Како се настанати ИКОНИТЕ?

Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Поставуваш прашања а јас на нив ти одоговарам. Незнам што е од тоа повеќе потребно.
Не ќе си правиш врезан лик, ниту некаква слика на она што е горе во небото, или долу на земјата, или во водата под земја.
Dali ovaa Bozja zapoved vazi seuste sakam da mi kazes.
1 Тимотеј: 2:5 Зашто Бог е Еден , и Еден е Посредникот меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,
Eve zs ne ni trebaat ikonite na koj im se poklonuvate i gi pravite Bogovi, pa sega i pokojniot Tose ke go napravite svetec i nego ke mu se molite.
Надвор се кучињата и вражалците, и блудниците и убијците, и идолопоклониците и секој, кој ја сака лагата и лаже.”
Идолопоклоници се оние кој се молат на ИКОНИ па брат пази што правиш.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Мики...баш поради нив ги имаш молењето на светци, свеќите, житијата,литургиите и нормално иконите...(има уште ама ме мрзи нешто од сабајле да размислувам)...
-"Славата на светите е слична на светлината на ѕвездите,од кои една свети многу силно,друга помалку,а трета едвај забележливо;но тие ѕвезди се сепак на едно небо"....-Прешпдпбен Исаија Отшелник
-Светлина пред Бога,Мајката Божја и сите Светии.Го молам Бога да живеам во светлината на Неговата Вистина.
-Огромна полза имаме од истите,не крепат во силината на нашата вера.Да бидеме непоколебливи.
-Па и треба да ги има.Светата Лиругија е нешто свето,а секој збор против Светите Тајни кои се извршуваат во неа,се премногу недолични за да воопшто и бидат кажани.Кај сектите и новосоздадените „цркви„(ако може така да се наречат),нема ништо од она што вистински ја означува верата во Христа Исуса.Како некој може да влезе во рајот,ако не го прима Телото и Крвта Христова?Блаженство е да се присуствува на Светата Литургија,присуството во такво свештено здание претставува најголема среќа за скитникот на земјата,а па уште повеќе да се соединиш со Христа,преку причеста."Примете,јадете,ова е Моето Тело кое за вас се прекршува,правете го ова за мој спомен.Пијте од Неа сите,ова е Мојата крв на Новиот завет,која се пролева за вас и мнозина,за опростување на гревовите".....
И:"Кој го јаде Моето тело и ја пие Мојата крв,живее во Мене и Јас сум во него"......
-И Слава на Бога,што не удостоил да имаме огромен број на Светии,кои се наши застапници пред Христа.Секој збор против нив,е меч во душата на Бога.Тие ја пролеаа својата маченичка крв,тие го проповедаа Христијанството,и обраќаа луѓе во верата.Тие се Божји служители.Колку икони мироточат,од колку од нив тече крв....Тоа е доказ пред очите наши,тоа е доказ дека тие се живи.Страшно е непочитувањето на Светите икони.Бегам од оние кои не ја почитуваат Мајката Божја,Чесниот Крст,иконите и Светителите,бидејќи знам Кому служам со сето свое срце.Па тогаш што прават „верниците„,ако не одат во црква,не се причестуваат,не постат,не се исповедаат,не ги почитуваат Божјите угодници и нивните Свети ликови.Да се плашиме од Бога,да пазиме да не навредиме некој од Неговите „мали“,кои Тој лично ги одбра........
-И за Црквата:Кој може да ја порекне светоста на Домот Божји во кој пребива Светиот Дух?Цариникот стоел на крајот од храмот,не сметајќи се достоен да ги подигне очите кон небото,туку се удирал во гради,велејќи:„Боже,биди милостив кон мене грешниот!“Значи тој излегол од Црквата,привлекувајќи ја на себе Божјата благодат....
„А јас,пак,според Твојата голема милост,ќе влезам во Твојот дом и ќе се поклонам во Твојот свет храм од страв пред тебе„(Псал.5,8).....Тогаш што е со оние кои не се поклонуваат на храмот Божји,туку бегаат од него?Немаат страв од Бога за тоа непочитување?
„КАДЕ Е ТОЈ БЛАЖЕН КОРАБ,СЛИЧЕН НА ОНОЈ НА ПРАВЕДНИОТ НОЕ,ВО КОЈ БИ МОЖЕЛЕ ДА СЕ ЗАСОЛНИМЕ ПРЕД БРАНОВИТЕ КОИ ОД СИТЕ СТРАНИ НЕ ПРЕКРИВААТ,КАДЕ БИ МОЖЕЛЕ ДА НАЈДЕМЕ СИГУРНО СПАСЕНИЕ?КОРАБОТ Е-СВЕТАТА ЦРКВА,КОЈА СПОКОЈНО ПЛОВИ НА БРАНОВИТЕ НА ПОТОПОТ ВО МРАЧНАТА И БУРНА НОЌ,НА СВОЈОТ ПАТ,СИГУРНО РАКОВОДЕЈЌИ СЕ ОД НЕБЕСНИТЕ СВЕТИЛА:ДЕЛАТА НА СВЕТИТЕ БОЖЈИ УГОДНИЦИ.БЛСОКОТ НА ТИЕ СВЕТЛА НЕ МОЖЕ ДА ГО СКРИЕ НИКАКВА МАГЛА,НИКАКВИ ОБЛАЦИ.КОРАБОТ ЌЕ СТИГНЕ ВО ПРИСТАНИШТЕТО НА БЛАЖЕНАТА ВЕЧНОСТ,ТАМУ УСПЕШНО ЌЕ ГИ ДОНЕСЕ СИТЕ ОНИЕ,КОИ И ГО ДОВЕРИЛЕ СВОЕТО СПАСЕНИЕ.КОМУ НЕ МУ Е ГАЈЛЕ ЗА ТОЈ КОРАБ,ЌЕ СИ ПОМИСЛИ,ПО СВОЈАТА СЛЕПА ГОРДОСТ,ДЕКА СТРАШНИТЕ БРАНОВИ МОЖЕ ДА ГИ ПРЕПЛОВИ НА ТЕНКИОТ КОРАБ ОД СОПСТВЕНИОТ РАЗУМ,КОЈ ЈА ЗАНЕМАРУВА СМИРЕБАТА ПОКОРНОСТ НА ВИСТИНСКАТА ЦРКВА,КОЈ СЕДНУВА ВО ДРУГИ БРОДОВИ,ПОВРЕДЕНИ ОД ЛАЖНО УЧЕЊЕ,НАГРИЗАНИ СО ПРЕЛЕСТ ОД ЛУКАВАТА ЗМИЈА ,КОЈ ГО ОТФРЛА РАКОВОДСТВОТО НА СВЕТИОТ ДУХ ИЛИ САМО СО СТУДЕНА ДВОЛИЧОСТ ЌЕ СЕ РАКОВОДИ СО СВЕТОТО ПИСМО,ВО КОЕ ЕДИНСТВЕНО Е УЧЕЊЕТО НА ДУХОТ-ТОЈ ЌЕ ЗАГИНЕ. „ДОДЕКА ЈА ИМАТЕ СВЕТЛИНАТА,ВЕРУВАЈТЕ ВО СВЕТЛИНАТА,ЗА ДА БИДЕТЕ СИНОВИ НА СВЕТЛИНАТА„ 1.405-407


Толку од мене.......
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Панини ги измисли иконите за да праат пари од “цркви со сликички“. :baeh:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
-"Славата на светите е слична на светлината на ѕвездите,од кои една свети многу силно,друга помалку,а трета едвај забележливо;но тие ѕвезди се сепак на едно небо"....-Прешпдпбен Исаија Отшелник
KOJ?!
Светата Лиругија е нешто свето,а секој збор против Светите Тајни кои се извршуваат во неа,се премногу недолични за да воопшто и бидат кажани.
Толку се свети и мистични што никој не разбира што се зборува..проповедта е во форма на пеење..баш се достапни за широките народни маси..
Кај сектите и новосоздадените „цркви„(ако може така да се наречат),нема ништо од она што вистински ја означува верата во Христа Исуса.Како некој може да влезе во рајот,ако не го прима Телото и Крвта Христова?Блаженство е да се присуствува на Светата Литургија,присуството во такво свештено здание претставува најголема среќа за скитникот на земјата,а па уште повеќе да се соединиш со Христа,преку причеста."Примете,јадете,ова е Моето Тело кое за вас се прекршува,правете го ова за мој спомен.Пијте од Неа сите,ова е Мојата крв на Новиот завет,која се пролева за вас и мнозина,за опростување на гревовите".....
И:"Кој го јаде Моето тело и ја пие Мојата крв,живее во Мене и Јас сум во него"......
Јас незнам дали ти си присуствувал на служба во една такав секта како што велиш..но причеста исто така се извршува само што не се рамни со канибализам...

Страшно е непочитувањето на Светите икони.Бегам од оние кои не ја почитуваат Мајката Божја,Чесниот Крст,иконите и Светителите,бидејќи знам Кому служам со сето свое срце.Па тогаш што прават „верниците„,ако не одат во црква,не се причестуваат,не постат,не се исповедаат,не ги почитуваат Божјите угодници и нивните Свети ликови.Да се плашиме од Бога,да пазиме да не навредиме некој од Неговите „мали“,кои Тој лично ги одбра........
Страшно е непочитување на божјите заповеди..(клањањето пред икони, поткупувањето на икони со 10 денари и нивното плунчење) кога иконите се испречуваат мегу мене и господ е тоа застранување..

„КАДЕ Е ТОЈ БЛАЖЕН КОРАБ,СЛИЧЕН НА ОНОЈ НА ПРАВЕДНИОТ НОЕ,ВО КОЈ БИ МОЖЕЛЕ ДА СЕ ЗАСОЛНИМЕ ПРЕД БРАНОВИТЕ КОИ ОД СИТЕ СТРАНИ НЕ ПРЕКРИВААТ,КАДЕ БИ МОЖЕЛЕ ДА НАЈДЕМЕ СИГУРНО СПАСЕНИЕ?КОРАБОТ Е-СВЕТАТА ЦРКВА,КОЈА СПОКОЈНО ПЛОВИ НА БРАНОВИТЕ НА ПОТОПОТ ВО МРАЧНАТА И БУРНА НОЌ,НА СВОЈОТ ПАТ,СИГУРНО РАКОВОДЕЈЌИ СЕ ОД НЕБЕСНИТЕ СВЕТИЛА:ДЕЛАТА НА СВЕТИТЕ БОЖЈИ УГОДНИЦИ.БЛСОКОТ НА ТИЕ СВЕТЛА НЕ МОЖЕ ДА ГО СКРИЕ НИКАКВА МАГЛА,НИКАКВИ ОБЛАЦИ.КОРАБОТ ЌЕ СТИГНЕ ВО ПРИСТАНИШТЕТО НА БЛАЖЕНАТА ВЕЧНОСТ,ТАМУ УСПЕШНО ЌЕ ГИ ДОНЕСЕ СИТЕ ОНИЕ,КОИ И ГО ДОВЕРИЛЕ СВОЕТО СПАСЕНИЕ.КОМУ НЕ МУ Е ГАЈЛЕ ЗА ТОЈ КОРАБ,ЌЕ СИ ПОМИСЛИ,ПО СВОЈАТА СЛЕПА ГОРДОСТ,ДЕКА СТРАШНИТЕ БРАНОВИ МОЖЕ ДА ГИ ПРЕПЛОВИ НА ТЕНКИОТ КОРАБ ОД СОПСТВЕНИОТ РАЗУМ,КОЈ ЈА ЗАНЕМАРУВА СМИРЕБАТА ПОКОРНОСТ НА ВИСТИНСКАТА ЦРКВА,КОЈ СЕДНУВА ВО ДРУГИ БРОДОВИ,ПОВРЕДЕНИ ОД ЛАЖНО УЧЕЊЕ,НАГРИЗАНИ СО ПРЕЛЕСТ ОД ЛУКАВАТА ЗМИЈА ,КОЈ ГО ОТФРЛА РАКОВОДСТВОТО НА СВЕТИОТ ДУХ ИЛИ САМО СО СТУДЕНА ДВОЛИЧОСТ ЌЕ СЕ РАКОВОДИ СО СВЕТОТО ПИСМО,ВО КОЕ ЕДИНСТВЕНО Е УЧЕЊЕТО НА ДУХОТ-ТОЈ ЌЕ ЗАГИНЕ. „ДОДЕКА ЈА ИМАТЕ СВЕТЛИНАТА,ВЕРУВАЈТЕ ВО СВЕТЛИНАТА,ЗА ДА БИДЕТЕ СИНОВИ НА СВЕТЛИНАТА„ 1.405-407
Кванитетот Радост не значи и квалитет..ме умори од читање..
Толку од мене.......
Од мене уште нешто..Отците на 5. Вселенски собор го Антемесиле секој кој „дополнува или изменува“ нешто од него...тој собир според нив е завршен неизменлив образец на верата , за сите христијани и за сите времиња....иконите се донесени покасно ..дали тоа значи дека е анатемисана и православната црква..
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
(Za vreme na Liturgijata za upokoeni,vo podmornicata "Kursk",svekite se pretvorija vo krv)

Pogore:Mirotocivite ikoni na Majkata Bozja Lepavinska,Starec Jakov Calikis,i Sveti Teodor
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585

(Za vreme na Liturgijata za upokoeni,vo podmornicata "Kursk",svekite se pretvorija vo krv)
Се претвориле во изгорен восок, оној кој се појавува кога свеќите поради бројноста т.е топлината се топат и горат како такви.

И што врска има тоа со темава?
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
KOJ?!
Толку се свети и мистични што никој не разбира што се зборува..проповедта е во форма на пеење..баш се достапни за широките народни маси..
Јас незнам дали ти си присуствувал на служба во една такав секта како што велиш..но причеста е исто така се извршува само што не се рамни со канибализам...

Страшно е непочитување на божјите заповеди..(клањањето пред икони, поткупувањето на икони со 10 денари и нивното плунчење) кога иконите се испречуваат мегу мене и господ е тоа застранување..

Кванитетот Радост не значи и квалитет..ме умори од читање..
Од мене уште нешто..Отците на 5. Вселенски собор го Антемесиле секој кој „дополнува или изменува“ нешто од него...тој собир според нив е завршен неизменлив образец на верата , за сите христијани и за сите времиња....иконите се донесени покасно ..дали тоа значи дека е анатемисана и православната црква..
-ne razbiras makedonski ili crkovno slovenski?i da ti kazam iskreno,najubavoto peenje(ako veke za toa sakas da zboris)e tokmu vizantiskoto peenje,koe na sekomu mu dopira vo srceto.treba da si stvarno kamennnn,za da ne pocuvstvuvas nisto.......
-da ne dade Gospod,poprvo ke umram,ama Hrista ne go predavam
-Vinoto i Lebot se teloto i krvta Hristova,i kako takvi tie se sveti.Udostojuvanjeto so pricest mozes da go nareces kako sakas,no toa samo edno znaci i ima edno ime....Ne bi ti preporacal da hulis na Svetite Tajni vo idnina.Bog neka ti prosti i na tebe i na mene
-Da,i na demonite ikonite im se precka,se plasat od niv,znaes deka?
-Se potrudiv da ti objasnam,no izgleda deka ova so korabot,slabo si go razbral ili pa se pravis deka ne go razbiras......
-Nemoze se da se opredeli vo isto vreme.I na pr.vo pravniot sistem eden zakon se donesuva porano,a drug podocna,toa ne go pravi podocna doneseniot NEVAZECKI.Naprotiv....istoto e i so dopolnuvanjata i izmenite....a sega,toa sto nekomu zakonite ne mu odgovaraat e druga rabota....pa zatoa ne gi pocituva i na krajot ke zavrsi vo zatvor....
I koga sme veke kaj izmenite,sto ke kazes ti za sektite koi nikoj i gi nema priznaeno,sosem otskoknuvaat od verata pravilna,i samite gi izvrtuvaat Bozjite zakoni?Sto e toa za tebe?
Ustvari i ako cekam odgovor,znam sto ke procitam,normalno e da go branis svoeto....razbiram.....no voedno i mu posakuvam na sekoj da go spoznae Boga vistinski vo srceto svoe,a ne lazno :wink:
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Pogledni ja podobro slikata,pa ke praime muabet,zosto taa bara tuka!
Ок ја зјапав цела минута, со оглед на тоа што ова веќе ми е видено и знам како се прави не гледам ништо чудно, ај сега биди љубезен и одговори.

п.с од кога ќе стиснеш на
нема потреба да стиснеш
:smir:
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Ок ја зјапав цела минута, со оглед на тоа што ова веќе ми е видено и знам како се прави не гледам ништо чудно, ај сега биди љубезен и одговори.

п.с од кога ќе стиснеш на
нема потреба да стиснеш
:smir:

http://manastir-lepavina.org/novosti/index.php/weblog/detaljnije/za_vreme_zaupokojene_liturgije_za_poginule_u_podmornici_kursk_svee_su_se_pr/
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
-ne razbiras makedonski ili crkovno slovenski?i da ti kazam iskreno,najubavoto peenje(ako veke za toa sakas da zboris)e tokmu vizantiskoto peenje,koe na sekomu mu dopira vo srceto.treba da si stvarno kamennnn,za da ne pocuvstvuvas nisto.......
-da ne dade Gospod,poprvo ke umram,ama Hrista ne go predavam
-Vinoto i Lebot se teloto i krvta Hristova,i kako takvi tie se sveti.Udostojuvanjeto so pricest mozes da go nareces kako sakas,no toa samo edno znaci i ima edno ime....Ne bi ti preporacal da hulis na Svetite Tajni vo idnina.Bog neka ti prosti i na tebe i na mene
-Da,i na demonite ikonite im se precka,se plasat od niv,znaes deka?
-Se potrudiv da ti objasnam,no izgleda deka ova so korabot,slabo si go razbral ili pa se pravis deka ne go razbiras......
-Nemoze se da se opredeli vo isto vreme.I na pr.vo pravniot sistem eden zakon se donesuva porano,a drug podocna,toa ne go pravi podocna doneseniot NEVAZECKI.Naprotiv....istoto e i so dopolnuvanjata i izmenite....a sega,toa sto nekomu zakonite ne mu odgovaraat e druga rabota....pa zatoa ne gi pocituva i na krajot ke zavrsi vo zatvor....
I koga sme veke kaj izmenite,sto ke kazes ti za sektite koi nikoj i gi nema priznaeno,sosem otskoknuvaat od verata pravilna,i samite gi izvrtuvaat Bozjite zakoni?Sto e toa za tebe?
Ustvari i ako cekam odgovor,znam sto ke procitam,normalno e da go branis svoeto....razbiram.....no voedno i mu posakuvam na sekoj da go spoznae Boga vistinski vo srceto svoe,a ne lazno :wink:
Прво она со оците мене не ме тангира ни најмалку..јас се водам спрема законите од Библијата не спрема оние на неколку старци кои 4 века после Христа решиле дека иконите се дел од христијанството...
Кога зборуваш за секти треба да знаеш дека и првите христијани биле наречени секташи од Евреите...Јас стварно не знам, која е таа правилна вера..која ја застапуваш Радост...

Кај МПЦ врховен авторитет е Синод, имате директен профит од продажба на разни фетиши, идолопоклонството, материјализмот, национализам, политика, литургијата(миситка), маријанството, рецитирање молитви, хагиографија..треба ли уште да бројам..
Не судам..да бидеме јасни...Бог има план за секого..јас сум го избрал мојот пат..

Таму каде што јас припаѓам..врховата власт ја има Божиот збор отелотворен во Исус, владее духовна преобразба на начинот на живеење,извор на верата е Библијата, а не 1000-ци житија, се проповеда(апостолски начин на богослужба), а молитвата како што учел Исус е слободно обраќање на Бога..
Бог е дел од мојот живот секој ден Радост..не ги извртувам неговите закони туку ги следам..не си играм со зборови...и ми се гнаси од секоја помисла на заведување на народот под изговор дека сме библиски народ..а општеството ти е тешка декаденција..отуѓено од Бога...Иконите се само дел од работите кои ги тераат луѓето подалеку од изворот на животот..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не ќе си правиш врезан лик, ниту некаква слика на она што е горе во небото, или долу на земјата, или во водата под земја.
Dali ovaa Bozja zapoved vazi seuste sakam da mi kazes.
1 Тимотеј: 2:5 Зашто Бог е Еден , и Еден е Посредникот меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,
Eve zs ne ni trebaat ikonite na koj im se poklonuvate i gi pravite Bogovi, pa sega i pokojniot Tose ke go napravite svetec i nego ke mu se molite.
Надвор се кучињата и вражалците, и блудниците и убијците, и идолопоклониците и секој, кој ја сака лагата и лаже.”
Идолопоклоници се оние кој се молат на ИКОНИ па брат пази што правиш.

Маријанчо, соземи се малце. Од каде ти е овој генијален заклучок дека иконите се боготворени? Па кој нормален боготвори икони и воопшто, материјални предмети, освен идолопоклониците? Да прочитај малку за смислата од нивното постоење а не посотојано да преповротуваш едни и исти работи, дека иконите биле идолопоклонство.

Понатаму.
Кој ТЕБЕ те повика да ги толкуваш Божјите заповеди? Ти самиот себе? Тие се истолкувани уште пред да се родиш а овде на форумов ни пишуваш постови со толкувања џоа да сме сите вчера родени.

Никако да ми стане јасно, ОД КАДЕ оваа честа асоцијација кај неправославните дека се што е анатемисано мора да биде врзано за православието, како што се иконите, поповите, идолопоклонството и слично? Или можеби ЈАС треба да го дадам одговорот?
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Прво она со оците мене не ме тангира ни најмалку..јас се водам спрема законите од Библијата не спрема оние на неколку старци кои 4 века после Христа решиле дека иконите се дел од христијанството...
Кога зборуваш за секти треба да знаеш дека и првите христијани биле наречени секташи од Евреите...Јас стварно не знам, која е таа правилна вера..која ја застапуваш Радост...

Кај МПЦ врховен авторитет е Синод, имате директен профит од продажба на разни фетиши, идолопоклонството, материјализмот, национализам, политика, литургијата(миситка), маријанството, рецитирање молитви, хагиографија..треба ли уште да бројам..
Не судам..да бидеме јасни...Бог има план за секого..јас сум го избрал мојот пат..

Таму каде што јас припаѓам..врховата власт ја има Божиот збор отелотворен во Исус, владее духовна преобразба на начинот на живеење,извор на верата е Библијата, а не 1000-ци житија, се проповеда(апостолски начин на богослужба), а молитвата како што учел Исус е слободно обраќање на Бога..
Бог е дел од мојот живот секој ден Радост..не ги извртувам неговите закони туку ги следам..не си играм со зборови...и ми се гнаси од секоја помисла на заведување на народот под изговор дека сме библиски народ..а општеството ти е тешка декаденција..која се отуѓило од Бога...Иконите се само дел од работите кои ги тераат луѓето подалеку од изворот на животот..
-Православната.Не за џабе е Право-славна.....:wink:
-Црквата е мноооооогу повеќе од институција,која за тебе профитира.За мене Црквата е Храм Божји,одењето во неа,не го правам формално.За ова иам пишувано мноооогу пати,и сега неможам да се повторувам.Ниту верата во срцето без одење во црква е вистинска,а ниту пак одењето во црква,без верата во срцето,е вистинска.Треба од љубов кон Бога,да одиме во црква.Тогаш,кога тоа ќе стане една целина,можеме да зборуваме за вера.
-Секој има слободна воља,сега само дебатираме
-Тоа сепак отскокнува од црковните догми,нели?Значи,променети се оние работи кои одговараат да бидат променети,создадена е нова како да ја наречам.....и затоа дефинитивно не е вистинската,не ја исповеда Светата Троица.
-Дај Боже да ти биде,само пази по кој пат чекориш.Има многу лажни патишта кои да,„те водат„ кон Христа.....Она што јас ти го зборувам,го имам почувствувано во срцето,односно дека тука е Вистината.Никаде на светот нема да сретнеш велелепни цркви и манастири,и царски служби и свештенства како во Православието.Никаде нема таква радост,љубов,благодат....зборувам за моето лично искуство
-За иконите,тоа што имав да ти го кажам,ти го кажав,твое е што ќе мислиш,а крајот ќе покаже кој е наместо во право,во криво....
 

KST

Член од
8 септември 2008
Мислења
76
Поени од реакции
3
Ne znaci ako e pravoslavna i e O.K. Moze ke se pojavi nekoja "orginalna crkva" togas ke treba da si go zeme taa pravoto za najispravna religija, pa ke treba site pravoslavni tamu da se prefrlat.
p.s. ne e loso pravoslavnata da pocne da go upotrebuva i terminot hristijanska na primer MPC Makedonska Pravoslavna Crkva.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom