“Портокалово сивило“ и понатаму над Македонија?

  • Креатор на темата ABC
  • Време на започнување
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Па за жал може така да се рече.:uvo:



Другар кога ќе почнат да ти бегаат добрите и квалификувани работници сакал-несакал ќе мора да ги платиш повеќе за да ти останат, ама како што реков во нашиов случај тие средства за мотивирање на работниците да останат тука ги нема и затоа таа воопшто не треба и не смее да се третира како позитивна вест како што некој сака да ја претстави!!!
Одливот на квалификуваната, висококвалификуваната и високо образуваната работна сила во странство во ниедна држава не е позитивна работа, напротив тоа е многу лоша работа, ја ти и многу други сме плаќале за нашето образование преку даноците и лично за да на некого му ги таквите кадри сервираш на тањир без долар вложено во нив.
Изгледа сме претерано богати па инвестираме во кадри за други земји...:toe:
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
Извини ме, те молам. Јавно се извинувам до претседателот Бранко Црвенковски кој иако го плукаше претседателот Трајковски ословувајќи го со "Граѓанинот Борис", најде за сходно да го испочитува после неколку години - а иронично, неколку месеци пред неговата смрт.
Воопшто не беше неколку месеци пред неговата смрт туку беше точно 1 и пол година пред тоа, или веќе коа си запнал со месеци тоа беше 18 месеци пред трагичната несреќа. Значи сепак испадна дека тоа беше само една опозициона игра на СДСМ и ништо повеќе од тоа, зашто како што кажав на првиот ден после добивањето на изборите го прифатија Претседателот Трајковски со сиот свој легитимитет, нормално во интерес на кохабитацијата, за, нормално интересите на државата.

Е сега ќе те прашам зашто Никола Груевски и неговата партија ја немаа истата храброст и би рекол достоинство да го признаат легитимитетот на Претседателот Црвенковски по доаѓањето на власт во 2006?

Или кога го зимаше мандатот беше легитимен, а половина час потоа повторно стана нелигитимен!?

Мислам СМЕШНО!!!
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
Одливот на квалификуваната, висококвалификуваната и високо образуваната работна сила во странство во ниедна држава не е позитивна работа, напротив тоа е многу лоша работа, ја ти и многу други сме плаќале за нашето образование преку даноците и лично за да на некого му ги таквите кадри сервираш на тањир без долар вложено во нив.
Изгледа сме претерано богати па инвестираме во кадри за други земји...:toe:
Епа ова истово кажи му го на "obicen30" кој тврди дека веста за одливот на работици во Црна Гора била позитивна!!! :uvo:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Воопшто не беше неколку месеци пред неговата смрт туку беше точно 1 и пол година пред тоа, или веќе коа си запнал со месеци тоа беше 18 месеци пред трагичната несреќа. Значи сепак испадна дека тоа беше само една опозициона игра на СДСМ и ништо повеќе од тоа, зашто како што кажав на првиот ден после добивањето на изборите го прифатија Претседателот Трајковски со сиот сво легитимитет, нормално во интерес на кохабитацијата за нормално интересите на државата.

Е сега ќе те прашам зашто Никола Груевски и неговата партија ја немаа истата храброст и би рекол достоинство да го признаат легитимитетот на Претседателот Црвенковски по доаѓањето на власт во 2006?

Или кога го зимаше мандатот беше легитиме, а половина час потоа повторно стана нелигитимен!?

Мислам СМЕШНО!!!
Не упатувај прашања кои не се во мојот домен на одговор на моја адреса. Јас, како гласач и граѓанин - се сеќавам на лицимерието на Црвенковски. Макар било за опозициска игра или за нешто друго - тотално ми е небитно.

Кај шо си плукал, не лижи - рекле старите.
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
Не упатувај прашања кои не се во мојот домен на одговор на моја адреса. Јас, како гласач и граѓанин - се сеќавам на лицимерието на Црвенковски. Макар било за опозициска игра или за нешто друго - тотално ми е небитно.

Кај шо си плукал, не лижи - рекле старите.
Значи ти го одобруваш однесувањето на Груевски што и покрај доаѓањето на власт во интерес на кохабитацијата и интресите на државата сепак не го призна легитимитет на Претседателот Црвенковски иако поради таа лоша кохабитација трпи државата?

Значи тебе ти е побитно тоа што Груевски си стои на зборот и тоа го оправдуваш иако како што реков заради тоа трпи државата(читај јас, ти, сите на форумов и останатите 2 милиони) а не го оправдуваш "лижењето" на Црвенковски кој и покрај 3 годишното оспорување на легитимитето на Претседателот Трајковски по доаѓањато на власт во 2002 го призна целосно неговиот легитимитет?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Епа ова истово кажи му го на "obicen30" кој тврди дека веста за одливот на работици во Црна Гора била позитивна!!! :uvo:
Да разграничиме, сезонци од иселеници,... тие во црна гора се со намера да се вратат, силом прилики се отидени, од нив позитивно за државата ништо нема (можда некоја заштеда за социјална помош, која би им била ускратена), има само за нивните семејства.
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
Да разграничиме, сезонци од иселеници,... тие во црна гора се со намера да се вратат, силом прилики се отидени, од нив позитивно за државата ништо нема (можда некоја заштеда за социјална помош, која би им била ускратена), има само за нивните семејства.
Каков и да е одлив, сезонкси или иселенички не е на арно, тоа сакам да ти го кажам. Зашто истите тие ако имале можност за заработка барем приближно колку таму сигурно не би отишле и да ги остават фамилиите тука 3-4 месеци. Значи каков и да е одлив тоа не е позитивно како што другарот "obicen30" сакаше да ја претстави.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Значи ти го одобруваш однесувањето на Груевски што и покрај доаѓањето на власт во интерес на кохабитацијата и интресите на државата сепак не го призна легитимитет на Претседателот Црвенковски иако поради таа лоша кохабитација трпи државата?

Значи тебе ти е побитно тоа што Груевски си стои на зборот и тоа го оправдуваш иако како што реков заради тоа трпи државата(читај јас ти, сите на форумов и останатите 2 милиони) а не го оправдуваш "лижењето" на Црвенковски кој и покрај 3 годишното оспорување на легитимитето на Претседателот Трајковски по доаѓањато на власт во 2002 го призна целосно неговиот легитимитет?
Ќе си дозволам да ви направам дигресија во муабетот.

Постои нешто што се нарекува конзистентност во ставови. И истата е недвосмислен параметар за моралната цврстина на некоја личност. Поинаку, човек кој се држи до својот став, а не го плука, па лиже плуканото на 2 дена, е човек кој е цврст како карактер и од кој може да се очекува стабилност. И сето тоа е многу важно за некој да биде сметан за добар политичар. Принципиелност, друже. Доблест, не мана.
Црвенковски ја НЕМА.

Болдираното е уште еден доказ за тоа.
Факт е дека Црвенковски не го почитуваше и јавно го деградираше Трајковски.
И откако, на неразјаснет начин, дојде на негово место, реши дека ете, од денес, ќе го почитува.
Лицемерие и непринципиелност.

Истото што се случуваше со неговите ставови за името.
Нивно менување со неверојатна ноншалантност, изгледаше како еден човек да го изјавил она во ОН, а друг она на трибината на Правен.

Поинаку, немање на никакви ставови. Што значи и немање на морален вредносен систем. А, тоа може да биде кобно кога е во рацете на некој со моќ.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Каков и да е одлив, сезонкси или иселенички не е на арно, тоа сакам да ти го кажам. Зашто истите тие ако имале можност за заработка барем приближно колку таму сигурно не би отишле и да ги остават фамилиите тука 3-4 месеци. Значи каков и да е одлив тоа не е позитивно како што другарот "obicen30" сакаше да ја претстави.
Тој сезонски одлив би можел да биде позитивен доколку наши фирми би биле главни проектанти и изведувачи, и си носат свои работници, но во овој случај не е така.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Луѓе, оставете го Црвенковски да си го отсвири своето...и премногу му беше, туку ајде...секакви сме претрпеле, ќе го претрпиме и него.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Значи ти го одобруваш однесувањето на Груевски што и покрај доаѓањето на власт во интерес на кохабитацијата и интресите на државата сепак не го призна легитимитет на Претседателот Црвенковски иако поради таа лоша кохабитација трпи државата?

Значи тебе ти е побитно тоа што Груевски си стои на зборот и тоа го оправдуваш иако како што реков заради тоа трпи државата(читај јас, ти, сите на форумов и останатите 2 милиони) а не го оправдуваш "лижењето" на Црвенковски кој и покрај 3 годишното оспорување на легитимитето на Претседателот Трајковски по доаѓањато на власт во 2002 го призна целосно неговиот легитимитет?
Немој да се обидеш да манипулираш со нешто што не сум го ни рекол. И гледај надвор од кутијата, да му ебам мајката... ДАЛИ поставив прашање кон тебе (бидејќи беше расположен за одговор) во компарација, или побарав нешто поконцизно?

Ме боли патлак шо признал Петко ил Станко... не би навлегувал. Те прашав нешто за нашиот претседател, бидејќи го браниш - а јас го презирам поради сфаќањето на основната ефтиноќа на неговиот политички ентитет.

И уште еднашка... КОЈ КУР ФАКТОР е Бранко бе да ми признава ил не признава нешто за што сите сме гласале? После 3 години се смилувал, и го признал Бориса... Фала многу. Мојот мозок памети повеќе, и функционира на повисоки фреквенции.

Затоа, иако гласав за Сашко Кедев - јас го признавам него спрема легитимитетот кој му е даден од народот. Тоа е крајот за мене.

Сфаќаш, или да отворам МС Паинт?
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
Ќе си дозволам да ви направам дигресија во муабетот.

Постои нешто што се нарекува конзистентност во ставови. И истата е недвосмислен параметар за моралната цврстина на некоја личност. Поинаку, човек кој се држи до својот став, а не го плука, па лиже плуканото на 2 дена, е човек кој е цврст како карактер и од кој може да се очекува стабилност. И сето тоа е многу важно за некој да биде сметан за добар политичар. Принципиелност, друже. Доблест, не мана.
Црвенковски ја НЕМА.

Болдираното е уште еден доказ за тоа.
Факт е дека Црвенковски не го почитуваше и јавно го деградираше Трајковски.
И откако, на неразјаснет начин, дојде на негово место, реши дека ете, од денес, ќе го почитува.
Лицемерие и непринципиелност.

Истото што се случуваше со неговите ставови за името.
Нивно менување со неверојатна ноншалантност, изгледаше како еден човек да го изјавил она во ОН, а друг она на трибината на Правен.

Поинаку, немање на никакви ставови. Што значи и немање на морален вредносен систем. А, тоа може да биде кобно кога е во рацете на некој со моќ.
Значи или сакаш да се напраиш наудрен, или не си прочитал добро или незнаеш кога беа последните Претседателски избори. Значи Цренковски не го призна легитимитет на Трајковски после неговата смрт, односно од кога дојде на неговата позиција како што сакаш да кажеш, туку, го призна легитимитетот на Трајковски веднаш по победата на парламентарните избори 2002. Значи тоа го стори во интерес на државата односно за добра кохабитација, а не од негова лична желба, ако се прашуваше он лично, тоа никат не би го сторил, но заради државните интереси собра храброст и покажа достоинство да го признае, истото тоа што Груевски не успеа да го направи.

И сеа сакаш да ми кажеп заради тоа што Груевски цврсто држи до неговиот став е позитивна работа, без разлика што заради таа негова суета трпат други 2 милиони, односно заради лошата кохабитација трпат државните интереси!!

Па немој молимте да ме убедуваш во тоа!!!!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
Значи или сакаш да се напраиш наудрен, или не си прочитал добро или незнаеш кога беа последните Претседателски избори. Значи Цренковски не го призна легитимитет на Трајковски после неговата смрт, односно од кога дојде на неговата позиција како што сакаш да кажеш, туку, го призна легитимитетот на Трајковски веднаш по победата на парламентарните избори 2002. Значи тоа го стори во интерес на државата односно за добра кохабитација, а не од негова лична желба, ако се прашуваше он лично, тоа никат не би го сторил, но заради државните интереси собра храброст и покажа достоинство да го признае, истото тоа што Груевски не успеа да го направи.

И сеа сакаш да ми кажеп заради тоа што Груевски цврсто држи до неговиот став е позитивна работа, без разлика што заради таа негова суета трпат други 2 милиони, односно заради лошата кохабитација трпат државните интереси!!

Па немој молимте да ме убедуваш во тоа!!!!
Другарче, ова што го напиша, мислам дека повеќе му е местото во Чек Дис Аут или во Хумор...Ако него му беше важна државата, сега ќе бевме 15години понапред..Ама нејсе...Добар виц кажа за пред легнување..
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Значи или сакаш да се напраиш наудрен, или не си прочитал добро или незнаеш кога беа последните Претседателски избори. Значи Цренковски не го призна легитимитет на Трајковски после неговата смрт, односно од кога дојде на неговата позиција како што сакаш да кажеш, туку, го призна легитимитетот на Трајковски веднаш по победата на парламентарните избори 2002. Значи тоа го стори во интерес на државата односно за добра кохабитација, а не од негова лична желба, ако се прашуваше он лично, тоа никат не би го сторил, но заради државните интереси собра храброст и покажа достоинство да го признае, истото тоа што Груевски не успеа да го направи.

И сеа сакаш да ми кажеп заради тоа што Груевски цврсто држи до неговиот став е позитивна работа, без разлика што заради таа негова суета трпат други 2 милиони, односно заради лошата кохабитација трпат државните интереси!!

Па немој молимте да ме убедуваш во тоа!!!!
Знам, а и немам меморија диригирана од партија, па селективно да се сеќавам.
Многу добро ги паметам тие години.

А што и да напишеш, останува фактот дека Црвенковски си поплука врз ставот. И не го направи тоа само во случајот со Трајковски, туку и во многу, многу други случаи.
Бране е као ризница на контрадикторни ставови кои си ги мења ко чорапи.

И од ден на ден го губи се повеќе легитимитетот кај народот, баш поради таа своја превртливост и немање на образ. Погледни околу себе, и запрашај се колку од луѓето го почитуваат...

И немој со демагогии од типот го направил тоа за некое добро. И јас можам да убијам човек сметајќи дека со тоа правам добро. Ама ќе си останам убица. Ко што Бране ќе си остане лицемер.

На крајот од краиштата, секоја кохабитација со Бранко е лоша. Таков политички штетник треба да се остави во изолација, после сето зло кое го нанесе.

Прифати дека народот е гневен на Бранко. Дека е уморен од него и не го цени нималку. А, Б.Ц ќе му ја плати цената баш на тој народ. Затоа што истиот најмногу патеше од неговото немање морал и цврстина на карактер.
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
Другарче, ова што го напиша, мислам дека повеќе му е местото во Чек Дис Аут или во Хумор...Ако него му беше важна државата, сега ќе бевме 15години понапред..Ама нејсе...Добар виц кажа за пред легнување..
Добро ако сакаш постирај го истово во чек дис аут и исполни си ја душичката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom