"Сонце": за 6 месеци Македонија ќе стане членка на НАТО и ќе добие датум за ЕУ

Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Џабе објаснуваш.

Џабе му е. Кај нас треба да се објават дневниците на Борисав Јовиќ, претпоследниот претседател на СФРЈ и човек од најблиска доверба на Милошевиќ. Каде тој јасно и отворено коажува за неговите разаговори со едноокиот и со другата клапа околу него и нивните ставови. Јасно и недвосмислено чоеков ги објаснува ставовите на Македонското водство.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
89
Поени од реакции
1
А зашто тогаш прави избори во вакви тешки моменти? Кога цела европа не молеше да не правиме сега вакви работи?Значи нему само популарноста му е важна. Значи ти си контрадикторен сам на себе.
Многу едноставен одговор на ова ќе ти дадам: Сдсм единствена цел им беше опструкција на парламентот како би се изгубил угледот во владеачката партија. Кога Европа збореше работете и работете, сдсм мислеше поинаку, излагаше од парламент, не создаваше кворум за работа и многу ниски потези кои и тоа како ги кочеа реформите... И сега наеднаш лелееее Европа вака велела и ние мораме да се покориме. ПА таа иста Европа веќе 18 години јаде гомна што треба да се направи, и каде бевте вие да ја ислушате додека бевте на власт???? Зошто како прво вие не бевте тие кои подлегнуваа на нивните барања, сугестии и совети? Или тогаш не ви одговараше таквиот начин? Гуревски јасно искажа, одам на предвремени избори затоа што сум закочен од опозицијата...
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Па се виде од кога е закочена,од 2006
А според тебе пред 2006 леташе кон Европа нели? Со Warp 10:pos2:

Инаку тоа насловот многу ме заинтригира, за 6 месеци Македонија ќе стане членка на нато. Македонија може ако сака утре да стане членка на Нато, само треба да земе некое безвезно име како Нова Македонија, и да се декларираме потрчковци на Грците и патот кон Нато ни е отворен.

Шеќеринска не гледа друга опција за излегување од кашата во која се закачени до гуша, затоа што нивниот кадар е составен од воглавно трачари, зелки и марулки... И затоа игра на картата на Нато, надевајќи се на желбата на народот да влеземе во Нато. Стварно влегувањето во Нато ќе биде многу добро за Македонија, ама најважното прашање е: ПО КОЈА ЦЕНА?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Излезете на 1 јуни и гласајте си за кого сакате, а после ќе се сретнеме овде пак, да сме живи и здрави.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Епа да тоа е поентата, секој да си гласа за тој кој што смета дека е подобар да ја води земјата. Инаку сипаници ме фаќаат кога видам некој зачленет од пред 2-3 месеци да спамира на теми од ваков тип, се е дел од некоја предизборна кампања и тоа воопшто не ми се допаѓа.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
И јас сеуште не видов аргументи од соларните членови.

Ако, барем мило ми е што гледам рационални и свесни мислења од повеќето форумџии.

Само да му одговорам на заблудата на “моќниот“ погоре, другарче сфати дека СДС нема да го менува само БЈРМ туку УСТАВНОТО,зашто?

Затоа што Грците компромисот го гледаат исклучиво во промена на Уставното име и бришење на македонскиот идентитет.
Впрочем тоа јасно стана кога не блокираа во НАТО.
Не го прифатија ниту последниот предлог на Нимиц.

Не е можен друг начин за решавање на овој проблем во наредните 6 месеци.
НЕ СМЕЕ ДА СЕ СЛУЧИ ТАКОВ КОМПРОМИС, А СЕКОЕ ЗАЛАЖУВАЊЕ ДЕКА МОЖЕМЕ ДА ГО ЗАЧУВАМЕ УСТАВНОТО ИМЕ И СИОТ МАКЕДОНСКИ ПРЕДЗНАК И ДА ВЛЕЗЕМЕ ВО НАТО ВО НАРЕДНИ 6 МЕСЕЦИ Е ЛАГА!

Она што ни преостанува е да го задржиме курсот кон економскиот развој, бидејќи ништо друго не ветува поголема сигурност и заеднички интерес на сите луѓе во Македонија.
Да се бориме за безвизен режим и да бидеме настојчиви во сета борба за која е неопходно национално единство.
Така никој неможе да не скрши.
И мора да останеме трпеливи и отпорни кон сите искушенија.

А ако било пишано пак со пролевање крв да се обидат да не уништат ( бидејќи реално само тоа им останува ) треба храбро и достоинствено да им одговориме. Не смееме цел живот да бегаме, да се криеме и клечиме.


Џабе му е. Кај нас треба да се објават дневниците на Борисав Јовиќ, претпоследниот претседател на СФРЈ и човек од најблиска доверба на Милошевиќ. Каде тој јасно и отворено коажува за неговите разаговори со едноокиот и со другата клапа околу него и нивните ставови. Јасно и недвосмислено чоеков ги објаснува ставовите на Македонското водство.
Ако си во можност отвори нова тема за тоа и сподели ги дневниците со нас.
Треба се да се отвори и знае.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Па ако не си знаел за да добиеш кандидатски статус прво треба да исполниш
Е многу голем успех е кандидатскиот статус:pos: Не бладај...
Услови имало....па во секоја фирма има услови за конкурс кој може да е кандидат на конкурсот, а кој ќе влезе...
Се прекршиле од работа...:pos:...од фотокопирање на потребните документи.....
И што е сега ова чаламење со кандидатскиот статус...не држи сеуште сеќавањето и за тоа...тогаш ниедна партија тоа не си го препишуваше само себе, туку дека е резултат на сите како последица на концезусот околу тие прашање.
Оваа шпиртосаната изгледа се има изгубено...:toe:
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
37
Поени од реакции
0
Како можи за 6 мес. да влезиме во Нато и ЕУ кога СДСМ за нивното владеење не направи ништо
Тие се најголемите преваранти во оваа држава само викат ова вака она така а ништо не можат да исполнат
За 6 мес викат дека ке влезиме во ЕУ а тие за 13 год владеење не вратија назад 50год
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
Makedonija so ``sonce`` za 6 meseci ne samo sto nema da dobie datum za EU, tuku nema da vleze vo NATO, a i site uspesi sto gi postigna VMRO DPMNE ke padnat vo voda!se nadevam deka toa iskreno nema da se sluci, zatoa sto nema da imame nikakva polza, nie graganite na Republika Makedonija.sdsm svoite sansi za vlez vo nato i eu gi imase koga bese na vlast, no bese daleku daleku od pregovori, a ne vlez!Nikola Gruevski so reformite sto gi sprovede, vo rok od 1na godina solidno vladeenje uspea da pregovara, i da ne bese preckata postavena od grcija nie sega ke bevme clen na nato i ke imavme dobieno datum za eu.Nikola Gruevski so prodolzuvaje na dobrata rabota vo sekoj slucaj ke gi ispolni vetenite uslovi, i ke staneme prvo clenka na nato, a odma potoa na eu.sdsm ocajnicki se obiduva da spreci VMRO DPMNE da pobedi na izborite, a so toa ne se svesni deka go sprecuvaat razvojot na Makedonija i Makedoncite.Mislam deka ako lugeto rakovoditeli na sdsm imaat barem malku sovest i obraz, ili ke se otkazat od izborite ili barem iskreno neka si gi kazat svoite potencijali i sposobnosti, pa narodot da ja znae tocnata slika i da znae kako stojat rabotite!
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Ова изгледа им е новата стратегија, а тоа е правење на се повеќе инциденти низ Македонија. И се повеќе нанесувајќи штета на државата со инциденти од секаков тип.

Со овакви дејанија на сите може да ни биде јасно за кого уствари работи СДС. Дали работи за Македонија, или против неа?

Па нели и Албанците сакаат да влезат у Нато и Еу. Што тогаш толку пуцњави по тие краеви? Па тоа директвно го кочи интегрирањето на Македонија.

Па нели се разоружаа у ,,жетвите,, у 2001-2002? Од каде им е сега ова?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Кандидатскиот статус сам по себе ништо не значи,особено кога имаш силни противници за влез во ЕУ.Впрочем,теоретски сите земји во Европа имаат кандидатски статус,значи во перспектива сите го имаат тоа.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Не си мал(а) да сфатиш...знаете дека Македонија доби многу тогаш ,е од тогаш...:icon_eek:
Dobro da kazeme vo pravo si.SDSM gi napravi site raboti za vlez vo eu.Znaci vmro go spreci vleguvanjeto na makedonija vo eu.Sega me interesira dokolkue taka sdsm gi realizirase site zadaci od evropska unija dali so toa e i promenata na imeto ,identitetot? .I so koe ime sdsm ke ja vnese Makedonija vo evropska unija.Mene nemie jasno :(nemozam da razberam dali so ili bez promena na imeto ?:toe:
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Кандидатскиот статус сам по себе ништо не значи,особено кога имаш силни противници за влез во ЕУ.Впрочем,теоретски сите земји во Европа имаат кандидатски статус,значи во перспектива сите го имаат тоа.
Ахам, исто оди купи бинго ливче. Ти си кандидат за добивање на Бинго :) а дали ќе го добиеш, е тоа незнам :)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Како можи за 6 мес. да влезиме во Нато и ЕУ кога СДСМ за нивното владеење не направи ништо
Тие се најголемите преваранти во оваа држава само викат ова вака она така а ништо не можат да исполнат
За 6 мес викат дека ке влезиме во ЕУ а тие за 13 год владеење не вратија назад 50год
Тие работат според Глигоровијанскиот календар 3 месеци=17 години
нели така беше со “привременото“ име БЈРМ, па така и сега.
Само што сега цврсто се решени како никогаш досега да го одработат делот на Грците.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Е, јас колку што успеав да дојдам до информации за порграмата на СДСМ, за економијата се предлага минимална плата од 8000 денари.
Македонија има 36% невработеност, без разлика колку од тоа е принудна а колку доброволна, воведувањето на минимална плата од 8000 денари ќе ја зголеми невработеноста за мнооооооогу.
Ме мрзи да го барам графикот кај што е објаснето како минималните плати позитивно влијаат на стапката на невработеност.
Ама ако е ова економска мерка, во услови на 36% невработеност алав да им е. Нас ни треба да се намалат минималните плати, да се вработат луѓето па макар и за многу мали плати, а подоцна со пораст на продуктивноста да се зголемат минималните плати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom