ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
6 јули 2006
Мислења
117
Поени од реакции
8
Гледав по форумов и немаше никаде отворено тема за на правен факултет. Јас сум матурантка и ако ја положам матурата во јуни мислам да се запишам на правен мислев кој тука од форумов може да ме посоветува или да ми објасни како е да се студира на правен ?дали е добар факултетот? дали е тешко? .........................
гледав на интернет страната ама нема ништо
многу ќе ви бидам благодарна :pipi:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
Ја сум на правен. Супер ти е си имаш бодчиња од ова бодчиња од она и сигурно проаѓаш. Нема чекање две недели за резултати него истиот ден на интернет.
 

Ред хот!

***candy girl***
Член од
6 март 2007
Мислења
593
Поени од реакции
12
И јас сум на Правен,прва година,и ти препорачувам да се запишеш на него:)Ова новиов систем има предности,па полесно може да се дојде до бодови и саканата оценка,но како и секогаш има и мани,кој што ни рекоа дека биле на листа за да се разрешат во брзо време.Е сега имаш и интересни и малце досадни предмети,ама со редовно учење све ќе биде ок.Инаку по 4-5 часа имаш во денот предавања,а имаш и еден слободен ден.Па ако си за,ти посакувам успешно запишување:helou:
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Правниот факултет ти е супер но во нашава држава перспективата од тој факултет некако се намалува порад преголемиот број на студенти.Ако сакаш нешто со закони ова она...подобро ти е политички науки и слично.А тоа дали е лесно или тешко секој факултет со своја тежина си е....И јас сакав да се запишам на тој факултет ама баш поради тоа не се запишав.
 

M*O*N*A

~*Kitekatus*~
Член од
20 јуни 2007
Мислења
99
Поени од реакции
31
Јас тукушто дипломирав на правен,и искрено во текот на студирањето си поминав супер.Факултетот во однос на тежината е како и секој друг факултет,ако го сакаш она што го учиш ништо не е тешко и комплицирано.Има пар потешки испити,неколку зезнати професори ама ништо страшно..јас бев по старата програма која каде-каде е потешка него новава т.е. ЕКТС.. сега се е на прашања,со заокружување на точен одговор од неколку алтернативи,што е добро од аспект на тоа дека е намалено влијанието на професорот затоа што тестовите ги проверува компјутер,ама е лошо затоа што така мислам дека квалитетот на знаењето што го стекнуваш се намалува.. Но кој сака да учи ке научи,не е битен начинот на полагањето..
Во секој случај ако правото ти е желба,запиши се на правен и не се секирај многу..
Можда малку забегав од прашањето,но се надевам дека ти помогнав..ако имаш уште некое прашање,или некоја дилема,ако ти треба совет, слободно обрати ми се на ПП..
Pozz..:smir:
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Јас сум на правен факултет и супер ми е.новиот систем ти овозможува лесно да ги поминуваш предметите.начинот на полагање е лесен уште истиот ден добиваш резултати.би ти кажала дека ако си решена нема да се покаеш:wink:
 
Член од
6 јули 2006
Мислења
117
Поени од реакции
8
фала ви многу за информацииве баш ме поттикнавте уште повеке
мислам ако има и др заинтересирани членови кои сакаат да се запишат на овој факултет слободно нека поставуват прашања мислам нормалноо
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Знам другарка ми е на Правен и само во прва година една професорка и беше построга што предава 2 предмети истовремено. Друго не се жалеше, еве сега по нова програма ќе дипломира сега, си пишува семинарски си оди на предавања многу порелаксирано од другите факултети.:helou:
 

dabo

TOMOX47
Член од
31 март 2008
Мислења
78
Поени од реакции
21
Едно прашање до сите студенти,а посебно до оние кои студираат на правниот факултет, Дали се точни шпекулациите дека новата академска година ке започне на 15 Септемви а сесијата од септември е преместена за на 15 Август.

Ваков предлог знам дека имаше,кажаа и на тв но не знам дали се прифати.


Многу ми е битно!!!
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Едно прашање до сите студенти,а посебно до оние кои студираат на правниот факултет, Дали се точни шпекулациите дека новата академска година ке започне на 15 Септемви а сесијата од септември е преместена за на 15 Август.

Ваков предлог знам дека имаше,кажаа и на тв но не знам дали се прифати.


Многу ми е битно!!!
Да, новата академска година ќе започне на 15 Септември, затоа што Законот за високо образование претрпе такви измени и сега по ново ќе биде така. Додека, пак до сите што сега заврш(уваат)ија 3 год. и дипломираа (според ЕКТС), да спомнам дека Постдипломската академска година започнува во Ноември....Поздрав.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Знам другарка ми е на Правен и само во прва година една професорка и беше построга што предава 2 предмети истовремено. Друго не се жалеше, еве сега по нова програма ќе дипломира сега, си пишува семинарски си оди на предавања многу порелаксирано од другите факултети.:helou:
Да бе пријателке ТОП е на Правен....а за таа професорка ехеее....:helou:
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Топ е на правен само уште Драги(кој е на правен знае )да го превоспитаат малку зошто си игра со студентите како му текне.Иначе во глобала е супер:pipi:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Топ е на правен само уште Драги(кој е на правен знае )да го превоспитаат малку зошто си игра со студентите како му текне.Иначе во глобала е супер:pipi:
Еј кај ти текна на него :pos2:....јас мислам дека треба да си ангажираат компанија што на време ќе ги води работите,а не да оставаат на 2-3 луѓе.
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
ми текна да побарам тема, за правниот факултет и сеа кога ја најдов ај па да напишам збор-два. за една недела се уписите и јас планирам да конкурирам на правен факултет. според ова што го прочитав, треба да имаш редовност и ќе биде се во ред? ќе си положуваш итн...а тоа шо викате со заокружување-сите испити се така или?
ајде поздрав, па ако биде се во ред, ќе бидеме колеги!:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom