Која е вистинската вера/религија?

Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
И лукавиот знаеше дека Он треба да биде роден, па затоа НАВРЕМЕ си обезбеди доволно пишувани документи, во кои, очигледно (!!!) некои веќе поверуваа, па наместо да поверуваат и да Го прифатат очигледниот и овоплотениот Бог, Исуса Христа,се впуштија по трагање по паганските вистини и поверуваа во на кое е обична лага. А лукавиот, природно (!!!) е човекомразец и татко на лагата уште до почетокот (!!!).
добро бе знаеш ли нормално да разговараш ...
секое нешто од некаде потекнува ...
и компјутерите ли ни се дар од бога ... така целосно составени ни ги фрли одозгора или се почна од некаде ... со првиот Абакус или како беше ...
постојат факти пишани алооо ... многу пред библијата ....
многуу пред исус да се роди ...
Пишани ... ова се тие факти а не дека некој спрема терен :pos2:

соземи се ...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
А бе и јас го гледав втрориот дел од „Томб рајдер„ ама Анџелинка ми беше поитересна од филмот, разбираш...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
А бе и јас го гледав втрориот дел од „Томб рајдер„ ама Анџелинка ми беше поитересна од филмот, разбираш...
остани ми со здравје ...
биди си тврдоглав ... оти нели нема да одиш у рајот ако почнеш да размислуваш и не веруваш во исус ...
поентата на религијата е токму тоа ...
или верујте во нас или ќе одите у пеколот ... СТРАВ и Контрола ....
:smir:

околу постов твој оффтопик ...
токму и тоа го правиш ...
пред тебе имаш факти и докази милион но ти се одлучуваш за фантазија ...
најлесно е да си фантазираш нели ... и бог да ти биде причина за се .. а не самиот ти ...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
problenot e so sekoja religija za drugata vika deka e coecka izmislica
a demek samo nivnata e prava
so ako site se coecki izmislici??
zoso svarno ako bog e eden treba sade edna vera da ima
a ne tolku mnogu
baska tie starite religii
so kazua deka i ovja so vreme ke izumra
i ke se pojava novi religii.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
остани ми со здравје ...
биди си тврдоглав ... оти нели нема да одиш у рајот ако почнеш да размислуваш и не веруваш во исус ...
поентата на религијата е токму тоа ...
или верујте во нас или ќе одите у пеколот ... СТРАВ и Контрола ....
:smir:

околу постов твој оффтопик ...
токму и тоа го правиш ...
пред тебе имаш факти и докази милион но ти се одлучуваш за фантазија ...
најлесно е да си фантазираш нели ... и бог да ти биде причина за се .. а не самиот ти ...

Какви црни факти, каков бутур....

Па сите оние кои на форумов тврдат дека имаат факти, јас од нив барав факти, а тие не ми изнесоа ниту ЕДЕН факт.
А она кое го барам како факт, е „само„:

- доказ дека ги виделе атомите и атомските суб-честички
- доказ дека ги виделе галаксиите
- доказ дека Земјата се врти околу Сонцето
- доказ дека виделе акцелератор
- доказ дека виделе дека човекот настанал од мајмун.

И тн...А ти продолжи да се занимаваш со својата вера и со своите „докази„ кои никогаш НЕ СИ ВИДЕЛ.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Какви црни факти, каков бутур....

Па сите оние кои на форумов тврдат дека имаат факти, јас од нив барав факти, а тие не ми изнесоа ниту ЕДЕН факт.
А она кое го барам како факт, е „само„:

- доказ дека ги виделе атомите и атомските суб-честички
- доказ дека ги виделе галаксиите
- доказ дека Земјата се врти околу Сонцето
- доказ дека виделе акцелератор
- доказ дека виделе дека човекот настанал од мајмун.

И тн...А ти продолжи да се занимаваш со својата вера и со своите „докази„ кои никогаш НЕ СИ ВИДЕЛ.
а која е таа моја вера според тебе ?
никаде не спомнав ....
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Христијанската Православна се разбира.
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Јас колку што знам праќал еден пророк секои илјада години, ама сеа види во тоа време немало ни интернет ни телевизија ни мобилки па луѓето немале како да се информираат. И сеа некој од село што ни чул ни зачул за господ ќе гори во пеколот затоа што не го информирале.:jaj:
Земено дека е семоќен можел многу полесно да ги информира.
bog gi informiral mnogu poubavo lugeto gi pripremal site i im prajkal proroci koj go pretskazuvaa doaganto i raganeto na hrista od deva,(7;14 isaija), edinstveniot bog ke im isprati spasitel mesija , koj ke gi oslobodi lugeto od ropstvoto i stradanatalugeto ( bitie 3;14-15.)site proroci govorea za hrista deka e mesija i spasitel celiot star zavet svedocese za nego i za nego zboruvase deka bog im se otkriva vo liceto na isusa( bog stana covek za covekot da stane bog) ne bratce bog gi prajkal cesto prrocite a ne eden na 1000 godini,site ke znaat za boga hrista troicniot bog oca i sveti dux eden bog vo tri licnosti no eden, (da napravime covek spored nasiot obraz kako sto sme nie rece bog....bitie 1,26.a ne kako nekoi sto ne go privajkaat svetot trojsvo kako sektantite .tie gi ubuvale prorocite kako sto sam bog kazavo parabolata za lozarite (eden covek nasadi lozje i gi isprati svoite slugi za da mu gi priberat ploidovite no lozarite koga gi fatija gi edni pretepaa drugi ubija treti so kamena go zasipaa, isprati pak drugi , no i so niv isto napravija, najposle go isprati pri niv svojot sin ... no tie si rekoa ovoj e naslednikot ajde da go ubieme i nasledstvoto ke bide nase pa kako go fatija go izvedoa nadvor igo ubija vidi matej21,33-40.)prorocite im propovedale im kazuvale na lugeto za boga, pretskazuvale za mesijata isusa hrista mnogu poveruvaa vo gospoda i nema covek sto ne slusnal za gospoda zasto od p[ocetokot na svetot pa se do kraj bozjite slugi ke govorat za hrista isusa boga , i site ke go cujat slovoto, koga voskresna gospoda isusa hrista on gi prajkase i svoite apostoli tie pa i nivnite naslednici do den denes go prenesuvaaat slovoto od boga i na narodot mu kazuvaat za hrista gospoda oca i sveti dux , amin pozz do ttebe
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Атеизмот!!

Се друго е производ на човековиот недостиг на интелегенција.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Wolverin..смири се
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Какви црни факти, каков бутур....

Па сите оние кои на форумов тврдат дека имаат факти, јас од нив барав факти, а тие не ми изнесоа ниту ЕДЕН факт.
А она кое го барам како факт, е „само„:

- доказ дека ги виделе атомите и атомските суб-честички
- доказ дека ги виделе галаксиите
- доказ дека Земјата се врти околу Сонцето
- доказ дека виделе акцелератор
- доказ дека виделе дека човекот настанал од мајмун.

И тн...А ти продолжи да се занимаваш со својата вера и со своите „докази„ кои никогаш НЕ СИ ВИДЕЛ.
:pos2::pos2: Бар ти кој веруваш на слепо (на жими мајка) и не си поставуваш прашања не барај докази.....:vozbud::kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom