ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
21 јуни 2009
Мислења
65
Поени од реакции
1
може ли некој да ми каже нешто по конкретно за предметите малолетничко казнено право,казнено право посебен дел,криминологија и меѓународно казнено право сите овие предмети се за мастер студии на правен факултет на насоката казнено право.па затоа ве молам ако некој ги има полагано ови предмети за помош.фали ви однапред
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
може ли некој да ми каже нешто по конкретно за предметите малолетничко казнено право,казнено право посебен дел,криминологија и меѓународно казнено право сите овие предмети се за мастер студии на правен факултет на насоката казнено право.па затоа ве молам ако некој ги има полагано ови предмети за помош.фали ви однапред
Малолетничко сеа заедно слушаме, другиве не се тешки. Имаш од 7 до 10 прашања, ќе ти се тресе рака после испит, ќе треба да раскажуваш лекции за сат време. Инаку интересен материјал се учи таму. Ќе си видиш, не е до толку тешко, ама пак бара познавања од казненото право.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Политички науки се на правен, шо можам да земам интерно за да се запишам. Некој инфо за овој факултет?

Дали има добра иднина со диплома на политички аналитичар?
 
Член од
4 ноември 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
јас студирам 3 години при крај сум и сум колку толку задоволна. ќе наидеш на предмети кои се тешки и лесни. за политички аналитичар немам инфо јас сум повеќе за истражувачка работа. Има тинк тенкови во Скопје кои примаат практиканти па здравје ако се покажеш може и да те вработат. поздрав
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Политички науки се на правен, шо можам да земам интерно за да се запишам. Некој инфо за овој факултет?

Дали има добра иднина со диплома на политички аналитичар?
За матура најверојатно ќе ти треба филозофија, социологија, историја... тие требаат за на правен.

Топло ти препорачувам да се запишеш, затоа што има навистина квалитетни асистенти и професори што предаваат, со задоволство ќе одиш на предавање, помали се групите и може да има навистина конструктивни дебати и учење.

Јас сум таму апсолвент и сум презадоволна, нормално не е совршено... ама навистина научив. И штета е што немаме сопствен факултет.

Како политички аналитичар сега за сега во Македонија нема многу работа, но работите почнуваат да се развиваат полека и да заземаат замав, така што додека ти да завршиш најверојатно ќе биде и поразвиено.

Што друго те интересира, пиши ми на пп, ќе ти објаснам. Ова на кратко, прво што ми текна. :)
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Вовед во право, кога ќе се пишува есејот , за тие што не пишуваа денес?
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Знае некој во петок дали ќе се полага, или ќе бидат одложени тие полагања и за кога? :smir:

две прашања:
прво - што треба да направам за увид на тестот?
второ - се добива ли добри бодови од есеи по мјп, право на друштва и вовед во еу?
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
второ - се добива ли добри бодови од есеи по мјп, право на друштва и вовед во еу?
Весело беше МЈП денеска, нели? Али и мене ме интересира, Фрчко и неговата асистентка какви поени даваат од есеи, оти прашањата денеска беа ептен „убави“?
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Ја кога полагав есеј, прв пат кога го направив зедов 12 поени. Имав нешто напишано ама 90% беше неточно. Праев поправен, кој, пази, беше следниот ден, и, пази, на истата тема. Зедов 20 поени.
И за активност ми даде полни 10, така да, речи што ќе речеш, можда не ја бива за со луѓе, ама на крај добра е Елена.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Политички науки се на правен, шо можам да земам интерно за да се запишам. Некој инфо за овој факултет?

Дали има добра иднина со диплома на политички аналитичар?
Ако те интересира историја, дипломатија и политичка анализа запиши се. Ако мислиш со факсов да научиш да станеш пратеник, боље иди на електро.

Јас еве сум тек сеа запишан прва година и сеа за сеа ми е одлично. За работа има али треба сам да се снајдеш а не очекуваш други да те бутнат исто како за секоја струка. Интересно е.
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Ја кога полагав есеј, прв пат кога го направив зедов 12 поени. Имав нешто напишано ама 90% беше неточно. Праев поправен, кој, пази, беше следниот ден, и, пази, на истата тема. Зедов 20 поени.
И за активност ми даде полни 10, така да, речи што ќе речеш, можда не ја бива за со луѓе, ама на крај добра е Елена.

е фала ти, сеа ме орасположи :smir:
 
M

Mario Gómez

Гостин
Ако те интересира историја, дипломатија и политичка анализа запиши се. Ако мислиш со факсов да научиш да станеш пратеник, боље иди на електро.

Јас еве сум тек сеа запишан прва година и сеа за сеа ми е одлично. За работа има али треба сам да се снајдеш а не очекуваш други да те бутнат исто како за секоја струка. Интересно е.
Па првичните очекувања не се тоа. Инаку тоа ме влече, убави студии дефинитно, според многу добри професори и асистенти. Плус вчера зборев со другар албанец, тој учи на македонски. Вели дека е супер, само треба времето да си го организараш добро. Само уште не ми е јасно што конкретно би работал. Каде? Во која институција? Или по невладини, ќе пишуеш анализи по весници? Тебе на пример каква работа би ја засакал, и општо би ја работел со страст?

Освен англиски, се учи албански или турски например?
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Па првичните очекувања не се тоа. Инаку тоа ме влече, убави студии дефинитно, според многу добри професори и асистенти. Плус вчера зборев со другар албанец, тој учи на македонски. Вели дека е супер, само треба времето да си го организараш добро. Само уште не ми е јасно што конкретно би работал. Каде? Во која институција? Или по невладини, ќе пишуеш анализи по весници? Тебе на пример каква работа би ја засакал, и општо би ја работел со страст?

Освен англиски, се учи албански или турски например?
Каде притреба политилогог можеш да работиш. Како да ти објаснам најубаво...Експерт за политичките случувања си тогаш. Невладини, колумни, па зашто да не и партии ако си до толку политички определен.

Иначе, не. Само на македонски има.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom