Муслиманките и прашањето на хигиената во медицината

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Доста бе у секоја факинг тема ја напаѓаш религијата!
Темата е за професионалноста! Каде е тука професионалноста! Основно правило е за доктор дека треба да биде чист и измиен!
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ова слично на случајот (ми се чини у Канада) кога муслиманка касиерка одбила да го пипне свинското месо што муштеријата треба да го плати. Менаџерот не смеел законски да ја отпушти, пошто може да го суди, па и дал друга работа да врши за да не мора да пипа свинско месо.


И ова со докторкиве мора некако да се реши. Ја не би и дозволила да ме пипне, а камо ли операција да ми прави ако продужат овака
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
OFcp&&& напиша:
Многу површно размислувате!!!
Да земеме еден пример:
се урива авионот во кој леташ ти,единствени преживеани сте ти,некоја муслиманкал-лекарка,и твојата 3 годишна ќерка,која е тешко повредена,и само муслиманката може да и помогне,
ќе и дозволиш да го направи тоа без да ги измие рацете?!?
Кој тоа ????
Зборуваме за немиење на рацете во БОЛНИЦА, во место кое ги има сите услови за тоа да биде извршено и со тоа да се спаси живот. Не зборувам за спасување на истиот во некои непредвидени случаи. Ти како муслиман најверојатно ги миеш рацете пред секој обред или грешам, и сам ја цениш хигиената. И НЕ МЕШАЈ РЕЛИГИЈА БРЕ ЗБОРУВАМЕ ЗА ЛЕКАРСКА ЕТИКА !!!
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Доста бе у секоја факинг тема ја напаѓаш религијата!
Темата е за професионалноста!Каде е тука професионалноста!Основно правило е за доктор дека треба да биде чист и измиен!
да да .. во случајов оваа факинг тема баш религијата иди во конфликт со професионалноста.. значи? кој е за обвинување?
изборот е религија или професија и нема компромис, барем не за доктор.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
абе овие уште малце и дланките ќе сакаат да не му се гледаат оваа требе да се забрани одма како може доктор да прави операција без миени раце
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
na "vasite" lagi nema kraj, jas prosto se cudam kako tolku vesto moze da izmislat laga ,ami samo za tie sto ne se informirani.Samo malce ama mnogu malce koj znae za islamot odma ke svati deka ova e prosta laga i nevistina a eve zosto:

Sekoj muliman ili muslimanka ima obvrska 5 pati na den da se klanja ,a za da klanje najgolem uslov (bez toa ne moze) mora da zema sto vikame nie abdest a toa e da se izmie (da ne vi objasnuvam poopsirno kako se pravi toa) a farz (obaveza) e da gi zasukaat rakavite do laktite za da gi izmijat ,koj bez ovoj cin abdestot e nevaliden taka i klanjanjeto ......da se cudis .....

p.s a ti misirkov prijatele ,uste ednas koga ke otvoris tema za musl. prvo informiraj se da padnes vo vakva smesna situacija.
aj pozdravce
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
na "vasite" lagi nema kraj, jas prosto se cudam kako tolku vesto moze da izmislat laga ,ami samo za tie sto ne se informirani.Samo malce ama mnogu malce koj znae za islamot odma ke svati deka ova e prosta laga i nevistina a eve zosto:

Sekoj muliman ili muslimanka ima obvrska 5 pati na den da se klanja ,a za da klanje najgolem uslov (bez toa ne moze) mora da zema sto vikame nie abdest a toa e da se izmie (da ne vi objasnuvam poopsirno kako se pravi toa) a farz (obaveza) e da gi zasukaat rakavite do laktite za da gi izmijat ,koj bez ovoj cin abdestot e nevaliden taka i klanjanjeto ......da se cudis .....
Не се секирај нема неписмени на форумов. Не праиме муабет за муслимани доктори туку ДОКТОРКИ. Колку што знам жените не ни одат во џамија на клањање. И проблемот е реален инаку ББС не би направила репортажа
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Да бидеме реални, овој проблем може да се реши. Едноставно нека направат просторија 2x2 метра само за да се мијат рацете и готово.
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Не се секирај нема неписмени на форумов. Не праиме муабет за муслимани доктори туку ДОКТОРКИ. Колку што знам жените не ни одат во џамија на клањање. И проблемот е реален инаку ББС не би направила репортажа
hehe ,vidi drugar sto poveke pisuvate tolku poveke tonite ,a dali ste nepismeni toa jas ne znam pa proceni sam:

musliman ili muslimanka bez razlika obaveza e da klanjaat 5 pati dnevno bez razlika da li u dzamija ,doma na ulica pa moze i vo crkva da klanjame za tvoja informacija
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
hehe ,vidi drugar sto poveke pisuvate tolku poveke tonite ,a dali ste nepismeni toa jas ne znam pa proceni sam:

musliman ili muslimanka bez razlika obaveza e da klanjaat 5 pati dnevno bez razlika da li u dzamija ,doma na ulica pa moze i vo crkva da klanjame za tvoja informacija
А ти клањаш 5 пати? Јас имам другари кои знам дека кога клањаат кога не, ама 5 пати нема шанса, некои постари пензионери да ама помладите никако!
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
А ти клањаш 5 пати? Јас имам другари кои знам дека кога клањаат кога не, ама 5 пати нема шанса, некои постари пензионери да ама помладите никако!

za tvoja informacija da, a koj ne klanja toa e negov problem ,ne ne interesira
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
А, бе достате више сега!!! Дали се клањаат или не и каде, не е битно уопште!

Темава беше што жените муслиманки не смеат да покажат кожа (и пак зависи од која држава им е потеклото и колку строго го практикуваат Исламот) и дека маж што не им е сопруг не смее да види нивна гола кожа = не можат на раат да измијат раце до лакти кајшто има машки припадници од професијата.

Лесно решлив проблем - дозволи им да си имаат просторија приватна само за нив. Толку.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
ЛоЛ
Па замисли сеа муслиманка на местото од Џорџ Клуни во ER и иди хитен случај и оваа се клања.....

јебига не викам дека сте криви, ама такви се нормите во овој дел од светот , како во саудиска што не се работи за време на клањање така на запад а и кај нас не се работи во недела ама се работи за време на паузите за клањање....
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ако некој одбива да се присржува до хигиенските протоколи во медицината поради религиозни причини, подобро наместо да го фаќа пациентот нека почне да се моли на господ за пациентот да оздрави, ќе му ги подобри можностите за преживување. Ова општо за сите а не само за некои муслимани.
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Па тоа е муабетот, религијата е причина за сите недоразбирања па најдобро е да се забрани или да се измисли некоја нова религија која ќе е еднаква за сите!
А за темава, ако треба да се забулени, и никој да не ги гледа, нека си седат дома, нека ги вадат компирите во градината!
Абе таа неможе сама од себе да се забрани,
треба ние да ја забраниме.
Ајде да покренеме инизијатива низ светот за забрана на религијата.
кој е ЗА?
ПА ТОА САКАМ ДА ТИ КАЖАМ АЛОООО!!!!
НЕ СТАВАЈ НИКОГАШ РЕЛИГИЈА ПРЕД НАУКА!!!!!!!!!
Ние во среден век тоа го правеме затоа сега светот е само дотука стигнат.
ЗНАЧИ НАУКАТА ВИКА ДА СЕ МИЈАТ РАЦЕТЕ А РЕЛИГИЈАТА НЕ. баш ме интересира како ти длабински ќе го размислиш ова

Што не им го кажа тоа на оние што палеа научници во времето на инквизицијата!!!

Кој тоа ????
Зборуваме за немиење на рацете во БОЛНИЦА, во место кое ги има сите услови за тоа да биде извршено и со тоа да се спаси живот. Не зборувам за спасување на истиот во некои непредвидени случаи. Ти како муслиман најверојатно ги миеш рацете пред секој обред или грешам, и сам ја цениш хигиената. И НЕ МЕШАЈ РЕЛИГИЈА БРЕ ЗБОРУВАМЕ ЗА ЛЕКАРСКА ЕТИКА !!!
Ги има сите услови?
Да ги имало,немаше да се појави овој проблем.
( не кажувам дека немало чешми,туку кажувам дека немало посебна просторија за миење раце во која никој никого не гледа )

ЕЈ,па што не го угаснат светлото кога ќе мијат раце,така нема од никого да бидат видени...

Религијата беше спомната на почетоков на темата,нели?
како да не ја мешам?

п.с. не сум муслиман....

Abe vlezete vo 21 vek civilizirajte se bre muslimani!
Не се само тие верници нецивилизирани...

Неможат тие сами од себе да се цивилизираат,
НЕКОЈ МОРА ДА ЈА ЗАБРАНИ РЕЛИГИЈАТА!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom