Име според родители

Член од
15 јули 2009
Мислења
22
Поени од реакции
5
топ тема!
види со девојката имаме расправии околу таа тема!
пошто татко ми е починат ја сакам(доколку имаме машко)да го крстиме по татко ми!
таа вика ќе му се смеат со тоа име а станува збор за името ДОНЧО и знам дека многу од вас се млади и го имаат тоа име па затоа сакам подршка!!
да и покажам на девојката колку не е во право!
фала
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Секаде во светот си даваат имиња по родители и кај нас така беше до пред некое време сега традицијата се нарушува па и презимињата ги менуваат. името не е ни многу важно. поважна е личноста така да јас сум за да се даваат имиња најчесто по дедовците се разбира не мора исти во некое по модерно издание
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Во моето семејство, јас сум првата што го имам ова име кое го имам.Значи не сум крстена според никој во фамилијата туку според желбата на мајка ми и сметам дека тоа треба и така да биде, според желбата и замислата на двата родитела, без притисоци и налагања од роднините со соодветен компромис на партнерите.
 
N

navivacka

Гостин
топ тема!
види со девојката имаме расправии околу таа тема!
пошто татко ми е починат ја сакам(доколку имаме машко)да го крстиме по татко ми!
таа вика ќе му се смеат со тоа име а станува збор за името ДОНЧО и знам дека многу од вас се млади и го имаат тоа име па затоа сакам подршка!!
да и покажам на девојката колку не е во право!
фала
На мојот брат сакаа да му го стават тоа име по нашиот прадедо,но место Дончо му ставија Деан.Кога се роди тој баба ми и дедо ми го викаа така Дончо но потоа мораа да се навикнат,тие сакаа да го кажат името а не моите родители:tapp: А зашто девојката мисли дека би му се смееле?па постојат почудни имиња и посмешни од тоа име кое не го сакала девојка ти...проста работа.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
На мојот брат сакаа да му го стават тоа име по нашиот прадедо,но место Дончо му ставија Деан.Кога се роди тој баба ми и дедо ми го викаа така Дончо но потоа мораа да се навикнат,тие сакаа да го кажат името а не моите родители:tapp: А зашто девојката мисли дека би му се смееле?па постојат почудни имиња и посмешни од тоа име кое не го сакала девојка ти...проста работа.
Леле аман бе одма "проста работа". Санќи ти многу паметнава.:nenene:

Онтопик: Мислам дека би му се смееле зашто името не е современо, не е убаво, не ми се допаѓа ниту мене ниту на 100% од луѓето на кои им имам кажано. Не бе, не доаѓа предвид. Има милион имиња милион пати поубави од Дончо.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
според мене тоа ми едно од нештата што се во нашто толку глупо во нашата традиција
воопшто не се согласувам да се стави име од бабата или дедото или некој роднина
сепак јас како родител би сакала да се вика детето како што јас сакам јас најмногу како едника му се радувам на тоа дете
доколку партнерот се противи на тоа ќе дискутирам дека најдобро е детето да има има како што мајката засмилила сепак тоа е 9 месеци во нејзе тоа е едно накпосебно чуство што го има жената и не е страшно толку една желба во животот да и се исполни
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.399
Поени од реакции
21.972
топ тема!
види со девојката имаме расправии околу таа тема!
пошто татко ми е починат ја сакам(доколку имаме машко)да го крстиме по татко ми!
таа вика ќе му се смеат со тоа име а станува збор за името ДОНЧО и знам дека многу од вас се млади и го имаат тоа име па затоа сакам подршка!!
да и покажам на девојката колку не е во право!
фала


Имаш подршка друже татко ми се вика Дончо..И види немора да се вика Дончо може Доне:toe:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Имаш подршка друже татко ми се вика Дончо..И види немора да се вика Дончо може Доне:toe:
Леле аман не му давајте поддршка!! Па добро и ја знам стари луѓе што се викаат така, ама финтата е што нема млади!! Има на форумов тема "Kако ќе ги крстите вашите деца", па ај пробајте да најдете дали некој така планира да го крсти машкото. Значи за женско може Дона - не ми се свиѓа али ајде ради ќејф. Ама ако имам син нема теоретски шанси да го крстам Дончо.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Леле аман не му давајте поддршка!! Па добро и ја знам стари луѓе што се викаат така, ама финтата е што нема млади!! Има на форумов тема "Kако ќе ги крстите вашите деца", па ај пробајте да најдете дали некој така планира да го крсти машкото. Значи за женско може Дона - не ми се свиѓа али ајде ради ќејф. Ама ако имам син нема теоретски шанси да го крстам Дончо.
а чекај!! ти си таа девојката што не се сложува за името Дончо или само онака си коментираш ????
 
?

..........

Гостин
Леле аман не му давајте поддршка!! Па добро и ја знам стари луѓе што се викаат така, ама финтата е што нема млади!! Има на форумов тема "Kако ќе ги крстите вашите деца", па ај пробајте да најдете дали некој така планира да го крсти машкото. Значи за женско може Дона - не ми се свиѓа али ајде ради ќејф. Ама ако имам син нема теоретски шанси да го крстам Дончо.
А што му фали на тоа име или на било кое старо македонско име??


и кој имиња според тебе се топ...??

не мора ти така да го крстиш твоето дете ако не сакаш...но ете таткому на членот погоре бил починат па тој сака детето да си го носи дедовото име:toe:
и јас би го подржал во тоа :smir:

и шо ако нема млади со такво име ..јас баш би се гордеел моето име да е единствено
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Пф. Нема попаметен начин, па ај од претходниците..
Незнам јас не би.
Бидејќи ко прво не би си го унаказила детето со некое старинско име за да ме пцуе коа ќе порасне :icon_lol:
А второ.. штознам.. многу ми е глупав начинот, обичајот..како и да е.
Глупаво е знам по одредени луѓе, секогаш се присеќаваат дека името им е дадено од некои нивни баби и дедовци и отворено си признаваат дека си го мразат името и би си го смениле. Океј, никој не те прашува кога ќе се родиш како сакаш да се викаш.. Ама па, јас не би го крстила детето по баба ми или дедо ми, да речеме. Новините ми се добредојдени во секој поглед. :smir:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
а чекај!! ти си таа девојката што не се сложува за името Дончо или само онака си коментираш ????
Да, јас сум таа девојка.

А што му фали на тоа име или на било кое старо македонско име??
и кој имиња според тебе се топ...??
Имиња кои се топ: Иван, Филип, Стефан, Мартин, овие само така ги кажувам, први кои ми паднаа на памет.

не мора ти така да го крстиш твоето дете ако не сакаш...но ете таткому на членот погоре бил починат па тој сака детето да си го носи дедовото име:toe:
и јас би го подржал во тоа :smir:
и шо ако нема млади со такво име ..јас баш би се гордеел моето име да е единствено
Епа видиш мора, ја сум директно засегната затоа што моето дете има шанси да биде и дете на дотичниот член - членот погоре. Девојката за која тој пишува неколку постови погоре - сум јас.

Пф. Нема попаметен начин, па ај од претходниците..
Незнам јас не би.
Бидејќи ко прво не би си го унаказила детето со некое старинско име за да ме пцуе коа ќе порасне :icon_lol:
А второ.. штознам.. многу ми е глупав начинот, обичајот..како и да е.
Глупаво е знам по одредени луѓе, секогаш се присеќаваат дека името им е дадено од некои нивни баби и дедовци и отворено си признаваат дека си го мразат името и би си го смениле. Океј, никој не те прашува кога ќе се родиш како сакаш да се викаш.. Ама па, јас не би го крстила детето по баба ми или дедо ми, да речеме. Новините ми се добредојдени во секој поглед. :smir:
+1 Не сакам детето кога ќе се запознава со луѓе да му викаат: Тебе родителите морало многу да те мразат чим те крстиле така.
 
Член од
15 јули 2009
Мислења
22
Поени од реакции
5
Имаш подршка друже татко ми се вика Дончо..И види немора да се вика Дончо може Доне:toe:

fala brat mnogu so ova se dokazue deka makedoncite ipak imaa tradicija i ja neguvaa i postuvaa!
ako moza amerikancite da si gi krstuaa junior..mislim helloo!! pola amerika e junior togas sto im fali na nasite da ne treba da zemame strancizmi a?
c'mon pls!!


А што му фали на тоа име или на било кое старо македонско име??


и кој имиња според тебе се топ...??

не мора ти така да го крстиш твоето дете ако не сакаш...но ете таткому на членот погоре бил починат па тој сака детето да си го носи дедовото име:toe:
и јас би го подржал во тоа :smir:

и шо ако нема млади со такво име ..јас баш би се гордеел моето име да е единствено

bravo brat te nosim na pienje!!
pa i ja istoto go mislim!
sedis u park so deteto i vikas po nego po ime i se vrti pola park!toa ama uopste ne mi se sviga!!(nesakam da davam primer-iminja da ne se navreda nekoj)


според мене тоа ми едно од нештата што се во нашто толку глупо во нашата традиција
воопшто не се согласувам да се стави име од бабата или дедото или некој роднина
сепак јас како родител би сакала да се вика детето како што јас сакам јас најмногу како едника му се радувам на тоа дете
доколку партнерот се противи на тоа ќе дискутирам дека најдобро е детето да има има како што мајката засмилила сепак тоа е 9 месеци во нејзе тоа е едно накпосебно чуство што го има жената и не е страшно толку една желба во животот да и се исполни

bre,bre!!
i sea ako vie go nosite 9 meseci sto treba...??
vie go nosite devet meseci a nie mazite trcame ko ludi po vas devet meseci:vozbud::vozbud:!!
i koj e sega osteteniot??
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
fala brat mnogu so ova se dokazue deka makedoncite ipak imaa tradicija i ja neguvaa i postuvaa!
ako moza amerikancite da si gi krstuaa junior..mislim helloo!! pola amerika e junior togas sto im fali na nasite da ne treba da zemame strancizmi a?
c'mon pls!!
Е што се докажува со тоа, он не рече дека он се вика по татко му, туку дека татко му се вика Дончо. Од кј заклучи ти дека тоа е доказ за традиција?

bravo brat te nosim na pienje!!
pa i ja istoto go mislim!
sedis u park so deteto i vikas po nego po ime i se vrti pola park!toa ama uopste ne mi se sviga!!(nesakam da davam primer-iminja da ne se navreda nekoj)
Џабе ти е. А добро тебе освен Дончо друго кое име ти се свиѓа?

bre,bre!!
i sea ako vie go nosite 9 meseci sto treba...??
vie go nosite devet meseci a nie mazite trcame ko ludi po vas devet meseci:vozbud::vozbud:!!
i koj e sega osteteniot??
Пробај ти да извадиш јаболко низ нос (компарација на раѓање), па после збори дека не сме ние оштетени.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
леле дај те бе луѓе се истепавте за едно име :uvo: па вие стварно не ви е подобро да си се договорите на само, сепак ова е ваша приватна работа, а не овде цела македонија ве гледа т.е. ве чита. :smir: ајде други коментирајте за други имиња оти овие очите ќе си ги извадат :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom