Македонски бугари, прашање до нив...

Статус
Затворена за нови мислења.

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Државата Република Македонија и Македонците во неа, блгари ли се?!
Државата Македониja не е бугарска и нема и как да биде.Државата МК се управлjaва от влада избрана от граганите на МК.Нема как да е бугарска.Македонските грагани,които се чувствуват дел от бугарската нациja,па живеат во МК са бугари.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Успори бе Хич бе, атомски.... кој педерленд татарленд, за делови од Македонија каде сеуште живеат етнички Македонци?! Дај мислете 100 пати пред да пишувате сешто!!!
Tie delovi ne gi cepkame,tie se nasi i samo go cekam denot koga pak ke ni gi vratat?
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
Државата Македониja не е бугарска и нема и как да биде.Државата МК се управлjaва от влада избрана от граганите на МК.Нема как да е бугарска.Македонските грагани,които се чувствуват дел от бугарската нациja,па живеат во МК са бугари.
А Македонците кои живеат во Пиринска Македонија и се чувствуваат дел од македонската нација што се?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Tie delovi ne gi cepkame,tie se nasi i samo go cekam denot koga pak ke ni gi vratat?
Со това мислене нема иднина.Хората зборуват за глобализациja,он ми зборува за 19 и началото на 20 век.Веке е 21.
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Државата Македониja не е бугарска и нема и как да биде.Државата МК се управлjaва от влада избрана от граганите на МК.Нема как да е бугарска.Македонските грагани,които се чувствуват дел от бугарската нациja,па живеат во МК са бугари.
A другите што се? Нели има турци, власи ... од тие што не се чувствуват како дел од бугарската нација во Македонија дали има Македонци?
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Со това мислене нема иднина.Хората зборуват за глобализациja,он ми зборува за 19 и началото на 20 век.Веке е 21.
Globalizacija vo prevod glasi: Vie od Balkanot ke rabotite za nas kapitalistite ama za eftini pari,nie samo ke uzivame i ke go sobirame kajmakot.Tie baraat eftina rabotna sila a kaj mozat da ja najdat,se razbira na Balkanot i toa sto Makedoncite dobivaat taka lesno Bugarski pasosi ne e samo taka odobreno,ima ovde nesto sto smrdi a od cija strana e smrdeata vremeto ke pokaze?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Значи Македонската нација ни под разно не е Бугарска нација?

Постојано забораваат Бугариве дека веќе ја признаа Македонската НАЦИЈА во 1944.

И они како Грците, пиши бриши си прават во историјата, те не признавале те не и така до ден денес.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
A другите што се? Нели има турци, власи ... од тие што не се чувствуват како дел од бугарската нација во Македонија дали има Македонци?
Ти ке ми кажеш дали во МК има македонци,не jaс.

Значи Македонската нација ни под разно не е Бугарска нација?
Днешната македонска нациja(во РМ) не е бугарска.Виж за миналото можеме да спориме.
Треба да се знае исто дека збора македонец като географски термин во Пиринска македониja се числува до голема степен ком бугарската нациja.

Толку ти е тешко да кажеш Македонска нација, а??
Не никак не ми е тежко.Еве - македонска нациja.

Постојано забораваат Бугариве дека веќе ја признаа Македонската НАЦИЈА во 1944.

И они како Грците, пиши бриши си прават во историјата, те не признавале те не и така до ден денес.
МММ не е точно,заштото народ,нациja не се признава со државни актове.Веке за илjaден пут го казвам.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Днешната македонска нациja не е бугарска.Виж за миналото можеме да спориме.

A u minaloto sto bila BUGARSKA ???? c c c c

zimajte kamenjata :tapp:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom