Помош: SQL и останати бази на податоци

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.737
Поени од реакции
6.673
Ама каде што одам на обука работиме SQL и ми треба тоа да го научам.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Инсталирај си цел пакет Visual Studio 2008 , па после тоа инсталирај , XML parser 6.0 нешто така беше , па после тоа menagment studio-то.
Секогаш без проблем ми успева вака да си инсталирам целосна .нет околина.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.737
Поени од реакции
6.673
Ај сега таа грешката што ја напишав погоре ја средив. Него сега проблемот е што инсталацијата на SQL Mangement Studio Express 2008 поминува ок и кога одам во старт да го пуштам ГО НЕМА!!!. Во фолдерот SQL Server 2008 има само congiguration tools. Си реков да не е до тоа што не е стартуван сервисот SQL Server service, пошто е стопиран. НЕ бре брате се обидувам да го стартувам не сака па не сака.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Ајде едно профи, малце Transact SQL. Работам последните денови на update софтверче кое патем ја апдејтува шемата на базата на податоци. CREATE и ALTER делот е океј, али за дополнителна сигурност дека се поминува како што треба и дека нема да се направи некој чекор што не треба, потребни ми се доста Has_Perms_By_Name повици на функции со кои ќе видам дали постои одредена табела, колона, констрејнт или дефултна вредност. Првите две ги склопив, дури онаа за табелите ја создава Managment студиото, али останатите две проверки незнам како да ги направам и дали можам да ги направам.

Значи, за проверка дали табела постои: select Has_Perms_By_Name('tabela', 'Object', 'SELECT') каде што 'SELECT' е она што сакаш да го добиеш. Може да биде и нешто друго, во зависност дали сакаш да навлеваш во пикантерии на контрола.
За проверка на колона: select HAS_PERMS_BY_NAME('tabela', 'OBJECT', 'SELECT', 'kolona', 'COLUMN')

Она што ми треба: проверка дали постои некој констрејнт (надворешен клуч, default вредност, NULL/not NULL вредност). Ако некој има нешто слично видено, помошта многу би ја ценил.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Имам проблем со SQL база за на сервер и се работи за Асп апликација . Вака , си креирав база .mdf и на локално си работи перфектно , сместена си е во Аpp_Data , и си читам и пишувам во неа , е сеа решив да ја качам на сервер , прво пробав исто како што е значи цел фолдер со Апп_дата и остало , но не сака вика

Login failed for user 'gloucester\IWPD_501(rimsis)'.

Description: An unhandled exception occurred during the execution of the current web request. Please review the stack trace for more information about the error and where it originated in the code.

Exception Details: System.Data.SqlClient.SqlException: Login failed for user 'gloucester\IWPD_501(rimsis)'.

Source Error:
еден куп грешки тука

После ја прикачив на серверот све како што треба , го сменив кодот
string connstring = "Data Source=.\\SQLEXPRESS;AttachDbFilename=|DataDirectory|\\Database.mdf;Integrated Security=true;User Instance=true";

во

string connstring = "Data Source=91.186.0.1xx;Database=xxmsis_;Password=xxxxx;User id=mojot user;Integrated Security=True;User Instance=True";

но пак несака истата грешка ја дава , чаре ?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Пред некој ден инсталирав на Win Server 2003 SBS, Microsoft Dynamic CRM 4. Се ОК, download SQL 2005 инсталира и НИКАДЕ неможам да го најдам SQLAGENT. Помош??
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Имам проблем со SQL база за на сервер и се работи за Асп апликација . Вака , си креирав база .mdf и на локално си работи перфектно , сместена си е во Аpp_Data , и си читам и пишувам во неа , е сеа решив да ја качам на сервер , прво пробав исто како што е значи цел фолдер со Апп_дата и остало , но не сака вика

Login failed for user 'gloucester\IWPD_501(rimsis)'.

Description: An unhandled exception occurred during the execution of the current web request. Please review the stack trace for more information about the error and where it originated in the code.

Exception Details: System.Data.SqlClient.SqlException: Login failed for user 'gloucester\IWPD_501(rimsis)'.

Source Error:
еден куп грешки тука

После ја прикачив на серверот све како што треба , го сменив кодот
string connstring = "Data Source=.\\SQLEXPRESS;AttachDbFilename=|DataDirectory|\\Database.mdf;Integrated Security=true;User Instance=true";

во

string connstring = "Data Source=91.186.0.1xx;Database=xxmsis_;Password=xxxxx;User id=mojot user;Integrated Security=True;User Instance=True";

но пак несака истата грешка ја дава , чаре ?
Кај мене стринговите за конекција се во овој формат:
Data Source=dbserver(\instancaakoima);Initial Catalog=imenabaza;Persist Security Info=True;User ID=korisnik;Password=lozinka

Впрочем, направи конекција од VS до базата и ќе ти го изгради стрингот. А дали со други апликации можеш да пристапиш до базата? Дали е одобрена SQl автентификација и сл?
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Користи Microsoft SQL Server Database Publishing Wizard за да ја публикуваш базата
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Среден е проблемот , благодарам на тие што се потрудија
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Среден е проблемот , благодарам на тие што се потрудија
Убаво што си го средил, туку можеш и да кажеш како за ако на некој друг му се случи да знае нели?
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Убаво што си го средил, туку можеш и да кажеш како за ако на некој друг му се случи да знае нели?
Секако :)

string connstring = "Data Source=adresa;Initial Catalog=baza;User ID=user;Password=pass;Persist Security Info=False";
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
До една база пристапувам преку SQL команди, после преки LINQ ги читам. Се додека не ја рестартирам програмата измените направени преку SQL неможам да ги видам кога читам од базата со LINQ.
Код:
public static DataClasses01DataContext linq = new DataClasses01DataContext(@"Data Source=.\SQLEXPRESS;AttachDbFilename=C:\Software\Baza01.mdf;Integrated Security=True;User Instance=True");

public static SqlConnection c = new SqlConnection(@"Data Source=.\SQLEXPRESS;AttachDbFilename=C:\Software\Baza01.mdf;Integrated Security=True;User Instance=True");
Истиот стринг е....
 
Член од
17 април 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
Дали има некој семинарска за било кои основни работи во бази на податоци или некои материјали кои можат да помогнат tnx
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
Работата е во cache....и refresh на дата моделот...тоа е така by design
 

Kajgana Shop

На врв Bottom