Филолошки факултет - Скопје

Член од
10 мај 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
ako nekoj slucajno odi do fakultetot moze da proveri za mene dali sum primana poso ne sum od sk :smir: i plus da mi kaze so dr mi treba za upis ... uplatnici ... izjavi ... po kolku da uplatam ... ziro smetki .... takvi raboti :D ( ako ima dobrovolec neka pise pp ) :)
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
40
Поени од реакции
2
Moze nekoj da mi kaze kakva e kontrolata na filoloski fakultet , sakam da se svercam na italijanski ama ne sakam nekoj problemi da mi pravat.
Plus znae nekoj kade mozam da najdam raspored za predavanjata?
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Moze nekoj da mi kaze kakva e kontrolata na filoloski fakultet , sakam da se svercam na italijanski ama ne sakam nekoj problemi da mi pravat.
Plus znae nekoj kade mozam da najdam raspored za predavanjata?

Ако планираш да се шверцаш тогаш иди на 90% од предавањата за да те запамтат, иначе ќе те прашаат и ќе те фатат . А најбоље да не ги лажеш и пошо се отворени предавањата да им кажеш кој си и дека сакаш да следиш предавања, не верувам дека ќе ти праат проблем .

Распоред имаш на влез од Мултимедијалниот центар ...
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
40
Поени од реакции
2
Ако планираш да се шверцаш тогаш иди на 90% од предавањата за да те запамтат, иначе ќе те прашаат и ќе те фатат . А најбоље да не ги лажеш и пошо се отворени предавањата да им кажеш кој си и дека сакаш да следиш предавања, не верувам дека ќе ти праат проблем .

Распоред имаш на влез од Мултимедијалниот центар ...

Fala.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Информација:
,,Приемот на новозапишаните студенти во прва година во учебната 2009/2010 година ќе се одржи на 17 октомври (четврток) со почеток во 10 часот во библиотеките каде што ќе бидат поделени индексите.,,

п.с ...а каде поточно се наоѓаа библиотеките!? :pos:
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Oва погоре и мене малку не ми беше јасно, значи првиот ден кога треба да отидеме на факс треба да биде на 17ти?
Затоа што ме збуни тогаш оној кога уплаќав на студентски прашања и ми рече на 16ти.

Ај помош:smir:
 

Demon_Lord

May the force be with you!
Член од
11 септември 2008
Мислења
428
Поени од реакции
9
хахах пред некој ден студентиве штрајкуваа за да немало колоквиумска недела, ами ние од смерот англиски јазик и книжевност шо да речиме? За нас нема колоквиумска недела, пошто нема колоквиуми, директно на испити :pop:
 
Член од
22 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
26
хахах пред некој ден студентиве штрајкуваа за да немало колоквиумска недела, ами ние од смерот англиски јазик и книжевност шо да речиме? За нас нема колоквиумска недела, пошто нема колоквиуми, директно на испити :pop:
Епа не може 300 студенти на катедра, ист број професори како кога имало 50 студенти и да има колоквиуми.Кога да ги прегледаат?Тој треба 300 теста да прегледува два месеца и одма да дојде нареден колоквиум.И ја неам колоквиуми ама не се бунам, стварно ги разбирам.Прво треба да се побуниме да се намалат квотите, па после ќе бараме колоквиуми:smir:Или па нека вработат професори(и да ни изградат некое место кај што ќе може да имаме часови).Кај би се сместиле 300 студенти за колоквиум? Амфитеатарот го делиме со филозофски па ти види.Битно министерство дозволи да има англисти со лопата да ги ринеш, а кој ќе предава и кај ќе седат тие на часови не е битно.:tapp:
И јас сакам колоквиуми, полесно е стварно, али шо ќе праиш:smir:
 

Demon_Lord

May the force be with you!
Член од
11 септември 2008
Мислења
428
Поени од реакции
9
Епа не може 300 студенти на катедра, ист број професори како кога имало 50 студенти и да има колоквиуми.Кога да ги прегледаат?Тој треба 300 теста да прегледува два месеца и одма да дојде нареден колоквиум.И ја неам колоквиуми ама не се бунам, стварно ги разбирам.Прво треба да се побуниме да се намалат квотите, па после ќе бараме колоквиуми:smir:Или па нека вработат професори(и да ни изградат некое место кај што ќе може да имаме часови).Кај би се сместиле 300 студенти за колоквиум? Амфитеатарот го делиме со филозофски па ти види.Битно министерство дозволи да има англисти со лопата да ги ринеш, а кој ќе предава и кај ќе седат тие на часови не е битно.:tapp:
И јас сакам колоквиуми, полесно е стварно, али шо ќе праиш:smir:
Можеби планираат англиски да го прават официјален јазик на македонија:toe:
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Некој на италијански ако е, да го прашам, како испрашува пандев за колоквиум?:)Како тече тоа испрашување?
 
Член од
22 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
26
Некој на италијански ако е, да го прашам, како испрашува пандев за колоквиум?:)Како тече тоа испрашување?

Пандев предава на сите катедри, не само италијански:smir:
Кај него немој никогаш да употребуваш некој збор на кој не му го знаеш значењето. Значи нели сам си ги спремаш одговорите на прашањата, и кога ќе збориш не збори нешто за што и сам не знаеш шо значи, и биди сигурен во одговорите. Знае, откако одговориш на прашање, да те праша е добро ај кажи ми што е ...(некој збор од дефиницијата, на пр: конструкција). А тој збор може да нема ич везе со ниедна лекција што сте ја учеле. Толку знам:)
 

Ovce_Pole-9

^Tennis Lover^
Член од
12 декември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
Јас имам едно прашање:Имам братучетка која студира на филолошки во Скопје и кога и реков дека и јас планирам на јазик (италијански и албански) и таа ми вика "ама неможеш да земеш два непознати јазици,мора едниот да ти биде познат".Ако може некој подетално да ми каже за ова...Фала...
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Јас имам едно прашање:Имам братучетка која студира на филолошки во Скопје и кога и реков дека и јас планирам на јазик (италијански и албански) и таа ми вика "ама неможеш да земеш два непознати јазици,мора едниот да ти биде познат".Ако може некој подетално да ми каже за ова...Фала...
Јас мислам дека нема врска тоа.Има многу луѓе кај мене во група што се почетници т.е. што не го учеле италијанскиот, ниту пак албанскиот:toe:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom