"Сонце": за 6 месеци Македонија ќе стане членка на НАТО и ќе добие датум за ЕУ

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
ОК, ајде реално.
Да речеме дека во овој случај си во право, дали ти тогаш веруваш дека целосно апстинирање од гласање на овие избори е возможно во толкав дел за никој да не добие власт?

Голем дел сепак ќе гласа. Кој ќе биде доволен за давање легитимитет.

Процентот кој ќе бојкотира може да доведе до ситуација многу поволна за оние кои отворено се залагаат за продажба на името во наредниве 6 месеци.

Затоа оние кои ќе бојкотираат свесно, ќе треба да се соочат со последиците доколку погорнава варијанта се оствари, т.е. да носат на совест голема грешка во проценката.

Секој процент плус за СДС значи поблиску до остварување на најлошото сценарио за името.

Тоа е најголемата причина која ме тера да го поддржам Груевски.

Бидејќи ниту ти немаш цврсти аргументи дека Груевски ќе го продаде името, неможеш да убедуваш некого како Груевски ќе направел и што тој наумил.
Брат јасна е ситуацијата и немора да ми ги соопштуваш веројатностите ама морам да покажам дека некој е во заблуда дека ако го смениме името за надворешна па дури и за внатрешна употреба дека грците ќе дозволат да влеземе во нато а подоцна и во еу. И се надевам дека ќе се сложиш дека секогаш постои добра шанса да груевски како политичар е во состојба да смени политика односно да направи „пу пу неважи“ ама на таков начин што тој ќе биде најмалку крив.
Мој совет до тебе е да не се надеваш премногу во сето тоа што го кажува груевски и да не му веруваш премногу бидејќи со тоа евентуалното разочарувње го правиш многу поголемо што би те спречило во тој момент трезвено да размислиш и што треба да направиш.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Брат јасна е ситуацијата и немора да ми ги соопштуваш веројатностите ама морам да покажам дека некој е во заблуда дека ако го смениме името за надворешна па дури и за внатрешна употреба дека грците ќе дозволат да влеземе во нато а подоцна и во еу. И се надевам дека ќе се сложиш дека секогаш постои добра шанса да груевски како политичар е во состојба да смени политика односно да направи „пу пу неважи“ ама на таков начин што тој ќе биде најмалку крив.
Мој совет до тебе е да не се надеваш премногу во сето тоа што го кажува груевски и да не му веруваш премногу бидејќи со тоа евентуалното разочарувње го правиш многу поголемо што би те спречило во тој момент трезвено да размислиш и што треба да направиш.
Подобро свесно да се “коцкам“ ( иако не е соодветен израз) и да се надевам и верувам дека Груевски нема да ги повтори делата на СДС, отколку свесно да гласам за некој што отворено турка продажба на она кое мене ми е свето.

Исто како и ти што велиш, исто ни е за кого ќе гласаме.

Ама никогаш свесно нема да јас да и пресудам таква пропаст на земјава со гласање за СДС.

Со ваква поставеност на работите и ти ќе се согласиш дека свесно не би си испукал кушум в чело.

Колку и да бојкотираме, сепак ќе излезе доволен број.

Секој процент повеќе за СДС значи давање легитимитет за политиката која што ја туркаат.
На повеќето ни е јасна таа политика.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Бравос тоа беше точниот одговор што секој надежен политчар терба да го даде во недостиг на аргументи а кога сака да убеди некој дека нешто е сигурно кога се е на „жими мајка“.
Биди само искрен дали сакаш само да имаш паритска книшка од партија за да ти кажува некој друг што ти треба да мислиш дека е најдобро за државава, или пак сакаш да напредуваш во твојата паритја? бидејќи ако сакаш да напредуваш во хиреархијата во твојата парија ќе ти дадам еден совет како да ја извлечеш од дупката во која е падната, а тоа е да ги тргнеш сите што ви се сега во најгорните кругови на твојата партија и да почнета да внесувате нови идеи важи а не да ги превземате идеите и да ги продолжувате очигледно неуспешните начини на работа на тие кои сега ви се на чело на партијата.
Ниту сум член на партија, ниту имам намера во скоро време да станувам некаков член.
Што се однесува до твоето прашање, нормално повеќе би сакал да напредувам во Партијата. Инаку СДСМ не е падната во дупка како што ти велиш.

Мислиш ли дека тој врв на луѓе во Партијата е всушност и врвот на пирамидата (хиерархиски гледано), гадно се лажеш, биди сигурен дека некој други лица стојат и врз нивното управување.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ниту сум член на партија, ниту имам намера во скоро време да станувам некаков член.
Што се однесува до твоето прашање, нормално повеќе би сакал да напредувам во Партијата. Инаку СДСМ не е падната во дупка како што ти велиш.

Мислиш ли дека тој врв на луѓе во Партијата е всушност и врвот на пирамидата (хиерархиски гледано), гадно се лажеш, биди сигурен дека некој други лица стојат и врз нивното управување.
Епа морам да забележам дека на стара финта неможат вечно да ја управуваат таа партија.

Брат како што ти кажав јасни ми се веројатностите и условите и аргументите зошто ти а и многу други ќе излезат да гласаат за ДПМНЕ, а тоа е да не дозволат да победи СДСМ која отворено е за промена на името, односно да гласаат против СДСМ, како што и во последниве три парламентарни ибори што се гласаше против некого наместо за некого.
 
Член од
25 март 2008
Мислења
105
Поени од реакции
3
Па сигурно нема гвујо да не внесе... проба еднаш, не биде. Сеа затоа праи предвремени избори, виде дека ја оплеска работата, па си вика, ај рејтингот ми е уште голем да земам уште 4 години власт.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па сигурно нема гвујо да не внесе... проба еднаш, не биде. Сеа затоа праи предвремени избори, виде дека ја оплеска работата, па си вика, ај рејтингот ми е уште голем да земам уште 4 години власт.
На “трета мајка“ најчесто се успева.По овие избори каде практично ќе нема опозиција односно во парламентот ќе има 121 пратеник од позицијата со се камерманот,по наредба на ЕУ ќе следат уште едни избори пак вонредни,оти не им се чека за редовни.:toe:
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
Па сигурно нема гвујо да не внесе... проба еднаш, не биде. Сеа затоа праи предвремени избори, виде дека ја оплеска работата, па си вика, ај рејтингот ми е уште голем да земам уште 4 години власт.

будала си ти !!!! од опструкциии за тоа се предвремените ( комуњарите сакаа да прават влада без избори ) единствен политичар кој вреди повеке од сите во коалиција ( сонца ) :pos::tapp::tapp::tapp::tapp:
На “трета мајка“ најчесто се успева.По овие избори каде практично ќе нема опозиција односно во парламентот ќе има 121 пратеник од позицијата со се камерманот,по наредба на ЕУ ќе следат уште едни избори пак вонредни,оти не им се чека за редовни.:toe:
па толку им е капацитетот излегоа со неквалитетни луѓе :uvo: кој им е виновен ??? јас не гии правев листите !

позЗ
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Potegot na Grujo e onakov kakov sto treba da bide.
Od edna strana, ke pokaze politicka kooperativnost za "obey" na Grcija, a od druga strana so referendumot ke kaze deka narodot veli NE na promenata na imeto i nema moznost za ponatamosni diskusii ili bilo kakva promena na imeto. Toa e politika.
A voljata na narodot e presudna i glaven odlucuvacki faktor vo sekoe demokratsko opstestvo.
Do nekna trubese deka referendum za imeto ne treba i ne smee da ima,a denes veke si tolku solidaren so ``narodot``za referendum.Ili moze cekase instrukcii od Ilindenska BB kako da deluvas ponatamu,ako go smenat stavot ke go smenis i ti ko poslusno :salut:
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Tipicno za Bitushanec.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Јас само го чекам денот кога Груевски ќе излезе и ќе каже дека сме морале да го смениме името за да влеземе во Нато и ЕУ. И тогаш сакам да ве видам сите вие кои толку го браните како ќе реагирате во тој случај. Инаку колку мене ме држи сеќавањето СДСМ никогаш не кажала дека ќе го смени уставното име односно дека ќе поддржи уставни промени и менување на името во уставот. Тие никогаш немаат изјавено дека ќе го сменат идентитетот на македонскиот народ, за разлика од Груевски кој до последен момент ги лажеше сите па излезе дека и он прифанал да се смени името за меѓународна употреба.
Јас едно ќе кажам, ако победи Груевски на изборите и ако после тоа прифати промена на името макар и само за надворешна употреба, јас прв ќе му се дигнам на протести поради неговиот т.н. патриотизам кој го шири цело време. Но сепак далеку е и 1 јуни, далеку се сите решенија и позитивни работи за оваа наша Македонија и сепак ќе кажам Господ нека ни е на помош.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
POWER-FIRОМ како не сваќаш дека целата на ХЕЛЕНИТЕ Е МЕНУВАЊЕ НА ИДЕНТИТЕТОТ!?!? Они бараат да се нема право на користење на придавката МАКЕДОНСКИ, во превод:
- немаш право да користиш МАКЕДОНСКИ НАРОД туку народ кој живее во Република Скопје (Македонија)
- немаш право да користиш МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (што на татариве им одговара) туку јазик кој се говори во Р.С.(М).
- немаш право да користиш МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА туку црквата на Р.С.(М).
- немаш право да користиш POWER-MKD туку POWER-Р.С.(М). (или POWER-FIROM ;) )
- Немаш МАКЕДОНСКА КУЛТУРА, МАКЕДОНСКА ФУДБАЛСКА РЕПРЕЗАНТАЦИЈА, ...
Погледни ги во целост (сите точки) предлозите кои ХЕЛЕНИТЕ ги прифатија или пак имаа позитивни ставови (предпоследниот, каде во точките се збори дека ниту една страна нема право да го користи терминот Македонски !!!).
Ако нешто ти земат на сила тогаш секогаш ке се стремиш да си го повратиш, но ако нешто самиот го дадеш тогаш тоа е дадено за секогаш !!! Нашите поколенија 500 години под турско успеаа да го зачуваат Македонскиот идентитет а ние неможеме ниту 20 години да се носиме со тоа.
Имаше една добра која ке се вклопи во контекстот: "На природата и требаа 1 000 000 години од мајмун да направи човек, а на комунистите само 50 од човек да направат мајмун!?!"
Прво, не ми се обраќај со POWER-ФИРОМ, туку со POWER-MKD, втор, бидејќи мораме да го решиме овој калабалак со Грците, во Обединетите нации, ке пишува пр. РРепублика Македонија(СК) или како и да биде...понатаму, ВО ГРАФАТА ЗА ЈАЗИК И НАЦИОНАЛНОСТ сега во моментов кај нашата држава пишува (F.Y.R.O.M) т.е како да нема ништо, а кога ќе завршат овие го.нарии, ќе пишува МАКЕДОНСКИ И МАКЕДОНЦИ.а ние ќе си го задржиме Уставното име
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Tipicno za Bitushanec.
Poveke bi rekol tipichno za partisko vojniche so plitko pamtenje.

1.Grujo veli:Kakov martovski dogovor ,ne postoi nikakov dogovor ,toa se izmislici od kujnata na komunjarite!
2.Grujo veli :Kakov majski dogovor,toa e uste edna izmislica na komunjarite!
3.Grujo veli:Nema da ima nikakva promena na imeto !
4.Grujo veli:Kakov referendum ,se znae koe e naseto ustvano ime !


1.Martovski dogovor postoel
2.Majski dogovor isto taka si postoel
3.Se sozdade klima za nekakva si dodavka kon imeto, i pazi molim te seto toa pak im se nafrla na kominjaristata!
4.Se poizvesno e deka ke ima referendum

Znaci da remizirame ,slucuvanjava se vo period do nekolku meseci,pa ne e valjda deka memorijava na nekoj im e tolku slaba?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Poveke bi rekol tipichno za partisko vojniche so plitko pamtenje.

1.Grujo veli:Kakov martovski dogovor ,ne postoi nikakov dogovor ,toa se izmislici od kujnata na komunjarite!
2.Grujo veli :Kakov majski dogovor,toa e uste edna izmislica na komunjarite!
3.Grujo veli:Nema da ima nikakva promena na imeto !
4.Grujo veli:Kakov referendum ,se znae koe e naseto ustvano ime !


1.Martovski dogovor postoel
2.Majski dogovor isto taka si postoel
3.Se sozdade klima za nekakva si dodavka kon imeto, i pazi molim te seto toa pak im se nafrla na kominjaristata!
4.Se poizvesno e deka ke ima referendum

Znaci da remizirame ,slucuvanjava se vo period do nekolku meseci,pa ne e valjda deka memorijava na nekoj im e tolku slaba?
Only fools and horses проблемот е што не веруваат само на груевски толку слепо туку и на многу други наши политичари, за да кога политчарите ќе ги зезнат и ќе кажат пу пу неважи ќе се шетаат по улица ко попарени зајци неможејќи се да се свестат со лицето на ташната констатација:
„ Еј ме заебаа.“
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
:pos:

Абе кога се нема аргументи одма со титули на партиско војниче.

Груевски беше од почетокот за референдум, никогаш не рекол дека нема.

И во неколку наврати истото го рече, без разлика колку “добар“ предлог да добиеме на маса референдум мора да има, народот да одлучи.

И ова беше дел од сите можни вести и медиуми, сеуште можеш на нивните сајтови да провериш.

Тоа е следење на настаните и информираност, а не партиско војниче.

Џабе се борите пирово на темава, не е Груевски оној кој за 6 месеци ветува влез во НАТО.
Се знае зашто не влеговме иако ги исполнувавме сите критериуми.
Останува СДС да направи добар дил со Маџирите, токму затоа Андов и Петковски им се придружија.
( Заедно посилни)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
:pos:

Абе кога се нема аргументи одма со титули на партиско војниче.

Груевски беше од почетокот за референдум, никогаш не рекол дека нема.

И во неколку наврати истото го рече, без разлика колку “добар“ предлог да добиеме на маса референдум мора да има, народот да одлучи.

И ова беше дел од сите можни вести и медиуми, сеуште можеш на нивните сајтови да провериш.

Тоа е следење на настаните и информираност, а не партиско војниче.

Џабе се борите пирово на темава, не е Груевски оној кој за 6 месеци ветува влез во НАТО.
Се знае зашто не влеговме иако ги исполнувавме сите критериуми.
Останува СДС да направи добар дил со Маџирите, токму затоа Андов и Петковски им се придружија.
( Заедно посилни)
И Ѓорѓи Оровчанец со новите Грчки “сватови“!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom