Забрането носење кратки пантолони во училиште...?

Статус
Затворена за нови мислења.
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Ама правилата нека важат за сите.
па фала богу дека треба да важат за сите.Баш за женските сум повеќе за него ли за машките.Коа ќе ги видам у 2 година у минич и деколте на час седат.Коса ми се крева.Како ли само ги пуштаат така од дома..
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Фала богу некое логично правило..аман од тие модни писти по школиве
Образложиго и аргументирајго твоето мислење/став...
Ако ова го оставиш такво какво што е, повеќето луѓе ќе помислат дека твоите мислења не се современи ( благо кажано ).
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
А правилото ( или како и да го наречам ) за обезбедување услови во кои што ќе можат да се одржат предавањата...ново ли е?

13 години, секој работен ден сум во образовните институции, и ова сега ми се случи првпат...каде било правилото тогаш?
А тоа, правило, обврска, препорака...што е?

Па незнам кој е задолжен за одржување на условите за живот во училиштето..е сега ќе речете не е и тој крив, криви се тие што треба да го финансираат...вака можеме до бесконечност да ја префрламе вината..
Што значи дека решението не е префрлување на вината..

Тоа што и на нив им е жешко, претставува причина плус за да се реши овој проблем.
Што подразбираш под услови за одржување настава...самсуга LCS телевизори,сараунд клими,зависи на даљинско?
Добро знаеме во какво општество живееме и колку финансиски јака држава...а да и да не е тоа,мислиш ти во секоја држава државните училишта ги имаат "УСЛОВИТЕ" Кои ти ги бараш?
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
па фала богу дека треба да важат за сите.Баш за женските сум повеќе за него ли за машките.Коа ќе ги видам у 2 година у минич и деколте на час седат.Коса ми се крева.Како ли само ги пуштаат така од дома..
Ако е така, не мислите дека сите правила треба да важат?
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Образложиго и аргументирајго твоето мислење/став...
Ако ова го оставиш такво какво што е, повеќето луѓе ќе помислат дека твоите мислења не се современи ( благо кажано ).
не сум старомодна, едноставно мислам дека во школо се оди за да се учи а не да се покаже кој позгодна нога држи или поголема града.
пс што е битно што другите мислат, мое е мислењето немора да биде и твое:smir:
Ако е така, не мислите дека сите правила треба да важат?
за кои се правила зборуваш?
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Што подразбираш под услови за одржување настава...самсуга LCS телевизори,сараунд клими,зависи на даљинско?
Добро знаеме во какво општество живееме и колку финансиски јака држава...а да и да не е тоа,мислиш ти во секоја држава државните училишта ги имаат "УСЛОВИТЕ" Кои ти ги бараш?
Температура од 20 степени целзијусови, направи или уреди со кои предавачот ќе може полесно и за пократко време да ни каже што мисли, удобни столици и т н...
Ова не е луксуз!!! Ова е потреба!!

п.с. Клими во секоја училница?
А зошто не централен систем за климатизација...?
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
452
Поени од реакции
2
Што подразбираш под услови за одржување настава...самсуга LCS телевизори,сараунд клими,зависи на даљинско?
Добро знаеме во какво општество живееме и колку финансиски јака држава...а да и да не е тоа,мислиш ти во секоја држава државните училишта ги имаат "УСЛОВИТЕ" Кои ти ги бараш?
па јасен си беше човекот, или клима или куси. На 35-40 степени да држиш "пристојност" е смешно. Во прашање се неколку дена пред распуштање, така да пристојноста нема да биде загрозена ако прошетаат по куси едно десетина дена.

Секое правило има исклучок кој е оправдан во вакви вонредни услови.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
А правилото ( или како и да го наречам ) за обезбедување услови во кои што ќе можат да се одржат предавањата...ново ли е?

13 години, секој работен ден сум во образовните институции, и ова сега ми се случи првпат...каде било правилото тогаш?
А тоа, правило, обврска, препорака...што е?

Па незнам кој е задолжен за одржување на условите за живот во училиштето..е сега ќе речете не е и тој крив, криви се тие што треба да го финансираат...вака можеме до бесконечност да ја префрламе вината..
Што значи дека решението не е префрлување на вината..

Тоа што и на нив им е жешко, претставува причина плус за да се реши овој проблем.
Ја лизна една a, да погодам во 5то :pos:
Абе КОДЕКС на облекување и однесување мора да има, не личи на кратки пантолони во такви институции поготово не на факултет.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
не сум старомодна, едноставно мислам дека во школо се оди за да се учи а не да се покаже кој позгодна нога држи или поголема града.
пс што е битно што другите мислат, мое е мислењето немора да биде и твое:smir:

за кои се правила зборуваш?
Каде во моите постови кажав дека не сум бил сфатен поради тоа што сум носел облека која одговара на тековната мода?
Јас кажав дека тоа настанало затоа што сум носел облека која одговарала на тековните температури!!!!!

За условите во кои што наставата ќе биде возможна.
 

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58
абе ако ви е жешко одете надвор под некоја дебела сенка и ладете се...
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ја лизна една a, да погодам во 5то :pos:
Абе КОДЕКС на облекување и однесување мора да има, не личи на кратки пантолони во такви институции поготово не на факултет.
А забавиштето?!
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Каде во моите постови кажав дека не сум бил сфатен поради тоа што сум носел облека која одговара на тековната мода?
Јас кажав дека тоа настанало затоа што сум носел облека која одговарала на тековните температури!!!!!

За условите во кои што наставата ќе биде возможна.
тоа “твое“ не беше конкретно за тебе, туку општо.Не се возбудувај одма.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
А изостаноците од часови?
Добро зашто сте сите лизни мазни па неможете да издржите нешто што не е совршено прилагодено на вашите потреби.На крај краева не идете у школо ладете се дома или шетајте голи никој не ви брани.

Прочитај си ја репликата на мојот прв пост.си ми пишал дека моето мислење како такво ме прави дека размислувам старомодно.Јас ти објаснив што сум сакала да кажам со тоа старомодно мислење и ти додадов дека не ми е важно што мислат другите за тоа мислење бидејќи е мое и немора да биде нечиво друго.Аман читај што пишуваш
 
N

NeMiRnA

Гостин
Агора да не сакаш и кафенце и нешто за разладување.Доста со филмовите од типот на Млади бунтовници.Удобни столчиња во нив уште да заспиете на часови,а и онака ви бега паметот додека трае часот.
Заради вакви работи треба целосна униформа,а не само горе маичиња некои.Си има кодекс на облекување во секоја институција,па така и училиштето.На сите им е топло,ама па сеа тоа е,ќе се прилагодиш.И кај мене во средно збореа за кратки панталон,стварно е невкусно,а замисли девојчињата у кратки фустани и панталони.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom