Иран: Смрт - ако преминеш од исламот во друга религија

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Iranskiot parlament debatira za upotreba na smrtna kazna za site onie shto preminuvaat od Islamot vo drugi religii.

Vo Iran se sluchuva "egzodus" so toa shto narodot se pomasovno pochnuva da preminuva na Hristijanstvo.

Od 1979 god. navamu, se znae za barem ossum sluchai vo koi lica se pogubeni zaradi preminuvanje od Islamot na Hristijanstvoto.

http://www.adnkronos.com/AKI/English/Religion/?id=1.0.1988866222




Ajatolah Homeini, verskiot ideolog i vodach na Iranskata Islamska Revolucija
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Коментари?
Да напоменам дека на почетокот од 20-от век, царска Јапонија, сосед на предреволуционерна/царска Русија, исто така имала Закон за смртна казна за секој јапонец кој би ја прифатил христијанската вера.
За среќа, сега е поинаку па и во Јапонија постои помала христијанска православна зедница, основана во средината до 19-ов век со руско влијание.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Чисто информативно да праѓам , а Христијанството има нешто вакво?
Некоја казна за премин во друга религија ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Фала и слава Богу, нема! Ниту ќе има.
Христијанската религија поаѓа од учењето за слободната волја која му е доделена на секој поединец и не познава и и не признава насилие врз таа волја за избор. Изборот за тоа како ќе се оденсува поединецот, вклучувајќи го и изборот на веросиповеста е личен избор.
На пример, во Македонија, ако е некој крстен на бебешка возраст, незначи дека и ќе поверува во Христа. Затоа и постојат примери на поедицни кои дури и во Македонија прифаѓаат други вери или се одлучуваат за припадност кон други деноминации или кон атеизам, а притоа никој, по никаков закон (пишан или непишан закон) не ги гони и не ги осудува и не ги убива, скраја да е.
П.С. Штом авторот од темата ја задал истата, веројатано и очекува коментари на истаа таа тема...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ни небото не е лимит на апсурдноста на законите оваа држава...
Не е ни за чудо вакво нешто во Иран..каде ако пушите на улица цел блок бива казнет затоа што не ве спречиле..
Инаку постои таканаречена верска полиција која и прави посебни проблеми на околу 10.000 христијани од Ерменско потекло ..За отпадниците пак од Исламот...смртната казна е многу веројатна иако повеќето од тие луѓе завршуваат во затвор до крајот на животот...Не ни за чудо во една ваква земја која вели дека холокаустот на Евреите никогаш не постоел...:uvo:
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Чисто информативно да праѓам , а Христијанството има нешто вакво?
Некоја казна за премин во друга религија ?
За размислување! Ме интересира дали БОГУМИЛИТЕ (на овие протори) биле христијани, но порад своите верувања биле сотрени од корен?!

1. Во што верувале?
2. Од кој биле сотрени?
:toe:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.662
Поени од реакции
5.348
I Sadam Husein ne go turkase nikoj pa na krajot zavrsi kako sto zavrsi...Taka i so ovoj Ahmadinedzat...Ova e poveke spored mene politicka nego verska odluka na iranskite vlasti...Amerite rabotat na turkanje na Ahmadinedzat, isto taka i cela Evropa(sto ne bese slucaj so Irak), pa ovoj ke padni bez vojna, a ako se desi vojna ke vojuva protiv USA i EU site, a so toa mislam deka nema da rizikuva...Sto bi bilo ako vo USA se vovedi toj zakon, za ako ja prifati nekoj islamskata veroispoved ke bide likvidiran..Odma Bin Laden ke se javi za losata Amerika i za se...
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
I sega jasno li vie sto ljudze se toa smrtno kaznuvaat za promena na vera kameno doba be brat ako izbegas od edno u drugo pleme smrt se vraka iran nataka sleden cekor sto e urivanje na zgradi i postavuvanje na satori.....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
За размислување! Ме интересира дали БОГУМИЛИТЕ (на овие протори) биле христијани, но порад своите верувања биле сотрени од корен?!

1. Во што верувале?
2. Од кој биле сотрени?
:toe:

Колку ми е позната историјата од православието, никој не ги гонел богомилите. Едноставно, нивната судбина е позната и речиси идентична со се што претставува еретичко учење: ереста, со тек од време, ОТПАЃА од ВИСТИНАТА, а тоа значи дека нема потреба од гонење и убивање на еретиците. Тоа се има случено со николаитите, оригенците, аријанците и сл.
Според тебе, кој е одговорот?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Za zhal, ne e taka samo vo Iran, tuku nasekade vo muslimanskiot svet.

Eve bash denes objavija govor na Abu Bakir Bashir (na slikata) koj gi povikuva muslimanite nasilno da se spravat so turisti nemuslimani vo Indonezija. Dotichniot Abu gi sporeduva "nevernicite" so crvi i zmii.




A video showing Indonesian cleric Abu Bakar Bashir inciting violence against Australian tourists has been made public.

The footage was taken at a sermon given by Bashir to about 300 villagers in East Java in October last year and was filmed by a Darwin-based university researcher.

In the video, Bashir urges those in the village to beat up tourists that disrespect Islamic ways, saying, "If there are infidels here, then beat them up. Do not tolerate them".

Later in the sermon, he likens non-Muslims to crawling "worms, snakes, maggots".

He also says infidels ruin moral values by exposing their skin at the beach.

"Take a look at Bali", he said.

Foreign Minister Stephen Smith says Bashir's comments are not welcome.

"These remarks, these reported remarks from a speech six months ago, contain all the familiar bigotry and they are absolutely condemned," he said.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.662
Поени од реакции
5.348
Da mi e poblisku ovaj, ima naocarite vo ocite vnatre da mu gi instaliram
 

Kajgana Shop

На врв Bottom