Кој ја создаваше „бугарштината“ во ВМРО

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Гоце Делчев,дефинитивно...бил е даскал по бугарски(татарски јазик):wink:
Седи бе Бугар,не ви фаќале то лејките,па морало и даскали Македонци да ви ги учат бабите.:vozbud:
 
Член од
5 септември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
јаз сум повеке от тебе македонец бе киопук...и не бегај от фактите:kesa:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
јаз сум повеке от тебе македонец бе киопук...и не бегај от фактите:kesa:
А јас сум па повеке од тебе и малешевец и македонец бе кардаш. Ајде извади го да си ги мериме. :kesa:
 
Член од
5 септември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
Не ми се верува...поне за малешевскио корен....јаз сум с неколко поколенија назаде 100% малешевец,а за другото незнам....Жена ми е доволна:wink:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
јаз сум повеке от тебе македонец бе киопук...и не бегај от фактите:kesa:
Ти ни самиот не знаеш што си...
А за копуци...овде нема место...за таков јазик банираме.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Da se "obidam" da vratam nekoi od pochituvanite forumski kolegi vo realnosta.....

Коментари и Дебати

Кое независно судство?

Автор: Јордан Петровски

"Втор услов за оваа операција да се одвива мазно е онеспособување на улогата на независното судство. Повторно под реторика на спроведување европски реформи, судството е пред партиски диктат и растур-систем од невидени размери досега. Како е можно под превез на реформирање кон ЕУ судството да е позависно и помалку способно за неутрална просудба од кога било во македонската историја? Ова е наша државна трагедија со долгорочни последици“.

Оваа оцена на поранешниот министер за внатрешни работи Љубомир Фрчкоски беше повод да реагирам. Од првите чекори кон самостојноста на Македонија во 1990 година и обидот за „демонтажа“ на дотогашниот апсолутистички режим, па до денес се изнаслушавме од устите на големите „демократи“ од калибарот на Фрчкоски и компанија за независно новинарство, за независни невладини организации, за независно радио и телевизија, за независно судство, за човекови права и слободи, за независно ова или она. Ама, независноста што ја спроведуваа на дело Фрчкоски и компанија беше само продолжение на онаа што ја правеле Берија, Ранковиќ, Абаз, Величковски... Тогаш по директива на Сталин, Тито, Лазо; денеска (1992-08) Фрчкоски и компанија по директива на Глигоров и Црвенковски.
Јас ја имав „среќата“ да почувствувам врз сопствената кожа што значи да бидеш и „антикомунист“ и „окорели опозиционер“ и „соработник“ на бугарската служба (така барем стои во моето досие, отворено во времето на Фрчкоски). За да го оправдаат прогонот, Фрчкоски и компанија, односно УДБа и СДБ или деловите од „ОПЕРСКИОТ АНСАМБЛ“ - кој во Македонија до денешен ден остана негибнат - го употребуваат испробаниот и барем досега сигурен метод, кој го почувствувале многу МАКЕДОНЦИ - „соработник“ на бугарската служба.Почувствував и како Фрчкоски и компанија се справуваат со тој „опозиционерски ерес“. Методите беа која од која подемократски: прислушување, следење, подметнување провокатори, снимање,озвучување на домот и на работните простории... И сето тоа без судски налог, и со години.
Кршење на Уставот колку ти душа сака, но по однесувањето на „независното судство“ Фрчкоски, како еден од творците на Уставот, по сè имал право на такво нешто. Единствено не го прочитав тој член од Уставот, па не би било лошо другарот Фрчкоски да ми го посочи..
Поминав еден трнлив, но во исто време и интересен пат во барањето на политички азил, пат од кој научив многу, што во суштина значат зборовите НЕЗАВИСНО СУДСТВО и ЧОВЕКОВИ ПРАВА И СЛОБОДИ и со наученото тука, во Канада, каде што живеам како политички азилант, сакав да направам еден тест во Македонија. Резултат на мојот мал експеримент е дека судството не ни се помрднало. Поднесов кривична пријава против Фрчкоски, Томислав Чокревски, Слободан Богоевски, Зоран Верушевски, Сиљан Аврамовски и другите полициски функционери, кои, со намера да ми нанесат штета од идеолошки и политички причини поради мојата политичка определба како припадник и финансиер на ВМРО-ДПМНЕ, во 1992 година ми отвориле досие под псевдонимот ЦРНИ и на тој начин повеќе години противуставно и незаконски собирале сознанија за мојот приватен и деловен живот, со тајно следење и набљудување, тајно фотовизуелно снимање и документирање, тајна контрола на писма и други пратки, прислушување на телефон, и притоа добиените сознанија ги користеле за планско, систематско, организирано и смислено дискредитирање на мојата личност и семејство како и уништување на мојот бизнис. Доказите се недвосмислени. „Независната“ обвинителка Драгица Михајловска во јануари ја отфрли мојата пријава поради тоа што наводно изминале десет години од правењето на последната службена белешка на ДБК, која ја поседувам. Мал проблем е што последната белешка од мојот прогон, која ја имам, датира шест месеци пред истекот на рокот.
Да не бидам погрешно разбран, не очекувам чудо. Промените на судискиот кадар што се подготвува да ги стори новата влада нема да донесат промена, односно судовите да ја загубат „независноста“ и преку ноќ да станат „зависни“. Треба да си припомниме дека сите тие - со чест кон исклучоците - се ученици и воспитаници на Фрчкоски, Чокревски... А Фрчкоски и компанија најубаво знаат дека воспитувале само послушници – луѓе верни на партискиот став.
Можеби апсолутистот Груевски најубаво ќе знае да се справи со апсолутистот Црвенковски и неговите загарчиња од типот на Фрчкоски и компанија, и да им ја одземе моќта, но да дојде до судска разврска по мојот случај нема шанса. Сепак и Груевски и Црвенковски се дел од ист ОПЕРСКИ ансамбл во кој улогите ги делат од нашиот драг СЕВЕР.
А на Македонија Господ нека ѝ на помош.


Авторот е политички азилант во Канада, благодарение на Љубомир Д. Фрчкоски и неговите наредбодавци
http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=195&ArticleID=8098
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Da se "obidam" da vratam nekoi od pochituvanite forumski kolegi vo realnosta.....http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=195&ArticleID=8098Ме изненадува неинтерес на форумџиите за овој текст. Ова е еден, од вонредно силни текстови кои ја илустрираат причината за долготрајната, непродуктивна и мачна транзиција на Макдонија. Дали ке испадне точно тезата дека треба Македнија економски да се исцрпи, да се турне на колена, за да покасно лесно политички се изменаџира? Од оската север-југ.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Da se "obidam" da vratam nekoi od pochituvanite forumski kolegi vo realnosta.....

Ме изненадува неинтерес на форумџиите за овој текст. Ова е еден, од вонредно силни текстови кои ја илустрираат причината за долготрајната, непродуктивна и мачна транзиција на Макдонија. Дали ке испадне точно тезата дека треба Македнија економски да се исцрпи, да се турне на колена, за да покасно лесно политички се изменаџира? Од оската север-југ.
Stom ne e Istok Zapad ne e strasno :nenene:
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
Ме мрзеше да ја читам темата, ама од првиот пост излегува дека всушност србите ја измислиле бугарштината во македонија.

Еееееј батка вчера да умрев немаше да се сетам за такво нешто.
Сајенс Фикшн!!
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Ме мрзеше да ја читам темата, ама од првиот пост излегува дека всушност србите ја измислиле бугарштината во македонија.

Еееееј батка вчера да умрев немаше да се сетам за такво нешто.
Сајенс Фикшн!!
Тоа што те мрзи, ти дава чувство на твојата теза-Саенс Фикшн.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Hristooooo tuka li se kries ne si zavrsil domasnata ...

dali spored teeb Hristo Makedoncite imaat Bugarski koreni

a) da


b) ne


Na temata ... ne e sozdavashe tuku razotkrivashe ... sega VMRO DPMNE se iscisti od BUgarstanata 90 % ... dokaz Ljubco Bugarot tolku nam temata ...zasea
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Pane Velev e eden od kluchnite ludje koi go donesoa Kiro Gligorov od Belgrad vo Makedonija.

Да не си се помешал? Во тоа време Велев беше партиски послушник од Штип...Миташев, па Велев одеше хиреархијата во Штип...
Na Kljusev nema zoshto da ne mu veruvam:

"Имено, токму Јордан Мијалков, подоцна ликвидиран од УДБА, во серијата “Најдолгиот пат” емитувана на Канал 5 минатиот месец, беше посочен од страна на Никола Кљусев како човекот кој го довел Киро Глигоров од Белград за да бидне претседател на независна Македонија. Изјавата на Кљусев гласеше вака (парафраза): “Се собравме во вилата на Михајло Апостолски, кој беше оженет за сестрата на Киро Глигоров, Цвета. Таму бевме јас, Ѓорѓи Наумов, Јордан Мијалков и Борис Змејковски. Ние одлучивме дека, преку Пане Велев, треба да го вратиме Киро во Македонија, зашто тој има доволно искуство да ја води државата”. Што е она што е посебно интересно во изјавава на Кљусев?"
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Pa nikade ne tvrdi deka Mijalkov toa go napravil?
Zboruvam za Pane Velev, eve shto veli Kljusev :"Ние одлучивме дека, преку Пане Велев, треба да го вратиме Киро во Македонија, зашто тој има доволно искуство да ја води државата”.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom