Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Додека кравата отиде кај секој можен европарламентарец во посета,овој нашиов си се шеташе во Брисел.Стварно не ми е јасно што прави кога е таму.:toe:
 
Член од
7 февруари 2008
Мислења
49
Поени од реакции
0
Абе та не признала грција под нашето уставно име та НЕ....тоа е нејзино право...а и ние не треба многу да се замараме со нив ..!!
јас мислам дека преговорите треба да ги откажеме и точка...Дојдено е време и ние да покажеме малку КАРАКТЕР !!!!
Името не сме да биде приоритет во никој случај..!!!!!!
Толку...
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ќе ве разочарам сите ама нема да оди така лесно како што очекувате.

Ако САД решиле да не пикнат во НАТО (а мислам дека решиле) а Хелласс планира да стави вето (и нема сила што ќе ги премисли) постои само една можна солуција а тоа е Македонија да го смени името. Погледнете ги грчките трошоци за американска воена опрема па ќе ви стане јасно на чија страна се САД.

Не се секирајте, тоа се ќе биде спакувано во добра обланда така да сите ќе се чувствуваме среќни и весели со новото име.

Ако мислите дека изјавите на Дрновшек и Рупел се случајност, да знаете дека не се! Читајте меѓу редови!

Системот како тоа најбезболно да се изведе нема да го мислат двајца луѓе туку цели пропагандни тимови и психолози ќе работат на случајот.

Има и резервна варијанта (за нас исто кобна) а тоа е кобајаги ќе добиеме покана но грчкиот парламент нема никогаш да ја ратификува така да ќе висиме со години.

Би ви препорачал да си најдете Грк за другар (како мене) за подобро да го дознаете нивниот менталитет. Не мачкаат како путер на лепче :wink:.
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
ke pokazuvas karakter koga celata Makedonija zavisi od toa dali ke vlezeme vo NAto koj ke ni ja garantira bezbednosta i Eu koja ni e sansa za napredok?? najnovite informacii USA predlaga pak dvojna formula za imeto spored koja vo NATO i vo bilateralnite odnosi so Grcija ke imame slozeno ime a vo site drugi slu4aevi ke bideme MAKEDONIJA
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Абе та не признала грција под нашето уставно име та НЕ....тоа е нејзино право...а и ние не треба многу да се замараме со нив ..!!
јас мислам дека преговорите треба да ги откажеме и точка...Дојдено е време и ние да покажеме малку КАРАКТЕР !!!!
Името не сме да биде приоритет во никој случај..!!!!!!
Толку...
не сум политичар , ама ти ме шишна , добро што не си во тим за преговори ....
шега на страна , арно ама мора да се преговара , тоа што кирчо го упропасти мора некој к..... - Атанас да поправи . Затоа вакви муабети не се потребни , потребно е анализирање и пронаоѓање решение ...
Не прочитав дали избраа нов црковен поглавар во грција , знае некој ...
 
Член од
7 февруари 2008
Мислења
49
Поени од реакции
0
Абе џебе сте ;)

Ти шо мислиш дека некпј треба да ни ја гарантира безбедноста...мислиш дека некој ке проба да на нападни !!
Иначе ако сега не покажеме карактер тоа нема да го направиме никогаш.....така да...јас предлагам дека треба да се откажеме од ови безвезни преговори и да ги баталиме грците ,да видиме што ке прават во новата ситуација !! Тоа ќе биде баш интересно !!
А за во нато.....па и незнам баш дали треба да влегуваме...зар ние не сме космополитани..зар не сме против освојувачка политика..бар така ни пишува во УСТАВОТ -Дека немаме претензија кон никоја земја,дека сакаме мир и соработка со сите земји..А Видете Што нато прави !!
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
А го читаше уставот на „ демократска грција„
седи мирен , мора со лоби и останати марифети . Така функционира новиот систем . (сега корупцијата се вика ЛОБИ )
 
Член од
7 февруари 2008
Мислења
49
Поени од реакции
0
“(корупцијата се вика-лоби)“ ...муабетов...... :)

Да не се повторвам.....нато е ОК..ама ние не зависиме од НАТО...-тоа беше реплика на тој што многу се секираше за безбедноста...
А Нато единствено можам да го обравдам со очекуваните придобивки во економијата ....ако ме сфаќаш "Goca "....Поздрав
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ke pokazuvas karakter koga celata Makedonija zavisi od toa dali ke vlezeme vo NAto koj ke ni ja garantira bezbednosta i Eu koja ni e sansa za napredok?? najnovite informacii USA predlaga pak dvojna formula za imeto spored koja vo NATO i vo bilateralnite odnosi so Grcija ke imame slozeno ime a vo site drugi slu4aevi ke bideme MAKEDONIJA

aj procitaj go toa uste ednas...pa probaj da zamislis kako toa ke funkcionira vo realnosta.... mislam deka poleka poleka se potvrduva moeto mislenje staro decenija i pol , ako ne i poveke: Makedonija neplanirano od nikogo se pojavi na Evropskata scena so site problemi koi im gi nosi na onie koi veruvaa deka toj NEPRIJATEN problem e odamna zakopan......
Se drugo od togas e samo rutinsko RESAVANJE NA PROBLEMOT...
...pretpostavuvav deka Makedonija ke ja disolviraat vo narednite 20-25 godini...........,no izgleda malku "zbrzaa" ...:)

Zaklucok: Makedonija na Makedocite e izbrisana so Ohridskata kapitulacija posle namestenata operetska vojna , sega ke mora i MAKEDONSKOTO IME DA ZAGINE...vo onaa smisla koja NIE JA PODRAZBIRAME......., no toa e toa...bidete samo zivi i zdravi :)
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
situacijata koja sakas ti da ja imame VEKE JA IMAME ne sme primeni vo NATO i EU i gleas deka ne ni odi bas na dobro. Drugo e koga zad sebe ja imas i si vo kaolicija so cela evropa i najsilnite drzavi vo svet a drugo e koga si sam i izoliran kakov sto e slu4ajot sega. A se soglasuvam i deka LOBITO mora da bide mnogu jako za da MKD uspee vo NATO i EU strukturite
 
Член од
3 февруари 2008
Мислења
59
Поени од реакции
1
aj procitaj go toa uste ednas...pa probaj da zamislis kako toa ke funkcionira vo realnosta.... mislam deka poleka poleka se potvrduva moeto mislenje staro decenija i pol , ako ne i poveke: Makedonija neplanirano od nikogo se pojavi na Evropskata scena so site problemi koi im gi nosi na onie koi veruvaa deka toj NEPRIJATEN problem e odamna zakopan......
Se drugo od togas e samo rutinsko RESAVANJE NA PROBLEMOT...
...pretpostavuvav deka Makedonija ke ja disolviraat vo narednite 20-25 godini...........,no izgleda malku "zbrzaa" ...:)

Zaklucok: Makedonija na Makedocite e izbrisana so Ohridskata kapitulacija posle namestenata operetska vojna , sega ke mora i MAKEDONSKOTO IME DA ZAGINE...vo onaa smisla koja NIE JA PODRAZBIRAME......., no toa e toa...bidete samo zivi i zdravi :)

Amin. THE END of story
 
Член од
7 февруари 2008
Мислења
49
Поени од реакции
0
Абе пријател...како што реков нато се ОК....ама зш да не размислуваем во насока на приближување кон Русија (на пример)..
Не мораме самите да се ограничуваме само на НАто и ЕУ....сфаќјаш??
А и несмееме да дозволиме да бидемие условувани од факинг-грчка..бидејки ако сега покажеме карактер и ги отераме у п.м. нашите позиции на светската сцена во иднина ке са многу посилни !!!
 
Член од
3 февруари 2008
Мислења
59
Поени од реакции
1
Rusija ne pluka na nas kamoli ke se doblizuvame do nea , koj sme nie , kolkavi sme sto kjar ima od nas citaj covekot sto kaza i spremi se za apokalipsata
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
aj procitaj go toa uste ednas...pa probaj da zamislis kako toa ke funkcionira vo realnosta.... mislam deka poleka poleka se potvrduva moeto mislenje staro decenija i pol , ako ne i poveke: Makedonija neplanirano od nikogo se pojavi na Evropskata scena so site problemi koi im gi nosi na onie koi veruvaa deka toj NEPRIJATEN problem e odamna zakopan......
Se drugo od togas e samo rutinsko RESAVANJE NA PROBLEMOT...
...pretpostavuvav deka Makedonija ke ja disolviraat vo narednite 20-25 godini...........,no izgleda malku "zbrzaa" ...:)

Zaklucok: Makedonija na Makedocite e izbrisana so Ohridskata kapitulacija posle namestenata operetska vojna , sega ke mora i MAKEDONSKOTO IME DA ZAGINE...vo onaa smisla koja NIE JA PODRAZBIRAME......., no toa e toa...bidete samo zivi i zdravi :)
Stojam svrsto na mojot stav. Nikoj nema takvi nameri so Makedonija toa se samo smesni teorii. Vo NATO ke vlezeme i toa ke se znae so naredniov samit, dodeka pak Grcija nema da postavi nikakvo VETO od ednostavna pri4ina sto se zavisni i seuste im treba podrskata od USA
 

Kajgana Shop

На врв Bottom