"Сонце": за 6 месеци Македонија ќе стане членка на НАТО и ќе добие датум за ЕУ

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
:pos:



Џабе се борите пирово на темава, не е Груевски оној кој за 6 месеци ветува влез во НАТО.

Точно, тој не ветува ништо, тој ја заборави ЕУ уште од првиот дена кога ги избрка сите од Министерството за Евроинтеграции и беше критикуван од Фуере, Рен, Солана ама тој си остана глув на тоа и сега редовно Република Македонија добива негативни извештаи од ЕУ.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Точно, тој не ветува ништо, тој ја заборави ЕУ уште од првиот дена кога ги избрка сите од Министерството за Евроинтеграции и беше критикуван од Фуере, Рен, Солана ама тој си остана глув на тоа и сега редовно Република Македонија добива негативни извештаи од ЕУ.
Ајде да ги погледнеме тие извештаи..

EUROPEAN COMMISSION
: Economic activity in Macedonia expected to accelerate

Economic activity in Macedonia is expected to remain strong, with GDP growth of 5.5% in 2009, estimates the European Commission Economic Forecast Report Spring 2008.

The country’s overall growth performance is likely to benefit from robust domestic demands and the positive effects of recently taken structural measures to improve the business environment,” refers the European Commission to Macedonia as an EU Candidate country.

The European Commission also forecasts that foreign investment in Macedonia will continue to rise.
The solid GDP growth and measures to reduce the informal sector will translate into additional employment, the Report states.








16.04.2008
World Bank Vice President, Shigeo Katsu, praised Macedonia as one of the best business destinations in the world at the WB and IMF Spring Meetings last weekend.
Katsu and Jane Armitage, World Bank Regional Coordinator for Southeast Europe, underlined that the ongoing tax reforms and the Regulatory Guillotine have positioned Macedonia among the top 5 reformers in the world, according to the Doing Business 2008 report.


Macedonia has been ranked first in Europe and second worldwide regarding monetary freedom by The Heritage Foundation and The Wall Street Journal.
03.09.2007



The Awards Committee of the prestigious international Institute of Transport Management, headquartered in the UK, announced today that Macedonia has been chosen as the ‘Best Economic Development Region’ for 2008.
Commenting on the award to Macedonia, Mr. Patrick Sheedy, Media & PR Director for the Institute of Transport Management said: “In light of the current economic and political circumstances in Macedonia, particularly the progressive commercial climate being nurtured by the Government, European investors would do well to consider Macedonia as a potential setting for their own growth and development.”
-The judging criteria include marketing campaigns, geographic location, incentives for multinational companies, tax rates, and infrastructure.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Точно, тој не ветува ништо, тој ја заборави ЕУ уште од првиот дена кога ги избрка сите од Министерството за Евроинтеграции и беше критикуван од Фуере, Рен, Солана ама тој си остана глув на тоа и сега редовно Република Македонија добива негативни извештаи од ЕУ.
Убаво што ги избрка полтроните на Радмила,само не требаше да стави свои и на ДПМНЕ,за таму требаа навистина кадарни и способни луѓе какви што барем јас не гледав ни во едниот ни во другиот состав.:toe:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Затоа следен пат кога ќе тресеш од ракав бљуваниците на Шеќерка подобро провери што збориш.

- кој го промени нашето име во 1993 година,
- кој ја опструираше одбраната на нашата држава во 2001 година,
- кој ја подели нашата држава по етнички принципи,
- сите ние знаеме кој се залагаше пред состанокот во Букурешт за промена на името по секоја цена.

Бидејќи слабо читкате и сакате да избегнете аргументи..
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Затоа следен пат кога ќе тресеш од ракав бљуваниците на Шеќерка подобро провери што збориш.

- кој го промени нашето име во 1993 година,
- кој ја опструираше одбраната на нашата држава во 2001 година,
- кој ја подели нашата држава по етнички принципи,
- сите ние знаеме кој се залагаше пред состанокот во Букурешт за промена на името по секоја цена.

Бидејќи слабо читкате и сакате да избегнете аргументи..
Проблемот беше во тоа што сите ние не знаевме до последен момент дали Гвујо прифатил да бидеме (Скопје),впрочем некои и денес се прават дека не знаат.:toe:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Затоа следен пат кога ќе тресеш од ракав бљуваниците на Шеќерка подобро провери што збориш.

- кој го промени нашето име во 1993 година,
- кој ја опструираше одбраната на нашата држава во 2001 година,
- кој ја подели нашата држава по етнички принципи,
- сите ние знаеме кој се залагаше пред состанокот во Букурешт за промена на името по секоја цена.

Бидејќи слабо читкате и сакате да избегнете аргументи..
Абе брат, го цитираш Павле од синоќешниот митинг во Охрид......:helou:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
АБЦ... ВМРО беа тие кои не дозволија Собранието да официјализира било каква промена на името пред Букурешт, иако Црвенковски јавно упати одма да се изгласал и прифател предлогот Р.М (СК)

Пак Груевски изигра тактички и рече дека предлогот е добра основа и дека предлогот сепак ќе се ставел на референдум после Букурешт доколку ја добиеме поканата.




 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Абе брат, го цитираш Павле од синоќешниот митинг во Охрид......:helou:
Еве го Павле до мене ми диктира што да ти пишам.

Ај за пола саат мора да станам пошто му треба комјутеров на Груевски..
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
АБЦ... ВМРО беа тие кои не дозволија Собранието да официјализира било каква промена на името пред Букурешт, иако Црвенковски јавно упати одма да се изгласал и прифател предлогот Р.М (СК)

Пак Груевски изигра тактички и рече дека предлогот е добра основа и дека предлогот сепак ќе се ставел на референдум после Букурешт доколку ја добиеме поканата.

Беа,е гледаш не сум знаел,како што не знаев дека Гвујо е толку голем тактичар......барем за добивање покани.:toe:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
АБЦ... ВМРО беа тие кои не дозволија Собранието да официјализира било каква промена на името пред Букурешт, иако Црвенковски јавно упати одма да се изгласал и прифател предлогот Р.М (СК)
Јас не знам зошто воопшто се карате кој ќе го прифати Република Македонија (Скопје) а кој не кога грците одлучно го одбија.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
ОК гледам дека се правите наудрени намерно или не(некои од вас),ама ако продолжете си.Зејтин 100ден., Инфлација 10%, Откупување на земјиште 400%повеќе, ставање во едниот џеб 1000ден. а од другиот вадиш 3000ден. ама ако убаво ни е вака.Реформите се супер
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Јас не знам зошто воопшто се карате кој ќе го прифати Република Македонија (Скопје) а кој не кога грците одлучно го одбија.
Далеку е од карање.

Точно е дека Грците јасно дадоа до знаење која им е целта.

Ама најголемиот успех на комуњарите од СДС е што успеаа да го убедат народот дека и сите други се исти како нив.
За да можат тие крајно неспособни да се одржат во политичкиот живот.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Јас не знам зошто воопшто се карате кој ќе го прифати Република Македонија (Скопје) а кој не кога грците одлучно го одбија.
Па јас ги разбирам Маџирите бе,одат со старата и проверена варијанта, иако не се толку добри “тактичари“ како Гвујо:

-------ПОДОБРО ВРАБЧЕ В`РАЦЕ--ОДКОЛКУ КОКОШКА НА ЃЕРАМИДИ------
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
83
Поени од реакции
5
ОК гледам дека се правите наудрени намерно или не(некои од вас),ама ако продолжете си.Зејтин 100ден., Инфлација 10%, Откупување на земјиште 400%повеќе, ставање во едниот џеб 1000ден. а од другиот вадиш 3000ден. ама ако убаво ни е вака.Реформите се супер
Gi zaboravi naftenite derivati.

Poskapuvanjata i inflacijata ne se samo vo Makedonija i ne se rezultat na reformi. Citaj malku i svetski mediumi, citaj sto se slucuva vo evropa i vo svetot.
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
250
Поени од реакции
1
Gi zaboravi naftenite derivati.

Poskapuvanjata i inflacijata ne se samo vo Makedonija i ne se rezultat na reformi. Citaj malku i svetski mediumi, citaj sto se slucuva vo evropa i vo svetot.
samo kolku da vi stane pojasno, davackite kon drzavata vrz naftenite derivati se procentualni sto zna;i pogolema cena poveke sredstva vo drzavnata kasa (najverojatno za uste edna reklama)
Bidejki potrosuvackata na nafteni derivati ne e namalena toa znaci deka nitu prihodite vo budzetot ne se nameli tuku naprotiv se zgolemeni. Epa ako vladata saka da se otkaze od del od niv i ke imame namaluvanje na cenata na naftenite derivati.
A za inflacijata, procitaj malku i ucebnici i uvidi dali samo se uvezuva i sto vlijae na nea. Dali kreditiranjeto, dali pametniot predlog za isplati na plati na karticki na koj imas 3-5 plati dozvolen minus ne dovede do ova ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom