немам ништо против марихуана.. супер е .. порано ја ставав на исто рамниште со алкокол.. пошто цело друштво сме пушачи едниствено нешто шо ме вознемирува е то шо кај сите забележав .. како да реча .. самиот организам му создава некои импулси.. навистина грда слика ..
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Кај мене важи правилото да каже некој кој што го има пробано нештото, а од рекла казала ама воопшто не признавам. Има разлика помеѓу цигари и мара. Цигарите се зависни, пушиш по две кутии на ден, не можеш да прекинеш. Со марата воопшто не е таков случајот. Пушиш една - две во месецот онака чисто ради ќејф, и ако сакам да не земам ич, не земам и готово.:toe: А и не се фалиме, чисто онака си дискутираме.
Правилото што важи за тебе, не е спомнато на темава. Кажувам што знам, од луѓе што ги знам и знам дека пробале, ако за тебе е проба 20 пути, онда нешто имаш смешано поими. Секој наркотик и порок може да створи зависност. И симптомите ти кажав веќе, дека не се секогаш исти, така што немаш аргументи дека ако тебе не ти се десило тоа што јас го опишав, јас тресам зелени и шпекулирам. Па уште требало да пробам за да кажам... Што ми рече...:icon_lol:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Да се разбереме, марата ствара зависност но мора да значи дека кај сите важи истото ама посебно важи кај оние што се ептен утрипани и влезени се во филм како еден мој другар. За ефектите нема потреба да се коментира зш ги знаете и самите иако некои имаат лажна претстава за истите. (=
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Јас секојдневно ја користам ,,, ама екстер не ми е ни приближно како ганџата ... не ми е филинг табла како ганџата ..од лично искуство не ми наштетила никако на здравјето .. само ако претерам некад ме фаќа дремка или ми се крка нешто благо ... иначе со тек на време и и на некој начин имун се станува на марихуана .
Прво, по тврдењата ваши дека марихуаната не прави ништо на свеста, зошто ја користиш секој ден?
Второ, ти сепак спомнуваш некој филинг ... кој филинг е тоа?
Трето, што значи тоа имун? Веќе не ти го дава познатиот филинг? Поради тоа знаеш да претераш? А ако еден ден не ти го дава филингот и со пет пати поголеми количини, што ќе правиш тогаш, кога веќе си зависен да ја користиш секој ден?

Немогуче.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Марихуаната не ствара физичка зависност ама можи на друг начин да ти го заеби животот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom