Официјална посета на Македонците, во Македонија!

Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
MISE JADE BUREK AMA NEMOZAM DA DOJDAM NA RED:coffee:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
"Jagnence" edno Fyromsko...Turcija vladeela so prostorot od Gibarltar,do Jemen, Kasmir ,Gruzija,Turkmestan itn.itn.
Bratjata Anglicani (t.e. Hazarite megu niv...) , go izmisluvaat togas SAMOOSOZNAVANJETO i SAMOOPREDELUVANJETO na narodite i zdusno rabotat na toa ,raspickuvajki ja Turcija.
Podocna hazarive se "selat" poveketo vo USA , pa zatoa sega "Amerikancite" kolo vodat vo taa igranka :)......
Hrvatite....( bas,bas tie nasi Hrvati..!!!) crno na belo PRIZNAVAAT deka min.50% od zborovite im se turcizmi, a verojatno znaete deka Hrvatite se samo katolicki Srbi , kako sto se Srbite pravoslavni Hrvati, dodeka Bosancite se istiot toj materijal samo islamiziran :)
Ostatokot zborovi ...NORMALNO se Makedonski :)..pa sea smetaj KOJ E KOJ...pod kapata nebesna... :)
Turcija ne postoese koga postoese Makeedonija. Znaci ne mozi Turskiot jazik da e postar od makedonskiot. Koga nastanale turcite pribrale od drugi jazici zborovi megju koi i od Makedonskiot.
Sekogas se veli deka sinot gi ima ocite ili nosot ili liceto na TATKOTO a ne obratno.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Сме имале и слични зборови со Хунзите,според пишувањето во Вечер:

Делегацијата од Пакистан, предводена од принцот Газенфар Али Кан оствари средби и со граѓаните на Широк сокак во Битола.
Од разговорите беше потврдено дека во Пакистан и во Македонија има идентични зборови во секојдневниот говор како што се "чешма", "чинар", "ракија", "чај", "шака на рака" или "зурла", на која се свири во разни тамошни свечени прилики.

Сега,да бидеме реални дека зборовиве се Турски,ама што има врска кога Вечер и Латас ќе напишат некоја лага,таа мора да стане вистина.:tapp:

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=12D76384872CDC419C8056FAAD2D9E39

aj i jas da dam edna zabeleska za zborovive t.e. za eden zbor ......vo dokumentarniot film mislam bese istaknato deka go koristat zborot BARA...(baranje)...sega konkretno za ova da potsetam deka kaj slovenskite narodi toj termin e .trazi, trsi i nikoj drug kolku sto jas znam ne go kristi terminiot bara sem nie makedoncite.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Еве едно видео од мене од дочекот на нашите браќа од Пакистан на аеродромот Александар Македонски.

 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Еве едно видео од мене од дочекот на нашите браќа од Пакистан на аеродромот Александар Македонски.
Sekoe srce Makedonsko zatreperi so radost i dusite ni se ispolnia so voshit sto povtorno ni dojde nasiot Kral. Snimkata jasno pokazuva deka Makedonija i Makedoncite sakaat da ni se vrati kralstvoto Makedonija i vo Skopje na prestol da sedni nasiot Kral, milozliviot Ganzfar Ali Kan.

Spontano bez nikoj da ne tera so puski i bajoneti (kako sto toa pravea komunistite koga idese Tito) narodot poita da go pozdravi svojot Kral i da mu posaka iskreno i od sesrce dobredojde nazat vo Tatkovinata. Generacii makedonci vo vekovite ne doziveea da go vidat ova sto nie go vidovme ovie dena: NASIOT KRAL, NASATA DINASTIJA POVTORNO VO MAKEDONIJA !!
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Чудесно е како и архитектурата исто така не поврзува.
http://www.hunzadarbar.com.pk/about.html

Да прашаше некој од екипата поред нив колку кошта престој во нивниот хотел и како да стигнеме до таму?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Чудесно е како и архитектурата исто така не поврзува.
http://www.hunzadarbar.com.pk/about.html

Да прашаше некој од екипата поред нив колку кошта престој во нивниот хотел и како да стигнеме до таму?
Arhitektura, fizionomija, obicai, jazik, muzika..... se e isto 100% ist narod sme, jas bi postavil drugo prasanje, dali e vreme nasite brakja makedonci da gi VRATIME vo Makedonija, ovde ima mesto za site nas, Makedonskiot kral Aleksandar niv gi odnese daleku od tatkovinata, denes Makedonskiot kral Ganzfar neka gi vrati, jas veruvam deka nivnata zemja e ubava i deka ja sakaat no tamu se megju stranci i tugjinci a ovde kje bidat svoi na svoeto. Kje im dademe zemja, kje im napravime kukji i kje zazivee Makedonija bogata i srekjna.
 

DarkWalker

Think globaly , Act Localy!!!
Член од
4 февруари 2006
Мислења
1.209
Поени од реакции
70
кога ке бидат во Струмица ?
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Сме имале и слични зборови со Хунзите,според пишувањето во Вечер:

Делегацијата од Пакистан, предводена од принцот Газенфар Али Кан оствари средби и со граѓаните на Широк сокак во Битола.
Од разговорите беше потврдено дека во Пакистан и во Македонија има идентични зборови во секојдневниот говор како што се "чешма", "чинар", "ракија", "чај", "шака на рака" или "зурла", на која се свири во разни тамошни свечени прилики.

Сега,да бидеме реални дека зборовиве се Турски,ама што има врска кога Вечер и Латас ќе напишат некоја лага,таа мора да стане вистина.:tapp:

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=12D76384872CDC419C8056FAAD2D9E39

Se otkrivate vie koi ne ste pravi Makedonci i omalovazuvate se` sto e makedonsko. Da se izjasnuvaa Hunzite kako grci, sega ke lomotevte kako burusha-SKIot jazik e starogrcki.

Bez poznavanja na jazikot, istiot go osporuvas.
Eve kako izgleda toj jazik:
Eve kako toj izgleda.

Eng. - Burushaski
I = ja (mkd=jas)
you - un
he (hm) - ne
she (hf) -mo
it (x) -se
it (y) -te
we= mi (nie, staroslovenski = mi)
you = ma m^ m^
they (hmf) = u
they (x) ce/ kje. che
Hand - ren (raka mkd)
fater in low = skir (svekor)
mother in law - skus (svekrva)
fell - wali (valja, pagja)
red - bardum

bURUSHASKI - ENG.
akhm - here
to - there
Ita - to over there
Et- = to do it
BISAKJ- stem (bisagji?)

Ja a-wala-a - jas se prevrtuvam (valam?)

ja ekjam - I will do it
mi ekjam - we will do it (!)
dulas - boj (dule nabitushki e penis:) )
en - one (eden)


www.few.vu.nl/~dick/Summaries/Languages/Burushaski.pdf
Burush. - Makedonski
khut·- kus
l`chi - ochi
turu - turi
mamu - mleko
mama - majka
makja - bolka (maka?)
mat - crno
maj-majo - mozhe
meja - mekjava
mi - nie (mi)
di`mil - da smirish
mus - nos
nana - vujko, cicko
nane - tetka
pi- dedo
pat - nastrana
fat - izgubi
dizh - stanuva
nakukja - odi na spienje
-´s-pal- (zapali)
- bar (zbor)
- be (ne)
- bikj (zlato)
- chaur (sanduk-kutija-obvivka)
- c´i´ki (malo)
- dau (dozsh)
- dasiin (devojka)
- den (godina)
- do (dol)
- dur (spie)
- gagan (kratko)
- gunc (den)
- hara'lt (vrnenje)
-

http://ehl.santafe.edu/cgi-bin/respo...ruet&first=121
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Kral koj ja prodolzuva lozata na Makedonskite kralevi od pred 2500 godini. Ako ne si Makedonec tesko kje go sfatis i pocustvuvas toa
Исто како и експертот по античка историја Нада Проева која е против оваа посета на Хунзите.:nenene:Незнам кој од вас ја слушна нејзината изјава.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Исто како и експертот по античка историја Нада Проева која е против оваа посета на Хунзите.:nenene:Незнам кој од вас ја слушна нејзината изјава.
Не е само таа што ќе биде против... Цел еден систем се поткопува со ова.

Да се обидам да претставам што ова значи...

Целата историја на т.н. „западна цивилизација“ се базира на „античка Грција“, која има „континуитет“ од антиката наваму. Ширењето на таа цивилизација е исто така заслуга на „античка Грција“ бидејќи Македонците, нели, биле „грчко“ племе.

Со самоопределувањето на Хунзите како Македонци, а не Грци, значајот на Грција се сведува на гол минимум - дека не се тие важни за ширењето на „западната цивилизација“, туку Македонците. Со ова Македонците стануваат зародиш на целата таа „западна цивилизација“.

Многу е нормално дека првенствено Грција, а потоа и секој друг „западен мозок“, ќе се побуни на ова - има толку многу доктори на науки, историчари и што ли не, кои животот (а Грците и целата своја нација) го посветиле на таа теза и сега одеднаш целиот труд и сите години им се рушат. Па не може така - „поедноставно“ е да се уништат Македонците, т.е. секоја трага дека историјата што ја знаеме е всушност фабрикувана да се отстрани (макар тоа била цела една нација, т.е. Македонците), отколку да се пишува наново и целиот концепт на размислување да се смени. Од таму, сосема е логично однесувањето и на Грција и на „западните земји“, кои се поставени како што се поставени.

Значи, Македонци, да знаете: со ова не сте само важни за себе, туку и за целиот „западен свет“.

Е сега, ако тој „западен свет“ (читај: НАТО и ЕУ) не сака да нè прими, не го сакаме ни ние него. Ќе бараме поддршка на друго место.

Резултат? Хунзите. Случајност? Сигурно не - помошта ќе ти дојде, ако ја побараш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
kolku sto znam proeva diplomirala arheologija vo BELGRAD a tamu na ARHEOLOGIJA vo toa vreme za da dobies PREODNA OCENKA si trebal da ucis i davas ODGOVORI NA ISPIT DEKA SLOVENITE SE NASELILE.
Ne znam sto sve ima pisuvano Proeva i dali se otkaza JAVNO nekogas od nejzinata nauka zdobiena vo Beograd, i dali e na stajaliste deka SE DOSELILE SLOVENI I SE NASELILE OVDE, pa sega so postoenje na Hunzite i koi se nasi brakja pagjaat vo voda nejzimite zborovi i tvrdenja kako strucnjak i nejzinata dosegasna rabota.

PS
Ova stotuku go najdov:

Од изнесеното се гледа сложената балканска исто
рија, односно дека никој од сегашните балкански
народи нема право да бара континуитет со
поранешните, како што вели проф. Наде Проева.

http://www.makedonskosonce.com/broevis/2006/sonce616_617.pdf/50_52_pisma.pdf
Mozebi vo ova grmuska lezi zajakot na otporot na Proeva, mozebi taa nas denesnite makedonci ne smeta za drugi koi nemame vrska so antickite tuku deka sme slovenski doselenici....
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
kolku sto znam proeva diplomirala arheologija vo BELGRAD a tamu na ARHEOLOGIJA vo toa vreme za da dobies PREODNA OCENKA si trebal da ucis i davas ODGOVORI NA ISPIT DEKA SLOVENITE SE NASELILE.
Ne znam sto sve ima pisuvano Proeva i dali se otkaza JAVNO nekogas od nejzinata nauka zdobiena vo Beograd, i dali e na stajaliste deka SE DOSELILE SLOVENI I SE NASELILE OVDE, pa sega so postoenje na Hunzite i koi se nasi brakja pagjaat vo voda nejzimite zborovi i tvrdenja kako strucnjak i nejzinata dosegasna rabota.

PS
Ova stotuku go najdov:

Од изнесеното се гледа сложената балканска исто
рија, односно дека никој од сегашните балкански
народи нема право да бара континуитет со
поранешните, како што вели проф. Наде Проева.

http://www.makedonskosonce.com/broevis/2006/sonce616_617.pdf/50_52_pisma.pdf
Mozebi vo ova grmuska lezi zajakot na otporot na Proeva, mozebi taa nas denesnite makedonci ne smeta za drugi koi nemame vrska so antickite tuku deka sme slovenski doselenici....
Аха... Никој нема право? Дури ни Грците?

Супер ако така... тоа би отстранило неколку големи проблеми, кога Грците би се откажале од антиката.

*Многу* тешко веројатно, до душа... Им треба убедување ;)))))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom