Дали мастурбирањето е грев?

D

drle

Гостин
Малку офф топик: места како рај и пекол не постојат туку тоа е состојба на како ние што викаме душата.

Он топик : според мене тоа е потреба. Но не сум сигурен за тоа дали е смртен грев или не. Можеби е грев но кој со пакајување можи да се искупи.
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Маструбирањето не е грев.Според католичката црква е така,ама и самиот папа маструбира.. :) да ми прости Господ ама така е.Тоа е потреба... исто како што ни треба да внесуваме храна,организмот ни бара и маструбација покрај јадењето на пример.Мислам дека човечкиот вид најмногу ужива во маструбацијата,па на второ место е храната..или грешам?:smir:
сите други тврдења дека маструбацијата е грев сметам дека се глупост на црквата.Длабоко во себе нешто ме тера да мислам дека Бог не го рекол тоа.А јас не верувам во црквата,во Бог верувам затоа што црквата 300 далавери прај.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Па не верувам дека грев, тоа е потреба, дел од секојдневниот живот на луѓето...:toe::toe:
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.636
Поени од реакции
11.263
Каков грев бе?
Тоа е потреба, секојдневна потреба...
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
Ако беше грев јас сеа ќе горев у пеколот:toe:
А инаку не верувам у вакви глупости од црквата:nesum:
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
природна појава.. а Бог пред се` е природата... ништо грешно...никому не си згрешил, ако го затресиш 5 минути рачето, и потрошиш две салфетки...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
masturbiranjeto ne e grev, tuku najsiguren nacin seksualno da se zadovolime.Koga bi mozele i gladta to est potrebata za jadenje taka lesno da ja zadovolime, kako sto mozeme seksualnata potreba da ja zadovolime bez potreba od drug, togas nikoj ne bi rabotel zatoa sto mora, tuku od zadovolstvo, i rabotata ne bi bila prokletstvo kako sega , tuku zadovolstvo.Zatoa bidejki ima nacin da ja utolime seksualnata potreba bez da ni treba drug, treba da go iskoristime toa, osobeno ako sakame bezgrizno da spieme, oti ni kondomot ne e stoprocentna zastita.Vaka razmisluvaat mudrite luge, oti za odnos so bilo koj ti treba kondom, a istiot ne e 100% garancija, zatoa najsiguren seks e masturbacija!!!
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
masturbiranjeto ne e grev, tuku najsiguren nacin seksualno da se zadovolime.Koga bi mozele i gladta to est potrebata za jadenje taka lesno da ja zadovolime, kako sto mozeme seksualnata potreba da ja zadovolime bez potreba od drug, togas nikoj ne bi rabotel zatoa sto mora, tuku od zadovolstvo, i rabotata ne bi bila prokletstvo kako sega , tuku zadovolstvo.Zatoa bidejki ima nacin da ja utolime seksualnata potreba bez da ni treba drug, treba da go iskoristime toa, osobeno ako sakame bezgrizno da spieme, oti ni kondomot ne e stoprocentna zastita.Vaka razmisluvaat mudrite luge, oti za odnos so bilo koj ti treba kondom, a istiot ne e 100% garancija, zatoa najsiguren seks e masturbacija!!!
:nesvest::nesvest::nesvest:ОМГ ..
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
А зошто бог ја створи жената? За да ни смета? и јаде што не треба?
За да ни ги троше парите и да не прави да изгледаме помалку глупи ..не е се совршено .. за жал ..
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
и да не мува во ребра ко ќе зјапаме по други...:toe:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ako abortusot e ubistvo-Masturbiranjeto e genocid.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Шо има то врска со темава? Или немаше адекватно место за вицов?
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Гет а факин вуман то ду ит!!! тогаш е легално. :vozbud:

Инаку според мене тоа е грев бидејки неможеш да извршиш самоконтрола на телото. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom