Најавена средба меѓу папата Бенедикт 16-ти и патријархот Вартоломеј во Ватикан

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Ватикан, 9 јуни (МИА) - Вселенскиот православен патријарх Вартоломеј на покана на папата Бенедикт 16-ти на 28 јуни ќе го посети Ватикан, потврдено е од седиштата на двете екуменски цркви во Ватикан и Цариград.
Верската информативна агенција (ВИА) наведува дека поглаварите на Цариградската патријаршија и на Римокатоличката црква официјално ќе се сретнат во предвечерието на празникот на светите апостоли Петар и Павле, во римската базилика „Свети Павле надвор од ѕидините“ и свечено ќе го прогласат почетокот на годината посветена на првоапостолот Павле.
Повод за оваа православно-католичка средба на врвот, како што наведува ВИА, е 2.000-годишнината од раѓањето на еден од најблиските соработници на Исус Христос.
Најавено е дека на римокатоличкиот и православниот поглавар ќе им се придружи и поглаварот на англиканската светска заедница, архиепископот кентербериски Вилијам.
Како што ВИА дознава, двајцата поглавари во текот на свеченоста ќе водат преговори за меѓуцрквените односи, а едно од важните прашања ќе биде Равенскиот документ, потпишан минатата есен на крајот од заседанието на Мешовитата православно-католичка богословска комисија.
На Равенскиот документ отоворено му се противат многу православни цркви кои сметаат дека со него се признава првенство на римскиот папа над универзалната црква.
Незадоволна од составот на цариградската делегација, работата на комисијата во Равена ја напушти Руската православна црква, која не го потпиша овој документ, но и не го отфрли.

Дали ова се продолжени чекори за обединување на христијанската религија во една,како може тоа да се изведе,дали сте за,и дали папата или патријархот да биде на чело?
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
И ако се обединат на пример,дали би успеале зад себе да ги остават сите досегашни навреди?
На пример:
-Православните викаа дека католичката е погрешна вера.
-Католиците направија крстоносци и инквизиција.
-Се случиле многу убиства.
Убаво би било да се обединат,но дали би можел да се постигне компромис околу тоа,кој ќе ја има улогата на предводник,а кој ќе ја проголта гордоста и ќе каже дека грешел 1500 години?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
А католичко-православните војни, и тоа ли ќе го закопаат ?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Абе и на двете..трите..и кој знае колку ли христијански цркви ги има,..... им гори под нозете, се повеќе атеисти, се повеке верници по традиција (фолклор, кобајаги верници), се поголем одлив во други религии ..па сега дај што може да се спаси е работата
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Абе и на двете..трите..и кој знае колку ли христијански цркви ги има,..... им гори под нозете, се повеќе атеисти, се повеке верници по традиција (фолклор, кобајаги верници), се поголем одлив во други религии ..па сега дај што може да се спаси е работата
Сите фракции на христијанството држат околу 1/3 од светската популација..каков одлив во други религии..
Равенскиот договор е клучната тема според кој треба да се намалат разликите помеѓу цркви кои настанале и поради кои дошло до раскол во тогашната црква..Со други зборови црквата се стреми кон сопственото обединување онака како што треба да биде..Проблемот е во тоа што поради политиката која навлегла во црквата се жртвуваат гледишта кои според мене не треба да се менуваат..пример..отстапување пред папските претензии..неговото првенство и безгрешност пред се..
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
130
Поени од реакции
54
Nema nikogas da se obedinat, pisuva deka ke se vidat da go proslavat raganjeto na Petar, ne se prajte mnogu deka znaete da citate megu redovi. Posle tolku vreme odvoenost, sto podoglo se odvoeni, tolku poveke im se raziduvaat patistata i se zgolemuvaat nedorazbiranjata.
I da se slozat nekogas da se spojat, nema da mozam da odlucat koj da bide vodac, i ako eventualno odlucat, vernicite da drugata polovina ke bidat krajno razocarani i ke pomislat deka nivnite dotogasni uveruvanja bile zaludni. Eve zamislete deka ke se sluci toa, i izberat deka papata ke bide vodacot. Kako ke se cuvstvuvate?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Nema nikogas da se obedinat, pisuva deka ke se vidat da go proslavat raganjeto na Petar, ne se prajte mnogu deka znaete da citate megu redovi. Posle tolku vreme odvoenost, sto podoglo se odvoeni, tolku poveke im se raziduvaat patistata i se zgolemuvaat nedorazbiranjata.
I da se slozat nekogas da se spojat, nema da mozam da odlucat koj da bide vodac, i ako eventualno odlucat, vernicite da drugata polovina ke bidat krajno razocarani i ke pomislat deka nivnite dotogasni uveruvanja bile zaludni. Eve zamislete deka ke se sluci toa, i izberat deka papata ke bide vodacot. Kako ke se cuvstvuvate?
Не реков дека ќе се обединат..реков дека ќе се обидат да ги намалат разликите..што за мене е поважно од прославата на раѓањето на Петар..
А тоа колку ќе се сложат во ставовите...покажале вековите наназад..
Сепак црквата еден ден мора да се обедини...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Сите фракции на христијанството држат околу 1/3 од светската популација..каков одлив во други религии.
Како бе доаѓате до оваа бројка...1/3
Пример..Македонија 2 000 000 жители..одбиј Албанците и се друго по дифолт(топ-тен) е Христијанин....ма немој...одбиј бар уште добри 50% од таа бројка ако не и повеќе, според мене, спрема тие што ги знам преку 90% не веруваат во ништо.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Оф топик сме ама..
Христијаните во светот (сите фракции) се движат од 1.8 до 2.1 милјарда луѓе..што отприлика е 1/3...тука не се вброени оние кои ти ги познаваш...:smir:
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
И ако се обединат на пример,дали би успеале зад себе да ги остават сите досегашни навреди?
На пример:
-Православните викаа дека католичката е погрешна вера.
-Католиците направија крстоносци и инквизиција.
-Се случиле многу убиства.
Убаво би било да се обединат,но дали би можел да се постигне компромис околу тоа,кој ќе ја има улогата на предводник,а кој ќе ја проголта гордоста и ќе каже дека грешел 1500 години?

Не верувам дека ќе се обединат, не поради војните и навредите, туку затоа што нема да можат да се договорат како да ги делат парите.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ватикан, 9 јуни (МИА) - Вселенскиот православен патријарх Вартоломеј на покана на папата Бенедикт 16-ти на 28 јуни ќе го посети Ватикан, потврдено е од седиштата на двете екуменски цркви во Ватикан и Цариград.
Верската информативна агенција (ВИА) наведува дека поглаварите на Цариградската патријаршија и на Римокатоличката црква официјално ќе се сретнат во предвечерието на празникот на светите апостоли Петар и Павле, во римската базилика „Свети Павле надвор од ѕидините“ и свечено ќе го прогласат почетокот на годината посветена на првоапостолот Павле.
Повод за оваа православно-католичка средба на врвот, како што наведува ВИА, е 2.000-годишнината од раѓањето на еден од најблиските соработници на Исус Христос.
Најавено е дека на римокатоличкиот и православниот поглавар ќе им се придружи и поглаварот на англиканската светска заедница, архиепископот кентербериски Вилијам.
Како што ВИА дознава, двајцата поглавари во текот на свеченоста ќе водат преговори за меѓуцрквените односи, а едно од важните прашања ќе биде Равенскиот документ, потпишан минатата есен на крајот од заседанието на Мешовитата православно-католичка богословска комисија.
На Равенскиот документ отоворено му се противат многу православни цркви кои сметаат дека со него се признава првенство на римскиот папа над универзалната црква.
Незадоволна од составот на цариградската делегација, работата на комисијата во Равена ја напушти Руската православна црква, која не го потпиша овој документ, но и не го отфрли.

Дали ова се продолжени чекори за обединување на христијанската религија во една,како може тоа да се изведе,дали сте за,и дали папата или патријархот да биде на чело?

Патријархот Вартоломеј е бааги критикуван за неговата блискост со Бенедикт уште во 2006 г, кога Бенедикт беше тазе избран, а критиката стигна од монашката заедница од Света Гора, која нема влакна на јазикот кога е во прашање чистотата од изворното учење.
Спој меѓу православието, римокатолицизмот и проестантизмот досега не се случил па веројанто така и ќе остане. Ништо не најавува дека спојот ќе се изврши по сите точки, иако римокатолицизмот смета дека по одредени прашања, постојат идентични видувања со праволсавието, но што со оние за кои има разидување? Православието не познава компромисни решенија.
Нема црковно-традиционална можност за папсвото т.е. Папата да има примат во идната заедница. Во православието, не постои авторитет на папско ниво, каде, наводно, Папата е бзгрешен во носењето на своите одлуки а никој од наредните Папи не смее да ги побие веќе донесените одлуки, од претходните Папи. Вселенскиот патријарх, кој и да е, ќе биде само прв меѓу еднаквите и тоа по чест а не по неговата безгрешност. Одлуките во православната Цркав се носат на колективно ниво, оти е многу мала веројатноста еден колектив, (сосатвен од видни претставници од помесните православни Цркви) да погреши а огромна е веројатноста поединицот, во случајов, Папата како поединец, на направи грешка која никој во однина не би смеел да ја поправи.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мене и онака ми е исто. Христијанството е една религија, без разлика што заради одредени политики во минатото се раздвоиле.
Кај мене во мозок тие никогаш и не биле раздвоени.:wink:
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Не е работата кај кој како е во мозок,или во што ОДПРИЛИКА верува.Работата е што исламот,зема се поголем замав,и се повеќе се радикализира,и што следбениците црпат од еден бунар.А кај православните,не би можел ни да ги набројам колку различни фракции,учења,свети книги,и што уште не има.
П.С.несакам погрешно да бидам сватен дека сум против исламот,само посочувам со конкретен пример.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
kako sto za vreme "{Lionskata unija" vo 1274, na 6 juni, delovi od grckata crkva ne se slozili za sklucuvanje na unijata taka i denes pogolemiot del od Pravoslavniot svet ne se slozuva za nikakaov kanonski sobor, nie ne odpadnavme od zaednicata tuku tie, ne niv im smetaa mnogu raboti, pa sega sto stana od niv, sepak i mojot stave deka srdbite ne se voopsto pozelni za pravoslavijeto nesakame nikakovo kanonsko edinstvo na celo so papskiot primat, dokolku sakat da se vratat vo povtorno kanonsko edinstvo treba pred se da se otkazat od svoite eresii pogresni ucenja.Sepak razbireme deka takvite sredbi se plod na lubov, no znaite site sto i e celta na sekoi rimski papa svetovna prevlast.
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
kako sto kaza nekoj predhodno hristijanstvoto e edno, se misli na eden BOG ,samo sto nekoi preterale so idolopoklonistvo .primer pravoslavnite sto gi velicat svetcite poveke i od samiot Bog i katolicite so deva marija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom