Филолошки факултет - Скопје

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Петар погоре ме збуни и ме натера да се замислам.Јас сакам да одам на италијанска книжевност, за потоа да изберам насока како преведување или слично.А баш сега убаво погледнав, има посебна катедра за тоа.Значи моето разбирање за начинот на студирање е погрешно или?
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Да bebush, посебни катедри се.
Не можеш прво да избереш да го изучуваш јазикот па да одиш на превод и толкување.
 
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Петар погоре ме збуни и ме натера да се замислам.Јас сакам да одам на италијанска книжевност, за потоа да изберам насока како преведување или слично.А баш сега убаво погледнав, има посебна катедра за тоа.Значи моето разбирање за начинот на студирање е погрешно или?
Види, постојат Катедра за италијански/англиски/француски/германски јазик и книжевност и Катедра за Преведување и толкување. На првава учиш и книжевност и во II година се одлучуваш дали сакаш да продолжиш за професор или преведувач, на истата катедра, а на втората учиш само за преведувач, немаш книжевности и сл.

@petar_joker, минатата година со 88 влегов во приватна квота на англиски јазик и книжевност... примаа по 80 во државна и 80 во приватна, а за оваа година не знам. А конкуренција има на двете катедри.
 

Геврек

O ALQUMISTA
Член од
6 ноември 2008
Мислења
770
Поени од реакции
483
Me interesirase dali bi mi dozvolila profesorkata da slusam predavanja po portugalski?
planiram da ja prasam anyway, ama aj da vidam so ke kazete vie...
ne sum na filoloski zatoa prasuvam...
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Me interesirase dali bi mi dozvolila profesorkata da slusam predavanja po portugalski?
planiram da ja prasam anyway, ama aj da vidam so ke kazete vie...
ne sum na filoloski zatoa prasuvam...
Би ти дозволила мислам , од отворен тип се сите предавања само кажи и кој си и од кај си :wink:
 

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
Imam 2 prasanja do kolegite:
1.Koga se upsite za studentite sto ne se 1va god, znaci za tie od 2,3 i 4. god?
2.Dali nekoj znae koga ke se polaga Knizevnost 2 na Germanski jazik i knizevnost?
Odnapred blagodaram :)
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
Чек,чек малко.. не ми е јасно нешто .. можеби глупо ке звучи ама сакам да си питам.. Значи кога ке тргнеш 1 ва година на филолоскиот факултет дали има премногу за учење на македонскиот јазик, лингвистиката, бла бла.... ? или се учат само англискиот и оние изборните ? Стјупид квешчн ај ноу:tapp:
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
458
Поени од реакции
10
Другар ми кажа колку часови ќе имаме англиски а колку македонски преку годината ,разликата беше голема.
 
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Чек,чек малко.. не ми е јасно нешто .. можеби глупо ке звучи ама сакам да си питам.. Значи кога ке тргнеш 1 ва година на филолоскиот факултет дали има премногу за учење на македонскиот јазик, лингвистиката, бла бла.... ? или се учат само англискиот и оние изборните ? Стјупид квешчн ај ноу:tapp:
На македонски имаш само еден предмет: Македонски јазик. :pos2: И тоа само еднаш, во петок, предавање и вежби. (Кај Стојка Бојковска :) ) Лингвистики такви работи нема. Другите предмети ти се на англиски.
 
N

navivacka

Гостин
Другар ми кажа колку часови ќе имаме англиски а колку македонски преку годината ,разликата беше голема.

А колку има,ако можеш да кажеш зашто и јас сум на тој факс
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
458
Поени од реакции
10
Dunno ,нешто како 30 со 180 ама не сум сигурен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom