Убаво е да си убав

Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Ваљда сакаше да каже .... ако си убава не шетај по сокаци на вечер или нешто така :)
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Јас тврдам дека во некои случаи не е убаво да си убав! Знам многу лепотани и лепотици на кои воопшто не им јакне самодовербата со убавината туку стануваат опседнати и дури им се намалува истата со тоа „Леле качив едно кило„, „Види какви ми се нозете тенки„, „Мускуливе ми ги снема„, „Косата ми расцвета„ и уште милион вакви кретенски измени во врска со нивната убавина, кои патем никој не ги приметува освен тие самите. Баш мислам дека тие што се паметни имаат поголема самодоверба од убавите. Не дека важи тоа убав/а и глуп/а, само што убавината не е предуслов за самодоверба, туку разумот кој ќе ти помогне да ги увидиш своите квалитети и да разбереш дека треба да се сакаш и да си веруваш себеси без разлика дали имаш топ тело, ангелско лице и слично. А да не зборам па дека убавината не е вечна, тие луѓе што имаат самодоверба само затоа што се убави, кога ќе остарат, ќе се здебелат... да се убијат треба или да се затворат дома:toe:
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
62
Има многу убави "школки" на многу грди основи.....Со тек на време не ја гледам ни школката....
Имам видено пак многу грди "школки" кои со тек на време ми ставаат зависност да ги гледам, поради убавината која извира од нив.....

Ги сакам естетските и убавите работи, убавите луѓе , но тоа не е доволно....
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
Ваљда сакаше да каже .... ако си убава не шетај по сокаци на вечер или нешто така :)
Не, да дообјаснам. Секој сака да гледа убави работи нели? Многу пати во животот убавината може да допринесе да постигнеме нешто, но за разлика од тоа понекогаш на луѓето туѓата убавина им претставува проблем, на пр кај понежниот пол ако некоја девојка смета дека другата во нејзина близина е поубава се појавува љубомора и завист. Почнува она оговарање без разлика дали воопшто ја познаваат “убавата“. Или кај повозрасните, во некоја фирма на пр има секретарка, менаџерка, кафекуварка, сметководителка, дактилографка... итн ако едната на пр ужива да се дотерува и секој ден да си изгледа тип топ средена, другите несомнено е да помислат дека оваа има нешто со директорот или “се замислува дека е некоја и нешто“, и ќе ја зборат во град случајно онака на тема, и така се шират муабети без факти! Значи не е секогаш добро да си убав.
не знам колку ме сфативте
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Каква дисхармонија......сите си влечете на своја страна...И сите сте во право....жими мајка.
Точно е тоа дека има грди а полни со самодоверба....и дека има убави со недостаток на самодоверба, па и обратно.Точно е тоа дека понекогаш убавината знае да ни наштети.

Не туку мешајте убавина со памет.Убавината е една работа, паметот и карактерот е друга работа.Сите викате...што ако е убава а не е паметна...Ама јас во никој случај не би сакал некоја што не ми е убава...па каков и да има карактер, и колку и да сметам дека мој соул мејт....
Јас си сакам и убава и паметна:vozbud:
Значи барајте си таква/таков....толку паметен/а колку што ви треба и толку убав/а колку што вие сакате (можете).
(Работава е исто како кога се креира карактер на игрите....имате одредени поени , па со нив вие одлучете дали ќе ги потрошите на "Strength" или "Magic")

Прва работа кога ќе чујам како некој ми збори дека убавината нема врска ...одма ми проѓа мислата дека истиот се ископлексирал бидејќи не е убав....па сега се теши..... жими се
А што се однесува до самодовербата
Самодовербата не нешто за што може да кажете дека е условена само од еден фактор.
Ама факт е ...дека помеѓу сите тие работи што ќе ве натераат да ја почуствувате самодовербата е и убавината.

Ако на еден човек му додадете поголема естетска вредност...верувајте дека и самодовербата ќе му ја зголемите.....

Совет за сите останати....Избегавајте да се гледате во огледало...хехе, мене ми успева:)
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Ubavo e da, no treba da si ubav i vo dusata.
 

Black LiLy

Her Majesty, My Queen, HIP-HOP
Член од
5 ноември 2007
Мислења
109
Поени од реакции
3
Едноставно, ако една личност зрачи со personality, ако има позитивност, добрина, отворен дух, разбирање, таа личност блеска со самата нејзина појава. Тогаш, за оние кои ја сакаат, станува сосем ирелевантно дали е „грда“ или убава. Надворешниот изглед е резултат на интересно смешани гени. Внатрешната убавина, денес малку ценета, ја има моќта.
 

CrashoverRide

Tutto per la Lazio,persempre nell cuore...
Член од
9 јануари 2008
Мислења
1.293
Поени од реакции
114
A be ubavo e da si ubav ama uste poubavo e da imas i pamet so ubavinata.:salut:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Едноставно, ако една личност зрачи со personality, ако има позитивност, добрина, отворен дух, разбирање, таа личност блеска со самата нејзина појава. Тогаш, за оние кои ја сакаат, станува сосем ирелевантно дали е „грда“ или убава. Надворешниот изглед е резултат на интересно смешани гени. Внатрешната убавина, денес малку ценета, ја има моќта.
Точно, многу точно.
Има луѓе кои едноставно здрачат со шарм,со харизма,насмеани, весели.
Такви луѓе секој сака да има во близина.
Дури и надворешно малку да потфрлаат од тоа што обично се нарекува убаво,секој би се заинтересирал за нив.
Шармот и харизмата или милата ѕвезда го прават човекот убав,заедно со останатите внатрешни карактеристики,кои сепак се најбитни на крајот.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Да убаво е да си убав. Среќа на оние кои знаат како да го искористат тоа. Не е убаво за оние кои го потиснуваат чувството на задоволство и самодоверба поради својата убавина. Па твоја е, мора да научиш да се носиш со неа. :)
Постојат две варијанти или си среќен и имаш поголема самодоверба или не си.

Кај некои луѓе влијае позитивно. Среќни се затоа што се убави, немаат проблем со пристап кон личностите кои ги опкружуваат, не се чувствуваат потиснати од другите. Во ред е сето тоа, расте самодоверба, расте его...но што кога ќе се претера. Тогаш следи ситуација во која почнуваш да стануваш препотентен и неподнослив за околината, и се се сведува на тоа дека иако си убав си пропадната инвестиција.

Оние кои се убави и не го искористуваат тоа се повлечени и лесно може да се контролирани од оние кои ги опкружуваат. Никогаш свесни за нивната убавина, никогаш не искористувајќи го тој адут.. си наоѓаат други начини за да успеат во животот.

Сепак секој како си ја наредил.:pipi:
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Хубаво е да си хубав но хубавината не е константна величина. Нјакои хора са много по-хубави от други и пак нјамат вјара в себе си в сравнение с доста по-грозни. Отк'де идва този феномен? Отговор'т е прост - какви са нашите критерии за хубавина? Колкото повече изискваме от себе си толкова ште ни е по-ниско самочувствието заштото ште ни е трудно да постигнем тези високи критерии които сами си поставјаме. Човек трјабва да се стреми к'м целта си да се ос'в'ршенства но не трјабва да губи вр'зка с реалността и да си поставја само реални цели и да б'де доволен и от малките постиженија. Хубавината за различните хора е с различни критерии и заради това не бих казал че е хубаво да си хубав а е хубаво да оценјаш това което имаш!
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Ubavo e da si ubav , ama ne samoodnadvor nego i od vnatre shoo nosis da e ubavo.
 

*БоРовИнкА*

јас не сум ЛУДА, јас ЛУДО живеам
Член од
20 јули 2007
Мислења
638
Поени од реакции
16
ubavinata e relativna rabota.... a plus zavisi i do vkusot... na primer mene moze da mi se dopaga nekoj... a na nekoj drug ne... a sepak spored mene pogolema samodoverba imaat onie koi sto znaat deka ne se preterano ubavi i se prifakaat takvi kakvi so se... odkolku da mislat deka se najubavi i celo vreme za toa da zboruvaat...
 

[Marko]

Мочко
Член од
21 октомври 2007
Мислења
143
Поени од реакции
2
Хубаво е да си хубав но хубавината не е константна величина. Нјакои хора са много по-хубави от други и пак нјамат вјара в себе си в сравнение с доста по-грозни. Отк'де идва този феномен? Отговор'т е прост - какви са нашите критерии за хубавина? Колкото повече изискваме от себе си толкова ште ни е по-ниско самочувствието заштото ште ни е трудно да постигнем тези високи критерии които сами си поставјаме. Човек трјабва да се стреми к'м целта си да се ос'в'ршенства но не трјабва да губи вр'зка с реалността и да си поставја само реални цели и да б'де доволен и от малките постиженија. Хубавината за различните хора е с различни критерии и заради това не бих казал че е хубаво да си хубав а е хубаво да оценјаш това което имаш!
ја ништта не те разбрав :toe:

Него јеби ти то, да преминеме на главното.

Убаво е да си убав. За женските незнам дали е толку многу убаво да се убави, пошто секој ден ќе ги драпаат по путката:pipi:, гзот и незнам уште што. :kesa:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Ama od toa drpane nema da i e loso. ubavinata kako takva e vazna no ne ja igra vaznata uloga kolku vnatresnata duhovnata karakternost na covekot i negovata individualna ubavina, na duhot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom