Македонски студенти во Бугарија

Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
Pa ja ne sum mn informirana i sakam da znam kade treba da se obratam i koga za da ne bide docna, bitna li e ocenkata od drzavna matura,kako odi toa na web strana se prijavuvam ili kako ? Moze i nekoj link da mi ostavis fala odnapred
Nie koga bevme da se zapisuvame, dokumenti podavavme vo ambasadata, posle idevme od drugata strana za viza a polagavme ispiti vo Sofija vo edno uciliste samo i jas ne znam koe bese. Ocenkite od uciliste nemat nikakvo znacenje zatoa sto klasiranjeto se vrsi spored ocenkite so si gi dobila na ispitite ili barem nie bevme taka, so znaci pred dve godini.

http://www.minedu.government.bg/opencms/opencms/
Ova e strana na Ministerstvoto za obrazovanie na Bugarija kade sto izleguvaat klasifikacii. Specijalno za mojot univerzitet slednata nedela ke se rasprasam da vidam dali ke primat taa godina makedonci oti minatata bea samo 300 na nivo na cela Bugarija. Toa mi tekna za sega, poposle ke ti pisam pak.pozz
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Ubava opcija za studiranje da ti kazam pred se. Jas ucam tamu vtora godina vo Sofija na Sofijski univerzitet i ne e lesno kako so site kazuvaat.

So se odnesuva do polaganjeto ispiti, polagas bugarski jazik i literatura, bugarska istorija i eden predmet vo zavisnost od toa na kakva specijalnost ke se zapises. Ispitite ne se teski voopsto, ama pak treba da se procita nesto.
Ako te interesira uste nesto pisi pak
Бугарски јазик = ПРЕТОПУВАЊЕ
Барем јас така го разбирам, пошо немат никаква причина да се полагат.
Јас искрено никогаш не би студирал во Бугарија. При олку убави македонски факултети...:toe:
 
Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
Бугарски јазик = ПРЕТОПУВАЊЕ
Барем јас така го разбирам, пошо немат никаква причина да се полагат.
Јас искрено никогаш не би студирал во Бугарија. При олку убави македонски факултети...:toe:

A jas pa nikogas vo Makedonija. Od ovoj fakultet imam poveke beneficii i sega i vo idnina.:helou:
 
E

^Emo^Girl

Гостин
SOAD f fala mn za informaciite,seuste sum vo dilema ja stv neznam sto da pravam dali tuka na elektro da odam ili vo Bugarija stv neznam.Znam deka jas treba da ja donesam odlukata ama ipak ako sakate pisete mi svoe mislenje,nova sum na forumov ako e problem so pisuvam tuka kazete mi da stavam vo nova tema
 
Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
SOAD f fala mn za informaciite,seuste sum vo dilema ja stv neznam sto da pravam dali tuka na elektro da odam ili vo Bugarija stv neznam.Znam deka jas treba da ja donesam odlukata ama ipak ako sakate pisete mi svoe mislenje,nova sum na forumov ako e problem so pisuvam tuka kazete mi da stavam vo nova tema
Ako seriozno ti se uci za elektro fakultet tuka imas poveke moznosti, pred se poveke specijalnosti i da ne te plasam ama imas poveke vezbi otkolku lekcii kade se se objasnuva detalno, znam od moi drugari. Koga ke dojdes vtora godina pa i treta mnogu lesno mozes da najdes rabota vo nekoja od firmite no razbira se mora da se dokazes kaj niv,i vazno e deka toa so go ucis na fakultet i toa so ke go rabotis i sto ke te ucat tie e razlicno ama pecalis mnogu. Drugo so sakam da ti kazam e deka treba da imas razvieno dobra praksa u prepisuvanje posto ako za nekoj ispit ne si spremena dobro, si downlodiras liscinja za prepisuvanje i spremen si za na ispit, ama sepak u kraen slucaj. Pak razmisli si ubavo, i ako ides tuka spremaj si se matematika ama matematika bomba da si oti na ispit davat nekoi slozeni zadaci. Uste nesto???
 
E

^Emo^Girl

Гостин
Matematika sum maher nemam gajle ja :vozbud::vozbud::vozbud:Natprevari ova ona, mislam deka imam dobra osnova a za prepisuvanje ama ic ne me biva :kesa:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Можда си во право, ама трагичното е тоа што во македонските универзитети (конкретно за медицински и стоматолошки) многу учат, ќе го изгорат столчето од учење ама на крај кога ќе бараат работа во странство не би можеле да најдат, бидејќи не им е признаена дипломата, а тие што учат во Бугарија, со истата диплома, иако малку учеле, може каде сакаат да се вработат во Европа.
А и државното факултетско образование во Македонија е на ниско ниво. Уште да се учело од српски книги:tapp:, еве ако не се учи на некој факултет со српски книги, слободно исправете ме...
За медицина не си во право. Имам друг факс завршено, не медицина, но за ова не е точно. Зошто на ниско ниво. Еве пример ќе ти дадам. Типот заврши овде медицина, волонтираше извесно време, отиде во Америка, доположи некој испит (не знам точно колку), работеше прво државна/јавна установа, сега е на приватна клиника хирург. Пари млати колку што е тежок. И има многу други примери на нашинци што се вработувале со факултети во странство, на гугл има се.
Кој е реперот за квалитетот на наставата кога се споредуваат факултети од една или друга држава? За книгите исто не е така, јас учев уште почетокот на осумдесеттите од македонски учебници. Шо знам, можда имаш добиено таков впечаток генерално, но најверојатно се работи за исклучок или слично.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
За медицина не си во право. Имам друг факс завршено, не медицина, но за ова не е точно. Зошто на ниско ниво. Еве пример ќе ти дадам. Типот заврши овде медицина, волонтираше извесно време, отиде во Америка, доположи некој испит (не знам точно колку), работеше прво државна/јавна установа, сега е на приватна клиника хирург. Пари млати колку што е тежок. И има многу други примери на нашинци што се вработувале со факултети во странство, на гугл има се.
Кој е реперот за квалитетот на наставата кога се споредуваат факултети од една или друга држава? За книгите исто не е така, јас учев уште почетокот на осумдесеттите од македонски учебници. Шо знам, можда имаш добиено таков впечаток генерално, но најверојатно се работи за исклучок или слично.
Луртз-очигледно си немал искуство со нашиве доктори,секоја чест на исклучоци ама најголемиот дел се катастрофа.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Тоа со секојдневното искуство можеби повеќе задира во организацијата на здравствениот систем и вработувањето (воглавно) на докторски деца. Сум имал и тоа горки искуства со доктори:smir:. Но штом наши луѓе идат во странство и таму (со одредено дополагање) можат да работат и работат доста успешно, секако не би требало да е до факултетот. Всушност ако погледнеме, сето тоа е повеќе индивидуално. Некои учат само за да поминат, други со врски поминуваат, трети вон студирањето читаат голема количина екстра литература...но ако збориме за нормално студирање секако дека не се разликува (претпоставувам, не го знам системот во Бугарија) многу од нашите источни соседи.

И татко ми беше лекар, завршен во Скопје, работеше општа медицина, работеше по селата и дури мораше да пораѓа и жени (итни случаи, нема кој да помогне). Немаше киксеви праено како сега на клиники со погрешни лекови или без интерес за пациентот.
И нормално зависи кои области. кога се интересиравме за операција на очи за синот, идевме Софија и Белград. Овде ни под разно, тој дел од медицината овде не е баш... според резултатите од пациентите. Но доктори како на пример Докиќ (не знам каде има завршено), за нив секоја чест-барем по кажување.
Знаеш што е чудно? Овде се неспособни и неработници. Ако одат во друга земја се едни од подобрите работници. Како е можно ако системот на студирање не е во ред, а за исти луѓе се работи. Можеби е до нешто друго.

Се насе мислам дека ако го бива, тиквата да кажам ако му фаќа, ако тоа што го учи го вреже во мозокот, ќе го биде било каде да студира. Ако не го бива, ниту Јејл или не знам кој факултет не му помага.
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
206
Поени од реакции
3
Темава ја отварам со цел да дознаам какви се условите на студентите што учат таму, какви се студиите, по што се разликуваат од студиите на државните факултети во Македонија (а верувам дека има голема разлика),дали вреди да се студира таму итн...?


Јас учам во Бугарија брат...никој филмови да не ти мота...

1ва причина да учиш Бугарија:Можност да влезиш во државна квота и да зимаш стипендија задржувајки ја со 8.0 (или 4.0 на Бугарски)

2ра причина-семестарот мене овде ми кошта 60 евра,и животот од 150-250 евра месечно (со 250 евра си цар),шо во Македонија можеш само да сонуваш

3та причина-МЕГУНАРОДНО призната диплома (и на Англиски ти дават,со ЕВРОПСКО знаменце)

4та причина-НЕМА комунистичко настроени професори шо ке се зајадат со тебе и нема никад да миниш на испит (професорите си дават броеви на мобилни и шо не ти е јасно вонредно ти објаснуваат),за ова во мк само на сон

5та причина-Прекрасен нокен живот,малку полесни жени...итн итн :)


Ако некој го интересира уше нешто,нека пиши на ПП.


Поздрав
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
A jas pa nikogas vo Makedonija. Od ovoj fakultet imam poveke beneficii i sega i vo idnina.:helou:
Епа тоа е жално што не сакаш да студираш во Македонија. Дали си се запрашала зошто имаш сега повеќе бенифиции? А за во иднина незнам колку ќе имаш. Поздрав
 
Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
Епа тоа е жално што не сакаш да студираш во Македонија. Дали си се запрашала зошто имаш сега повеќе бенифиции? А за во иднина незнам колку ќе имаш. Поздрав
Zalno??? Mene mi izgleda smesno da studiram vo Makedonija naijskreno. Zosto? pa procitaj pogore postot ke vidis i zosto. Dobivas mnoooogu poveke otkolku vo Makedonija i sekogas imas moznost da odis da razgovaras so profesor ako imas problem okolu negoviot predmet. Eve primer: Nemozes da polagas ispit vo vreme na sesija i odis kaj profesorot so dobri argumenti i pricina se dogovaras so nego bez da platis nitu lev4e osven 20 leva za prijavuvanje na ispit. Inace koga sme kaj prijavuvanje, tuka nema trckanje na dokumenti za sekoj predmet tuku prosto si vleguvas na ispit i gotovo, nema trosoci nema odenje od kancelarija do kancelarija itn.
Drugo sto e ubavo vo momentot za idnite studenti od Makedonija e sto imat realna moznost da vlezat vo drzavna kvota i ke plakaat nekoi 200 evra a i pomalce za participacija. Vleguvajki vo drzavna kvota avtomatski imas pravo 4 godini ili kolku ti e fakultetot da bides vo studentski, a so 4ka prosek( najvisoka ocenka e 6) imas pravo na stipendija. Stipendija zemas uste od prva godina. Bugarija e vo EU i toa znaci mnogu, diplomata ti e priznata a vo zavisnost od ocenkite, odis kaj dekanot ili rektorot za da ti dade preporaka da vlezes na rabota uste vo 2ra ili 3ta godina. Uste da ti brojam pricini deka ne bi sakala da sum vo MK ili ???
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
a ko se prijavuvate kako studentiu BG potpisuvate deka ste Bugari :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
firewall истото прашање ми се наметна кога го прочитав ова
Dobivas mnoooogu poveke otkolku vo Makedonija
Што треба да се даде за возврат. И како знаат тие што учат вон Македонија што се добива овде и дали е повеќе или помалку. Ме интересира на кој начин тоа се мери ако не учеле овде.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Zalno??? Mene mi izgleda smesno da studiram vo Makedonija naijskreno. Zosto? pa procitaj pogore postot ke vidis i zosto. Dobivas mnoooogu poveke otkolku vo Makedonija i sekogas imas moznost da odis da razgovaras so profesor ako imas problem okolu negoviot predmet. Eve primer: Nemozes da polagas ispit vo vreme na sesija i odis kaj profesorot so dobri argumenti i pricina se dogovaras so nego bez da platis nitu lev4e osven 20 leva za prijavuvanje na ispit. Inace koga sme kaj prijavuvanje, tuka nema trckanje na dokumenti za sekoj predmet tuku prosto si vleguvas na ispit i gotovo, nema trosoci nema odenje od kancelarija do kancelarija itn.
Drugo sto e ubavo vo momentot za idnite studenti od Makedonija e sto imat realna moznost da vlezat vo drzavna kvota i ke plakaat nekoi 200 evra a i pomalce za participacija. Vleguvajki vo drzavna kvota avtomatski imas pravo 4 godini ili kolku ti e fakultetot da bides vo studentski, a so 4ka prosek( najvisoka ocenka e 6) imas pravo na stipendija. Stipendija zemas uste od prva godina. Bugarija e vo EU i toa znaci mnogu, diplomata ti e priznata a vo zavisnost od ocenkite, odis kaj dekanot ili rektorot za da ti dade preporaka da vlezes na rabota uste vo 2ra ili 3ta godina. Uste da ti brojam pricini deka ne bi sakala da sum vo MK ili ???
Самата помисла дека се продавам самиот, во превод се пишам бугарин, за да добијам една помочана диплома што може да ја добијам и во Македонија, јас не би отишол Бугарија. Освен тоа, парите не ги даваш БГ туку остануваат во Македонија. Уште еднаш ќе ти ги поставам прашањата што не успеа да ми ги одговориш: Зошто учиш бугарска историја?? Зошто се пишуваш Бугарин (не ти е срам)??Зошто имаш поубави услови дури и од бугарските студенти?
Разговорот студент-професор е можна во сите македонски факултети, не е така само во Бугарија. Што врска има тоа дека Бугарија била во ЕУ, па дипломата била светски признаена. И македонските факултети се СВЕТСКИ признаени (електро, машински, охридскиов за туризам...). Школарината и во овде е 200 евра во повеќето факултети, а и сите студенти со висок просек, мислам дека беше 8,5 имаат право на стипендија, која и овде се зема уште во прва година.
Бидејќи најмногу сум запознен со електро факултетов, можам да ти кажам има и размена на студенти со целиов свет, во секоја година имаш најмалку 1 месец пракса на СИТЕ студенти, а најдобрите студенти имаат понуда за работа после 3 година.
И уште еднаш ќе кажам: најлошо од се е претопувањето. Имам другари кои студираат таму или веќе завршиле. Жално е тоа што го мислат за Македонија во овој момент. Е поради таквите, не можеме да направиме ни чекор повеќе од ова што сме сега.
Други предности што има??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom