Дали ДПА се распаѓа?

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Дефинитивно најдобриот досегашен Министер за Здравство кој го имала Македонија од 90 па наваму..Дефинитивно, мислам дека тој видно ќе придонесе за развиток како на демократијата така и за меѓуетничкиот соживот..
kiko vo red seto toa, ali za da bide faktor toj mora da gi bara glasovite kaj albancite vo makedonija, mislis li deka na polarizirano albansko glasacko telo pomegju dui i dpa koi veke se etablirana na razni nacini kaj albancite vo makedonija, selmani bi mozel da go destabilizira dui.
edinstveno moze spored mene da zeme nekoj funkcioner vo dpa i mozebi nesto od pdp, ali vo bazata kaj obicniot albanski gragjanin mislam deka tesko bi pominal.
od iskustvo gledame i kako minuvaat odmetnicive i kaj makedonskive golemi partii..moze samo eden mal blesok i posle gi snemuva
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
kiko vo red seto toa, ali za da bide faktor toj mora da gi bara glasovite kaj albancite vo makedonija, mislis li deka na polarizirano albansko glasacko telo pomegju dui i dpa koi veke se etablirana na razni nacini kaj albancite vo makedonija, selmani bi mozel da go destabilizira dui.
edinstveno moze spored mene da zeme nekoj funkcioner vo dpa i mozebi nesto od pdp, ali vo bazata kaj obicniot albanski gragjanin mislam deka tesko bi pominal.
od iskustvo gledame i kako minuvaat odmetnicive i kaj makedonskive golemi partii..moze samo eden mal blesok i posle gi snemuva
Којзнае, за се постои прв пат..Инаку, професионално е многу добар, начитан интелектуалец, високо образован, културен...
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Nikogas.
Od covek koj sto e skaran so svoite soselani, i ne uziva ni gram pocit kaj niv, ne moze da se ocekuva deka moze da napravi nesto poveke vo celiot albanski politicki blok. Selmani ako e pameten ke se povlece od politikata i ke si go tera biznisot so maslo, negovata politicka kariera e zavrsena.
Очигледно е дека Македонците го сакаат Селмани затоа што беше умерен и вреден министер.
Ај малце појасни зошто Албанците го мразат ?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Очигледно е дека Македонците го сакаат Селмани затоа што беше умерен и вреден министер.
Ај малце појасни зошто Албанците го мразат ?
Ako celis na toa da dokazes deka albancite go mrazat radi istata pricina radi koja makedoncite go sakaat, i na toj nacin da gi pretstavis albancite kako nekoi radikalisti, gresis, ne e toa pricinata.
Kazav, od covek koj sto ne zboruva so pola i vise od negovite soselani, ne mozes da ocekuvac nesto dobro, ne e do negovota umerenost i vrednost, do licniot kredibilitet e, do stepenot na moral koj sto go poseduva e.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Ako celis na toa da dokazes deka albancite go mrazat radi istata pricina radi koja makedoncite go sakaat, i na toj nacin da gi pretstavis albancite kako nekoi radikalisti, gresis, ne e toa pricinata.
Не ми беше тоа целта во ниеден момент.
И самиот гледаш дека ги цениме сите способни политичари без разлика на националност, како на пример Алити во Бугарија кој е еден од најспособните амбасадори.

Kazav, od covek koj sto ne zboruva so pola i vise od negovite soselani, ne mozes da ocekuvac nesto dobro, ne e do negovota umerenost i vrednost, do licniot kredibilitet e, do stepenot na moral koj sto go poseduva e.
Само ме интересираше зошто му е нарушен угледот кај Албанците. Украл нешто, не вработил ниеден соселанец, навредил некого....!?!?!?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Бидејќи апсолутно не ги познавам работите во албанскиот блок, а Quark дава интересни наводи токму околу Селмани, кои мене, а верувам и било кој друг не-Албанец ни се непознати, би запрашал нешто:
Дали е навистина возможно во албанскиот блок да се појави партија која би се однесувала во смисла „решавање на реални проблеми на граѓаните“...
Или пак, да се појави партија, од кој и да било иницијатор, која би собрала луѓе независно од националноста и би се позанимавала со државава, но не од етничка, туку од страна на решавање на реално постојните проблеми како економија, безработица, ЕУ, НАТО...
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Само ме интересираше зошто му е нарушен угледот кај Албанците. Украл нешто, не вработил ниеден соселанец, навредил некого....!?!?!?
Баш ме интересира Принц и Блади Албоз шо ќе бекнат на темава... Од луѓе кои го запознале Имер и соработувале со него уште додека беше градоначелник на Сарај (а исто и брат му) имам слушано само најдобри зборови.
Да се обидам да му одговорам на Страшниот. Имам слушнато и дека мајка му е Македонка. Познавајќи го шовинистичкиот карактер на огромното мнозинство од дваеспостотното племе ова му е огромен пех и тешко да го прифатат.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Ako celis na toa da dokazes deka albancite go mrazat radi istata pricina radi koja makedoncite go sakaat, i na toj nacin da gi pretstavis albancite kako nekoi radikalisti, gresis, ne e toa pricinata.
Kazav, od covek koj sto ne zboruva so pola i vise od negovite soselani, ne mozes da ocekuvac nesto dobro, ne e do negovota umerenost i vrednost, do licniot kredibilitet e, do stepenot na moral koj sto go poseduva e.
А ти лично го познаваш или на рекла казала муабет да му се руши кредибилитет?Или слушаш изјава на некој негов соселанец или сограѓанин кој му љубомори?:toe:
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
247
Поени од реакции
3
ako covekot e sposoben vo toa sto go raboti togas nema razlika dali e albanec ili srbin ili nenkoja druga nacionalnost.a za toa sto ne razgovarale polovina moze da od cista ljubomora zasto covekot uspeal i se dokazal.za dzabe mislam ne bese i gradonacalnik na saraj.
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Инаку воопшто не бев свесен дека шипцине го мразат, меѓутоа овој факт само ми го потврдува тврдењето дека мајка му е Македонка.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Да се обидам да му одговорам на Страшниот. Имам слушнато и дека мајка му е Македонка. Познавајќи го шовинистичкиот карактер на огромното мнозинство од дваеспостотното племе ова му е огромен пех и тешко да го прифатат.
Ако е по мајка Македонец, тогаш сигурно е омразата поради тоа. Не само кај Албанците, туку и кај нас се уште владее истиот шовинизам. Меѓуетничките бракови се осудуваат, посебно во селски средини.

Ако се занемари тоа, тогаш не знам зошто би му се замерило на човекот.
Но има членови кои ќе го кажат тоа.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Или пак, да се појави партија, од кој и да било иницијатор, која би собрала луѓе независно од националноста и би се позанимавала со државава, но не од етничка, туку од страна на решавање на реално постојните проблеми како економија, безработица, ЕУ, НАТО...
Друже...не заебаај :)
Еве и да сакам јас такво нешто да направам, знаеш зашто не би можел ни почеток да имам, а камоли завршеток....

1. Кој би гласал за таква партија? Ете ја ПЕИ, мешана партија, шо не гласаат македонци за таа партија? Или албанци? Кај нас се е сведено на етничка база. Гледаш и самиот на темава осудувања дали мајка му на Селмани била македонка или не. Дали албанците го мразат поради тоа, или не.
2. Доколку и да успее да собере одреден број на гласови потребни за регистрирање на партија (не е тешко изводливо), потешко изводливо би било таква партија да собере гласови за повеќе од 1-2ца пратеници. За таква партија можеби би гласал ти, јас, некои други лица кои што ги знам. Но, кога таква партија ќе искочи со став дека проблемот со името мора да се реши дека ќе го јадеме стапот, ќе не изолираат, веднаш ќе слушнеш крици на квази-патриотите на ВМРО демек таа партија била предавничка дека била водена од Селмани како албанец, и дека тој како таков, не го заболело за македонскиот етникум.

За да една партија работи праведно, за решавање на вистинските проблеми на оваа држава, многу глави ќе требаат да летаат од работа. Голем број запослени уште од времето на Југославија кои што само клатат врати по некои си сектори измислени само за нивните функции. Голем број од таквите вработени се македонци да се разбереме. Веднаш ќе слушаме обвинувања дека Селмани брка македонци од работа. Исто така ќе треба да се бркаат и голем број албанци кои што се вработија после 2001ва колку само да се наполни процентуално бројот на вработени албанци. Таквиот потег ќе го оцрни Селмани пред албанското население. Тако даље, тако даље...

Се вртиме во круг цело време. Нема шанси да тргнеме напред се додека на оваа држава не му се случи поимот НАРОД...дотогаш, ебиветер, и снајди се за себе, за подобар личен живот.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
selmani e politicar koja sekoja makedonska vlada bi go sakala vo koalicija, i edino toa moze da se napravi samo so preminuvanje na pratenici, na izbori sto ke ponudi kon bazicniot elektorat?

za da se dodovori na elektoratot vo momentov mora da e poradikalen, imase i obidi so DUA ili so sakiri ama ne gi gledam vo momentov kako bitni subjekti.
polarizirana e albanskata zaednica na isti nacin kako i makedonskata i da se otkine parce od elektoratot e gjavolasko teska rabota. edino ako uspeee da go lizne taci od kormilo vo dpa togas selmani ke moze da bide znacaen igrac, so sopstvena partija vo ovoj moment ne veruvam.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
@ Quark

Би било добро малку повеќе да објасниш. Не верувам дека некој намерно се карал со пола село. Мора да има некоја позадина која ме интересира да ја знам. Кое е твоето лично мислење за човекот?

@ Rymz

Создавање на неетничка партија можеби е следниот чекор. Смачено ми е да се гласа вака подвоено, едноставно не е во ред.

Велиш да се случи народ. Има ли воопшто шанси за тоа или се е во доменот на теорија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom