Во центар со Васко Eфтов

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Хе хе, вака ако продолжиш ќе станиш ПАТРИОТ со членска книшка бр.1 :oeoeoe:
Се додека книшката е мерило за патриотизам,Македонија нема да има вистински патриоти.:toe:

И Мухиќ е против воа?:)
Јас сум против воа?:)
Само вие обајцата,па не сте биле многу,јас мислев дека ве има повеќе.:toe:

АБЦ,претеруваш,повеќе Македонци имаме надвор родени,отколку во самата Р.Македонија
Сигурен си?Колкумина се вратија во 2001ва,барем на редовен и традиционален годишен одмор,ако не за друго?

Gelevski e pointeligenten od celiot izvrsen komitet na Vmro zaedno
Човекот можеби е поинтелигентен и од сите извршни комитети на сите партии,ама тоа не значи дека е подобен за да заслужи членство во групата што ќе создава нова Национална Македонска доктрина.:toe:

Браво за неговиот памет. Б - Р - А - В - О...Ете.
Али тоа не го прави анти-македонско лигле кое баш и нема шо да каже на темата за која беше интервјуиран (репликите му беа: Васко, искрено ми е глупо ова...Ова е безвезе...Да збориме за правата на жените :pos: )
Нека си се држи до литература, филозофија, уметнички рецензии, бла, бла...Нема шо нос да пика онаму каде што баш и не е поткован (додуше, очигледно е финансиран од некое НГО или одредена партиска структура, ко Геровски и слични нему "интелектуалци" за да се потсмева на Македонија и да шири анти-македонска пропаганда)
Сепак еден ден и тој треба да се запраша -ШТО НАПРАВИВ ЈАС ЗА МАКЕДОНИЈА??????? Верувај,а и тој доколку не чита,во што сум уверен,треба да знае дека не е далеку денот кога ќе си го постави тоа прашање.


..Gelevski ne e finansiran od nikoj i ne e voopsto anti makedonsko ligle....zosto da ne se mesa vo politikata....ti koj poveke sakas da ima vlijanie vo i politikata
Vlatko Gorcev ili Gelevski ? :)
Можеби не треба да се експонира,ама треба итоа како да се меша во политиката ако сака да го наметне своето влијание,сега има форуми,медиуми и други начини за да го каже своето мислење,и да влијае врз политиката,не е штосот што ќе биде во некоја таканаречена НВО од каде ќе шепоти:
-Пис,брате.....ПИС.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Браво за неговиот памет. Б - Р - А - В - О...Ете.

Али тоа не го прави анти-македонско лигле кое баш и нема шо да каже на темата за која беше интервјуиран (репликите му беа: Васко, искрено ми е глупо ова...Ова е безвезе...Да збориме за правата на жените :pos: )

Нека си се држи до литература, филозофија, уметнички рецензии, бла, бла...Нема шо нос да пика онаму каде што баш и не е поткован (додуше, очигледно е финансиран од некое НГО или одредена партиска структура, ко Геровски и слични нему "интелектуалци" за да се потсмева на Македонија и да шири анти-македонска пропаганда)
Кој каде пика нос?

Ефтов иде, прашува, овој одговара...

Е сега ја би му сугерирал, штом толку вас новиве патриоти ве дира ова, друг пат Ефтов коа ќе иде да прашува и интервјуира... По штабови на ВМРО, кој за жал се единствени кој се борат за оваа држава а другите не...
Потоа на форум, па да ги помине сите патриоти-интелектуалци...

Другите кој ги еба...

Штета, навистина штета...

Оној кој не се согласува со тебе, викаш дека е против тебе... Ај да кажам навива за оној што е против тебе... Плитко... Глупаво...

Ај ај ќе го бидне... Ако не рипне државичката... Само ако преживее... Ама со овакви плитки патриотизми... Година дена максимум предвидувам... (Дај боже да грешам)

BTW, Што лошо кажа Мухиќ и другите во емисијата, пошо не ја гледав...

Еве предавникот Мухиќ што направил за Македонија....

http://www.tabernakul.com.mk/artikal.asp?ID=148

Да, момчиња со Балгарски пасоши и плитки патриотчиња, го удостојуваат со критики, типов...

Да живее едноумието, тоа ќе кажам... И доста ќе биде:)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Јас ја гледав емисијата и можам да кажам дека не ми се допадна изјавата на Мухиќ која го оспоруваше Македонскиот Антички идентитет,врз што некако како да му се надоврза Васко Ефтов.Мухиќ сугерираше дека правото на припадност можело да опстојува најмногу 300 години по “Антиката“,па според него ние би требало сега веќе да сме Турци како што е тој?Зошто правото на Античката припадност да опстојува само 300 години?Ако е така тогаш ние го губиме и правото на Славјанска припадност и единствено што ни преостанува според неговото мислење а и според мислењето на Ефтов со неколкумината негови соговорници,ние сме “раритет“ како Македонци,па треба да бидеме Турци според нивните сваќања.Јас пак му препорачувам да ја прифати мојата теза за ГЕОГРАФИЈАТА како најважен сегмент за оформување на нациналниот идентитет,и Мухиќ и сите оние кој се согласуваат со неговите аксиоми,па мислам дека не е срамота понекогаш да се прифатат мислењата на некој градител,не мора секогаш тој да биде социолог,антрополог или филозоф,доволно е да биде човек кој реално и логички размислува,прифаќа сугестии но и дава свои мислења.Сепак за човек да биде вистински космополит потребно е да има разбирање од повеќе области,па не е само историјата или филозофијата спознавање на светот во кој живееме.:toe:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Јас ја гледав емисијата и можам да кажам дека не ми се допадна изјавата на Мухиќ која го оспоруваше Македонскиот Антички идентитет,врз што некако како да му се надоврза Васко Ефтов.Мухиќ сугерираше дека правото на припадност можело да опстојува најмногу 300 години по “Антиката“,па според него ние би требало сега веќе да сме Турци како што е тој?Зошто правото на Античката припадност да опстојува само 300 години?Ако е така тогаш ние го губиме и правото на Славјанска припадност и единствено што ни преостанува според неговото мислење а и според мислењето на Ефтов со неколкумината негови соговорници,ние сме “раритет“ како Македонци,па треба да бидеме Турци според нивните сваќања.Јас пак му препорачувам да ја прифати мојата теза за ГЕОГРАФИЈАТА како најважен сегмент за оформување на нациналниот идентитет,и Мухиќ и сите оние кој се согласуваат со неговите аксиоми,па мислам дека не е срамота понекогаш да се прифатат мислењата на некој градител,не мора секогаш тој да биде социолог,антрополог или филозоф,доволно е да биде човек кој реално и логички размислува,прифаќа сугестии но и дава свои мислења.Сепак за човек да биде вистински космополит потребно е да има разбирање од повеќе области,па не е само историјата или филозофијата спознавање на светот во кој живееме.:toe:

Знаеш дека античката Македонија била распространета до средина на денешната Р. Македонија така? Така да според тебе, што треба да бидат велешани, скопјани, кумановчани, тетовчани? Кинези???

Народот кој што живее во Р. Македонија е македонски. Не мора да постојат вакви или такви тези. Постои само една теза, а таа е самоопределување. Точка. Така одлучил народот да се вика, така и ќе се вика. Тоа што грците спорат, а нашиве преговараат е политичка игра која што нашиве глупо ја играат. Да не навлегувам во тоа. Поентата ми беше тоа дека ти се поистоветуваш со античката Македонија поради тоа што веруваш во некоја си теза на географска определба на националниот идентитет. Но проблемот во таа теза е што, кој како стигнал, освојувал и така и се викала територијата. Затоа тезата е дискутабилна проблематична (за нас). Јас признавам една теза. Самоопределување. Јас сакам државата да ми се вика Македонија. Еби се. (не ти, да не се сфаќаме погрешно:smir:)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Знаеш дека античката Македонија била распространета до средина на денешната Р. Македонија така? Така да според тебе, што треба да бидат велешани, скопјани, кумановчани, тетовчани? Кинези???

Народот кој што живее во Р. Македонија е македонски. Не мора да постојат вакви или такви тези. Постои само една теза, а таа е самоопределување. Точка. Така одлучил народот да се вика, така и ќе се вика. Тоа што грците спорат, а нашиве преговараат е политичка игра која што нашиве глупо ја играат. Да не навлегувам во тоа. Поентата ми беше тоа дека ти се поистоветуваш со античката Македонија поради тоа што веруваш во некоја си теза на географска определба на националниот идентитет. Но проблемот во таа теза е што, кој како стигнал, освојувал и така и се викала територијата. Затоа тезата е дискутабилна проблематична (за нас). Јас признавам една теза. Самоопределување. Јас сакам државата да ми се вика Македонија. Еби се. (не ти, да не се сфаќаме погрешно:smir:)
Па сигурно немале трактори и да ги поместат “граничните камења“ како што тоа го преферираат некои народи денес.Всушност не знам ни дали имале гранични камења во античко време?Сугерираш дека Македонија е до денешен Велес или си играш бајрам со умот?Мислиш ли дека Филип па и Александар не ги интересирало од Групчин понатаму?Па не биле ваљда истомисленици на Доста.Не си ја разбрал поентата бе Румз,си ја утнал ебаго.Воопшто не е битно до каде била Античка Македонија,кога се знае која територија денес се нарекува Македонија,итоа не само од Македонците.А она со освојувањето ти паѓа во вода уште при почетокот кога ќе размислиш дека Александар од Македонија ја освоил територијата до Индија,но сепак таа територија не останала да се нарекува Македонија барем како географски топоним,што всушност е реалноста и издржаноста на мојата теза за правото на национална припадност со ГЕОГРАФИЈАТА.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Па сигурно немале трактори и да ги поместат “граничните камења“ како што тоа го преферираат некои народи денес.Всушност не знам ни дали имале гранични камења во античко време?Сугерираш дека Македонија е до денешен Велес или си играш бајрам со умот?Мислиш ли дека Филип па и Александар не ги интересирало од Групчин понатаму?Па не биле ваљда истомисленици на Доста.Не си ја разбрал поентата бе Румз,си ја утнал ебаго.Воопшто не е битно до каде била Античка Македонија,кога се знае која територија денес се нарекува Македонија,итоа не само од Македонците.А она со освојувањето ти паѓа во вода уште при почетокот кога ќе размислиш дека Александар од Македонија ја освоил територијата до Индија,но сепак таа територија не останала да се нарекува Македонија барем како географски топоним,што всушност е реалноста и издржаноста на мојата теза за правото на национална припадност со ГЕОГРАФИЈАТА.
Не само што ја разбрав, туку и ти посочив каде таа твоја поента е погрешна за нас. Територијата на античка Македонија била пола од денешната, и целокупна денешна Грција. Со оглед на тоа што ти го тврдиш, Грците контролираат поголем број од територијата на античка Македонија, затоа и они добиваат право врз името Македонија. Ти со тоа што го тврдиш, ги подржуваш грците "во спорот" за името. Како сакаш разбери го. Таа географска теза, е лоша за Македонија. Како сакаш сфати го.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не само што ја разбрав, туку и ти посочив каде таа твоја поента е погрешна за нас. Територијата на античка Македонија била пола од денешната, и целокупна денешна Грција. Со оглед на тоа што ти го тврдиш, Грците контролираат поголем број од територијата на античка Македонија, затоа и они добиваат право врз името Македонија. Ти со тоа што го тврдиш, ги подржуваш грците "во спорот" за името. Како сакаш разбери го. Таа географска теза, е лоша за Македонија. Како сакаш сфати го.
Зошто би била погрешна,па кој им брани на Грците да бидат Македонци?Им брани ли некој на Албанците родени во Македонија да бидат исто така Македонци?Поентата е во тоа што според ГЕОГРАФИЈАТА треба да се определиш дали ќе бидеш Македонец или не,зошто со самото раѓање на територијата од она што географски се нарекува Македонија ти го стекнуваш тоа ексклузивно право,без разлика какви се твоите национални чувства и определби,никој не може тоа право да ти го одземе,освен доколку ти сам не посакаш да му го препуштиш на друг,како што е во твојот случај.Затоа велам дека ексклузивно право да биде Македонец го има оној што е роден на територијата Македонија,а другите со тоа право можат да само да се стекнат,се разбира доколку сакаат и залагаат за тоа.Всушност Грците ја направија грешката уште кога се поделија на Македонци и Грци внатре во самата држава која вештачки се нарекува Грција.
 
M

marsovka

Гостин
не ми е јасно темава е за да се осуди васко поради тоа што ги интервјуира татариве

Инаку ако е за ,тоа се вика новинарство во права смисла треба да се разгледаат и двете страни ...а не тастерине на гвујо...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
не ми е јасно темава е за да се осуди васко поради тоа што ги интервјуира татариве

Инаку ако е за ,тоа се вика новинарство во права смисла треба да се разгледаат и двете страни ...а не тастерине на гвујо...
Темава е започната од поодамна и се коментираат последните емисии на Васко Ефтов.Како новинар,добро си ја обавува работата би рекол,иако не ги остава соговорниците да се доискажат,ама за тоа се сами криви.Како човек,не би го судел,иако сепак според мое мислење и најновите негови “констатации“ можам да речам дека нема ни просечно стабилно Македонско чувство,едноставно му е сеедно за тоа како ќе се викаме.:toe:
 
M

marsovka

Гостин
Темава е започната од поодамна и се коментираат последните емисии на Васко Ефтов.Како новинар,добро си ја обавува работата би рекол,иако не ги остава соговорниците да се доискажат,ама за тоа се сами криви.Како човек,не би го судел,иако сепак според мое мислење и најновите негови “констатации“ можам да речам дека нема ни просечно стабилно Македонско чувство,едноставно му е сеедно за тоа како ќе се викаме.:toe:
а ако продолжи ваквиот тренд на иселување на цели градови поради економски причини нема ни да постои државава.
А немам гледано последните емисии ама она што го имам видено го почитувам:toe:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Зошто би била погрешна,па кој им брани на Грците да бидат Македонци? Им брани ли некој на Албанците родени во Македонија да бидат исто така Македонци?
Да, мислиш не ?

Пред некој ден, на истава тема дискутирав со исто така лажни патриоти и уметници и интелектуалци...
Они ми оспоруваат мене, ти како прво викаат не се викаш Петар... Ова е врвот на глупавоста и плиткоста...

На крај, ти моеш да се чуствуваш како Македонец, ама не повеќе од мене, оти јас сум Македонец а ти не си...

:)

Такви мити работи...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
а ако продолжи ваквиот тренд на иселување на цели градови поради економски причини нема ни да постои државава.
А немам гледано последните емисии ама она што го имам видено го почитувам:toe:
Знаеш,таквиот тренд е скоро со ист интезитет можеби 200 години наназад,сепак не има се повеќе и повеќе во Македонија,па воопшто не ме загрижува.Дури се радувам што во последно време таквиот тренд е позастапен кај другите етноси повеќе одколку кај Македонците.Младите Албанци не ни помислуваат да се вратат во Македонија што ќе биде причина во иднина да се намали нивниот реален процент под 17% што пак од друга страна повлекува консеквенци во поништување на с-рамковниот договор и негово целосно ревидирање односно преформулирање.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
не ми е јасно темава е за да се осуди васко поради тоа што ги интервјуира татариве

Инаку ако е за ,тоа се вика новинарство во права смисла треба да се разгледаат и двете страни ...а не тастерине на гвујо...
Ја гледаше уопште последната емисија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom