Дали мастурбирањето е грев?

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Не е грев да ги фарбаш ѕидовите бели кога немаш друга боја :pos:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Гет а факин вуман то ду ит!!! тогаш е легално. :vozbud:

Инаку според мене тоа е грев бидејки неможеш да извршиш самоконтрола на телото. :D
Interesno mislenje..Ali ne go svakam ja kao grev..go svakam kao bed :) lol bedno e da nemozes da izdrzish :) Ali kako i da e..ne go pravam zaso nemozam da izdrzam tuku zaso mi prai merak..+ zarazno e :)
 
Член од
4 април 2008
Мислења
251
Поени од реакции
15
Toa ne e spomnato vo desete bozji zapovedi. Ako se prekrsat tie togas pravis grev, a sigurno deka sekoj od nas prekrsil nekoja od niv ( kako na primer: ne posakuvaj nisto sto ne e tvoe )
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
nema grev osven gluposta!Ako ispadnes glup, nikoj ne ti e kriv!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Toa ne e spomnato vo desete bozji zapovedi. Ako se prekrsat tie togas pravis grev, a sigurno deka sekoj od nas prekrsil nekoja od niv ( kako na primer: ne posakuvaj nisto sto ne e tvoe )
Па не се само 10 те божји заповеди, имаш таму мнооооогу закони, правила и прописи кои бог ги наложил на луѓето, читај ги Законите и Повторените закони во Стариот завет.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Па не се само 10 те божји заповеди, имаш таму мнооооогу закони, правила и прописи кои бог ги наложил на луѓето, читај ги Законите и Повторените закони во Стариот завет.
Da, da. Taka e. Ima uste mnogu zakoni, a 10-te bozji zapovedi se najvaznite. Odnosno prvo bile 15, ama na Mojsej mu padnala ednata glinena plocka i ostanale samo 10. E sega moze megu tie 5 koi ne gi znaeme (mu padnale na Mojsej) se veli da ne se masturbira.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Da, da. Taka e. Ima uste mnogu zakoni, a 10-te bozji zapovedi se najvaznite. Odnosno prvo bile 15, ama na Mojsej mu padnala ednata glinena plocka i ostanale samo 10. E sega moze megu tie 5 koi ne gi znaeme (mu padnale na Mojsej) se veli da ne se masturbira.


WTF?? Ти ова озбилно???

BTW најдобро е да си прашате поп ако веќе толку ве интересира дали мастурбирањето е грев...:toe::pos2::pos2::pos2:
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.553
Поени од реакции
22.313
не мислам дека е грев зошто шо попот ко мал не мастурбирал??? абе ај
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Жив претеризам на црквата е тоа. Мастурбирањето е природна работа исто како мочањето.Не се мочај 12 часа ќе ти пукни мочниот меур.Не мастурибрај неколку недели (ако издржиш) а имаш голема потреба ќе почнат да те болат јајцата од спермата што се создава и не се исфрла, и како и да е ќе почнеш да имаш влажни соништа и ќе свршуваш во сон, несвесно ако одбегаваш тоа да го правиш со уживање и свесно.Сепак тоа си е природна работа.Црквата сака да ги заштити младите од проституција,садизам,и слични срања,што мислам дека е у право.Искрено јас не би сакал да иам женска што се ебела со секој прв и слично,шо е полесно да ја легниш него да ја смуваш.Не ми се свиѓа ни денес како тоа иде се муваат лесно као да се поздравиле само:)
Доттука црквата у право е.
Е сеа шо појма нема од изразување,и не знае како да го кажи тоа,ебал си мајката тај што го пиши тоа.
Втора работа преку сексот се достигнува некое ниво на нирвана шо денес просветлените јогини го имаат постојано тоа, а додека ние само благо го чуствуваме при оргазмот. Мастурбирањето е сосем природна работа и 80 посто припрема пред првиот сексуален однос.
Заеби,грев не е ништо што го правиш со уживање.Или према индиската култура.Се она што те исполнува и уживаш во него пред да го направиш,додека го правиш и откако ќе го направиш,те носи кон просветлување.
А се она што те исполнува и уживаш само додека го правиш е илузија,грев и те носи кон самоуиштување.
П.С. Читнете нешто алиестер Кроули да видите баш точно што е секс,нирвана и сл?
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Ако убиството е грев,мастурбирањето е геноцид.:toe:
Нека дојде и папата и нека каже со право лице дека не го мавнал ни еднаш како мал:tapp:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Да ама попот кога бил мал не планирал да стане поп така да оправдано му е :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom