Зошто религијата се меша во науката?

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не се меша религијата во науката, туку црквата.

Најди каде е спомнато нешто за науката во религијата?

Туку луѓето си ги извртуваат работите, си ги толкуваат работите како што сакаат во своја полза.

Тогаш на црквата и одговарало да бидат луѓето затуцани и глупави, за да можат полесно да раководат. Значи во прашање е игра за моќ.

А религијата е нешто сосема подруго и почисто од прљавите игри кои ги играат луѓето и таа треба да се држи настрана.

Името на темава би било посоодветно да биде “Зашто црквата се меша во науката?„

А и плус во поново време не сум приметила некои такви испади од страна на црквата.
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Не се меша религијата во науката, туку црквата.

Најди каде е спомнато нешто за науката во религијата?

Туку луѓето,си ги извртуваат работите,си ги толкуваат работите како што сакаат во своја полза.

Тогаш на црквата и одговарало да бидат луѓето затуцани и глупави,за да можат полесно да раководат.Значи во прашање е игра за моќ.

А религијата е нешто сосема подруго и почисто од прљавите игри кои ги играат луѓето и таа треба да се држи настрана.

Името на темава би било посоодветно да биде “Зашто црквата се меша во науката?„

А и плус во поново време не сум приметила некои такви испади од страна на црквата.
Mislis deka takva religija postoi?
toa e samo izgovor za da se formiraat novi "religiozni organizacii",kako na primer crkvata...


hmm...vo ponovo vreme....
zavisi sto podrazbiras pod poimot ponovo vreme...
dali za tebe ponovo vreme e ona vreme koga se sluci reakcijata na crkvata vo vrska so kloniranjeto...ili mozebi onaa reakcija na crkvata vo vrska so kodot na davinci,ili,mozebi pedofilite od katolickata crkva?
ova ne e vo "ponovo vreme"?!?

A za ova,so searsh-ot,kade treba da baram?
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
за да биде поинтересно за да не е се така лесно науката не познава морал духовност општество и етика
За да се знае каде се границите на некој нешта
за да се зачува иднетитеот на човекот .
Морал и етика капиш не е се во материјалното богатство
на човекот му треба духовно ( не мислам на духови и ангели, кога нема религија има повеќе психопати тоа е виситина- 70% од научниците се психопати)

на релгијата (црквата во нашиот случај христајнството посебно се посветува на на обрзованието на писменоста на цело население опен соурце религијата не народната коорпорација) А додека ако ја нема во нуката прекрасти во Робот 21 итн секој че си има бројче

Доказ бр 1 македонското писмо

Писменост на пола балкан и цела Русија зарем малку е?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Mislis deka takva religija postoi?
toa e samo izgovor za da se formiraat novi "religiozni organizacii",kako na primer crkvata...


hmm...vo ponovo vreme....
zavisi sto podrazbiras pod poimot ponovo vreme...
dali za tebe ponovo vreme e ona vreme koga se sluci reakcijata na crkvata vo vrska so kloniranjeto...ili mozebi onaa reakcija na crkvata vo vrska so kodot na davinci,ili,mozebi pedofilite od katolickata crkva?
ova ne e vo "ponovo vreme"?!?

A za ova,so searsh-ot,kade treba da baram?
И пак ќе ти повторам - мешаш религија со црква. Вербата, религијата... немаат врска со црквата и ЛУЃЕТО.
Ок, имаат де испади и во поново време, ама јас мислев на палење на клада.:)
Црквата и луѓето - да, се мешаат и заради нив е создадена погрешна слика за религијата.
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
И пак ќе ти повторам...мешаш религија со црква...вербата,религијата..немаат врска со црквата и ЛУЃЕТО.
Ок,имаат де испади и во поново време,ама јас мислев на палење на клада.:)
Црквата и луѓето да,се мешаат и заради нив е создадена погрешна слика за религијата.
ne sum siguren deka mesam religija so crkva...
daj definiraj crkva,i definiraj religija...
mozebi mesam...no zosto ako crkvata otisla vo pogresna nasoka,istoto ne bi go napravile i drugite religiozni organizacii?
A za ova sto mislese ti,bidi siguren/sigurna deka dokolku crkvata i denes ja imase taa mok,ke go pravese toa...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
ne sum siguren deka mesam religija so crkva...
daj definiraj crkva,i definiraj religija...
mozebi mesam...no zosto ako crkvata otisla vo pogresna nasoka,istoto ne bi go napravile i drugite religiozni organizacii?
A za ova sto mislese ti,bidi siguren/sigurna deka dokolku crkvata i denes ja imase taa mok,ke go pravese toa...
Женско сум.:helou:

Зашто отишла во погрешна насока?
Заради моќ.
Затоа што во неа влегле луѓе гладни за моќ, слава, пари, кои не ги интересирало учењето, моралот и доблестите и самата религија.
Сакале да раководат со земјата, со луѓето.
Се полакомиле.
Јас сум верник и ги осудувам сите такви дејствија на црквата насочени кон науката и дејствијата како палење на клада и сето она што го правеле.
А верувај ми дека сум голем верник.
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Женско сум.:helou:

Зашто отишла во погрешна насока?
Заради моќ.
Затоа што во неа влегле луѓе гладни за моќ,слава,пари,кои не ги интересирало учењето,моралот и доблестите и самата религија.
Сакале да раководат со земјата,со луѓето.
Се полакомиле.
Јас сум верник и ги осудувам сите такви дејствија на црквата насочени кон науката и дејствијата како палење на клада и сето она што го правеле.
А верувај ми сум голем верник.
Kako znaes,zosto si sigurna deka religijata ne bila izmislena poradi mok?Kako znaes,zosto si sigurna, deka religijata (ne crkvata,religijata ) ne ja izmislile lugje gladni za mok slava,parii i t n?Ili ti imas odbrano da veruvas,a ne da znaes.?.


P.s. jas sakam da znam,a ne da veruvam...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Kako znaes,zosto si sigurna deka religijata ne bila izmislena poradi mok?Kako znaes,zosto si sigurna, deka religijata (ne crkvata,religijata ) ne ja izmislile lugje gladni za mok slava,parii i t n?Ili ti imas odbrano da veruvas,a ne da znaes.?.


P.s. jas sakam da znam,a ne da veruvam...
Mожам и да знам и да верувам.
Но, ок, не сакам да зборам за тоа...
Јас сум верник и крај.
Не планирам да форсирам или наметнувам мислење.

Религијата како таква постои и постоела. На луѓето им е потребна таа верба и надеж.
Црквата де факто се создала после религијата и самата таа почнала да ја ползува како сака.
Значи пак ќе ти кажам. Црквата е таа што се меша, не религијата.
Ок е да не веруваш, твој избор, ама те молам не го прљај она во кое што веруваат другите.
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Mожам и да знам и да верувам.
Но,ок,не сакам да зборам за тоа...
Јас сум верник и крај.
Не планирам да форсирам или наметнувам мислење.

Религијата како таква постои и постоела.На луѓето им е потребна таа верба и надеж.
Црквата де факто се создала после религијата и самата таа почнала да ја ползува како сака.
Значи пак ќе ти кажам.Црквата е таа што се меша,не религијата.
Ок е да не веруваш,твој избор,ама те молам не го прљај она во кое што веруваат другите.
Ni jas ne planiram da nametnuvam mislenja,nitu toa go pravam.
Jas samo gi kazuvam moite mislenja,razmenuvam mislenja,objasnuvam zosto taka mislam...
Odgovorimi samo uste na ova rasanje:
Na koi lugje im e potrebna verba?na onie sto ja zloupotrebuvaat,ili na onie sto veruvaat?
A nadezta i verata se razlicni,mislam deka nadezta im treba na site lugje,a verata nikomu...
Jas ne ni pocnav da prljam nesto,a najmalku ona vo koe sto veruvaat drugite...( ova ne e tocno dokolku vistinata ja smetas za prljava... )
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Mожам и да знам и да верувам.
Но,ок,не сакам да зборам за тоа...
Јас сум верник и крај.
Не планирам да форсирам или наметнувам мислење.

Религијата како таква постои и постоела.На луѓето им е потребна таа верба и надеж.
Црквата де факто се создала после религијата и самата таа почнала да ја ползува како сака.

Значи пак ќе ти кажам.Црквата е таа што се меша,не религијата.
Ок е да не веруваш,твој избор,ама те молам не го прљај она во кое што веруваат другите.
Црквата, храмовите, светилиштата или се како низ векови се нарекувале се институциите кои ја ствараат религијата(обичаи,обреди, религиозни учења, прогласување светци, политика, во некои земји и директна власт, ....) , не може таа да постои сама за себе.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Се си има две страни, добра и лоша, и науката и религијата. Тоа дали и колку се меша религијата во науката не знам, можеби католичката, за овде не сум чул.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Verojatno toj sto ja napravil ovaa presmetka,zgresil....go zanemaril faktot deka univerzumot vo koj se sozdal zivotot e beskonecen....

jas mislam deka sansite da se pojavi ziv organizam se isti kako sansite nekoe tornado,koe trae beskonecno,koga ke "duvne" na otpad koj e beskonecen,i ima beskonecno delovi,da sozdade avion koj ke raboti i ke leta....kolkavi se sansite da pri vakvi uslovi se napravi toj avion?jas mislam deka se 100%...od beskonecen otpat,so beskonecno mnogu delovi,tornadoto koe trae cela vecnost,nekogas mora da go napravi toj avion?neli?
slicno na toa se slucilo i so ziviot organizam i evolucijata...barem jas taka mislam...
По секоја цена против постоење на виша сила, макар и несвесна а? :)
Во ред, ако има докази за такво нешто само напред, верник сум но не и фанатик. Деист можеби.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ni jas ne planiram da nametnuvam mislenja,nitu toa go pravam.
Jas samo gi kazuvam moite mislenja,razmenuvam mislenja,objasnuvam zosto taka mislam...
Odgovorimi samo uste na ova rasanje:
Na koi lugje im e potrebna verba?na onie sto ja zloupotrebuvaat,ili na onie sto veruvaat?
A nadezta i verata se razlicni,mislam deka nadezta im treba na site lugje,a verata nikomu...
Jas ne ni pocnav da prljam nesto,a najmalku ona vo koe sto veruvaat drugite...( ova ne e tocno dokolku vistinata ja smetas za prljava... )
Не ја сметам вистината за прљава. Сметам дека мешаш црква и религија.:wink:

Мене на пример ми е потребна и вера и надеж и никогаш не ми била потребна да ја злоупотребувам.

Во принцип сметам дека се што допира човекот го извитоперува. Таков пример е и религијата.
 

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
Verojatno toj sto ja napravil ovaa presmetka,zgresil....go zanemaril faktot deka univerzumot vo koj se sozdal zivotot e beskonecen....

jas mislam deka sansite da se pojavi ziv organizam se isti kako sansite nekoe tornado,koe trae beskonecno,koga ke "duvne" na otpad koj e beskonecen,i ima beskonecno delovi,da sozdade avion koj ke raboti i ke leta....kolkavi se sansite da pri vakvi uslovi se napravi toj avion?jas mislam deka se 100%...od beskonecen otpat,so beskonecno mnogu delovi,tornadoto koe trae cela vecnost,nekogas mora da go napravi toj avion?neli?
slicno na toa se slucilo i so ziviot organizam i evolucijata...barem jas taka mislam...
хаха...па интересно размислување.:nesvest::nesvest::nesvest: според мене тој математичарот со пресметките усвари докажал дека не е возможно да се состави ваков свет сам од себе-дека сигурно има нешто...иначе тоа со авионот е некоја алегорија да се искаже ова бидејќи тоа едноставно е невозможно...
и размислете малце, јас мислам дека се повеќе науката и се меша на религијата...можеби порано во ХV век црквата направила многу грешки и се однесувала некомпромисно кон тие што и противречат, но сепак Чарлс Дарвин е тој што директно и се замешал на религијата и кажува дека сите тие учења за човекот се лага... :smir:

Kako znaes,zosto si sigurna deka religijata ne bila izmislena poradi mok?Kako znaes,zosto si sigurna, deka religijata (ne crkvata,religijata ) ne ja izmislile lugje gladni za mok slava,parii i t n?Ili ti imas odbrano da veruvas,a ne da znaes.?.


P.s. jas sakam da znam,a ne da veruvam...
да, имат многу заговори и задни намери во секоја религија, ама сепак постои нешто, некоја енергија, нешто над нас, што не можеме да го објасниме...ако ние сме настанати од мајмуни тогаш од од што е настаната земјата...сонцето..галаксиите..универзумот!!???сепак има нешто ...
П.С. вистински верник е оној што, не видел а верува...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom