Заушки

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Сега бев на вакцина ми ставија една и ми рекоа пред роденденот 18ти да одам пак требало да стават бидејќи таа била многу важна :toe:. Не ми требаше ни оваа да ја ставам ама ме натераа од дома иако ништо не ми е здрав сум како куче:pos:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Уште еднаш да пишам дека колегава над мене ме закопа :))

Сите што се моја или блиску моја генерација, нека фаќаат патот под нозе и на котрола... комунистите ни го спопикале... немало вакцини тогаш :pos:
 
П

Паган-др

Гостин
Уште еднаш да пишам дека колегава над мене ме закопа :))

Сите што се моја или блиску моја генерација, нека фаќаат патот под нозе и на котрола... комунистите ни го спопикале... немало вакцини тогаш :pos:
:pos::pos:
Шта је лепо бити мал.:)
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Која неинформираност значи тоа чудо едно. Вчера поминуваа по школо за вакцини, ни гледаат кого вакцинираат ни ништо па на крај и снемаа вакцини.Некои имаа примено по 2 вакцини па сега 3та, многу се и зезнаа што се вакцинираа бидејќи имаме многу заразени некои веќе и го имаат вирусот.Девојче што вчера се вакцинираше денеска фатило така да само полошо со вакцините.

Среќа што несакав бидејќи знам дека ги имам прележано како мала а докторката ме убедуваше пак да се вакцинирам пошто не ми било никаде запишано:tapp:. Постои 1% да ги немам прележано а изминативе 5 дена сум во контакти со заболени така да у исчекување сум ако преживеам овие 7 дена значи нема да фатам :):).Со Господ напред.:nesum:

До кога епидемијава:nesum:?Од понеделник до денес ,значи за 4 дена ,имаме 6 нови заболени во клас.
Нема да е на добро ако продолжи вака.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
А кој ќе одговара за тоа што нема/фалат податоци за примени/непримени вакцини?
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Нели рекоа дека епидемијата ке прекинела деновиве? :uvo:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.174
Никој нема да одговара, како и за пеницилинот, како и за ред други лекови без контрола на квалитет и апликација. штета што ќе мора младите сега да се малтретираат, да се превакцинираат, да се плашат дали се заштитени или не, дали имаат примено... и од кај знаат кога ќе заврши епидемија кога не знаат ни колку се вакцинирани, ни дали е делотворна како што би требало? можеби е директива да се прекине со епидемија :)
 
Член од
19 март 2007
Мислења
372
Поени од реакции
2
во нормална држава би виделе кој бил одговорен за набавката, па би се испитало дали било намерно или ненамерно направено(може грешката да биде направена уште во земјата на производство) и ако се докаже дека е виновен би имало многу голема санкција па дури и смртна казна
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Кај нас денес вакцинираа. Јас не примах имал сум од малечок примано
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Ги имам и двете вакцини примано,ама еден ден излегов со разболен од заушки т.е. два дена пред да се издуее.И сега после 1 недела ме боли кај делот од грлото.Можно ли да се заушки.Ме боли кога се претискам.:vozbud:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Нели рекоа дека епидемијата ке прекинела деновиве? :uvo:
Неможе да се предивиди кога една епидемија од волкави размери ќе стивне...Затоа што инакубацијата е од 15 до 20 дена..Ако денес нема нови пријавени, ќе има утре или задутре, или пак за 5 дена...

Ги имам и двете вакцини примано,ама еден ден излегов со разболен од заушки т.е. два дена пред да се издуее.И сега после 1 недела ме боли кај делот од грлото.Можно ли да се заушки.Ме боли кога се претискам.:vozbud:
Се додека немаш температура, и се додека не те боли при голтање не се секирај, топ си. Заушките се секогаш проследени со висока температура...
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Неможе да се предивиди кога една епидемија од волкави размери ќе стивне...Затоа што инакубацијата е од 15 до 20 дена..Ако денес нема нови пријавени, ќе има утре или задутре, или пак за 5 дена...


Се додека немаш температура, и се додека не те боли при голтање не се секирај, топ си. Заушките се секогаш проследени со висока температура...
Температура немам,но кога голтам имам болка, и кога ја отварам устата цела ме боли целата лева страна вилицата...
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Температура немам,но кога голтам имам болка, и кога ја отварам устата цела ме боли целата лева страна вилицата...
Мој предлог а и најлогично решение...УТРЕ ОДМА НА ЛЕКАР КОЛКУ ПОРАНО ТОА ПОУБАВО...
провери си се за секој случај...не чекај отоци ако веќе осеќаш симптоми:smir:
 

Mrs. Vedder

red cloud at sundown
Член од
12 февруари 2009
Мислења
984
Поени од реакции
66
Ја си прележав па сега лагајте му ја вие:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom