ИЕ 1 и ИЕ 6

N

n/a

Гостин
Размислував дали и у колкава мера да напишам една анализа.
(која што другарски му ја посветувам на Блади албоз).

Другар...ова беше намештаљка до посер и назад.
Ете и јас плаќам пенали заради тоа,просто никој нормален не мислеше дека ќе се дрзнат да полнат кутии и во толкава мера да демонстрираат насилство.
А го направија.

1.Ај со ред.
Коренот на проблемот е изгледа во тоа што америте изгледа решија да ја уништат Д.У.И. како партија.Незнам зошто и како ви се љути...ама или за нив отсвиравте свое и ве гледаат како можни дестабилизатори,или дпа има страшно лоби кое што им дозволува вака каубојски да се понашаат.
Ти текнува уште на стартот на кампањата кога почнаа проблемите?
Ги викна Милованович и Тачи и Ахмети.
И вика...проблеми не смее да има веќе.
Ама не кажа кој е крив и кој ги предизвикува (Мендух).
2.На Мендух кампањата му ја организираа американци.
Дури и `настапите` -кога збореше,му беа у амерички фазон.Искача на бина,па лево,десно шета,збори нешто...се смее...
3.Самите избори беа тешка фарса во изборните единици каде што живеат повеќето албанци.
И да...здружени екипи на рекетарите на Мендух и алфите полнеа кутии.
Само што не се концентрирај на машата,него на раката.
Некој им дозволи,втор пат ти повторувам така да се понашаат.
И тука е таа `нерешена` битка во албанскиот блок-безразлика што јас не познавам албанец што гласал за д.п.а. ,и оние 100.000 гласа плус за вмро-дпмне кај македонскиот дел од електоратот кои што дадоа апсолутно мнозинство и ја бутнаа реалната претпоставка дека дпмне ќе освои макс. до 52 пратеника.

И има уште едно битно место каде што ве местат.
Гласови за Д.У.И -109.000 мислам.
Гласови за Д.П.А- 101.000

Гласови за П.Д.П -околу 10.000
ПДП се спои одма после избори со ДПА.
Значи имаат 111.000 гласа и се победници на изборите.
Сака да каже...ве поебаваат и тоа тешко...
и сакаат да излезат со теза дека ДПА ги победила изборите и ДУИ нема ама баш никакво право да бара учество во власта.!!!
Не...не ве местат малку...многу ве местат.
И искрено ми е криво затоа што е така.
Пошто јас за разлика од мнозинството македонци знам на дело:
- кој е радикален
- не победил никогаш на избори
- ја нема довербата на албанците
-ги тероризира и тоа отворено
а тоа де факто е дпа.

Ќе следи период на диктатура по се изгледа...
за сите во Македонија.
А тоа... е многу жално!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Да, ќе има прегласување. По препорака на меѓународната заедница. Дури и да не се прегласува во изборната единица 6, ДУИ повторно ќе има минимум 17 пратеници ?

Што постигнавме ? Би го запрашал Мендух Тачи, која волја на албанскиот народ ќе ја претставува, волјата на рекетарите,наркомафијашите,макроата и другиот џган на албанското население ? Замислете ситуација, на сред плоштад слават со пукање од огнено оружје, луѓе кои си ги ебеле своите мајки и своите сестри би ги продале за пари а полицијата им служи на тие граѓани на државата па патролира на лице место да не дојде до инциденти. Во парламентот народот ќе го претставуваат најмалку двајќа пратеници осудени на казна затвор заради криминал,Амди Бајрам и Зуди Џелили. Мендух Тачи на прес конференција тврди дека неговата партија го добила мандатот од албанскиот народ да бидат дел од власта, ги победиле терористите,оние кои пукаа во полицајци и во народот,го победија насилството, во позадина се слушаат рафални пукотници од пиштол и калашникови. Епа ебате државата во која се рационално,секоја вредност изгубила поим, држава во која уличар,наркодилер,макро и на своја мајка ебачи се претставуваат како патриоти кои ќе обезбедат општо добро на државата.

Нека му дојде паметот малку и на Али Ахмети. Требаше да се случат овие избори,полициски единици и рекетари да го плашат населението,да пукаат по населението и изборни штабови,масовно да полнат гласачки кутии,да влегуваат во гласачко место да тепаат граѓани и градоначалници, да убиваат граѓани. Да требаше сето ова да се случи за да Али Ахмети да сфати во која држава сака да се интегрира како рамноправен граѓанин. Мислам дека одсега ќе размисли два пати пред да спомне интегрирање во државата на "македонците и албанското малцинство".
Ќе ја подржам и ДПА и Мендух Тачи во една изјава, Али Ахмети го предаде албанскиот народ и војната за слобода во 2001 кога наместо да се подели државата се одлучи албанскиот народ да се интегрира во државава како рамноправен народ. Сепак јас нема да го толкувам ова како предавство туку како обид за општо добро на сите рамноправни граѓани на државава но во секој случај голема грешка. Некои работи засекогаш ќе останат непроменети, имаме две страни,оваа и онаа, ја имаме онаа страна која по секоја цена со сите можни сценариа ќе наметнува владеење на оваа страна. Еднаш засекогаш треба да се обележи каде е границата, ние сме на наша земја,наследена од дедо и прадедо, албанците треба сите до еден да застанат во одбрана на земјата од секој натрапник,туѓинци и вазали на туѓинците нема да владеаат во наша земја, никогаш.
OO Љоч, сакаш второ полувреме бе?? Не кур јади кур смрдло да се курчиш. Се виде вашето. Веќе не ве сајкали светот, бујрум сега на мегдан пиле ќелешко. Ја тебе лично би те прашал каде сега бе?? Ќе ја делеле, ама Аљи подваљи ја предал на албанци и го правел рамноправен. Море марш бе сестроеб еден. Таквите како тебе се за на кол, у г'з.
Од албанците, не од македонците, твоите албанци треба да те заколат бидејќи шириш меѓуетнички булшит.

Мајкоебен инцестоид.

Зевс, недозволувањето на НП да учествува на избори поради наводно недоставување навремено на сметка. Минатите избори 57 000 гласови, кои отидоа за ДПМНЕ сега, а на локалните НП имаше 110 000, од кои којгоде си се врати во ДПМНЕ, којгоде се налути и не гласаше. Ете ти сокор 60 000 иљади гласови кои ја намалуваат онаа фамозна цифра на 100 000 гласови вишак за ДПМНЕ. Останува прашањето дали сите од НП гласале за ДПМНЕ, од се срце или некој гласал за нив.

Другите 40 000 се гласовите на оние партии кои на минатите избори имаа толку вкупно, а за кои плачеше Љубиша Георгиевски.

Ви текнува кога кенкаше дека сокор 80 000 гласови се отидени за малите партии со што е направена неправда за големите да не можат да владеат.

Ете каде се гласовите, а дали се дадени за ДПМНЕ или ДПМНЕ сам си ги земал, не знам, не навлегувам.

А, инаку, јасно е дека ќе биде кому тажно, кому мрачно, а само мал дел ќе ги грее, јасно е.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Да, ќе има прегласување. По препорака на меѓународната заедница. Дури и да не се прегласува во изборната единица 6, ДУИ повторно ќе има минимум 17 пратеници ?

Што постигнавме ? Би го запрашал Мендух Тачи, која волја на албанскиот народ ќе ја претставува, волјата на рекетарите,наркомафијашите,макроата и другиот џган на албанското население ? Замислете ситуација, на сред плоштад слават со пукање од огнено оружје, луѓе кои си ги ебеле своите мајки и своите сестри би ги продале за пари а полицијата им служи на тие граѓани на државата па патролира на лице место да не дојде до инциденти. Во парламентот народот ќе го претставуваат најмалку двајќа пратеници осудени на казна затвор заради криминал,Амди Бајрам и Зуди Џелили. Мендух Тачи на прес конференција тврди дека неговата партија го добила мандатот од албанскиот народ да бидат дел од власта, ги победиле терористите,оние кои пукаа во полицајци и во народот,го победија насилството, во позадина се слушаат рафални пукотници од пиштол и калашникови. Епа ебате државата во која се рационално,секоја вредност изгубила поим, држава во која уличар,наркодилер,макро и на своја мајка ебачи се претставуваат како патриоти кои ќе обезбедат општо добро на државата.

Нека му дојде паметот малку и на Али Ахмети. Требаше да се случат овие избори,полициски единици и рекетари да го плашат населението,да пукаат по населението и изборни штабови,масовно да полнат гласачки кутии,да влегуваат во гласачко место да тепаат граѓани и градоначалници, да убиваат граѓани. Да требаше сето ова да се случи за да Али Ахмети да сфати во која држава сака да се интегрира како рамноправен граѓанин. Мислам дека одсега ќе размисли два пати пред да спомне интегрирање во државата на "македонците и албанското малцинство".
Ќе ја подржам и ДПА и Мендух Тачи во една изјава, Али Ахмети го предаде албанскиот народ и војната за слобода во 2001 кога наместо да се подели државата се одлучи албанскиот народ да се интегрира во државава како рамноправен народ. Сепак јас нема да го толкувам ова како предавство туку како обид за општо добро на сите рамноправни граѓани на државава но во секој случај голема грешка. Некои работи засекогаш ќе останат непроменети, имаме две страни,оваа и онаа, ја имаме онаа страна која по секоја цена со сите можни сценариа ќе наметнува владеење на оваа страна. Еднаш засекогаш треба да се обележи каде е границата, ние сме на наша земја,наследена од дедо и прадедо, албанците треба сите до еден да застанат во одбрана на земјата од секој натрапник,туѓинци и вазали на туѓинците нема да владеаат во наша земја, никогаш.
Albancite se dosljaci vo Makedonija, tuku ne sakam za toa da diskutiram ; ima otvoreno tema na istorija za toa kako ste dosle i na koj nacin ste dosle vo Makedonija i kako ste ja prigrabile zemjata na Makedoncite.
Tvoja zemja mozes da baras kaj Shkumba i kaj Milisorite, a tuka postoi samo makedonska zemja. Veke i zapadot ve vide kakvi ste, pa urgira MAKEDONSKATA policija da deluva najostro sto moze:helou:

DPA zboruva sosema nesto drugo; deka DUI gi polnele kutiite i koga dosla policija da gi izbrka nasilnicite sto polnele kutii, tie pocnale da pukaat na policijata. Na TV kazaa deka site nastradani nasilnici sto pukale vo Makedonskata Policija se aktivisti na DUI.
Sega na kogo da veruvame, na DUI, DPA ili pak na policijata?
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Значи првпат во историјата на човештвото ќе биде забележано дека Терористи плачат.
Бог да го прости човекот но човекот не беше цвеќе за мирисање, човекот беше член на фамилија која убиваше, палеше во Арачиново и околината.
Таа фамилија пред 2 години уби невин човек.

ДУИ е ретроградна партија која ја бутка Македонија во сценарио на војна.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Размислував дали и у колкава мера да напишам една анализа.
(која што другарски му ја посветувам на Блади албоз).

Другар...ова беше намештаљка до посер и назад.
Ете и јас плаќам пенали заради тоа,просто никој нормален не мислеше дека ќе се дрзнат да полнат кутии и во толкава мера да демонстрираат насилство.
А го направија.

1.Ај со ред.
Коренот на проблемот е изгледа во тоа што америте изгледа решија да ја уништат Д.У.И. како партија.Незнам зошто и како ви се љути...ама или за нив отсвиравте свое и ве гледаат како можни дестабилизатори,или дпа има страшно лоби кое што им дозволува вака каубојски да се понашаат.
Ти текнува уште на стартот на кампањата кога почнаа проблемите?
Ги викна Милованович и Тачи и Ахмети.
И вика...проблеми не смее да има веќе.
Ама не кажа кој е крив и кој ги предизвикува (Мендух).
2.На Мендух кампањата му ја организираа американци.
Дури и `настапите` -кога збореше,му беа у амерички фазон.Искача на бина,па лево,десно шета,збори нешто...се смее...
3.Самите избори беа тешка фарса во изборните единици каде што живеат повеќето албанци.
И да...здружени екипи на рекетарите на Мендух и алфите полнеа кутии.
Само што не се концентрирај на машата,него на раката.
Некој им дозволи,втор пат ти повторувам така да се понашаат.
И тука е таа `нерешена` битка во албанскиот блок-безразлика што јас не познавам албанец што гласал за д.п.а. ,и оние 100.000 гласа плус за вмро-дпмне кај македонскиот дел од електоратот кои што дадоа апсолутно мнозинство и ја бутнаа реалната претпоставка дека дпмне ќе освои макс. до 52 пратеника.

И има уште едно битно место каде што ве местат.
Гласови за Д.У.И -109.000 мислам.
Гласови за Д.П.А- 101.000

Гласови за П.Д.П -околу 10.000
ПДП се спои одма после избори со ДПА.
Значи имаат 111.000 гласа и се победници на изборите.
Сака да каже...ве поебаваат и тоа тешко...
и сакаат да излезат со теза дека ДПА ги победила изборите и ДУИ нема ама баш никакво право да бара учество во власта.!!!
Не...не ве местат малку...многу ве местат.
И искрено ми е криво затоа што е така.
Пошто јас за разлика од мнозинството македонци знам на дело:
- кој е радикален
- не победил никогаш на избори
- ја нема довербата на албанците
-ги тероризира и тоа отворено
а тоа де факто е дпа.

Ќе следи период на диктатура по се изгледа...
за сите во Македонија.
А тоа... е многу жално!

Uste si vo melanhonija sto koalicijata SDSM & DUI izgubi? Ne se plasis ti za diktatura, mi deluvas kako da ti e strav od propast na SDSM:helou:
Daj malku razveseli se, DPMNE ke ne opravi. :smir:

Tvoite spekulacii za pobedata na DPMNE nikoj ne moze da gi ceni. Pobedata na DPMNE e cista kako solza; nemase nitu edna neregularnost kaj makedonskite izbiracki mesta. Narodot glasase za DPMNE zaradi novite lica kako Grujo, Goca, Stavreski, itn. Koj mislis deka po fijaskoto na LjuBco ke glasa za NP?

I da te razveselam, spored najnovata informacija od DIK, sostojbata vo Parlamentot e sledna:
ВМРО 479.219 - 64 pratenika
„Сонце“ 231.978 - 28
ДУИ 109.940 -13
ДПА101.123 -13
ПЕИ 14.489- 1
ПДП 10.609- 1
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ubavo, ke pravime muabet za dve godini, a potoa za ;etiri, mnogu sakam da bidam vo greska.
Se nadevam deka gresam.
Ama ne zgresiv so SDSM koga velev deka ke ja raskurcaat Makedonija i deka e napravena najbelja za Makedonija na izborite 1994, a ne veruvam deka gresam i sega so DPMNE.
za zal, togas vo 1994 imase opcija, koja resi da ne ucestvuva na izborite, da se povlece, a sega, sega nemase opcija, oti od dvete lajna biravme edno.
 
N

n/a

Гостин
Ubavo, ke pravime muabet za dve godini, a potoa za ;etiri, mnogu sakam da bidam vo greska.
Se nadevam deka gresam.
Ama ne zgresiv so SDSM koga velev deka ke ja raskurcaat Makedonija i deka e napravena najbelja za Makedonija na izborite 1994, a ne veruvam deka gresam i sega so DPMNE.
za zal, togas vo 1994 imase opcija, koja resi da ne ucestvuva na izborite, da se povlece, a sega, sega nemase opcija, oti od dvete lajna biravme edno.
Во потполност го делам твоето мислење...
и и јас мнооогу би сакал да грешам.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
До 13 часот во ДИК нема стигнато ниту една жалба за изборите..Рокот завршува во 19часот..Дали,ако не стигнат ниту една жалба, во местата каде имаше пукање нема да се спроведи дополнителното гласање?
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
452
Поени од реакции
2
До 13 часот во ДИК нема стигнато ниту една жалба за изборите..Рокот завршува во 19часот..Дали,ако не стигнат ниту една жалба, во местата каде имаше пукање нема да се спроведи дополнителното гласање?
не, ќе се прегласа каде што гласањето беше во прекин повеќе од 3 часа и без приговори.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Да, ќе има прегласување. По препорака на меѓународната заедница. Дури и да не се прегласува во изборната единица 6, ДУИ повторно ќе има минимум 17 пратеници ?

Што постигнавме ? Би го запрашал Мендух Тачи, која волја на албанскиот народ ќе ја претставува, волјата на рекетарите,наркомафијашите,макроата и другиот џган на албанското население ? Замислете ситуација, на сред плоштад слават со пукање од огнено оружје, луѓе кои си ги ебеле своите мајки и своите сестри би ги продале за пари а полицијата им служи на тие граѓани на државата па патролира на лице место да не дојде до инциденти. Во парламентот народот ќе го претставуваат најмалку двајќа пратеници осудени на казна затвор заради криминал,Амди Бајрам и Зуди Џелили. Мендух Тачи на прес конференција тврди дека неговата партија го добила мандатот од албанскиот народ да бидат дел од власта, ги победиле терористите,оние кои пукаа во полицајци и во народот,го победија насилството, во позадина се слушаат рафални пукотници од пиштол и калашникови. Епа ебате државата во која се рационално,секоја вредност изгубила поим, држава во која уличар,наркодилер,макро и на своја мајка ебачи се претставуваат како патриоти кои ќе обезбедат општо добро на државата.

Нека му дојде паметот малку и на Али Ахмети. Требаше да се случат овие избори,полициски единици и рекетари да го плашат населението,да пукаат по населението и изборни штабови,масовно да полнат гласачки кутии,да влегуваат во гласачко место да тепаат граѓани и градоначалници, да убиваат граѓани. Да требаше сето ова да се случи за да Али Ахмети да сфати во која држава сака да се интегрира како рамноправен граѓанин. Мислам дека одсега ќе размисли два пати пред да спомне интегрирање во државата на "македонците и албанското малцинство".
Ќе ја подржам и ДПА и Мендух Тачи во една изјава, Али Ахмети го предаде албанскиот народ и војната за слобода во 2001 кога наместо да се подели државата се одлучи албанскиот народ да се интегрира во државава како рамноправен народ. Сепак јас нема да го толкувам ова како предавство туку како обид за општо добро на сите рамноправни граѓани на државава но во секој случај голема грешка. Некои работи засекогаш ќе останат непроменети, имаме две страни,оваа и онаа, ја имаме онаа страна која по секоја цена со сите можни сценариа ќе наметнува владеење на оваа страна. Еднаш засекогаш треба да се обележи каде е границата, ние сме на наша земја,наследена од дедо и прадедо, албанците треба сите до еден да застанат во одбрана на земјата од секој натрапник,туѓинци и вазали на туѓинците нема да владеаат во наша земја, никогаш.
Дојди и земи ми ја,нели си толку силен!

Ти си обичен шљам, мрсул кој не вреди ни да го настапиш, да не смрди!
Срам си ти за цел народ!
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Размислував дали и у колкава мера да напишам една анализа.
(која што другарски му ја посветувам на Блади албоз).

Другар...ова беше намештаљка до посер и назад.
Ете и јас плаќам пенали заради тоа,просто никој нормален не мислеше дека ќе се дрзнат да полнат кутии и во толкава мера да демонстрираат насилство.
А го направија.

1.Ај со ред.
Коренот на проблемот е изгледа во тоа што америте изгледа решија да ја уништат Д.У.И. како партија.Незнам зошто и како ви се љути...ама или за нив отсвиравте свое и ве гледаат како можни дестабилизатори,или дпа има страшно лоби кое што им дозволува вака каубојски да се понашаат.
Ти текнува уште на стартот на кампањата кога почнаа проблемите?
Ги викна Милованович и Тачи и Ахмети.
И вика...проблеми не смее да има веќе.
Ама не кажа кој е крив и кој ги предизвикува (Мендух).
2.На Мендух кампањата му ја организираа американци.
Дури и `настапите` -кога збореше,му беа у амерички фазон.Искача на бина,па лево,десно шета,збори нешто...се смее...
3.Самите избори беа тешка фарса во изборните единици каде што живеат повеќето албанци.
И да...здружени екипи на рекетарите на Мендух и алфите полнеа кутии.
Само што не се концентрирај на машата,него на раката.
Некој им дозволи,втор пат ти повторувам така да се понашаат.
И тука е таа `нерешена` битка во албанскиот блок-безразлика што јас не познавам албанец што гласал за д.п.а. ,и оние 100.000 гласа плус за вмро-дпмне кај македонскиот дел од електоратот кои што дадоа апсолутно мнозинство и ја бутнаа реалната претпоставка дека дпмне ќе освои макс. до 52 пратеника.

И има уште едно битно место каде што ве местат.
Гласови за Д.У.И -109.000 мислам.
Гласови за Д.П.А- 101.000

Гласови за П.Д.П -околу 10.000
ПДП се спои одма после избори со ДПА.
Значи имаат 111.000 гласа и се победници на изборите.
Сака да каже...ве поебаваат и тоа тешко...
и сакаат да излезат со теза дека ДПА ги победила изборите и ДУИ нема ама баш никакво право да бара учество во власта.!!!
Не...не ве местат малку...многу ве местат.
И искрено ми е криво затоа што е така.
Пошто јас за разлика од мнозинството македонци знам на дело:
- кој е радикален
- не победил никогаш на избори
- ја нема довербата на албанците
-ги тероризира и тоа отворено
а тоа де факто е дпа.

Ќе следи период на диктатура по се изгледа...
за сите во Македонија.
А тоа... е многу жално!
Зевсус, токму овој страв Македонците по прв пат во својата историја го победија.
Стравот од војни, од црни сценарија итн.
СДСМ немаше програма, имаше само страв кој го сееше кон сопствениот народ од изолација, кризи, војни итн.
Ене го читам и Љубло Георгиевски од Софија и предвидува на Македонија црни сценарија.
Не, не проаѓа тоа веќе.
Ќе се работи или не ?
Овие ќе ги стават реперите сега и тие репеи се недостижни ни за Љубчо ни за Шема ни за Бранко ни за Шекеринска.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Зевс, недозволувањето на НП да учествува на избори поради наводно недоставување навремено на сметка. Минатите избори 57 000 гласови, кои отидоа за ДПМНЕ сега, а на локалните НП имаше 110 000, од кои којгоде си се врати во ДПМНЕ, којгоде се налути и не гласаше. Ете ти сокор 60 000 иљади гласови кои ја намалуваат онаа фамозна цифра на 100 000 гласови вишак за ДПМНЕ. Останува прашањето дали сите од НП гласале за ДПМНЕ, од се срце или некој гласал за нив.

.
Станува збор за 175.000 гласови повеќе за ВМРО од 2006.

Тоа е блиску целокупната бројка гласови за СДС на овие избори.

И да не се залажуваме, скоро пола милион луѓе гласаа за ВМРО.
Сакал некој да признае или не тоа е бројка за респект.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Ne mi pravi ti mene takvi sporedbi , sto me nervirat vakvi nesposbni umovi.
Vo Zhelino 30% o naselenieto e nadvor od drzavata.
Tamu nikogas nemalo povise od 55% na glasanje.
Od kaj sega 78% na nivo na opstina ?? Da ne borime tamu kaj sto caruvaa polnenjata , tamu nemase ispod 90%.

Objasni mi i za Bogovinje kade na glasanje "izlegoa" 80%
I DUI od pobednik vo 2006 , tamu stana golem gubitnik , duri i PDP gi stigna :)
13.500 za DPA , 1.900 za DUI , recisi 10:1 ? Pazi uste ednas vo 2006 DUI tepase vo Bogovinje.
и што ако во 2006 тепала ДУИ во боговиње?
а не ти се коментира исходот од зајас каде што 95% гласале за ДУИ.тоа не е полнење кутии?
бре мајката...сте си го врзале тоа 2006 во крпче и мора така да биде во следните 20 години,кај што победила ДУИ таму и ќе победува.ако е така,воопшто да не се одржуваат избори.а?
инаку во некои избирачки места исходот беше ВМРО 11:1 СДСМ.ја не гледам ниеден од СДСМ да земе калаш во рака и да пробува да ја намали разликата.
а за тоа кој колку способен ум има, се виде кој може да спроведе нормални избори.
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Размислував дали и у колкава мера да напишам една анализа.
(која што другарски му ја посветувам на Блади албоз).

Другар...ова беше намештаљка до посер и назад.
Ете и јас плаќам пенали заради тоа,просто никој нормален не мислеше дека ќе се дрзнат да полнат кутии и во толкава мера да демонстрираат насилство.
А го направија.

1.Ај со ред.
Коренот на проблемот е изгледа во тоа што америте изгледа решија да ја уништат Д.У.И. како партија.Незнам зошто и како ви се љути...ама или за нив отсвиравте свое и ве гледаат како можни дестабилизатори,или дпа има страшно лоби кое што им дозволува вака каубојски да се понашаат.
Ти текнува уште на стартот на кампањата кога почнаа проблемите?
Ги викна Милованович и Тачи и Ахмети.
И вика...проблеми не смее да има веќе.
Ама не кажа кој е крив и кој ги предизвикува (Мендух).
2.На Мендух кампањата му ја организираа американци.
Дури и `настапите` -кога збореше,му беа у амерички фазон.Искача на бина,па лево,десно шета,збори нешто...се смее...
3.Самите избори беа тешка фарса во изборните единици каде што живеат повеќето албанци.
И да...здружени екипи на рекетарите на Мендух и алфите полнеа кутии.
Само што не се концентрирај на машата,него на раката.
Некој им дозволи,втор пат ти повторувам така да се понашаат.
И тука е таа `нерешена` битка во албанскиот блок-безразлика што јас не познавам албанец што гласал за д.п.а. ,и оние 100.000 гласа плус за вмро-дпмне кај македонскиот дел од електоратот кои што дадоа апсолутно мнозинство и ја бутнаа реалната претпоставка дека дпмне ќе освои макс. до 52 пратеника.

И има уште едно битно место каде што ве местат.
Гласови за Д.У.И -109.000 мислам.
Гласови за Д.П.А- 101.000

Гласови за П.Д.П -околу 10.000
ПДП се спои одма после избори со ДПА.
Значи имаат 111.000 гласа и се победници на изборите.
Сака да каже...ве поебаваат и тоа тешко...
и сакаат да излезат со теза дека ДПА ги победила изборите и ДУИ нема ама баш никакво право да бара учество во власта.!!!
Не...не ве местат малку...многу ве местат.
И искрено ми е криво затоа што е така.
Пошто јас за разлика од мнозинството македонци знам на дело:
- кој е радикален
- не победил никогаш на избори
- ја нема довербата на албанците
-ги тероризира и тоа отворено
а тоа де факто е дпа.

Ќе следи период на диктатура по се изгледа...
за сите во Македонија.
А тоа... е многу жално!
Do Mojot Drugar.

Zevsus jas dolgo vreme go cekav tvojot post izgleda prv pat te fakam na greshka no eve ja mojata kontra analiza za tvojata.

Da ova beshe nameshtalka.
Od prviot moment koga nekoj pred site glasno najavi kasapaana,a obvinitelot nishto ne napravi.
Od prviot moment koga pocna da se reshetirat shtabovi i da se tepat simpatizeri na odredenata parija
Od prviot moment koga nekoj rece deka ke go zema nekoj vo koalicija bidejki on ke pobedi a samo shto pocna predizbornata kampanja.

Korenot na problemot e vo toa shto eden politicar koj vo posledno vreme sum go potsmejuval mnogu odigra neshto mnogu smelo ocigledno deka negovata analitika raboti vo sklop so CIA.
Toj mu gi otstapi site instrrumenti na edna partija se so cel toa drugata da ja zaebe rabotata vaka kako shto go napravi.

Ako analizirash ke vidish deka DUI ne mozhe nikogash da se unishti se dodeka Ali Ahmeti e zhiv.Ne e toa deka mnogu jak tuku ima nekoi neshta shto gi znaesh neli.
Samata DUI bez nego e 0 kako e sdsm bez branko dpa bez Tacu i vmro bez grujo.
Mozebi ima edna doza kontra kon nego zoshto on e premnogu iskren a gi znaesh pravilata vo politikata.
Da metodot so koj igrashe dpa beshe amerikanski no zaboravash deka DUI kako partija samata e formirana od gorespomenatite.
Shto se odnesuva do krazhbite da gi imashe na golem broj no odednash posle aracinovo neshto se smeni situacijava tolku eskalirashe shto presot na Ali shto behse najaven za 14 casot kade trebashe da gi bojkotira izborite beshe odlozhen kontinuirANo se vrsheshe pritisok od site strani imashe 3 telefonski razgovori so premierot nekolku so Solana,Rehn,Shefer,Roze mary di carlo ,frid,hashim taci,ramush,berisha.Site tie go ubeduvaa za neshto koj i jas ne znam i ova procedura traeshe 3 casa.Vednash po zavrshuvanjeto na ovoj ciklus sledeshe serija apsenja.

Spored najnovite informacii shto gi imam totalno nevalidni ke bidat glasovite vo najgolemite mesta kade gi opfaka 10 000 glasovi ne pdp i nekoi 3-40 000 glasovi na Dpa kadee DUi nema nieden.

Shto se odnesuva na Aracinovo,strategijata shto beshe primeneta vo 2001 beshe pak istata taa primeneta golemi policiski sili bea na zamka kade ako DUI izleguvashe so izjava deka ke g bojkotira izborite ke ginea mnogu albanski i makedonski sinovi.

A do toa pukanjeto treba neshto da se znae.Banditi od razni razmeri bea so policiski uniformi i so znacki na alfi gnevot ne beshe kon odredeni tuku svestrano.

Kako i da e.Nishto nemozhe da go vrati nazad pocinatiot albanec duri da se uapsat site on veke nema da se vrati.

Ponatamoshniot tek na slucuvanjata ke prikazhe dali nashata zemja ke opstoi ili ke se unishti.

So ova nikoj ne sakam da go provociram ova e i moja zemja kade sum roden i kade sakam da umram
 

Kajgana Shop

На врв Bottom