ПРОТЕСТ ПРОТИВ МЕНУВАЊЕТО НА УСТАВНОТО ИМЕ! ВТОРНИК, 18:00, плоштад МАКЕДОНИЈА!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 февруари 2008
Мислења
34
Поени од реакции
5
А ту смо птицо?Добро кажи ми што беше поопасно, во неделата во центарот на Скопје да се испукаат стотици шаржери од калашникови или денешниве средношколци со камчиња и голи раце?

Пак глупости.
Во кого пукаа шконовите???
ВО Воздух
Што правеа освен што пукаа???
Играа ора и вееја Албански и Американски знамиња (го дудлаа кај САД)
И на крај најважното, зар ти нас не споредуваш со тоа племе???
Зар можеме да дојдемем бар на пола од тоа што го правеле тие????
НЕДАЈ БОЖЕ
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.204
Поени од реакции
81.310
Видов кога тргнаа накај грчко посланство, ама не знаев дека имало и пред американска амбасада. Или немало?
Исто не забележав ништо во ГТЦ.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
И не заборавајте, странска амбасада по закон е странска територија, во неа не важат локалните закони.
Очекувавте со нас џандариве да кршат?????
ние сме идиотите кои има дадоа на Грците утре весниците да ги наполнат со наслови од типот „Хулигани во Скопје ја скршија нашата амбасада“ или „Македонската младина далеку зад Европа“ „Му треба ли на НАТО ваков џган“ и.т.н.
Вака лефи.......француската младина кога го демолираше Париз дали се дигна ваква узбуна и дали некој кажа дека се нецивилизарни?НЕ.Србите си кршат сеа за Косово, а ЕУ пак ги моли да потпишат стабилизација и асоцијација.......имало уште мал милион примери низ историјата со случни дејствија и немало никакви реперкусии по нивната надворешна политика.
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Vo pravo e dzver sto kazuva deka sem albanska drzava sto i denes vo kicevo makedonci bile iztepani i zname makedonsko bilo zapaleno.
Polcijata gi tepaa makedoncite a gi stiti albancite, toa tie koga si covek od vtor red vo svoja drzava.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Пак глупости.
Во кого пукаа шконовите???
ВО Воздух
Што правеа освен што пукаа???
Играа ора и вееја Албански и Американски знамиња (го дудлаа кај САД)
И на крај најважното, зар ти нас не споредуваш со тоа племе???
Зар можеме да дојдемем бар на пола од тоа што го правеле тие????
НЕДАЈ БОЖЕ
Глупости се пукање од автоматско оружје во центарот на градот!!!Дечко стабилизирај се!И на крај, да бевме како нив во недела ќе се прогласеше независна Егејска Македонија!
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
34
Поени од реакции
5
Вака лефи.......француската младина кога го демолираше Париз дали се дигна ваква узбуна и дали некој кажа дека се нецивилизарни?НЕ.Србите си кршат сеа за Косово, а ЕУ пак ги моли да потпишат стабилизација и асоцијација.......имало уште мал милион примери низ историјата со случни дејствија и немало никакви реперкусии по нивната надворешна политика.
Прво, Во Париз се дигна и тоа каква узбуна, стотии завршија во болници А за што се бореа Французите (за првото вработување - јака муда)
Србиве имаат за што да кршат им се зима територија, а ние уште не ни знаеме дали ќе ни се смени името кршиме, па што ќе правиме ако недај боже го сменат. Ќе идеме со тенкови на владата, ќе го рушиме градот, што планираш????

И пак че кажам, Срби си се Срби, нив к.. ги боли за нас, а искрено и мене за нив. Ни оддалеку не сакам да бидам како Србите, и ни оддалеку не сакам да бидам претставувам како криминалец.
Ајде да земеме меѓу себе да се потепаме зошто така било правилно и зошто така правеле Србите
Ма ајде ве молам, ова е случај кој го следи целиот свет а не само 2 држави. Преку ова ќе покажеме „култура“ која ќе ни ја „отвори“ вратата во ЕУ и НАТО.
Се извинувам доколку авторот на тексот кој го реплицирам е против влегувањето на Македонија во НАТО и ЕУ
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Прво, Во Париз се дигна и тоа каква узбуна, стотии завршија во болници А за што се бореа Французите (за првото вработување - јака муда)
Србиве имаат за што да кршат им се зима територија, а ние уште не ни знаеме дали ќе ни се смени името кршиме, па што ќе правиме ако недај боже го сменат. Ќе идеме со тенкови на владата, ќе го рушиме градот, што планираш????

И пак че кажам, Срби си се Срби, нив к.. ги боли за нас, а искрено и мене за нив. Ни оддалеку не сакам да бидам како Србите, и ни оддалеку не сакам да бидам претставувам како криминалец.
Ајде да земеме меѓу себе да се потепаме зошто така било правилно и зошто така правеле Србите
Ма ајде ве молам, ова е случај кој го следи целиот свет а не само 2 држави. Преку ова ќе покажеме „култура“ која ќе ни ја „отвори“ вратата во ЕУ и НАТО.
Се извинувам доколку авторот на тексот кој го реплицирам е против влегувањето на Македонија во НАТО и ЕУ
Леле дете, како прво нит се споредувам со србите нити со никој само ти посочив два примера енормно поголеми размери од овој денешниов, кои не предизвикале кујзае какви реперкусии по надворешната политика на земјите.И бато да те прашам нешто, што ќе се случи ако ние си го смениме името, а НАТО се распадне за 2-3 години?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.479
Поени од реакции
58.743
А ту смо птицо?Добро кажи ми што беше поопасно, во неделата во центарот на Скопје да се испукаат стотици шаржери од калашникови или денешниве средношколци со камчиња и голи раце?
Не ти ја разбирам логиката, ако воопшто ја имаш.

Тие покажале примитивизам па сега треба и ние?

Средношколците треба да се фатат за книга а не за камчиња или за камења. Само необразована младина може да направи глупост и да фрла камен на странска амбасада, и тоа додека пред неа стои кордон полицајци.

Ете не се реагирало на пукањето. Знам, не е во ред, требало. И што сега, треба да нападнеме странска амбасада и да предизвикаме меѓународен инцидент?

Ќе пишував уште ама не вреди. Ако мислиш дека со вакви работи и помагаш на својата земја, тогаш не вреди да ти објаснуваме...
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
34
Поени од реакции
5
Глупости се пукање од автоматско оружје во центарот на градот!!!Дечко стабилизирај се!И на крај, да бевме како нив во недела ќе се прогласеше независна Егејска Македонија!
Максимлно стабилно ти кажувам, недај боже да сме тоа племе.
А Егејска Македонија и такви глупости можеш да заборавиш. Не си ваљда до толку необразован па да мислиш дека Косоварите сами ја добија независноста со пушка во рака.
Глупаво е во време кога некој мава со атомски бомби ти да мислиш дека со калашњиков се решаваат проблемите.
А за пукањето на шипциве, тоа си е нивна работа ние не сме како нив и те молам не не споредувај они се ДИВО ПЛЕМЕ.
Ниту Косово само ја доби битката за независност ниту Македонија ќе реши сама за името.
Ние можеме само да вршиме притисоци како млади интелектуалци кои се загрижени за иднината на својата земја и толку. Понатака, за жал останува како што ќе кажат Американците.
Е дај барем тој притисок да го извршиме цивилизирано. Тоа ми е идејата.
Албанци се Албанци, ние мислам дека сепак сме пософистицирани
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Браво за сите кои уште од дома го имале сфатено значењето на - мирен протест! Се наежив додека ги гледав кратките клипчиња, да ти е мерак!




toa za kocevo tocno e sve prvi bratucedi ziveeat tamu makedonci,tocno se sto se desilo so znameto
точно е
се направиле партал, околу 21 часот од гимназија македонците одеа со знамиња по булевар и на плоштад за имево и нагоре кај пуцко на раскрсница се направиле лом со албанциве а и ЗНАМЕТО НИ ГО ЗАПАЛИЛЕ
полицијата ништо не направила само гледала.

едит. и снимка изгледа ќе имало...
најпрво едно големо БРАВО за протестот.

Јас сум од кичево.Имало тепачка албанциве им зеле еднои знаме и го запалиле. наши нема повредени,само еден од нив изгледа е во скопје на нерво хирургија.

Утре ке има голема тепачка како што ме информираа. и заминувам кичево напомош.
:nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv:
:nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv::nerv:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
А како инаку младите да го изразат своето негодување од водење моронски,вечни преговори за сопственото име?Да си седат дома пред ТВ или компјутер и да си пцујат судбината што се родиле во држава со морони на власт,кој не најдоа еднаш за сходно да му докажат на светот дека за сопствено име не се преговара,особено доколку тоа име не е од вчера?
Грција не изгубила ништо со ваквиот полурадикален протест,па доколку дечките си седеа дома пак немаше да изгуби,само ќе беше во предност затоа што без вакви протести даваме до знаење дека се согласуваме со било кој предлог што ќе го донесе некаков Нимиц или било кој друг дрмосерец што е соодветно финансиран од Грчката власт да носи предлози што се прифатливи само за Грчка страна,оти повеќе од очигледно е дека никаков друг предлог за насилно преименување на еден народ не може да биде прифатлив за тој ист народ.Треба владата да им стави до знаење на сите релевантни фактори дека овде ќе имаме уште порадикални протести доколку некаков друг предлог се прифати.Радикализацијата на овој протест може само да биде позитивна за Македонија,никако негативна,зошто ние и онака нема што да изгубиме кога е името или интеграцијата во некоја институција во прашање,без разлика дали е тоа НАТО или ЕУ каде треба доброволно да се зачлениме а не под присила со менување на име или поставување на други невозможни услови.
Странците кој поинаку гледаат на ваквите протести ќе замолчат доколку убаво им објасниш дека никој нормален човек нема да го смени присилно своето име кое го наследил од предците далеку пред него.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
34
Поени од реакции
5
Леле дете, како прво нит се споредувам со србите нити со никој само ти посочив два примера енормно поголеми размери од овој денешниов, кои не предизвикале кујзае какви реперкусии по надворешната политика на земјите.И бато да те прашам нешто, што ќе се случи ако ние си го смениме името, а НАТО се распадне за 2-3 години?

Хм, прашањево ти е од типот „а што ако утре кога ќе идам по цигари ме згази кола“.

Ако така размислуваме ај да си ги затвориме границиве и да си скапеме во нашата необразованост и некултура.
Па брат јас сум бил по светов, доста сум видел, а искрено сум скапувал по амбасади за визи. Што е некој Австриец нешто повеќе од мене да може да иде у Париз со девојка му за НОва Година како јас што бев у Крушево , палам кола и идам, само возачка и лична карта.
Поднеси документи за виза па ќе видиш зошто толку го сакам НАТО.
Прошетај по Европа па ќе видиш зошто сакам да сме како нив

Изгледа дека можеме да идеме само у Србија па нивните сељачки примери ни се прифатливи
Сешто!!!!!
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Интер и Сарма.....ќе ви одговорам на двајцата очигледно нејќете да ме разберете или незнам што е.Нередот и сите тие камења беа испровоцирани од специјалците кои со желба да го растурат мирниот протест проследен со скандирање почнаа со недолично однесување да вреѓаат и на крај ги извадија пендраците.Најодговорно тврдам дека доколку полицијата си ги задржеше позициите немаше да има поголеми нереди.Но тие тргнаа насилно да го растурат протестот по што се јави револт кај младите кои започнаа да фрлаат со се и сешто по кого стигнат.Ете тоа ми беше поентата.Ич немаше да ми биде криво доколку полицијата во неделата го имаше истиот аршин со Албанците.......но за жал го немаше и тоа ме боли како МАКЕДОНЕЦ!!!
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
34
Поени од реакции
5
А како инаку младите да го изразат своето негодување од водење моронски,вечни преговори за сопственото име?Да си седат дома пред ТВ или компјутер и да си пцујат судбината што се родиле во држава со морони на власт,кој не најдоа еднаш за сходно да му докажат на светот дека за сопствено име не се преговара,особено доколку тоа име не е од вчера?
Грција не изгубила ништо со ваквиот полурадикален протест,па доколку дечките си седеа дома пак немаше да изгуби,само ќе беше во предност затоа што без вакви протести даваме до знаење дека се согласуваме со било кој предлог што ќе го донесе некаков Нимиц или било кој друг дрмосерец што е соодветно финансиран од Грчката власт да носи предлози што се прифатливи само за Грчка страна,оти повеќе од очигледно е дека никаков друг предлог за насилно преименување на еден народ не може да биде прифатлив за тој ист народ.Треба владата да им стави до знаење на сите релевантни фактори дека овде ќе имаме уште порадикални протести доколку некаков друг предлог се прифати.Радикализацијата на овој протест може само да биде позитивна за Македонија,никако негативна,зошто ние и онака нема што да изгубиме кога е името или интеграцијата во некоја институција во прашање,без разлика дали е тоа НАТО или ЕУ каде треба доброволно да се зачлениме а не под присила со менување на име или поставување на други невозможни услови.
Странците кој поинаку гледаат на ваквите протести ќе замолчат доколку убаво им објасниш дека никој нормален човек нема да го смени присилно своето име кое го наследил од предците далеку пред него.

А ти као знаеш кое ќе биде името и знаеш дека ние ќе прифатиме било каов предлог???
Хм.... доста инсајдерски информации :pos2:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Хм, прашањево ти е од типот „а што ако утре кога ќе идам по цигари ме згази кола“.

Ако така размислуваме ај да си ги затвориме границиве и да си скапеме во нашата необразованост и некултура.
Па брат јас сум бил по светов, доста сум видел, а искрено сум скапувал по амбасади за визи. Што е некој Австриец нешто повеќе од мене да може да иде у Париз со девојка му за НОва Година како јас што бев у Крушево , палам кола и идам, само возачка и лична карта.
Поднеси документи за виза па ќе видиш зошто толку го сакам НАТО.
Прошетај по Европа па ќе видиш зошто сакам да сме како нив

Изгледа дека можеме да идеме само у Србија па нивните сељачки примери ни се прифатливи
Сешто!!!!!
А кој е крив што ти неможеш да одиш онака едноставно каде што сакаш?Дечките што спонтано заминаа пред амбасада или некој кој прифатил да преговара со децении за сопственото име,или пак некој кој едноставно се согласил да ти биде наметнат визен режим со што практично те ставил во ГЕТО?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom