Што мислите за Битолчани?

Член од
10 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
3
Da si kazeme realno bitolcanite imaat najubav vkus na oblekuvanje samo problemot e so se kopiraat vo stilovite i retko mozis da najdis nekoj so svoj stil iako znam takvi ama retko se
 
D

Delux

Гостин
Како се потценва шармот и убавината?
Со то шо сакаме убо да изгледаме?!
Ако си убава убави си...крај!не е фер убавото лице да го покрие кич.
Терминот „убаво да изгледам“ вервај е многу широк поим.
Најголемиот прблем е на невкус на облеката,а и убавата обека ретко кој знае да ја носи на себе.Секако зборам за дневна шема...а знаеме дека тука се продава турска роба,и кажи ми каков ќе биде епилогот?
 
А

Адриано

Гостин
Леале у Битола коа бев последен пат вратот ме болеше 2 дена после тоа.
не дека ме тепале ама шо помина една Девојка покрај мене најмалце 2 минути глеав наназад пред да се збуцам у другар ми:kesa:
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Ја лани имав прилично убоо искуство во Битола. Бевме со другарка ми на Пелистер, преспавме кај тетка и на село, и вечерта ќе искачаме во Битола.. Облечени во фармерки, патичиња и џемперчиња, ја преживеавме некако модната ревија на Широк Сокак, и влеговме во некој кафиќ кој изгледаше убаво и звучеше сосема пристојно. Се сместивме у ќош и се подзатскривме малце оти бевме засрамени од шминката и длабоките деколтеа (ја иако женско не можев а да не буљам по цицки наоколу, не сум видела толкав број на истурени цицки во исто време). И тогаш дое келнерот, еден симпатичен дечко и уште пред да отвориме уста за да порачуваме ни вика: “Да погодам, вие сте од Скопје“

Да не должам, цела вечер бевме центар на внимание на сите момци наоколу, иако во споредба со останатите девојки личевме на сиви глувци :) Дури и со кола не вратија до селото наше .. WOW, what an ego boost!

Изгледа точно било тоа шо ми го збореше еден колега, Битолчанец: “Од кал да е, од Скопје да е“. Зошто бе вака?!
Ааа извинете убавици. Мислам Хелоуууу вие и недотерани сте најубај, тука нема сомневање.
Дај молим те, не вреѓај, секој има на некој начин своја убавина, без разлика од кај е.

Прво, едно да се знае... Никогаш не сум била во Битола, освен на екскурзии да се прошетаме по тоа, сокакот! МОе видување не можам да кажам пошо Битола не е само Широк Сокак ваљда, или е:pipi:?

Значи, другар од битола, зачнат, надоен, пораснат у БТ :) ( се знае он кој е на форумов ) ми кажуваше како функционираат битолчанките, а за битолчани :toe:
значи вака: Девојките ПУФЛИ биле тешки, шмизлички кои нон стоп се упицани ко за на Бугарски фестивал ( планета турнето на пр :) )
И сеа ако си намириса оваа “некоја пуфла“ некој битолчанец процедурата идела вака:
прво се распрашуваат кој е , каков е, кое презиме, колку девојки имал, со која друга шмизличка одел, колку корпи примал.. итд.. итд све податоци за историја
и значи, Ќ“пуфлата“ праќа некоја другарка да се договори работа, па се запознаваат само, само запознавање! :)
е после тој ќе и дрнка на телефонот едно месец дена да идат на кафе, ама оваа као зафатена ќе биде па ова па она, “наводно тест за трпение на дечкото е ваљда“ :).. и на крај ќе иде на кафе со него... и дури тогаш ќе дознае градот дека има дечко она!
значи татини мази, ги интересира шо има најново по “елитните“ бутици итн...
е сеа... од битолчани знам само 2 браќа и супер се овака, мн фини... а од женски не позавам ни една! ( мислам барем ), а од овде на форумот Само ~тамарче~ ја знам како битолчанка и не ми личи на “шмизличка“ туку онака кул и реална колку шо можев да проценам....
значи ова е од кажување на битлочанец! не е мое мислење, јас мое мислење ќе си створам коа ќе ги видам .. на слепо не бивет :)
:) Финтата е то шо, сите мажи така зборат, оти Битолчанките не се залетват одма, туку сакат да проверат. Имат можност, мала е Битолата и одма се дознава кој на кој е и каков е.
А не дека сме многу големи пуфлишта или шо знам шо..

А за то со елитните бутици..
Дај молим те..Колку „елитни“ бутици во Бт имаме?:)
4..5..Ни толку..
Нормално, сите сакаме да бидиме дотерани, и да бидиме во текот со модата. Тука нема ништо лошо. :wink:
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
Ааа извинете убавици. Мислам Хелоуууу вие и недотерани сте најубај, тука нема сомневање.
Дај молим те, не вреѓај, секој има на некој начин своја убавина, без разлика од кај е.



:) Финтата е то шо, сите мажи така зборат, оти Битолчанките не се залетват одма, туку сакат да проверат. Имат можност, мала е Битолата и одма се дознава кој на кој е и каков е.
А не дека сме многу големи пуфлишта или шо знам шо..

А за то со елитните бутици..
Дај молим те..Колку „елитни“ бутици во Бт имаме?:)
4..5..Ни толку..
Нормално, сите сакаме да бидиме дотерани, и да бидиме во текот со модата. Тука нема ништо лошо. :wink:

DONT JUDGE ME UNTIL YOU KNOW THE WHOLE STORY....
така ти пишува тебе...
значи: јас не викам дека вие сте ПУФЛИШТА, ама така сте им делувале на дечките, шо иам јас сеа со тоа? А тоа вие шо сте се дотерувале не значи дека сте модерни и дека вашио начин на облекување е модерен, НЕ ЗБОРАМ ЛИЧНО ЗА ТЕБЕ, ама оти ти им излезе у пресрет на девојките шо ги опишуват другите тука, а и неам ништо против ако се наоѓаш себе си у нив... ...

битно е шо сакаше да ти кажам дека претходнио пост беше само од кажување на битолчанец, шо алудираше на тоа дека вие цените според облека, колку е точно не знам:toe:...

а мое мислење на НЕ ВИДЕНО од целио маабет до сеа е... како и секогаш .. ПРИРОДНО СИ Е ПРИРОДНО БЕ!
така ме тато учеше како мала:pipi:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Незнам зошто Тамара се тепа цело време нту некој ја спомна неа дирекно или индирекно. Муабетот е за тие кој што цел им е во живото да се облечат да се пуфкат низ корзо да пијат кафе и то им е цел во животот.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Незнам зошто Тамара се тепа цело време нту некој ја спомна неа дирекно или индирекно. Муабетот е за тие кој што цел им е во живото да се облечат да се пуфкат низ корзо да пијат кафе и то им е цел во животот.
Финтата е то шо во некој пост твој, ти рече дека сите чупиња од Битолата се такви..Не скокам за џабе.
И да, си го бранам градот, си ги бранам сограѓанките. Не те сфаќам воопшто шо нон стоп ја напаѓаш Битола.
Твое право.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Еве и јас нешто да кажам за битолчанките (демек како битолчанка, морална обврска ми е :pos:).
Значи, установивме дека не сите битолчанки се пуфли. Факт. Ама пак само за нив како да се збора. Значи, вака-така најинтересни се.
После, една друга предрасуда кај мажите во Битола е тоа дека ако некоја е посредена и издотерана-пуфла е. Значи се создава некаков психолошки штит кај машката популација тука и автоматски девојката се осудува на пуфлаџилук.:pos:
Значи да резимираме и во Битола и секаде има кремки, даркерки, типки, и незнам ти шо друго, а за дотерани не ми е јасно оти сме подотерани од скопјанки на пример. Јас разгледувајки слики вака од кафулиња некој скопски па и не видов некоја рзлика.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Финтата е то шо во некој пост твој, ти рече дека сите чупиња од Битолата се такви..Не скокам за џабе.
И да, си го бранам градот, си ги бранам сограѓанките. Не те сфаќам воопшто шо нон стоп ја напаѓаш Битола.
Твое право.
Оукејј сум згрешил еве кажвам веќе во во неколку постови дека не се сите и готово :) И јас си ја сакам битолата и луѓето во неа бтв дел сум од нив и од неа :)
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Многу кул луѓе се. Поздрав до комшиите.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
93
Поени од реакции
0
pffffff nema veze toj grad zboruvaat kako siptarkski!abe kaj moze bitola ubav grad
:SHEVCENKO:
 
Д

Демијан

Гостин
Имам едно лошо искуство у Битола поточно под Тумбе кафе.Игравме против Пелистер.И момците па и девојките на трибините колнеа и пцуеја како да сум им најголем непријател.Од мајка,сестра стигнаа и до вујни,тетки,братучетки и дури ббаба ми ппчнаа да ја пцујат.И затоа не идам веќе у Битола.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Тамара е најголема ПУФЛА!!!

Незнам дали се пуфли, шмисли, прцли како куро ви сака викајте ги, битнио моменат е дека се глупи фкрај. Такви се и шо појќе се браните сами, то поќе докажвате дека е вистина. Дури не ве пофали некое машко џабе ви е. Е така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom