Кој ја создаваше „бугарштината“ во ВМРО

Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Ванчев, нека ти е јасно дека работењето за Старт, на Канзур, како бугарче тешко, кое се декларираше на бугарски ТВ како таков, не е толку битно во целава ситуација.

П.С. Доктор по марксизам? Доста Димовска? Apsolutno ne e vazna titulta ako si predavnik i krvopiec.

Mnogu e bitno.Vo strogo kontrolirana drzava ,kakva shto e Makedonija ,mnogu teshko ili nevozmozno e da se vleze vo institucija od interes na vlasta ako ne si PODOBEN- bugarofilstvoto e eden od oblicite na nepodobnosta(zatoa se sledeni , zatvorani i ubivani preku 35 000 Makedonci-barem tolku moze da se dokumentira.Во темните подруми на Архивот на Македонија лежат околу 36.500 политички досиеја.) .
Dr.po marksizam za koj zboruvam jas a e ushte poeklatanten primer e Dimitar Dimitrov-"dokazan" bugarash,ama vidi chudo doturkal do profesor na fakultet po predmetot marsizam ,predmet izmislen od istiot toj sistem da nagraduva svoi poslushnici.Od druga strana istiot toj sistem kaznil mnogu pobitni ludje (bitni po naukite so koi se zanimavale) za ista rabota "BUGARSHTINATA".
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
PROKLAMACIJATA izdadena od VMRO-DPMNE VO DIASPORATA

Dosega retko spomrenuvana a kazuva i objasnuva mnogu.
mal del:

"vo momentot koga antidemokratskite komunistichki ostatoci vo Republika Makedonija,bilo tie da se vo redovite na SKM-PDP ili od Sojuzot na reformskite sili na Makedonija ,so gnasni manipulacii nastojuvaat da ja otstranat VMRO-DPMNE od vlast ili da ja nateraat da igra vo oroto na jugoslovenskiot vrhovizam i federalizam"....
Прегледај го приврзокот 7359Прегледај го приврзокот 7360
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
PROKLAMACIJATA izdadena od VMRO-DPMNE VO DIASPORATA

Dosega retko spomrenuvana a kazuva i objasnuva mnogu.
mal del:

"vo momentot koga antidemokratskite komunistichki ostatoci vo Republika Makedonija,bilo tie da se vo redovite na SKM-PDP ili od Sojuzot na reformskite sili na Makedonija ,so gnasni manipulacii nastojuvaat da ja otstranat VMRO-DPMNE od vlast ili da ja nateraat da igra vo oroto na jugoslovenskiot vrhovizam i federalizam"....
Прегледај го приврзокот 7359Прегледај го приврзокот 7360
Инаку џабе си ја постирал оваа прокламација освен доколку не сакаш да го потсетиш членството дека поминаа 10 години од смртта на идејниот творец на ВМРО-ДПМНЕ Драган Богдановски,од кого е и напишана истата и на кого ДПМНЕ-овчичкиве денешни како да подзаборавија и името да му го спомнат,заслепени од пробугарските активности кој си ги имаат како агенда.:toe:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Интересен е речникот на Драган Богдановски: српски јаничари, југословенски врховизам, емигрантофобија.

Денес Србија е маргинализирна како фактор, но сите “-изми“ што ги спомнува Богдановски се подеднакво актуелни. Но, како би поминал денес истиот Богдановски, кога би ги преадаптирал етикетите кон новата реалност, и би ги обвинил бриселските јаничари, натовските врховисти и еврејските вазали дека водат подземна гангстерска војна против идеалот за самостојна и обединета Македонија?
 

JohnWayne

Master
Член од
10 мај 2007
Мислења
194
Поени од реакции
16
zosto be sekoas mora makedonci da se karaat za to koj ne mrazi pojce dali srbite ili bugarite... uzivajte malce be site saka od kaj niv da bidime... i so ima vrska koj ja pocnal propagandata ko i den deneska maka macime so to so ne sme uste priznati a eve grcinava sega pocnaja da ne vika i posrbeni bugari so ic pa ne nii odi vo polza
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Сите се фаќате за последниве две децении, а проблемот не е во нив. Проблемот со бугарштината е многу постар.
Мое мислење е дека тешката положба на нашиот народ е искористена за да се манипулира со неговото национално определување, како што се прави и денес за бугарските пасоши!!!(лесно се манипулира со гладен човек)

И сега една молба до сите форумџии...ве молам објавете документ од времето пред создавањето на бугарската држава во 19 век, во кој се поддржува бугаштината во МАКЕДОНИЈА.

Мислам дека ако нема таков значи одговорот ќе биде очигледен...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
PROKLAMACIJATA izdadena od VMRO-DPMNE VO DIASPORATA

Dosega retko spomrenuvana a kazuva i objasnuva mnogu.
mal del:

"vo momentot koga antidemokratskite komunistichki ostatoci vo Republika Makedonija,bilo tie da se vo redovite na SKM-PDP ili od Sojuzot na reformskite sili na Makedonija ,so gnasni manipulacii nastojuvaat da ja otstranat VMRO-DPMNE od vlast ili da ja nateraat da igra vo oroto na jugoslovenskiot vrhovizam i federalizam"....
Прегледај го приврзокот 7359Прегледај го приврзокот 7360
A Dragan Bogdanovski e cicko na soprugata na eden moj prijatel i samiot velese deka e VMRO polno vrhovisti, isto kako i vo minatoto...

Mnogu e bitno.Vo strogo kontrolirana drzava ,kakva shto e Makedonija ,mnogu teshko ili nevozmozno e da se vleze vo institucija od interes na vlasta ako ne si PODOBEN- bugarofilstvoto e eden od oblicite na nepodobnosta(zatoa se sledeni , zatvorani i ubivani preku 35 000 Makedonci-barem tolku moze da se dokumentira.Во темните подруми на Архивот на Македонија лежат околу 36.500 политички досиеја.) .
Dr.po marksizam za koj zboruvam jas a e ushte poeklatanten primer e Dimitar Dimitrov-"dokazan" bugarash,ama vidi chudo doturkal do profesor na fakultet po predmetot marsizam ,predmet izmislen od istiot toj sistem da nagraduva svoi poslushnici.Od druga strana istiot toj sistem kaznil mnogu pobitni ludje (bitni po naukite so koi se zanimavale) za ista rabota "BUGARSHTINATA".
Dimitar Dimitrov? Tatko mu na Nikola Dimitrov?
Poranesen ambasador na RM vo Rusija, kadar na na VMRO i Ratka, zena mu, kadar na VMRO, kako i sinceto Nikola, kadar na VMRO, a site bugarcinja kleti, koj pogolem, koj pomal.
Inaku temata e bugarshitnata vo VMRO. Pa, ete ti. Od pocetok bugarashi vo DPBNE-to.

P.S. Komentar na klipot so Hristo t.e Kanzur drkadzijata?? kade jasno i glasno se kazuva za bugar, a ti se obide da ne izmamis deka ne e taka i deka e asli makedonec.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Се може да се истрпи, ама кога ќе го слушнам она ванчомихајловистчето Наумов како јаде гомна дека тој бил создавач(заедно со син му) на вмро дпмне, да ти се стемни...
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Не, братко Трн.... не може се да се истрпи.
Ама чаре асално, незнам....
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Nema, nema care, sega za sega.

Najgolema tragedija e faktot sto kaj mnogumina onoj krvnikot od Saraevo e smetan za mozen spasitel i taka perceperian, a od samata pomisla na nego mi se povraka.
kako i Ljube na kogo se gleda kako drug mozen mesija, a ni toa ne e care.

Mora mladite, ne ovie mladi tatarcinja ili komunjari, ami mladi, iskreni, da se zafatat so nov pat i nova opcija.

No, toa e najtesko vo vakva sostojba na polarizacija i partizacija na site proi na opstestvoto vo edna drzava.

od edna strana vrhovisti, od druga komunjari.

ugore visoko, udolu dlaboko
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Ајде, ајде, без многу драматизирње.

Ниту татарчињата ниту југословенските врховисти ниту пак ЕУ/НАТО врховистите ќе успеат во намерите.

Македонштината победила во далеку потешки околности порано, кога ситуацијата била живот или смрт, а не пак сега.

Засега најбоброто што можат да го постигнат е да бидат паразити, да цицаат, а ние да се нервираме дека ете има “одлевање’’. Инаку да победат- никогаш! И свесни се за тоа. А и ние треба да бидеме.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Абе Мисирков, пеки... Ама ајде, кажи ми мене - млад сум, имам желби и идеи, сакам да ги реализирам. Системот ми вика дека треба да сум член на партија за да успеам да дојдам до позиција да имплементирам некоја од нив. Не би на долго и широко сега околу партиите, него во кратки црти - симпатизирам идеологија на некоја партија ама сепак не можам да ја прифатам со оглед на сите реални можни ризици да бидам вплеткан несвесно во машинерија со други цели од декларираните.

Против кого треба јас да се борам за да успеам да реализирам некоја идеја? Против "моите", "моите" или "моите"?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ајде, ајде, без многу драматизирње.
Ниту татарчињата ниту југословенските врховисти ниту пак ЕУ/НАТО врховистите ќе успеат во намерите.
Македонштината победила во далеку потешки околности порано, кога ситуацијата била живот или смрт, а не пак сега.
Засега најбоброто што можат да го постигнат е да бидат паразити, да цицаат, а ние да се нервираме дека ете има “одлевање’’. Инаку да победат- никогаш! И свесни се за тоа. А и ние треба да бидеме.
Не се тие свени колку што сме ние,само инает магарешки,ебаго.Зошто комшијата да биде пред тебе на средсело и да се фати до најубавата мома,ете то е всушност Македонската рапсодија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom