ЕМО стил!

Член од
5 јануари 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Го про4итав. И не се согласувам за ништо!

Прво, емото не е култура, туку субкултура измислена од искомплексирани копиљаци кои од што ги игнорирале дека се клошарчиња, сакаат да бидат забележани.
После, имаш емо стил и емо музика, и емо понашање! Емо музика е исто што и жабјо крекање, боље Слаткар ќе го слушам отколку да ме присилат емо да слушам. Емо стил имаат исто така луѓе што не се готици, ама сакаат да привлечат внимание и затоа се праат фрикови. Емо понашање ти е СЕЧЕЊЕ ВЕНИ И ПРЕПОНИ. Што, не е нормално. Не е.
Секој доаѓа со свој стил на мода и живеење, која е уникатна и ја изразува своите состојба на умот - ете, сама признаваш дека се работи за состојба на умот. А ако истата таа состојба претпочитува да се сечеш со жилет, значи ти фали нешто. Нормалните не се сечат со жилет. Нормалните немаат аспирации да си сечат делови од телото.
Готскиот стил и емото и тоа како имаат разлика! Дали си видела готик и дали си видела емо? Најди двајца, застани ги еден до друг и обсервирај ги (само гледај емото да не се расплаче у меѓувреме) и пиши заклучок.
Мерлин Менсон не е "темна фигура". Има разлика помеѓу темна фигура и идиот.
Како ќе дефинираш - имам другарки, готици, кои се најпозитивните луѓе што ги знам? Контрадикторно, isn't it?
Eмовците прават нешто МНООООГУ лошо! Живеат! Постојат!

Емо:
-е начин на живот (не е само музика и стил, има и како што кажав претходно, и понашање меѓу другото)
-и повеќето трешери носат тесни пантолони. Значи, треба ако се палиш на трешери и на емовци да се палиш?
-ако не си сечиш а мислиш дека си емо, тогаш си ПОЗЕР.

Пак имаш дилеми?:smir:

TИ ГЛУПА СИ ИЛИ ГЛУПА СЕ ПРАИШ?
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Во правилата не видов да пишува, ама и сама треба да знаеш, дека кога имаш PMS треба да се контролираш додека пишуваш на форум :smir:

Девојко никој нема пмс и отвори малце гугл и научи нешто а не тропаш глупости тука на форумов и се брукаш самата себеси :pos2:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Деца битете си нормални, не трошите пари по глупи геј фармерки и патики, по жилети и не носејте такви изопачени фризури зошто некој ден кога ќе немате коса ќе се каете.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Девојко никој нема пмс и отвори малце гугл и научи нешто а не тропаш глупости тука на форумов и се брукаш самата себеси :pos2:
Дали е можно?
Сериозно. Дали е можно совеста да ти дозволи откако ќе се избламираш еднаш и ќе те спуштат, пак да сакаш да се избламираш. Просто не ми се верува.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Дали е можно?
Сериозно. Дали е можно совеста да ти дозволи откако ќе се избламираш еднаш и ќе те спуштат, пак да сакаш да се избламираш. Просто не ми се верува.


Епа ако е така зашто продолжуваш да пишуваш? и да се бламираш?
ако има луѓе што се на твоја страна (а повеќето се) немора да значи дека си у право ;)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Ја не мом да ги гледам онака потиштени и депресивни со тие тажни тажни очиња...
Одма ми иди да ги земам за рака да ги однесам в луна парк да им купам хот дог и кока кола и да се изнавозат на количињата.
Да се развеселат малце.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Епа ако е така зашто продолжуваш да пишуваш? и да се бламираш?
ако има луѓе што се на твоја страна (а повеќето се) немора да значи дека си у право ;)
Девојче, никој не се бламира. Ако сакаш да сечеш вени, океј, оди и сечи ги, не е мое да ти серам, нели? Ако сакаш да носиш шишки преку очи и да плачеш, што сакаш праи, слобода на говор и избор имаме денес.

Знаеш зашо ја ги мрзам емовците? Затоа што некој кој го нарекуваат нивен старател или родител се изнамачил и си го испотил гзот во ова време на светска економска криза кај што луѓе едвај сврзуваат крај со крај, и им овозможил солиден живот, покрив над глава и се што им е потребно, а истите тие неблагодарни суштества го мразат животот што некој им го подарил и тупат на сите страни како паѓаат у депресија, како никој не ги сака и како се вечно нерасположени! Епа извини, ама ја да му дадам живот, ја да му овозможам добро да го живее и на крај да ми се фура како е незадоволно од животот и како го мрази, ја ќе зеам секира и ќе му го одземам и ич нема да ми е криво, затоа што денешниве деца не сфаќаат колку е тешко да им се овозможи она што го имаат а они уште се заебаваат со тоа.

И те молам најди ми го делот кај што јас се избламирав.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Девојче, никој не се бламира. Ако сакаш да сечеш вени, океј, оди и сечи ги, не е мое да ти серам, нели? Ако сакаш да носиш шишки преку очи и да плачеш, што сакаш праи, слобода на говор и избор имаме денес.

Знаеш зашо ја ги мрзам емовците? Затоа што некој кој го нарекуваат нивен старател или родител се изнамачил и си го испотил гзот во ова време на светска економска криза кај што луѓе едвај сврзуваат крај со крај, и им овозможил солиден живот, покрив над глава и се што им е потребно, а истите тие неблагодарни суштества го мразат животот што некој им го подарил и тупат на сите страни како паѓаат у депресија, како никој не ги сака и како се вечно нерасположени! Епа извини, ама ја да му дадам живот, ја да му овозможам добро да го живее и на крај да ми се фура како е незадоволно од животот и како го мрази, ја ќе зеам секира и ќе му го одземам и ич нема да ми е криво, затоа што денешниве деца не сфаќаат колку е тешко да им се овозможи она што го имаат а они уште се заебаваат со тоа.

И те молам најди ми го делот кај што јас се избламирав.

читај си сама бе пер и ке видиш .

и иначе не дека сум емо туку гледам дека сите ги напаѓате и
застанав у нивна одбрана и да можеби има некои што се сечат и незнам шо ама тоа ти се само 10% а другото никој нити се сече нити плачи и незнам таму што .стварно сте замислиле едно нешто дека е така и не сакате да ја погледнете реалноста :wink:
и немој да ми кажеш дека тие што не сечат вени и не плачат се позери зашто имам многу другари и другарки емовци па се нормални сите до еден како мене и тебе.
стварно некогаш претерувате сите.
и кажи ми сеа дека не сум у право за ова. :)
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
читај си сама бе пер и ке видиш .

и иначе не дека сум емо туку гледам дека сите ги напаѓате и
застанав у нивна одбрана и да можеби има некои што се сечат и незнам шо ама тоа ти се само 10% а другото никој нити се сече нити плачи и незнам таму што .стварно сте замислиле едно нешто дека е така и не сакате да ја погледнете реалноста :wink:
и немој да ми кажеш дека тие што не сечат вени и не плачат се позери зашто имам многу другари и другарки емовци па се нормални сите до еден како мене и тебе.
стварно некогаш претерувате сите.
и кажи ми сеа дека не сум у право за ова. :)
Не си у право и кога некој не е у право неможам да му речам дека сите е у право.

Емо, значи, како модел ни е општо познато дека:

  • носам шишки преку очи
  • депресивни се
  • имаат специфичен аутфит
  • сакаат самоповредување - сечење вени и препони
  • разочарани се во животот
Ако на некој му се свиѓа аутфитот, што е само една од пет битни компоненти, не е емо. Тој така се облекува, и тоа е океј, такви се тие твои другари/другарки. Значи, не си емо ако се облекуваш како емо.

Ако си емо, значи дека си преемотивен и депресивен, разочаран и се повредуваш себеси. Тоа е емо. И тоа не е нормално. И никој не може да ме убеди дека некој што сам си купува жилети за да се сече и од здрав и прав да се унакази е нормален. Тоа не е нормално! И било кој да го прашаш на улица дали е нормално да се сечеш себеси со жилети, ќе ти рече да си побараш психијатриска помош.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
хахах абе види во македонија а и пошироко во светов емо нема да најдеш.
сепак јас не се согласувам со твоето мислење. ама нвм
а и ок да се такви не ми е јасно зашто ги вреѓате до толку ништо не ви згрешиле не е твое дете па да збориш (не сваќај лично) шо сакаат нека прават.
него поентата беше дека сваќањето за емовциве од македонија ви е скроз погрешно
ги осудувате за работи кои не се точни
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
хахах абе види во македонија а и пошироко во светов емо нема да најдеш.
сепак јас не се согласувам со твоето мислење. ама нвм
а и ок да се такви не ми е јасно зашто ги вреѓате до толку ништо не ви згрешиле не е твое дете па да збориш (не сваќај лично) шо сакаат нека прават.
него поентата беше дека сваќањето за емовциве од македонија ви е скроз погрешно
ги осудувате за работи кои не се точни
Нема шо ти да се слагаш или да не се слагаш со нејзино мислење коа она ти дава факти, дали ти ќе ги прифатиш или не, твоја ствар.
Ако ти имаш другарки и другари шо се "емофки", а се исти ко нас, тогаш, по шо глеаш дека се "емофки"?
 
I

InF3cTeD

Гостин
читај си сама бе пер и ке видиш .

и иначе не дека сум емо туку гледам дека сите ги напаѓате и
застанав у нивна одбрана и да можеби има некои што се сечат и незнам шо ама тоа ти се само 10% а другото никој нити се сече нити плачи и незнам таму што .стварно сте замислиле едно нешто дека е така и не сакате да ја погледнете реалноста :wink:
и немој да ми кажеш дека тие што не сечат вени и не плачат се позери зашто имам многу другари и другарки емовци па се нормални сите до еден како мене и тебе.
стварно некогаш претерувате сите.
и кажи ми сеа дека не сум у право за ова. :)
Ја ќе ти кажам дека се позери.Зошто???Затоа што вистинските емовци,ако погледнеш ширум светот се сечат,плачат,фарбаат коси и незнам шо уште не,додека тука кај нас емовците ако може така да се наречат се самобендисани личности кој самите себе си се нарекуваат ЕМО.Не си у право.Затоа што тие личности лично јас а верувам и повеќето не ги сметаат за нормални како мене,нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom