Проблеми со спиење

Lucio

титула по желба
Член од
26 јуни 2006
Мислења
871
Поени од реакции
41
Веќе подолго време, отприлика кога почна летото, имам некои проблеми со спиењето.Знам дека не е нормално да се седи до 4-5 саат сабаjле, ама знам и дека многу луѓе го прават тоа, а утредента стануваат рано и без проблеми продолжуваат така.Минатата година исто така седев многу касно и тоа на компjутер, но откако ќе легнев да спиjам, заспивав за многу кратко време.Сега што и да правам пред спиење, секогаш имам проблеми со заспивањето.

Некои велат имало полна месечина (што не верувам многу), некои велат немоj да jадеш и одма да спиеш (тоа е во ред)..но сепак мислам дека може да има и нешто друго..

Проблемот е во тоа што чувствувам замор и ми се спие, но некако мозокот да не е подготвен за тоа..

Да можеше ке го тужев зошто не ме поддржува!

Обично заспивам после саат ипол-2.Или пак се будам 3-4 пати се додека не станам (конечно) по 9-10 саати спиење.


Има ли некој овде со ваков проблем па има некакво решение
или подобро некој кој може да даде стручен совет?
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Несоница дечко имаш. Јас си седам докај 5 саат некад порано некад покасно. Ама кога ќе легнам 20ина минути и заспивам.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
И јас мислам дека е несоница.Веќе редовно седам на компјутер до 4-5 и заспивам веднаш, а порано се тркалав 3 саати за да заспијам.
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Веќе подолго време, отприлика кога почна летото, имам некои проблеми со спиењето.Знам дека не е нормално да се седи до 4-5 саат сабаjле, ама знам и дека многу луѓе го прават тоа, а утредента стануваат рано и без проблеми продолжуваат така.Минатата година исто така седев многу касно и тоа на компjутер, но откако ќе легнев да спиjам, заспивав за многу кратко време.Сега што и да правам пред спиење, секогаш имам проблеми со заспивањето.

Некои велат имало полна месечина (што не верувам многу), некои велат немоj да jадеш и одма да спиеш (тоа е во ред)..но сепак мислам дека може да има и нешто друго..

Проблемот е во тоа што чувствувам замор и ми се спие, но некако мозокот да не е подготвен за тоа..

Да можеше ке го тужев зошто не ме поддржува!

Обично заспивам после саат ипол-2.Или пак се будам 3-4 пати се додека не станам (конечно) по 9-10 саати спиење.


Има ли некој овде со ваков проблем па има некакво решение
или подобро некој кој може да даде стручен совет?

Е и јас имам проблем со несоница.. Од кога ќе легнам ми треба многу време да заспијам и кога ќе заспијам, "спијам" многу лабаво, се будам на секои 2 минути.. И така до сабајле.. Обично само у лето ми се дешава ова.. И кога седам пред PC до доцна, не можам после да заспијам..
Е сеа, решение и совет не знам, добро би ми дошло и мене тоа..
 
Х

Ханзо

Гостин
Остави го малку компјутерот. Мене ми успева ова.
 

Lucio

титула по желба
Член од
26 јуни 2006
Мислења
871
Поени од реакции
41
Ја па бев готов на бајачка да одам.. :pos2:
 
Z

ZeroStyle

Гостин
:pos: :pos: :pos:

Абе тоа е и до човекот. На пример некои имаат мнг лесен сон. Мене па топ не ме буди. Ме рогаат за да станам.
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
Имам проблеми со спиењето особено во летниот период, едноставно не мжам да заспијам , а тоа многу ме фустрира. Еве на пример вчера заспав во 7:45 сабајле :icon_eek::lud: Знам дека сум чукната ама што да правам кога неможев да заспијам. Се надевам вечерва ќе биде подобро
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.689
Поени од реакции
11.084
Па многумина во лето помалце спијат, ваљда :pos: јас дури не се раздени не можам да заспијам, изгледа лошо сум се навикнал, ама со тек на време коа ќе си дојдат обврските од октомври и се друго ќе се доведам пак во ред :)
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Значи јас страдам од несоница? цццц
јас по обичај спијам ко топ и си мислев креветот не ми чини пош со саати неможам да заспијама, а кога веќе ќе заспијам некаде околу 5-6 сатот имам многу лесен сон. и нормално сум ненаспана, и во текот на денот ( или тоа што преостанало од него) морам да дремнам..
да речеме легнувам околу 5-6 се будам околу 1-2 и кај 4-5 фаќам филм на нова и се комирам.. оваа попладневна дремка повеќе ме одмора него спиење од 10 саата да речеме..
и стандард сум вечно ненаспана...
а човек да ме праша што не си легнам....
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Обично во летниот период се јавува овој проблем, особено кај нас младите т.е оние кој не работат и по цел ден си маат пачавиците наоколу, а вечерта ништо не ги принудува да си легнат порано, зошто и неморат да станат рано, сваќаш немаат обврски. И така од почеток секоја вечер по 1-2 саата покасно, покасно и некогаш не наоѓа и 8 сабајле да си легнеме.
А да и плус многу е жешко, тешко се заспива.
И јас имам проблем, седам до покасно.
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Земи истрчи се преку ден едно убаво, вечер ко јагне ќе спиеш :)

Инаку ја преку лето редовно сум ваков, легнувам кај 6 и минимум 1 час ми треба да заспијам, ама после тоа сум цврст на сон, дури кај 3-4 попладне се будам и одма си ставам, ама кога ќе станам порано (шо за мене е 11-12) ич неам проблем со заспивање вечерта, биоритамот максимлано ми се нарушува во лето.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Како бе јас немам гајле со спиењето? Евентуално, ептен ако не можам да спијам, што ретко ми се случува, земам книга и читам. Читањето помага. Не пред монитор туку книга во рака во полулегната положба.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Не е несоница во прашање, него замор е...а од што е заморен не може да заспие или ако заспие за саат два се буди... Многу е лошо тоа. Јас баш пред некое време имав таков период...али се наспав и сеа сум ко нова :pos2:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Јас исто така имам проблем со заспивање, но преку текот на целата година а не само на лето.
Сум пробал да се заморам со спорт или било каква физичка активност, но не е до тоа. Читање книги, слушање музика за смирување, гледање chill out на vh1, или едноставно седи на компјутер додека не ти се приспие, друго решение нема.
Понекогаш толку е трагично што дури ќе легнам во 5 часот сабајле и се будам во 7.:turn:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom