Книги кои НЕ би ги препорачале

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Имаме тема за добри книги, еве тема за црното во приказната...

Книги кои НЕ би ги препорачале. Образложение секако е пожелно да постои, инаку не би имало смисла постирањето...

Asfalt напиша:
ја има некој прочиатано “Кој го здипли моето сирење“, сакам да ја купам, добра е?
Не, затоа што е уште една од оние книги како да стигнеш до целта, како да се снајдеш во животот и слично, а такви книги не ценам. Перење мозок, и перење пари директно од џебот на читателот.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Aна Карењеина и Воја и Мир.
Едноставно се предолги и изобилуваат со ептен непотребни детали кои ги прават книгите екстра големи.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.213
Поени од реакции
934
Aна Карењеина и Воја и Мир.
Едноставно се предолги и изобилуваат со ептен непотребни детали кои ги прават книгите екстра големи.
Дали ти воопшто ги имаш прочитано? :toe:

Инаку, “Горски Венец“. Мислам дека е лектира во III или IV година. Е, поздодевна книга од неа нема!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Дали ти воопшто ги имаш прочитано? :toe:

Инаку, “Горски Венец“. Мислам дека е лектира во III или IV година. Е, поздодевна книга од неа нема!
Па не нормално дека не сум ги прочитал, бидејќи уште кога дожло ред да ги читам сум го имал ставот зошто не би ги прочитал.
И те молам без дигање врева, ко прво не сум голем љубител на уметничка литература, преферирам стручна литература, и сум имал секогаш македонски петка (со малку мука ама пак) со тоа што секогаш сум читал две од три дела кои требало да се прочитаат за одреден период.
Инаку имамчитано и добри книги кои сум ги прочитал зошто сум имал причина зошто би ги прочитал.
 
U

UnholY

Гостин
Кои не би ги препорачал...
Не би ги препорачал делата на авторите како шо се Чарлс Буковски, овој нашиов Јован Павловски и сличните на нив.
Која сатисфакција би ја имал од читањето на тие дела?
Тоа ме интересира.
Тоа не е книга, туку речник на вулгаризми од некои прости манијаци и педофили кои верувам дека немале среќа во љубовниот, а воедно и во сексуалниот живот, па решиле да напишат дела од по стотина страни во кои се зборува само околу тоа.
Па и не ми јасно како успеваат да станат толку популаризирани. Не само младината, туку и постарите се љубители на ваквите дела.
Имам толку голем избор на жанрови. Овоа е стварно безпотребно. Шо треба да ми преставуваат секс едукација? Не, благодарам, имам од каде да се едуцирам за тоа.
Еве ќе ви поставам едно прашање.
Дали би биле поисполнети кога би читале некој крими-роман, да речеме на пример од Агата Кристи, кој е преполн со заплети, а воедно и книгата знае да придаде тензија така шо станува прилично интересна и возбудлива за читателот, или да читате стотина страни од некое дело на горенаведените манијаци, во кое постојано се зборува за ебење, дупење, пички, газови, курови, сперми итн.

Претпочитам да има одредена доза на тоа во некое дело, ама воа е веќе претеризам.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
За разлика од сите кои би ја препорачале јас баш напротив не ја препорачувам книгата "Девојката со портокали ".
Станува збор за навистина интересна книга, која те тера да ја читаш и која на крај од кој ја дочитав ми даде едно такво ужасно расположение што не би сакала повторно да го доживеам. Не знам зашто. Најверојатно до мене е али ипак не би ја препорачала.

Исто така не ја препорачувам ни книгата Петтемина што ги среќаваш во рајот. Подосадна ја нема и на крај пак ништо не сфатив.
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Исто така не ја препорачувам ни книгата Петтемина што ги среќаваш во рајот. Подосадна ја нема и на крај пак ништо не сфатив
Се работи за вкусови таа книга е психолошка и ретко кој ја сфаќа, но на пример мене ми беше убава и одма ја прочитав:smir:
И јас несакам да читам такви книги кои се полни со вулгарности и некако
на груб начин се напишани како на пример книгите на Дитас
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Било што од Пауло Коељо, не толку заради тоа што е лош, повеќе заради тоа што некои неначитани шмизлиња мислат дека е кул да го читаат Коељо и дека поинтелигентно ќе изгледаат ако напишат дека неговите книги им се омилени на розефките профилчиња на hi5.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Две Марии ... потек е книгава башка на крај не сфаќаш што се десило..
башка мораш да ја читаш пош ти е дело во 3та...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.400
Поени од реакции
5.953
Не би ги препорачала книгите на Дитас, Коелјо и оние книги во стилот на „Најголемото чудо на светот“, „Најголемиот трговец на светот“, „Не ги губете нервите за ситни нешта“ бла бла бла... Книги за кои се мисли дека имаат психолошка содржина а всушност се тешки глупости како и „Моќта на потсвеста“.
Повеќето содржат дебилни пораки или нешта кои сите ги знаеме и ги применуваме колку што сме во можност без да имаме потреба некој да не советува.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Не би ги препорачала книгите на Дитас, Коелјо и оние книги во стилот на „Најголемото чудо на светот“, „Најголемиот трговец на светот“, „Не ги губете нервите за ситни нешта“ бла бла бла... Книги за кои се мисли дека имаат психолошка содржина а всушност се тешки глупости како и „Моќта на потсвеста“.
Повеќето содржат дебилни пораки или нешта кои сите ги знаеме и ги применуваме колку што сме во можност без да имаме потреба некој да не советува.
Е за ова рака ти давам :smir:.
Колку само сите ја преувеличуваат таа книга а јас во неа не прочитав ништо ново нити пак ми смени мислење за нешто. Се она што секој човек го знае ако стане свесен за тоа.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Две Марии ... потек е книгава башка на крај не сфаќаш што се десило..
башка мораш да ја читаш пош ти е дело во 3та...
Милица бе.... книга - лектира поедноставна амин.

Туку бек он топик.... што не би препорачал јас, Ана Каренина спомна некој погоре има премногу глупави беспотребни детали а цела битна содржина може да се сведе на 80-100 страници, тоа како број еден од книги кои не би ги препорачал, под број два дефинитивно книга која сум ја читал и сум ја исчитал за џабе е Црно Лале... засега толку
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Прва ми доаѓа на памет лектирата за 3та или 4та год - "Смрт во Венеција" од Томас Ман. Не верувам дека на некој би му биле интересни ппедофилските замисли на 50 - годишниот писател кон 14 - годишно момче.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Прва ми доаѓа на памет лектирата за 3та или 4та год - "Смрт во Венеција" од Томас Ман. Не верувам дека на некој би му биле интересни ппедофилските замисли на 50 - годишниот писател кон 14 - годишно момче.
уффф да....
мразам книги кај што ништо не се дешава
од куељо подалеку освен можеби 11минути
незнам сите што гледате во Вероника реши да имре и во На брегот на реката педра седев и плачев...
мислам... хелоууу

ја заборавив Чекајќи го Годо... една од најголемите глупости на литературата
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Тикви4ка напиша:
ја заборавив Чекајќи го Годо... една од најголемите глупости на литературата
Гледаш како ме потсети, знаев дека нешто заборавам до годинашниве лектири.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom