Забрането носење кратки пантолони во училиште...?

Статус
Затворена за нови мислења.

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Денес имавме часови по практична настава.
Како и секој ден кога температурите на воздухот се повисоки од нормалните, така и денес, за на училиште облеков кратки пантолони.
Стигнувам школо, влегувам во училница...
После некое време, професорот почна да ни кажува дека тој пред еден ден рекол да не доаѓаме на практична настава (инаку таа се одржува во кабинетот по информатика, така да не е потребно носење на посебна опрема за заштита и слично... ) по кратки пантолони и.т.н....
Јас малку реагирав збунето, но после кратко време му кажав дека немам исти мислења како него, мислам дека нема причини да биде забрането носењето кратки пантолони, и плус температурите во училиштето се повисоки од нормалните, така да и во случај да постои ( ама не верувам дека постои ) некаков закон кој го забранува носењето куси пантолони, ние сме приморани да носиме кратки пантолони, во спротивно „ќе зовриеме“...
Професорот сфати дека нема вистинити факти и причини со кои може да ја оправда својата одлука за забрана на носењето на тој вид пантолони, па ми се развика. Потоа, поради галамата во училница, и тоа што професорот ми се развика, јас, со цел моите мислења да бидат слушнати, малку ја зголемив амплитудата на мојот глас.
Потоа, професорот викајќи ми рече да излезам надвор.
Јас тоа и го сторив, затоа што немав друг избор...

И сега ме интересира дали и вас ви се случило такво нешто, дали можете на училиште да ги носите овој вид на пантолони, а најмногу од се` ме интересира што треба да правам сега, и што да правам...
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Па кај мене се дешава тоа и често, имав веќе пишано на друга тема слично ама овде е подобро поопширно да кажам.
Значи кај мене во училиште НЕ е забрането да се носат кратки панталони ама затоа тука постои мојата класна, што незнам што и е проблемот ама не ни дава да носиме кратки, не сме личеле на ученици.
Е ај сега на овие горештини да се топиме, по фармерки. Едноставно не е фер!
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Па кај мене се дешава тоа и често, имав веќе пишано на друга тема слично ама овде е подобро поопширно да кажам.
Значи кај мене во училиште НЕ е забрането да се носат кратки панталони ама затоа тука постои мојата класна, што незнам што и е проблемот ама не ни дава да носиме кратки, не сме личеле на ученици.
Е ај сега на овие горештини да се топиме, по фармерки. Едноставно не е фер!
и сега..само ќе кажуваме: „не е фер“?
Јас мислам дека мораме, принудени сме, нешто да превземеме...
Или контролирање на температурата на воздухот во училиште, или куси пантолони...
Седењето во училиште на температури кои се повисоки од нормалните ( т.е. е жешко) е еквивалентно на седењето во училиште на температури кои се многу ниски, т.е. е многу ладно.
Забраната за носење куси пантолони за време на високи температури на воздухот е еквивалент на забраната за носење топла облека кога температурата на воздухот е ниска, нели?
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
452
Поени од реакции
2
Седењето во училиште на температури кои се повисоки од нормалните ( т.е. е жешко) е еквивалентно на седењето во училиште на температури кои се многу ниски, т.е. е многу ладно.
Забраната за носење куси пантолони за време на високи температури на воздухот е еквивалент на забраната за носење топла облека кога температурата на воздухот е ниска, нели?
добар аргумент.
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Ништо не е тоа јас коа бев средно, забрането беше лак, кармин, штикли, големи менѓуши и ред други работи да се носат , на почеток на година имаш кодекс на облекување и однесување ти го читаат, и ако те види директорката имаш штикла/кондура у глаа или некој шамар во најмал случај кубење за коса.
 
Х

Ханзо

Гостин
...

Тоа што немаш исти мислења како и професорот не значи ништо. Авторитети небо, авторитети. Научи веќе еднаш. :)
И се согласувам со него, во образовни институции (не само овде де) сите треба пристојно да се облечени.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Ништо не е тоа јас коа бев средно, забрането беше лак, кармин, штикли, големи менѓуши и ред други работи да се носат , на почеток на година имаш кодекс на облекување и однесување ти го читаат, и ако те види директорката имаш штикла/кондура у глаа или некој шамар во најмал случај кубење за коса.
Се е ОК ова, ама од овие работи што ги наброја може да се преживее додека надвор е +40

и сега..само ќе кажуваме: „не е фер“?
Јас мислам дека мораме, принудени сме, нешто да превземеме...
Или контролирање на температурата на воздухот во училиште, или куси пантолони...
Седењето во училиште на температури кои се повисоки од нормалните ( т.е. е жешко) е еквивалентно на седењето во училиште на температури кои се многу ниски, т.е. е многу ладно.
Забраната за носење куси пантолони за време на високи температури на воздухот е еквивалент на забраната за носење топла облека кога температурата на воздухот е ниска, нели?
За контролирање на температурата мало морген, дека се мислам од каде ќе најдат финансии за клима или две/три во секоја училница, значи преостанува тоа да се носат кратки.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
...


Во образовни институции (не само овде де) сите треба пристојно да се облечени.
Се согласувам со тебе.
Но, зарем и температурите во образовните институции не треба да бидат пристојни, нормални, околу 20 степени целзјусови, т.е. 293,16 келвини?
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
За тебе специјално клими ке стават....правилото за пристојноста не е од сега,од памтивек се знаело како се иде на училиште,професорите не се криви што ти е топло и нив им е,ама тоа е
 
Х

Ханзо

Гостин
Треба. 20 не, претеруваш и ти...
И дај изразувај се како нормален хомо сапиенс, доволно е да кажеш 20 целзиусови, шток*р ќе ми се келвини?
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Фала богу некое логично правило..аман од тие модни писти по школиве
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.458
Поени од реакции
47.320
Иам заврешно па затоа ке кажам дека треба да се спастри младината :)
Кај мене само една професорка се бунеше за кратки на другите не им сметаше.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
За тебе специјално клими ке стават....правилото за пристојноста не е од сега,од памтивек се знаело како се иде на училиште,професорите не се криви што ти е топло и нив им е,ама тоа е
А правилото ( или како и да го наречам ) за обезбедување услови во кои што ќе можат да се одржат предавањата...ново ли е?

13 години, секој работен ден сум во образовните институции, и ова сега ми се случи првпат...каде било правилото тогаш?
А тоа, правило, обврска, препорака...што е?

Па незнам кој е задолжен за одржување на условите за живот во училиштето..е сега ќе речете не е и тој крив, криви се тие што треба да го финансираат...вака можеме до бесконечност да ја префрламе вината..
Што значи дека решението не е префрлување на вината..

Тоа што и на нив им е жешко, претставува причина плус за да се реши овој проблем.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom