Доказ дека времето не постои или е еден вид „паралелна димензија“

Што мислите за времето?


  • Вкупно гласачи
    211

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ако имам докази за тоа, нема да ти го објаснувам тебе, туку на некој у наса или било каде, но не во Македонија :) Ни ти немаш докази за твојата теорија... Можам само да ти објаснувам како јас мислам дека е.



Треба да ги побијам? Но, зошто да ги побивам кога скоро ни се совпаѓаат теориите. Единствениот проблем е што не сакаш да разбереш дека сите димензии се зависни меѓусебе, не е само времето такво, па да го има правото да биде "паралелна димензија". Е сеа не знам дали целиш и на паралелни универзуми.... тоа е веќе глупаво- 2 или повеќе универзуми во ист временски интервал.
Mислев на „логички докази“, имаш такви...
Јас мислам дека имам.

Единствен проблем е што ти кажуваш дека времето е 4та димензија, а јас дека е основа на сите димензии, паралелна димензија.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
A дали од твојата теорија следи и дека не постои патување низ времето?
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
A дали од твојата теорија следи и дека не постои патување низ времето?
Mojata теорија, ниту го негира, ниту го докажува патувањето низ времето, со еден збор:таа е неутрална.
Барем до сега...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
ne mislite deka ako ne postoi vremeto ne postoime ni nie?sto pravis ti sega vo ovaa sekunda?epa lugeto se obidele da go definiraat toa pa go narekle segasnost...ako go negiras postoenjeto na minatoto se negiras sebesi i site tvoi napisani postovi,misli,dela,zborovi... zasto ti si gi napravil vo minatoto a minatoto spored tvoite teorii ne postoi...lugeto ne mozat da si ja zamislat bezkonecnosta ama nikoj ne ja nigira...
toa go smisliv posle site vasi postovi...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
За да можеш да кажеш дека времето е 4та димензија, треба да докажеш!!!
Кои докази ги имаш за тоа?
Доколку времето е 4та димензија, тогаш моите теории дека времето е паралелна димензија не се во право, треба да кажеш зошто?
Hahahahahah
Vaka?

Ги прочира постовите кои ја објаснуваат мојата теорија?
Прочита тоа со правата дека може да се земе како еквивалент на времето што ние го знаеме, што докажува дека времето е паралелна димензија?Тоа дека еквивалент на точката е оној „дел“ од времето што има исто траење како и сегашноста, т.е. нема траење?
Ti pak nesto dokazuvas a? Heheheheh
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
И комотно може да не одведе до поимот црна дупка. :toe:
Ne moze, toa e vise sasvim druga stvar, ne moze onaka zosto vas vi teknalo da napravite dupka vo edna prava i nea da ja smetate za crna dupka.
I, crnata dupka ne e "nisto".
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
se soglasuvam....
a kako ti gledas na "nistoto"....
Hehehe, interesno prasanje, nemam bas cvrst stav ama donekade imam nekojsi stav, koj sto proizleguva od toa sto znaeme od dosegasnite otkritija na naukata.
"Nisto" bi mozelo da bide toa "nesto-mesto" do kade sto seuste ne stignala materijata-prostorot ( neli univerzumot se siri - a na pocetokot imalo samo edno ogromno - " nisto "). Ama problematicno e kako voopsto bi mozele da stigneme do toa " nisto ", bidejki big-bang ne se smeta za lokalen fenomen, tuku za globalen, ne se slucil tamu negde, tuku segde, a nie pak sme " vnatre " slucuvanjata posle big-bang.
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
Hehehe, interesno prasanje, nemam bas cvrst stav ama donekade imam nekojsi stav, koj sto proizleguva od toa sto znaeme od dosegasnite otkritija na naukata.
"Nisto" bi mozelo da bide toa "nesto-mesto" do kade sto seuste ne stignala materijata-prostorot ( neli univerzumot se siri - a na pocetokot imalo samo edno ogromno - " nisto "). Ama problematicno e kako voopsto bi mozele da stigneme do toa " nisto ", bidejki big-bang ne se smeta za lokalen fenomen, tuku za globalen, ne se slucil tamu negde, tuku segde, a nie pak sme " vnatre " slucuvanjata posle big-bang.

znaci spored tebe NESTOTO vo koe i nie postoime e vo NISTOTO tamu nekade nadvor od granicite na nasiot univerzum???a dali vo nestoto moze da postoi nisto???toa sakav da te prasam....
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
znaci spored tebe NESTOTO vo koe i nie postoime e vo NISTOTO tamu nekade nadvor od granicite na nasiot univerzum???a dali vo nestoto moze da postoi nisto???toa sakav da te prasam....
Toa veke bi preminalo na nivo na filozofsko gledanje na rabotite, nadvor od ezaktnite nauki, ne me biva bas za toa, iskreno ne bi znael sto da ti odgovoram, nemam stav okolu toa.
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
Како е можно ова?
епа вака:
ќе почнеме од сегашноста,
како се дефинира таа?
Постои ли толку мала единица време што ќе ја дефинира сегашноста?
Не,
епа ако не постои, тогаш можеме да кажеме дека сегашноста не постои.
Ако сегашноста не постои, тогаш нема што да го разделува минатото од иднината,
Знали, ни минатото ни иднината не постојат.
А ако не постојат минатото сегашноста и иднината,
НИ ВРЕМЕТО НЕ ПОСТОИ....

После ова мое размислување, почнав на времето да гледам под друг агол.

Почнав димензиите ( должина, ширина, висина и т н ), преку точка, права, рамнина, простор и т н, да ги гледам како еквивалент на времето.

Како што точката нема должина, така и сегашноста нема траење...
и.т.н.

Ме интересира што мислите за ова мое мислење, и ако се согласувате со него, како ќе го продолжите,т.е. која е 2ра 3та и т н димензија на времето, а ако не се согласувате со ова мислење, тогаш сакам да го слушнам вашето, и да ми кажете што не е логично во моето мислење, зошто не се солгасувате со него....
зарем мислиш дека ти ќе постоеше ако немало време или минато?
постои времето, кое тече, точно, сегашноста е резултат на минатото време во моментот на твоето дишење, а иднина ....па и да удри мететор, зарем тоа нема да е дел од иднината? па секој нареден ден е иднина. наредната недела? моментално сега во сегашност ја сметаш? или сегашноста има ограничен период од времетраење( денови, месеци, години) кој се поместува некако... не си ми јасен. Минатото е тоа шо си го поминал вчера а иднина е тоа шо не знаеш ни шо ќе ти се случи утре!
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
зарем мислиш дека ти ќе постоеше ако немало време или минато?
постои времето, кое тече, точно, сегашноста е резултат на минатото време во моментот на твоето дишење, а иднина ....па и да удри мететор, зарем тоа нема да е дел од иднината? па секој нареден ден е иднина. наредната недела? моментално сега во сегашност ја сметаш? или сегашноста има ограничен период од времетраење( денови, месеци, години) кој се поместува некако... не си ми јасен. Минатото е тоа шо си го поминал вчера а иднина е тоа шо не знаеш ни шо ќе ти се случи утре!
Eeeee da postoese nekoj na koj mu e jasen dobro ke bese, ama...... :)
Ama ako ako, takov bil i Ajnstajn ko mal :)

p.s. mala sala agora, ne se luti odma, kolku da vnesam malku pozitiven duh vo celovo slucuvanje okolu temava, stana bajagi napnato radi serioznosta na materijata sto ja diskutirame, pa i dokazi pagaa.... pa i.... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom