Мачки (општи дискусии)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Греота, нездрав еден... И тој кога бил мал верувам дека пискал, не сакал да се бања. И што сега, требало мајка му место да го бања него да го пикне во машина на 30 степена?
Што нема да чуеш:)
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
ова мачето што го чувам сега е лудо едвај дава да го галиш а не да го избањаш па затоа не ни сум пробала
а имав едно маче обожаваше да се бања:) јас ке си го седнев ке го избањам и после и со фен некогаш го сушев а он не бегаше

а еднаш бањав маче со шампон со мирис на јагоди и после ми фати вошки мачето:pos2:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Сеуште не ми кажавте дали „мојата идеја“ е возможна во пракса, и ако не е, зошто...
Љубопитен сум...
А да те ставиме тебе во кафез, па со шмрк од противпожарно црево приклучено на хидрант.

Сега по темата

Мачките и не се плашат толку од вода, само не сакаат главата да им е потопена.
Имам една во двор и ја бањам надвор на чешма само кога е топло времето, си седи мирна додека и го миеш телото, а за главата само мокра (влажна) крпа отпосле.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Многу се смешни избањати:))))
Моето јас и мајка ми го бањавме бидејќи беше неподносливо, цела бев у лузни после. Ај тоа ќе поминеше некако, ама сушење НИКАКООО!
 
P

Princ

Гостин
Зошто мачката не ја ставите во некој кафез, па после под туш?
Мачката ќе полуди од страв. Разговараме како да го направиме бањањето безболно ЗА НИВ а не како да ги избањаме, по секоја цена. Ко така ја фаќаш за гуша силно, ја трескаш 10 пати од зид и добиваш мртва мачка. Мртвата мачка многу лесно се бања како чорапи, кошула или гаќи.

Ветеринарот ми кажа една добра финта за тоа како да седи мирна-треба да ја фатиш за врат,малку да ја притиснеш и да и ја наведнеш главата надолу-така мачките покажувале доминација едни над други (мислам дека и кога се парат,мачорите ги касаат мачките за врат),па на тој начин и ти ке му покажеш на твојот мачор кој е "главен".
Ова функционира исклучиво кај мачките, никако кај мачорите. Тие не сакаат доминација туку сакаат да доминираат :)
 

M*O*N*A

~*Kitekatus*~
Член од
20 јуни 2007
Мислења
99
Поени од реакции
31
Да,вистина е дека сакаат да доминираат,затоа и се тепаат за територија.Ама мачките(општо како животни,не мислам на мачка како женски род),имаат еден кој им е алфа мажјак на определена територија на кој му се потчинуваат.Тој им е фраер у маало,и прв ги добива сите женски,он си ја има обележено територијата и сл.Ако ти успееш да му се наметнеш на твојот мачор како алфа мажјакот,мачорот ќе сфати дека си ти газда по дома, и тогаш нема да имаш проблем.Јас на тоа мислев кога кажав дека треба да доминираш над него.Ама ова никако немој да се обидеш да го постигнеш со ќотек,заплашување и слични методи како од хорор филмовите(да го бањаш во машина за перење:tapp:),туку со тој едноставен метод кој го опишав во претходниот пост.Јас ова од искуство го кажувам затоа што порано чував мачор кој на бањање можев да го скротам само на тој начин, секој друг мој обид завршуваше безуспешно-мачорот ке ми киднеше небањат, а јас си останував со раце полни со лузни:):toe:
 
I

Ivan_FBI

Гостин
Треба уште од мала мачката да се навикне, и како мали бегаат али не се толку диви, кога ќе пораснат ќе се навикнат и нема да бидат толку лоши кога ќе решите да ги бањате... А вака ако од мало мачето нема навика многу проблеми може да праи кога ќе се обидете да го избањате...
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
Ние порано еден мачор го бањавме тројца. Брат ми со два пара ракавици го држеше, јас му ја држев главата и мајка ми го бањаше, ама ние бевма повеќе избањати него он :toe:
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
Аууу...страшна работа е капење мачка.Еднаш пробав да го искапам мачето шо го чував и никогаш повеќе.Ама така лошо ме издраска.Гребаниците ми се познааваа долго време по настанот.:)
 

KINDER

Манчестеристратор
Член од
28 јануари 2007
Мислења
2.434
Поени од реакции
45
Аууу...страшна работа е капење мачка.Еднаш пробав да го искапам мачето шо го чував и никогаш повеќе.Ама така лошо ме издраска.Гребаниците ми се познааваа долго време по настанот.:)
така да ми направи после има да ја маскрирам :):kesa:
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
така да ми направи после има да ја маскрирам :):kesa:
:):):) Аууу...страшно беше.Мислам,знаев дека мачките не сакаат вода,ама немав појма дека до толку бегале од вода.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Зошто мачката не ја ставите во некој кафез, па после под туш?Што мислите за ова?
Би ти рекол да ја ставиш во кафез и да ја ставиш во река подлабока по можност пола сат до сат најмногу. Повеќе во живот нема да мора да ја капиш.

Он топик: Стварно е проблем капењето на мачките, но ако се почне од мало мислам дека може мачката да се навикне да се капи. Сепак се е навика, и не треба ништо со сила.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
136
Поени од реакции
3
treba od mali da gi naviknes na banjanje...ja imav 2 ma4ki i eden ma4or gi najdov divi u mojot dvor i gi pripitomiv.bez problem gi banjav i to vo kada ... ma4orot ko go banjav pa duri se galese so zna4i deka stvarno uzivase,nemase niso strasno btw se iznasemav na vasive prikazni :))
 
Член од
17 јуни 2008
Мислења
44
Поени од реакции
0
Otkako znam za sebe cuvame macki.Momentalno imam samo 2.
Isto kako i lugeto i kaj niv si zavisi od karakter(ha,ha).No svarno.
Nekoi sakaat i se mirni koga gi banjes a kaj nekoi kako na ratiste da ides.
Nema nekoja posebna finta osven da gi galis za usite i toa gi smiruva
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
jas imam persisko mace se vika lea i mrazi da se banja ama so vreme se navikna na toa
pa koga e mnogu toplo sama vleguva vo legenceto vo koe ima malku voda
samo nemoj da go plasis mnogu za vreme na banjanjeto (da nema nekoja buka itd.)
pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom