Мачки (општи дискусии)

Член од
15 мај 2006
Мислења
167
Поени од реакции
1
Капење мачка :) е тоа е едно лудо искуство ..... првиот пат мака ќе имаш гарантирам па другите пати полесно би требало да е.

Полека ке го водениш немој никако наеднаш во вода да го пикниш зш ке зажалиш :)

О неее... Па првиот пат мачката е тотално несвесна што ќе се случи и ќе ја сместиш се како што треба и ќе ја избањаш... малце ќе има изненадувања али ќе се снајдеш за првпат.

Е сеа главната финта е што после... откако ќе ја избањаш првпат ќе знае што е WC и следниот пат нема да можеш ни да ја пикнеш во WC...

Штом ќе ја пикнеш еве еден совет како да ја избањаш без помош од други луѓе:

Земаш еден леген и ја ставаш мачката внатре, главата и ја држиш на ивицата од легенот со едната рака, со другата переш шо е можно побрзо.
Сеа тука е умешноста:
Од една страна не треба да стискаш премногу на ивицата да не ја задавиш, а од друга страна мачката е мајстор за протнување и може да ти кидне... а ако ти кидне на сред бањање си наебал. Мислам дека тука финтата е наместо да ја притискаш надоле кон ивицата, да ја држиш за страничните делови од вратот, со палецот и показалецот, но сепак блиску до ивицата за да неможе да ги донесе нозете. Ако успее некако да ги донесе нозете до местото кај што ја држиш пак си наебал пошо сигурно ќе ти кидне.

И на крај откако ќе ја избањаш МОРАШ убаво да ја исушиш... иначе ќе ти настине па после ќе се чудиш! Некои мачки се многу поосетливи и многу лесно се разболуваат! Па откако ќе ја забришеш, чувај ја мачката крај тебе пола до еден саат и потсушувај ја со фен ама од поголема далечина. Мачката би требало да се плаши од звукот на фенот па земи некој потивок и послаб... после хоророт со бањањето и претрпените трауми, сушењево ќе биде a walk in the park за мачката.
Со среќа

Иначе не сите мачки се плашат од вода... кога бев во Албена имаше една мачка што своеволно идеше да се бања во МОРЕТО!... луда мачка.

иначе дај боже да ти се погоди ваква мачка:
http://youtube.com/watch?v=hdlvNX3xscE

Уште еднаш со среќа и поздрав :helou:
 
N

NeMiRnA

Гостин
Најефективен и пробан начин е да ја држиш кај вратот,инстинктивно си се мести самата,ги собира задните ноџиња и опавчето и седи така мирна додека не ја пуштиш,тоа им е останато од малечки,нели така ги пренесуваат мајките.Мачката моја само така успевам да ја избањам,а бога ми не само со оваа,туку и други мачиња што имам чувано.Нема да имаш потреба од помош,ама сепак ќе имаш само една слободна рака за шампонот и тушот,важно нема да те испогребе.Со среќа.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
ЕУРЕКА!!!
Измислив нешто...
Зошто мачката не ја ставите во некој кафез, па после под туш? ( а шампонот ќе го нанесете со нешто од страна )
Тероерски, треба да успее, немам мачка и неможам да пробам..
Што мислите за ова?
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
ЕУРЕКА!!!
Измислив нешто...
Зошто мачката не ја ставите во некој кафез, па после под туш? ( а шампонот ќе го нанесете со нешто од страна )
Тероерски, треба да успее, немам мачка и неможам да пробам..
Што мислите за ова?


Земи со препарирано животно , слично е ..

Абе , а да го патентираш твојот изум , добар ми се гледа ..
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Земи со препарирано животно , слично е ..

Абе , а да го патентираш твојот изум , добар ми се гледа ..
Немам време за да го патентирам, патентирајго наместо мене, на твое име, ако сакаш...

И да земам такво животно, тоа нема да се однесува исто како вистинското...
Што не земеш ти да го тестираш „мојот изум“, и да видиме што ќе биде..?
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
I jas sum trgal maki so banjanje macki. Kolku samo rani mi otvorile na kozata. Mora eden da ja drzi okolu vrat a drug da ja trlja. Drug nacin ne znam.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Aко имаш завеса на кадата, пази си ја. Една мачка ми кидна при бањање, се закачи со ноктите високо на завесата, и од завеса добив - ленти :pos:
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Сеуште не ми кажавте дали „мојата идеја“ е возможна во пракса, и ако не е, зошто...
Љубопитен сум...
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Најефективен и пробан начин е да ја држиш кај вратот,инстинктивно си се мести самата,ги собира задните ноџиња и опавчето и седи така мирна додека не ја пуштиш,тоа им е останато од малечки,нели така ги пренесуваат мајките.Мачката моја само така успевам да ја избањам,а бога ми не само со оваа,туку и други мачиња што имам чувано.Нема да имаш потреба од помош,ама сепак ќе имаш само една слободна рака за шампонот и тушот,важно нема да те испогребе.Со среќа.
Точно ова е најефективниот начин за бањање на мачки и јас така ја бањам мојата, а најубаво е еден да го држи мачето фетено за вратот а друг да го бања.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
:pos: :pos: :pos:
Се изнасмеав со клипчето :)

Најефективен и пробан начин е да ја држиш кај вратот,инстинктивно си се мести самата,ги собира задните ноџиња и опавчето и седи така мирна додека не ја пуштиш,тоа им е останато од малечки,нели така ги пренесуваат мајките.Мачката моја само така успевам да ја избањам,а бога ми не само со оваа,туку и други мачиња што имам чувано.Нема да имаш потреба од помош,ама сепак ќе имаш само една слободна рака за шампонот и тушот,важно нема да те испогребе.Со среќа.
Само да кажам дека мачорите мразат на то место да ги гибаш.. Баш на то место кај шо мајките ги носат. Си реков прво дека е проблемот само со мојот мачор, ама после то пробав и на друг мачор и имам читано дека то е нивната најосетлива точка, зато мразат.

Во врска со капењето, јас од одамна се откажав. Мојот мачор има 15 кила, така да, ни сто души да го фатиме нема шанси да успејме да го искапиме. Најчесто со влажна крпа го поминвам, и проблемот е решен.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Никогаш не сум имал проблем со бањањето на мачката....
напротив..често сама влегува во кадата...дури не смеам да оставам било каков сад со вода во нејзина близина..веднаш влегува во него..
Од почетокот ја научив дека после бањањето следува храна..па секогаш преде кога ќе сфати дека ја чека туш. Можеби мал удел има и тоа што е ангорка..тие се во подобри односи со водата..сепак мислам дека е добро да се проба...да добие награда...после бањањето..така ќе има цел нешто што за неа не е баш природно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Кога беше мало кучето не сакаше да се бања и морав некако да му ја намалам нервозата, па му ставив 2 лексилиума во млекото. Потоа беше како успорено, не можеше ни на нозе да стои, на раат го избањав. Ама после 10 часа, откако му помина дејството спобудале, почна дупки да копа насекаде, тројни салта да изведува и што не.
Можете да пробате со ова, ама подгответе се за контраиндикации.
 

M*O*N*A

~*Kitekatus*~
Член од
20 јуни 2007
Мислења
99
Поени од реакции
31
Ах,ти навистина си имаш проблем.Знам како ти е затоа што и моето маче мрази да се бања.Во претходните постови видов дека ти дале некои добри совети кои би можеле да ти завршат работа.

Јас кога ја бањам мачката никогаш не го пуштам тушот веднаш затоа што нив ги паничи звукот на водата и јакиот млаз.Ја ставам во вангличка со топла вода во која има и малку шампон и така ја наводенувам.Ветеринарот ми кажа една добра финта за тоа како да седи мирна-треба да ја фатиш за врат,малку да ја притиснеш и да и ја наведнеш главата надолу-така мачките покажувале доминација едни над други (мислам дека и кога се парат,мачорите ги касаат мачките за врат),па на тој начин и ти ке му покажеш на твојот мачор кој е "главен".Моето маче е многу темпераментно,ама така кога ке ја фатам е бубалка за секунда.Пробај и ти можеби ке ти успее.
Друга многу битна работа е-кога ке сакаш да го исплакнеш мачето со чиста вода,пушти го тушот на малку послаб млаз,и обавезно секогаш почнувај да го водениш од кај газето,па постепено полека оди накај главата,и внимавај убаво да му ги затвориш ушињата со прсти и главата да му биде наведната надолу.Сите животни мразат кога ги прскаш со вода во фаца.
И да не заборавам-животните имаат повисока темпертура од нас па затоа треба и да се бањаат со малку потопла вода, максимум онолку топла колку што ти издржува и твојата рака(внимавај да не го попариш мачето).

Ти посакувам успешно бањање,па се надевам дека ке не информираш како си поминал.:baknez:
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Јас имав црно комплет маче, кое беше љубител да си дојде дома кафеаво од тркалање по песоци, а и неретко знаеше да смрди на риби.
Решение, капење нормално. Го капев речиси секоја недела, дури беше помалечко и можев да го совладам без последици. Последниот пат кога го капев (направи речиси 3 месеци) толку несакаше да стои, ми се качи на глава за да неможам да го капам, и се откажав. По 1 година ми го снема, највероватно некој го отру.

Се на се... Мачка неможете да ја капите, особено ако е голема. Може да биде многу опасна со драскање и касање кое е доста непријатно, многу боли, и тешко зараснува ако е длабоко. Можеби кај некоја капењето ке стане повообичаено ако се почне од мало и се капи на 3-4 дена еднаш. (но неверувам :))


Заборавив да напоменам: Имаше еден шутрак работеше со татко ми во РЕК, имаше 2 мачиња и ги ПЕРЕШЕ во машина за перење. Да, во машина, на 30 степени без центрифуга. Од машина кога ке излезеа мачињата 3 саати шантаа по патот. ако сакаш да експериментираш пробај :)


Лее се скинав од смеење:pos2: Како бе у машина? :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom