Македонците муслимани во Турција плачат по Македонија

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Македонците-муслимани се едни од најтоплите и најгостопримливите луѓе во Македонија. Ова го зборувам од лично искуство за време на 15 дена престој во с. Мелница-Велес, а поврзано со истражување токму на карактеристиките на сите етнички групи кои живеат во регионот.
Значи, поминавме низ сите села што се во таа област, меѓутоа јас и колегите најпријатно се чувствувавме токму меѓу нив.
Станува збор за топли, отворени и вредни луѓе, кои точно знаат кои се и што сакаат.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Секое лето македонски музички групи(овие по свадби шо одат) особено зурлите и тапаните на Мајовците одат во Тирција на свадби на Македонците муслимани што се иселени таму.

Тие буквално плачат кога ке засвират Мајовците таму....
Зевзуш вториот и третиот клип ежат;)
 
N

n/a

Гостин
Najgolem del od turcite koi sto se iseleni od Makedonija deneska ziveat vo Izmir,Manisa,Izmit...a ne e mal brojot i na tie koi sto se naseleni vo Istanbul.

Jas recimo...nikogas nema da zaboravam eden star gospodin koj sto ima slatkarnica vo Izmir i zboruva podobro makedonski od mene samiot.Sin mu drzi restorant preku pat...i cela familija znaat i zboruvaat makedonski (pak ke povtoram) podobro od 90% od populacijata koja sto deneska ja naseluva Makedonija.
Jas gi sakam tie lugje. :back:
Vtoriot sin mu e commandos vo turskata armija.Edna karpa od covek,so koja sto e merak da pravis muabet.
Nesto i si vetivme nie dvajca pred da si gi stegneme racete za zbogum.
Se nadevam deka dragiot Bog ke bide milostliv i ke ni gi uslishi nasite zelbi.

p.s Tie lugje...koi sto se iselile od Makedonija vo vremenski interval od 1910-1950god. se i najdobar odgovor i dokaz pred velikotatarskite propagandi koi sto ne maltretiraat vo ponovo vreme i kradat se sto e ubavo i e nase.
I nosi predznak MAKEDONSKO.
Srbite (ah tie loshi srbi,hahaha) ne mozele da stignat da gi `ubedat` i niv deka ete...se makedonci-a ne bugari.
I kako dodatok...od site iselenici od Makedonija...naj nelojalni i pogubni vo nivnite svakjanja i ubeduvanja za Makedonija se tocno-onie sto deneska ziveat vo Bugarija.
Za glavata ni rabotat.
Zatoa sum mnogu rezerviran...(da ne kazam imam odbiven stav kon niv).
Pesovi na edna doktrina koja sto ima za cel da ja unisti Makedonija i makedonskoto.
Do glavata ke im dojde.Ali na niv. :wink:
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Najgolem del od turcite koi sto se iseleni od Makedonija deneska ziveat vo Izmir,Manisa,Izmit...a ne e mal brojot i na tie koi sto se naseleni vo Istanbul.

Jas recimo...nikogas nema da zaboravam eden star gospodin koj sto ima slatkarnica vo Izmir i zboruva podobro makedonski od mene samiot.Sin mu drzi restorant preku pat...i cela familija znaat i zboruvaat makedonski (pak ke povtoram) podobro od 90% od populacijata koja sto deneska ja naseluva Makedonija.
Jas gi sakam tie lugje. :back:
Vtoriot sin mu e commandos vo turskata armija.Edna karpa od covek,so koja sto e merak da pravis muabet.
Nesto i si vetivme nie dvajca pred da si gi stegneme racete za zbogum.
Se nadevam deka dragiot Bog ke bide milostliv i ke ni gi uslishi nasite zelbi.

p.s Tie lugje...koi sto se iselile od Makedonija vo vremenski interval od 1910-1950god. se i najdobar odgovor i dokaz pred velikotatarskite propagandi koi sto ne maltretiraat vo ponovo vreme i kradat se sto e ubavo i e nase.
I nosi predznak MAKEDONSKO.
Srbite (ah tie loshi srbi,hahaha) ne mozele da stignat da gi `ubedat` i niv deka ete...se makedonci-a ne bugari.
I kako dodatok...od site iselenici od Makedonija...naj nelojalni i pogubni vo nivnite svakjanja i ubeduvanja za Makedonija se tocno-onie sto deneska ziveat vo Bugarija.
Za glavata ni rabotat.
Zatoa sum mnogu rezerviran...(da ne kazam imam odbiven stav kon niv).
Pesovi na edna doktrina koja sto ima za cel da ja unisti Makedonija i makedonskoto.
Do glavata ke im dojde.Ali na niv. :wink:
Ќе им дојде.
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Jas sum od Resen i imam mnogu poznati makedonci-muslimani koi se preseleni vo Turcija. Nema sto drugo da recam osven deka se odlicni luge. Za takvi sekogas ima mesto vo Resen i Makedonija!
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Ќе им дојде.
Ќе има дојде, ама и ние треба да се заангажираме тие да си останат Македонци, а не да ги одделуваме од нас. Еве на пример мислам дека во графата за националности има Македонски муслиман. Според мене тоа е најголема глупост затоа што ако тоа го има тогаш треба да стават Македонец православен, Македонец католик, Македонец атеист :pos2:
Уште од старт Македонците се запоставени и има посебна графа за нив иако се МАКЕДОНЦИ.
Затоа треба на тие луѓе да им се помогне за повторно да се зближиме, инаку може сите да ги изгубиме од некои што ќе ги примат само за да им користат за статистичка бројка :toe:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Ќе има дојде, ама и ние треба да се заангажираме тие да си останат Македонци, а не да ги одделуваме од нас. Еве на пример мислам дека во графата за националности има Македонски муслиман. Според мене тоа е најголема глупост затоа што ако тоа го има тогаш треба да стават Македонец православен, Македонец католик, Македонец атеист :pos2:
Уште од старт Македонците се запоставени и има посебна графа за нив иако се МАКЕДОНЦИ.
Затоа треба на тие луѓе да им се помогне за повторно да се зближиме, инаку може сите да ги изгубиме од некои што ќе ги примат само за да им користат за статистичка бројка :toe:
Потполно се согласувам! Треба да не се прави никаква поделба!
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Ќе има дојде, ама и ние треба да се заангажираме тие да си останат Македонци, а не да ги одделуваме од нас. Еве на пример мислам дека во графата за националности има Македонски муслиман. Според мене тоа е најголема глупост затоа што ако тоа го има тогаш треба да стават Македонец православен, Македонец католик, Македонец атеист :pos2:
Уште од старт Македонците се запоставени и има посебна графа за нив иако се МАКЕДОНЦИ.
Затоа треба на тие луѓе да им се помогне за повторно да се зближиме, инаку може сите да ги изгубиме од некои што ќе ги примат само за да им користат за статистичка бројка :toe:
Погрешно го разбра постот, за тие во Бугарија мислев.
 
N

n/a

Гостин
Jas preziveav vo `friendly` Bulgayria blagodarenie na toa sto imav ekipa turci so koi sto bev edno.
I mnogu me nervira indolentniot i pred se GLUP stav na oficialnite makedonski vlasti kon edna mokna i vlastna zemja koja sto na sekoj cekor i sekako ne podrzuva.
I toa mora da se smeni.
Pozdrav do moite turci prijateli:
Degismez sorumuz
nedirki sorumuz?
Toprak degilmi
erkemi geci
Aldirma sen doldur meyhaneci...

Koy...koy...koy..koy..koy

Doldur bak efkanlardim
yine bu gece !

Koy...koy...koy...koy...koy..
Dostlar gitmeden gizlece...

Cok ulkeler gordum
Cok dinarlar gezdim...
Ogrendim
alemin sirri nedir...
dunyanin merkezi
by meyhanedir...

koy...koy..koy...koy..koy..
Doldur bak efkarlandim..
yine bu gece...

koy...koy...koy...koy...koy
dostlar gitmeden gizlice...

Olursum dediler...
dum icirmediler...
sanki sarhos
oldum bilmem neden
cikmam tovbe bir
baha meyhaneden...

koy...koy...koy...koy...koy..
Doldur bak efkarlandim
yine bu gece...

koy...koy...koy...koy...koy.
dostlar gitmeden gizlice.

DOLDUR KARDESIM...
DOLDUR YAA...
MEYHANECI...KOY...ICKI KOY YAA
HADI SEREFINE...:back:
SAGOl BEN BE
SAGOl YAA..
TERKEDICEKLER NASI OLSA...
BILIYOSUN DI MI SEN DE...:pos2:
SAGOL ABI !!! :smir::back:
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
:)
Ako se makedonci , najdi mi edno makedonsko ime kaj nekoj "torbesh".
Primer najdi mi eden : Bojan , Ubavka , Luben ... sto znam koe.
Jas ke ti najdam 100 iminja albanski kaj torbeshite : Bashkim , Fatmir , Bekim... cisto albanski iminja ( ne islamski).
Torbeshite ne se makedonci.
Isto taka ima iljadnici albanski pravoslavni vo Makedonija koi se asimilirani vo makedonci .
Пити го таткоти зошто не те крстил Горги, Васко

Па нормално е да има муслиманско име колку си само :tapp:
Го подржувам давањето на пасшпорти на овие луге и сите иселеници
За торбешите е тоа што знам дека не се го издражале притисокот од турците и се станале муслимани
инаку се добри луѓе претежно се занимават со трговија и цела фамијлија е уклучена во бизнисот

Dardan-ia исламот кај Албанците е тројснкиот кој кажи ми зошто има толку многу католици Албанци во Албанија?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.413
Поени од реакции
5.694
Пити го таткоти зошто не те крстил Горги, Васко

Па нормално е да има муслиманско име колку си само :tapp:
Го подржувам давањето на пасшпорти на овие луге и сите иселеници
За торбешите е тоа што знам дека не се го издражале притисокот од турците и се станале муслимани
инаку се добри луѓе претежно се занимават со трговија и цела фамијлија е уклучена во бизнисот

Dardan-ia исламот кај Албанците е тројснкиот кој кажи ми зошто има толку многу католици Албанци во Албанија?
Ima tolku veri kolku sto ima nasekade , vo Albanija e vistinskiot sozivot megju verite i narodite, nikoj nema da te prasuva sto vera si.
Dodeka za Torbeshite i ponatamu muslimanite se nivnite braka .
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.413
Поени од реакции
5.694

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.565
Поени од реакции
82.198
Si se prasal nekogas zosto nema pravoslavni albanci vo Makedonija ? Kako e mozno vednas od drugata strana na granicata so Albanija ima pravoslavni , a vo Struga nema pravoslavni albanci ? Toa ti e asimilacijata, istata koja se slucila i vo Srbija i vo Grcija, muslimanite proterani , pravoslavnite asimilirani.
http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=73793
Еве како:
Албанците (од сите вери) си живеат у Албанија. Кај Македонците исламизацијата не е толку успешна како кај Албанците или во Босна. Турците ги населуваат муслиманите Албанци, во Македонија заради верска асимилација.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Si se prasal nekogas zosto nema pravoslavni albanci vo Makedonija ? Kako e mozno vednas od drugata strana na granicata so Albanija ima pravoslavni , a vo Struga nema pravoslavni albanci ? Toa ti e asimilacijata, istata koja se slucila i vo Srbija i vo Grcija, muslimanite proterani , pravoslavnite asimilirani.
Имаш право, асимилација! Сите Албанци-Словени (вистинските потомци на Илирите) ги асимилиравте. Прво со помош на Турците, ги натеравте да ја сменат верата, а потоа преку религијата им го наметнавте и јазикот. За среќа, тоа не било насекаде успешно, торбешите се доказ за тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom