Која ви е целта во животот?

angel_oh

око на кајгана
Член од
8 јануари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
10
прво да можам на моите деца да им овозможам се шо би им требало за нормален живот, па после да имам успешна кариера и така и натака
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Да бидам здрава личност, да ја победам болеста, да не дозволам да ме уништи...Тоа е и мојот најголем страв...

Но со надеж и верба во себе, верувам дека ќе успеам.
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Цел имам секако,да исчистам втора и кога ке упишам трета да пријавам и постдипломски да ми тргне учењето да магистрирам и да запишам втор факс и после ке си продужам со работа во фирма кај мене.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Да бидам здрава личност, да ја победам болеста, да не дозволам да ме уништи...Тоа е и мојот најголем страв...

Но со надеж и верба во себе, верувам дека ќе успеам.

Стравот замени го со мир...Ги имаш и нашите молитви:smir:
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Da znaev tocno koja e celta na mojata egzistencija kje gi nadminev i Sartr i Kami.Celta mi e verojatno da nemam cel, da dozvolam zivotot da me vodi so site negovi boi.A kako vernik celta mi e da vlezam vo Carstvoto Bozjo.Site karieristicki celi mi se cinat iluzorni vo ovoj mig
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Цела генерација мажи,хранета со лагите дека еден ден ќе пораснат во филмски ѕвезди и рок пејачи,славни спортисти и врвни хирурзи.
Но полека сфаќаме дека тоа нема да се оствари,и чудно,но наместо да го прифатиме тоа,ние сме многу,многу изнервирани.
Има везе коментаров со темава?
Нема.
Зашто ова е детско размислување(цитатот),и сите го надраснуваме.
А кајгана е 18+ форум :)
А, ако тебе ти е целта да пропадне темава, слободно, направи го тоа.
Мене ми беше целта да прочитам туѓи животни цели, а не илузорни идеи.
И зошто да немаме цел? Кој ја надраснува целта? Можеби ти си ја надраснал но не значи дека треба да ја генерализираш за сите!
И друго-примерот што го дадов е само за да бидам појасна, дека не станува збор за некакви невозможни цели, туку некаков став за она што сакаме да го постигнеме!Друго е ако Ти лично нешто си засегнат.
Тогаш преименувај ја темата или воведот зошто некако наликува како да бараш да посочиме една цел, а ако истото го направиме нормално ќе личи на некој илузорна цел или на детска размисла од типот што сакаш да бидеш кога ќе пораснеш. И тука сите би сакале да напишат нешто како милионер, познат гитарист or something like that... Ама на крај остануваат оние одговори дека сакаме да завршиме факултети, да бидеме успешни во работата, да имаме среќен брак, воспитани деца и секако да останеме здрави и нормални. Е сега, ако поентата беше кој факултет, која работа, со кој среќен брак и деца, ќе пишам во друго време, ако постои сеуште темава :pos:
 
Член од
11 февруари 2008
Мислења
173
Поени од реакции
17
Целта во животот ми е да завршим факултет и да се осамостолим тс да си заминем од дома, и да си живим сам ја како што си сакам.
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
Целта...првин не се придржував до целта,бидејќи тоа е нешто што некогаш треба да ми се случи,но може и да не ми се случи..тоа е релативно(се е релативно)..меѓутоа се стремам да излезам од овој град,да завршам еден факултет барем...потоа сакам да одам на моето замислено патување околу светот.
Да имам убава голема куќа,и да оставам нешто зад себе,по кое луѓето ќе се сеќаваат,ако не сите,барем оние кои сум ги сакал и ме сакале.
Секогаш ќе се стремам кон овие цели,подготвен и за најлоши случаи(да не остварат),но со надеж и посветеност кон нив за да се остварат,а длабоко во себе,знам дека барем дел од нив ќе се остварат...и ако не друго,и да умрам утре,ќе бидам задоволен,зошто се до сега што сум зацртал,сум успеал во тоа и покрај сите препреки и така...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
А, ако тебе ти е целта да пропадне темава, слободно, направи го тоа.
Мене ми беше целта да прочитам туѓи животни цели, а не илузорни идеи.
И зошто да немаме цел? Кој ја надраснува целта? Можеби ти си ја надраснал но не значи дека треба да ја генерализираш за сите!

И друго-примерот што го дадов е само за да бидам појасна, дека не станува збор за некакви невозможни цели, туку некаков став за она што сакаме да го постигнеме!Друго е ако Ти лично нешто си засегнат.

Да бидам јас појасен.
Насловот на темата е "Која ви е целта во животот?"
Тоа имплицира на една,дефинитивна цел.Но бидејќи во животот се е релативно,и ние немаме една цел,туку со исполунавње на една,си поставуваме друга после неа,нема простор за дискусија.

И примерот,еве ќе станам хирург,и што после?

Ако веќе ја сакаш дефинитивна цел,тогаш таа е една за сите човечки суштества.
Да умрам како среќен човек.
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Да бидам јас појасен.
Насловот на темата е "Која ви е целта во животот?"
Тоа имплицира на една,дефинитивна цел.Но бидејќи во животот се е релативно,и ние немаме една цел,туку со исполунавње на една,си поставуваме друга после неа,нема простор за дискусија.

И примерот,еве ќе станам хирург,и што после?

Ако веќе ја сакаш дефинитивна цел,тогаш таа е една за сите човечки суштества.
Да умрам како среќен човек.
Mac)) izivni sto te citiram, se mislam deka najbitniot del ne si go pishal, da naprajsh remake na Kazanova - MKD ver. :vozbud:

Priznajj! :helou:
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
40
Поени од реакции
0
Da go prosetam svetov kolku sto mozam, da imam svoe studio so site mozni instrumenti (najveke gitari) i da procitam sto poveke knigi:D
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Целта ми е да си најдам жена што ќе ме сака, да створам капитал за добар и хармоничен живот, деца, и ако даде Господ да прошетаме по светов.
 

BlaCk FiRe

`Going NoWhere`
Член од
21 март 2008
Мислења
637
Поени од реакции
18
Па да бидем среќен до крајот на животот... Да имам све до некоја нормала пошо све што е многу нее бш најубооо ...

ТОА !!!
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
To make a difference....
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Немам цел, до каде ке стигнам ке стигнам, џабе колку и да планираш, увек има нешто недопланирано, и ’’невозможно’’, како ме води патот, така ке го чекорам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom