Силата на руската армија денес

R

RAYTHEON23

Гостин
Ova ko na discovery koa ke vidam onoj deckoto od future weapons....I am an ex navy seal na sekoj 3 minuti.

(

Boze moj.Ne znam sto gi boli zapadnive analiticari.Toa sto rusive im gi zemaa Hamerite na US of A i im gi vozea po Poti i ic oko ne im trepna.Ili mozebi so im go razguzija nivniot koncept za mala dobro obucena i dobro opremena armija?Gospodo analiticari mozebi ke se zaprasate (oti gleam se smeat kako rusive upotrebile staro oruzje)a so ke bese ako go upotrebea novoto?Si gi opremivte Gruzijcite de so state of the art M4 puskici(taka li bese na Discovery?),pa ondak land roveri pa ondak bezpiotni letelici pa Phalnxi pa Dani,pa Hameri,pa sto li uste ne? I ?Kakvo stava?Corba?Upotrebile Rusite avion nemale bezpilotni letala?Abe ajde.Koa Rusite ja imaa mir vo orbitata ovie od NASA uste se cudea koja morska pena da ja staat na space shutle za da ne se raznebiti prilikom vrakjanje u orbita.E svasta.Alal da im e za objektivnov gledanje na vojnava.Ova ko pred nekoj den so citav tema za Abramsite(neprobojni i ko so rece Tom Clancy na discovery"This tank can take an batallion of enemy tanks by himself")i sega eden ton sliki od Abramsi so dupki ko od Svrdel a Amerikancive(forumov Amerikanski)ABe toa bile so defekt abramsi a dupkive sami gi praele da ne gi zarobat tenkovite.MOlam ti se.

Nemam zborovi.Totalno glupo i bezpolezno viduvanje.Bravos.

ne se rezili zto ne moze s nisto za analiticari i nema zapadni juzni tuku samo analiticari ete nivnite review itrudovi heindrich malsi za analiticarive kako bebence...so ako bese so ako bese taka do utre mozes da odis


amerikancite imaat voen budjed 500milijardi a rusija od milion brojkata ja namali na 800000 sekoj cetvrti avion ima tehnicki problem,finansii za odrzuvanje na oruzje(za abramsi za dupkite neznam)

AMA SPREMA aNALITICARITE I EXPERTITE E POINAKU A TI ne si eden od niv NE tepisuva vo ADVIZORY statement i sporeduvas tehnologija ne znaci deka amerikancite ne mozele tuku se dogovorija da delat info..zatoa anerika ne izgradi vselenskz stznicz a vie americki forumi se tapa zaebi gi STROGO FAKTI m4 ne e state of art tuku GP-37
:smir:

bogami saakasvili e odvean ilipotkupen

duri i srbite im prodavale oruzje na gruzija 'strela2M'protivvozdusen sistem rusija ima objaveno lista na zemji koi ja poddrzile gruzija a i i prodavale oruzje
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.026
Интересна работа, но мислам дека Русија се откажува од Балканот, барем одреден период.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ne veruvam so vleguvanjeto na 'Gazprom' na balkanot kade alternativna energija retko se upotrebuva pa zatoa gasifikacija na srbija og Gazprom)sto e ke zavisime od niv energetski
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
http://img214.imageshack.us/img214/7789/49473479fu4.jpg[IMG]
[IMG]http://img214.imageshack.us/img214/6950/vsedlajrossieq1.jpg

Мораат да се борат со што имаат не им преостанува ништо друго :toe:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
ne se rezili zto ne moze s nisto za analiticari i nema zapadni juzni tuku samo analiticari ete nivnite review itrudovi heindrich malsi za analiticarive kako bebence...so ako bese so ako bese taka do utre mozes da odis


amerikancite imaat voen budjed 500milijardi a rusija od milion brojkata ja namali na 800000 sekoj cetvrti avion ima tehnicki problem,finansii za odrzuvanje na oruzje(za abramsi za dupkite neznam)

AMA SPREMA aNALITICARITE I EXPERTITE E POINAKU A TI ne si eden od niv NE tepisuva vo ADVIZORY statement i sporeduvas tehnologija ne znaci deka amerikancite ne mozele tuku se dogovorija da delat info..zatoa anerika ne izgradi vselenskz stznicz a vie americki forumi se tapa zaebi gi STROGO FAKTI m4 ne e state of art tuku GP-37
:smir:

bogami saakasvili e odvean ilipotkupen

duri i srbite im prodavale oruzje na gruzija 'strela2M'protivvozdusen sistem rusija ima objaveno lista na zemji koi ja poddrzile gruzija a i i prodavale oruzje
Ако не ти е тешко дај среди си ги мисливе малку пред да ми одговориш оти јас стварно ама баш ништо не разбирам од постов.

И Русија велиш има 800 000 буџет ако те разбрав?Во тој случај навистина нешто не е во ред.Или си измешал нешто ептен.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
US држат 25% од светскиот БДП, имаат огромен воен буџет, така да смешно е да се споредува било кој со нивната воена моќ. Уште ако се земе во предвид моќта на нивните сојузници. Запад има технологија а до ресурси и пазари доаѓа " милом или силом " што би рекле Србите. А војната воените аналитичари ја дефинираат уште и како војна на економии.
Едноставно живееме во ера на САД. Сега суров е овој свет а владетелите се арогантни. Ако е за утеха се појавуваат нови центри на моќ како Кина, Индија, Бразил... Можда сме на почетокот на крајот на владеењето на САД како единствена супер сила, но каде е крајот? За 30, за 50 години или....

Каде се Русите? Тешко е да се каже. Во 90 години имаа еден срамен пораз во првата Чеченска војна. ( За армија за која што некои воени аналитичари тврдеа дека може за два дена да ја прегази Европа и да излезе на Атланскиот океан, овој пораз делуваше шокантно.) Имаа банкротирана економија и толку можеа да направат. Со доаѓањето на Путин многу напреднаа, во однод на 90-тите години. Очигледно е дека не е повеќе онаа иста Русија. Имаат ресурси и нивната моќ би требало и понатаму да расте.
Сепак, што ќе биде после Путин? Дали ќе изградат политички систем кој што ќе биде самоодржлив? Во смисла на спротиставување ако некоја будала и пијаница дојде на власт, затоа што во Русија нема за сега поделба на власта. Има многу такви негативни примери токму од руската историја.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Во суштина реално размислување освен малку можеби околу срамниот пораз.Дека е пораз нема спорење но герилата како форма на отпор е да не речам нерешлива енигма за било која Армија.Со истото веќе колку години и самите САД се расправаат во Ирак.Така да тој пораз на Руската армија не е ништо спектакуларно.Особено ако се има предвид против кого војуваа.Чеченците богами како борци се стварно машини.Дефинитивно во топ 3 во светот.Е сега мене ми е важно што Русите брзо ги научија грешките и успеаја ке болдирам да ја победат таа герила и уште повеќе симнувам капа на Путин кој ги сврте кон Русија,за во Грузија ударните единици бидат токму чеченците.За резултатите свесни сме сите.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Ако не ти е тешко дај среди си ги мисливе малку пред да ми одговориш оти јас стварно ама баш ништо не разбирам од постов.

И Русија велиш има 800 000 буџет ако те разбрав?Во тој случај навистина нешто не е во ред.Или си измешал нешто ептен.
da vo pravo si sakav da kazam rusija go reducira brojot na vojnici na 800 000 a ne deka budjetot e tolku se izvinuvam inaku sredeni mi se mislive ama fala za citatot pa ja popraviv greskata :helou::helou:

inaku spored mene nema svetska sila no posle napoleon i prva-vtora svetska vojna kapacitetite se angaziraat do maksimum( vtora svetska vojna vo germanija od 10 fabriki mislam 6 rabotele voena industrija) pa ako dojde do pogolem sudir rusija i ukraina imaat potencijal za masovno proizvodstvo na tenkovi i SAM a i brodovi na pr.yantar zavod.....zatoa ne veruvam deka ke ima pogolem sudir NATO i SAD znaat


no pri regionalen sudir KOSOVO ili TURCIJA GRCIJA me interesira dali zestoko(posle testot vo gruzija) ke odgovori rusija ja znam nivnata strategija i analizi za turcite no tie se stari
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Русите нема да штедат на ракети



Русија, и покрај економската криза, годинава ќе ги зајакне својата авијација и ракетните единици


Без оглед на економската криза, Русија има намера да ги исполни сите свои планови за финансирање на модернизацијата на својата армија. Нема да се штеди на најнови ракети и противвоздушни системи, како и на нови авиони и хеликоптери. Државата директно ќе ги помага фабриките што произведуваат оружје, бидејќи каматите на кредитите кои ги даваат банките се превисоки и изнесуваат од 20 до 25 отсто, објасни Владимир Поповкин, началник на Одделот за вооружување во Министерството за одбрана на Русија. Со тоа што фабриките директно ќе добијат пари од државата ќе се спречи можноста за различни махинации. Годинава ќе се купат 49 авиони, 31 хеликоптер, 304 оклопни возила, подморница на дизел „Санкт Петербург“.

Се планира завршување на испитувањата на атомската подморница „Јуриј Долгорукиј“, која ќе биде вооружена со балистички ракети „булава“ кои можат да носат атомски боеви глави. Се очекува по завршувањето на сите проби да почне и сериско производство на „булава“. Таа ракета лета на цврсто гориво и во фаза на падот атомските глави можат да ја менуваат патеката на движење. Експертите утврдија дека неуспешните проби биле предизвикани од грешки во производството во фабриката „Воткинској“. Руските генерали велат дека станува збор за крајбрежен ракетен систем „Бастион“.

Поради тоа што Русите одлучија да купуваат нова воена техника се намали потребата за купување ремонтни делови, па на тоа се заштедија пари од кои во текот на три години ќе се набават 24 нови авиони, осум хеликоптери, четири противвоздушни системи „Панцир“. Покрај тоа, ќе бидат модернизирани 16 јуришни авиони „СУ-25“ и 40 транспортни хеликоптери „МИ-8“. Комплексите „Панцир“ би требало да ги заменат застарените „Тунгуски М1“. Задачата на „Панцир“ е во радиус од 20 до 25 километри да ги заштити важните објекти од нисколетачки ракети или беспилотни летала. Радарот што го користи „Панцир“ може да следи на растојание од 36 километри 20 цели кои се движат дури и на висина од два метра. „Панцир“ може истовремено да гаѓа три цели.

Системот „Панцир“ не им дозволува на противниците да им се прикрадат на комплексите „С-400 триумф“ и познатиот „С-300 фаворит“. Годинава на боево дежурство ќе биде поставен уште еден полк од новите интерконтинентални ракети „Топољ-М“.

Русија планира во текот на годинава во вселената да лансира шест воени сателити. Меѓу нив ќе бидат и најновите типови руски разузнавачки сателити. Задачата на руските воени сателити ќе биде не само да гледаат што се случува на земјата во одредени делови од светот туку и навреме да соопштат ако некоја држава лансира ракета. Поради долгогодишната беспарица, особено во времето на владеењето на Борис Елцин, Русија не го обновуваше и зголемуваше бројот на воени сателити, па нејзината армија се' помалку гледаше и постоеше опасност тотално да ослепи. Јасно е дека на Русите не им недостасуваше знаење, туку раководството во Кремљ не сметаше дека е од голема важност во време на недостиг од пари да финансира „вселенска шпионажа“.


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=29C7495370E64248AE1AD2BBA0419CE5
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Заради немање пари, руската армија се откажува од нивите униформи кои требало да ги заменат тие од студената војна:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8029632.stm

Валентин Јудашкин е дизајнерот кои го базирал новиот дизајн на база на тие империјална Русија:

 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Заради немање пари, руската армија се откажува од нивите униформи кои требало да ги заменат тие од студената војна:
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

Ова е силата на руската армија. Ова вреди злато .
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Перо први ќе го стрелаше министерот за финансии за ова.:vozbud:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Поради немање пари нема да сменат униформите а? Или сте глупи или така тренирате, па во време на криза трошење пари на нови униформи не е баш потребно и хитно а не дека русите немаат пари...Штом издржале тие униформи од Студената Војна можат да издржат уште некое време барем додека да се стабилизира економската криза.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

Ова е силата на руската армија. Ова вреди злато .
е шо е де толку смшно...ете видовме русија има можност да реагира каде сака и кога сака сеа малце поморски е ограничена со еден носач ама сепак подморниците не им се за потценување...криво ми е за курск...маестрално дело беше колку фудбалски стадион ејјј
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
е шо е де толку смшно...ете видовме русија има можност да реагира каде сака и кога сака сеа малце поморски е ограничена со еден носач ама сепак подморниците не им се за потценување...криво ми е за курск...маестрално дело беше колку фудбалски стадион ејјј
Да ама нема за нови униформи. А сака да биде светска сила.:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom