Која ви е целта во животот?

С

Сатори

Гостин
Мора да имате цел во животот, нешто што ве води напред, дали кариера, хармонија во брак, да изградите најубава зграда, да станете најдобар спортист, музичар....
Која е вашата цел?
Да патувам, да го видам светот од сите негови агли и да го соберам секое искуство што може да биде собрано по прашливите краеви на прозорците или екцентричните балови.Да го научам она што не сум го спознала, да си ја допрам духовноста ако треба.
Цел ... да тоа ми е целта во животот, да бидам повеќе номад него нешто друго.
Река, не планина.
 

-Mr.Positive-

MKD gentlemen
Член од
12 септември 2008
Мислења
609
Поени од реакции
47
да патувам насекаде и да го видам светот
пред да заврши трагично
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Да бидам во хармонија со моето семејство, самата со себе ,по можност и со луѓето со кои сум опкружена .
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
323
Поени од реакции
4
единствена цел во животот е мојата фамилија т.е децата мои да ги изведам на вистинскиот пат и да им пружам што подобар живот додека не се осамостојат
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Постојано имам цели пред мене и она за што живеам е истите да си ги остварам.

Цел ми е да бидам здрава, жива и среќна со луѓето околу мене.
Цел ми е да завршам постдипломски.
Цел ми е да се вработам на добро работно место.
Цел ми е да ги прошетам светот, ама цел цел цел :icon_lol:
Цел ми е да бидам заљубена и среќна во животот со оној вистинскиот. (ако постои тој воопшто:))
Цел ми е да имам среќно семејство со многу дечиња на кои ќе им го покажам патот на животот.
Цел ми е тие дечиња добро да ги воспитам и да бидам горда од нив.
...
И уште милион цели постојат пред мене. Животот е монотон без нив.
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
38
Поени од реакции
0
хм.. да положам филозофија. како тргнало... ќе се остварува во следниве неколку години :salut:
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
234
Поени од реакции
9
:)

никоја не ми е :uvo:
За тебе и за сите што велат дека немат цел во животот..

Секој има цел во животот, тоа е тоа што не одржува у живот и ни ја дава желбата за истиот.. дали фамилија. дали кариера, дали патување... тоа се се цели во животот.. Ако некој нема цел во животот.. едноставно за него животот нема смисла и не може да го живее истиот од ден за ден, затоа што тој целосно е во депресија и живеењето на жувотот му нема никаква смисла и никогаш нема да може да ужива и да просперира у него...

Затоа размислете пред да кажете или напишете дека немате цел во животот... размисли и види кон што се стремеш... самата перспектива и самото размислување се цели во животот...

п.с. Мојата цел е да се оженам со девојчето шо го сакам може и 2 деца 1 машко 1 женско, може и трето дај боже :)) исто така цел ми е да си ја доградам мојата музичка кариера... да ја усовршам до екстремен степен.. тоа се само глобалните цели што ги имам во животот, но има и безброј други мали цели што ги имам за овие денови :))

Еве еден добар совет од мене...
Не ја планирајте и не размислувајте за вашата цел...
Соберете храброст, станете од столчето за мислење и реализирајте ја истата...:tapp:
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Мојата цел беше да ги видам Ајрон Мејден во живо .. али пошто сонот ми се оствари, сега веке џабе живеам !
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
234
Поени од реакции
9
да патувам насекаде и да го видам светот
пред да заврши трагично

Не ја губи надежта :)))
Нема да заврше светот трагично... трагично ќе завршат животите на тие шо не си ја реализирале сопствената цел :))
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
359
Поени од реакции
4
Целта ми беше во животот да станам познат во мојот град и ми успеа за помалку од колку што очекував !!!
 
Член од
23 септември 2008
Мислења
159
Поени од реакции
13
Toa sto go dobivam da go vratam ili prenesam pojacano za nekoj%.(se odnesuva za materijalni i nematerijalni pridobivki od ili vo zivotot)
 
К

*Каталонец*

Гостин
Да станап познат по нешто :) :vozbud:
Да ме помнат луѓето по нешто , само политичар НЕ :)
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Да завршам факс со убав успех :wink: понатаму,,да бидам успешна во она што го работам,,да имам среќно семејство со многу љубов,,и секако да го прошетам светот,,а обавезно тука спаѓа и Кина,,тоа ми е една посебна желба ..Би сакала и да го усовршам моето хоби-моден дизајн..:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom